Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc KWIECIEŃ 2012

CZERWIEC 2012

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 25 maja 2012 r.

 

PARK LINOWY ATRAKCJĄ ZOOMU NATURY

Na początku czerwca w Janowie Lubelskim zostanie oddany do użytku park linowy. Jest on częścią dużej inwestycji pn. „Park Rekreacji i Edukacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim". W tym czasie będzie też czynne przebudowane kąpielisko. Cały obiekt ma być gotowy w maju 2013 r.

- Wartość projektu wynosi ponad 21 mln zł, z tego prawie 14 mln pochodzi z funduszy unijnych - informuje Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

Atrakcją zamontowanego na drzewach parku linowego jest tor przeszkód w postaci podestów z impregnowanego drewna, montowanych na wysokości od 2 do 12 m nad ziemią. Z kolei po drewnianych schodach będzie można wejść do „wieży mocy". Powstanie też punkt widokowy z tarasem na wysokości 3m.

W parku Zoom Natury, który zajmie obszar 13 ha, powstają też pawilony, czyli laboratoria tematyczne: awifauny i troposfery, recyklingu i energii odnawialnej oraz runa leśnego. W głównym obiekcie Zoomu będą akwaria, teraria itp. Całe otoczenie zostanie odpowiednio zagospodarowane, urządzone będą promenady w kierunku wyspy oraz parkingi i ścieżki spacerowe. Nie może także zabraknąć placu zabaw dla dzieci.

Także Zalew Janowski będzie rajem dla wędkarzy, bo 8 maja wpuszczono do niego około dziesięciu ton ryb.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 23 maja 2012 r.


Dodano: 25 maja 2012 r.

do góry


 

JARZĘBINA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM

Euro spoko, Brukselo!

Hymn polskiej reprezentacji na Euro 2012 „Ko, ko Euro spoko” zabrzmi w Brukseli. Osiem śpiewaczek z Kocudzy koło Janowa Lubelskiego za tydzień wyjeżdża do stolicy Belgii na trzy dni. W tym czasie zwiedzą Parlament Europejski i miasto. Wystąpią również podczas Europejskiego Turnieju Piłkarskiego.

- Panie chciałyby zaśpiewać więcej niż jedną piosenkę. Prawdopodobnie będzie to ustalane na miejscu - zapowiada Sławomir Król, menedżer zespołu Jarzębina".

Śpiewaczki z Kocudzy zaprosiła do Brukseli europoseł Lena Kolarska-Bobińska (PO). W rozgrywkach piłkarskich, które odbędą się 30 maja przed Parlamentem Europejskim, zmierzą się reprezentacje 27 krajów członkowskich. Na boisku pokażą się europosłowie, pracownicy Komisji Europejskiej, a także gwiazdy futbolu.

- Występy Jarzębiny będą doskonałą promocją Euro 2012, Polski, ale również województwa lubelskiego - przekonuje prof. Lena Kolarska-Bobińska. - Obchodzimy właśnie Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej. Wszystkim wydaje się, że osoby po pięćdziesiątce są już mało aktywne. Tymczasem grupa kobiet z Kocudzy udowodniła, że może być zupełnie inaczej. Że można mieć pomysły, talent, energię i chęć współpracy.

(AA)

Dziennik Wschodni, 23 maja 2012 r.


Dodano: 25 maja 2012 r.

do góry


 

KOKOSY NA JARZĘBINIE

Melodia „Ko, ko Euro spoko" jest już w radiowej reklamie leku na wątrobę, można też posłuchać jej w wersji death-metalowej. Szykowana jest nowa wersja utworu, ale... już bez udziału naszych śpiewaczek.

Od kiedy piosenka „Ko, ko Euro spoko" została oficjalnym hymnem polskiej reprezentacji na Euro 2012, do zespołu „Jarzębina" z Kocudzy w powiecie janowskim dzwonią dziennikarze z całej Polski. Przebój szybko doczekał się kilkudziesięciu przeróbek, wielu parodii. Robią furorę na portalu YouTube. Po piosenkę sięgają gremialnie specjaliści od marketingu.

- Rzeczywiście, ktoś użył tej melodii w reklamie lekarstwa na wątrobę. To jest utwór ludowy i każdy może go wykorzystać - wyjaśnia Katarzyna Enemuo, przedstawiająca się jako przyjaciółka zespołu „Jarzębina", z którą (od czasu wygranej) mają kontaktować się media. - Jest też mnóstwo remiksów i przeróbek. A to dzieci śpiewają, a to gra orkiestra dęta, a to znowu ktoś śpiewa „Ko, ko..." głosem, jakby się nałykał helu.

Po sukcesie w konkursie na hymn reprezentacji piłkarskiej Jarzębina porządkuje swoje koncertowe plany na najbliższe miesiące.

- Mamy bardzo dużo propozycji - zdradza Irena Krawiec, liderka zespołu. - Musimy je starannie wybierać, by nie jechać z jednego końca Polski na drugi.

- Panie mają zapełniony harmonogram od dziś aż do listopada - dodaje Enemuo. -Wśród propozycji jest występ w Parlamencie Europejskim pod koniec maja. Jest też kilka wytwórni zainteresowanych wydaniem płyty lub singla. Pojawił się pomysł, aby wykorzystać „Ko, ko Euro spoko" jako dzwonek w telefonie.

- Jeśli chodzi o większe imprezy, to 2 czerwca zespół wystąpi w Lubartowie na dniach tego miasta i w Lublinie, podczas Nocy Kultury - zdradza Sławomir Król, menedżer śpiewaczek z Kocudzy (on też się pojawił po wygranej w konkursie). I dodaje, że szykuje stronę internetową Jarzębiny i że są też plany, aby jeszcze przed Euro 2012 nagrać teledysk.

O przygotowaniach do teledysku mówi również Michał Malinowski, dyrektor Muzeum Bajek, Baśni i Opowieści z Konstancina-Jeziornej, który podpowiedział pomysł „eurośpiewki" zespołowi z Kocudzy. Tyle że będzie to druga wersja „Ko, ko Euro spoko".

- Mam już drugi zespół ludowy i zespół dziecięcy, który wykona ten utwór w nowej wersji. Zostanie zaprezentowany podczas konkursu a „Piłko-Śpiewka" 2 czerwca w Wilanowie-tłumaczy Malinowski.

Tylko w ciągu tygodnia śpiewaczki z Kocudzy zyskały taki rozgłos, jakiego życzyłby sobie niejeden celebryta. Jak podała agencja informacyjna PRESS-SERYICE Monitoring Mediów, w okresie od 2 do 8 maja br. na temat przeboju Jarzębiny ukazało się ponad 1400 materiałów, z czego większość, bo aż 1108, w Internecie. Dla porównania na temat zabiegających o rozgłos i medialnych ostatnio „Grycanek", czyli Marty Grycan i jej córek, opublikowano przez trzy miesiące łącznie 1079 informacji.

Agnieszka Anton-Jucha

Dziennik Wschodni, 18 maja 2012 r.

 


Dodano: 23 maja 2012 r.

do góry


 

JARZĘBINA U SZYMONA

Wygrana „Ko, ko Euro spoko" wywołała też lawinę komentarzy. Jedni chwalą piosenkę, według innych to obciach.

Na początku wcale nie chciałyśmy wziąć udziału w tym programie. Ale dzwonili, namawiali i w końcu się zgodziłyśmy - przyznaje Irena Krawiec, kierująca zespołem „Jarzębina" z Kocudzy w powiecie janowskim. Kilka dni temu ich piosenka „Ko, ko Euro spoko" została oficjalnym hymnem „biało-czerwonych" na Euro 2012, a śpiewaczki spod Janowa Lubelskiego stały się sławne na całą Polskę. - Do Kocudzy przeleciał nawet helikopter z aktorem udającym Donalda Tuska - opowiada pani Irena.

Do Warszawy zespół wyjeżdża dziś o godz. 13. -Telewizja wysyła po nas autokar, żeby mogła pojechać też nasza rodzina. Szykujemy dla nich koszulki z napisem Jarzębina. My będziemy mieć na nogach korki - tłumaczy Krawiec.

„Szymon na żywo" rozpocznie się w TVN o godz. 21.30.

- Poza zespołem „Jarzębina" wystąpią również Anna Wendzikowska i Mariusz Pudzianowski - zapowiada Marta Hopfer z TVN.

To nie jedyna stacja telewizyjna, która po sukcesie śpiewaczek odwiedza ich rodzinne strony. O Jarzębinie jest głośno zarówno w mediach, jak i w Internecie. Wygrana „Ko, ko Euro spoko" wywołała też lawinę komentarzy. Jedni chwalą piosenkę, według innych to obciach.
- Brukselka i burak powinny być w Polsce w pewnej równowadze - napisał na swoim blogu Tomasz Lis, redaktor naczelny „Newsweeka". - „Utwór", a właściwie „twór" „Koko Euro Spoko", czy jakoś tak, zdecydowanie ją narusza.

Na Jarzębinę padło również podejrzenie o plagiat. Piosenka „Ko, ko Euro spoko" jest, bowiem bliźniaczo podobna do utworu „Kogut" Wojciecha Kilara, który od lat wykonuje Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk". Ale szybko okazało się, że pochodzący z Zagłębia„Kogut" to utwór ludowy. Każdy może go więc wykorzystać.

- Na początku bardzo to przeżywałyśmy - przyznaje Irena Krawiec. - Konsultowałam się w tej sprawie z przyjaciółmi w Warszawie. Uspokoili nas.

Zbigniew Buryta, dyrektor kocudzkiego Gminnego Ośrodka Kultury, niepochlebnymi komentarzami nie jest zdziwiony. - Przecież nie wszyscy muszą nam słodzić - stwierdza Buryta. I dodaje:

Panie są trochę zdenerwowane tą nagonką. Ten sukces nas wszystkich nieco przerósł.

W tym tygodniu ze śpiewaczkami chce się spotkać Krzysztof Hetman, marszałek województwa lubelskiego. - Byłem pewien, że panie wygrają. Już dziś bym pojechał z gratulacjami, ale urodziła mi się córka - mówi Hetman. - Mamy dla pań niespodziankę. Poza tym, wesprzemy zespół finansowo-obiecuje.

Agnieszka Antoń-Jucha

Dziennik Wschodni, 7 maja 2012 r.

 


Dodano: 16 maja 2012 r.

do góry


 

Poprzedni miesiąc KWIECIEŃ 2012

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl