Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc LUTY 2012

KWIECIEŃ 2012

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 2 kwietnia 2012 r.

BLIŻEJ DO ZOOMU NATURY

Park Rekreacji i Edukacji zajmie ok. 13 hektarów. Całość ma być uruchomiona w maju 2013 r.

Trwa budowa Parku Rekreacji i Edukacji Zoom Natury nad Zalewem Janowskim - największej atrakcji turystycznej miasta. W czerwcu tego roku czynny już będzie park linowy. W tym samym czasie zostanie uruchomione nowe kąpielisko. Cały obiekt ma być otwarty w maju 2013 r.

Już teraz duże zainteresowanie wzbudza park linowy zamontowany między drzewami. W pokonywaniu przeszkód pomocne będą podesty z drewna umieszczone na wysokości od 2 do 12 m nad ziemią.

Jedną z ciekawszych atrakcji będzie 16-metrowa „wieża mocy" wraz ze skokiem wahadłowym oraz tzw. tyrolką, czyli prawie 250-metrowym zjazdem nad wodą, na bloczku. „Wieża mocy" to drewniana konstrukcja z dużą platformą na szczycie, na którą będzie można wejść po drewnianych schodach. Wieża ma też pełnić rolę punktu widokowego z tarasem na wysokości 13 m. Do wyboru będą 4 trasy o różnej skali trudności, dla dzieci i dorosłych (niektóre odcinki zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych). Park linowy jest częścią Parku Rekreacji i Edukacji Zoom Natury, który zajmie powierzchnię ok. 13 hektarów.

W ubiegłym roku powiększono kąpielisko i plażę (jest prawie dwa razy dłuższa) oraz zbudowano przystań i 3 pawilony (w stanie surowym). Przy ul. Świerdzowej powstał budynek administracyjny, w którym będą się mieściły punkty kasowe wraz z administracją i informacją turystyczną. Jego ściany ozdobią przekroje pni drzew różnych gatunków. Trzy pawilony, czyli laboratoria tematyczne, będą podzielone na: awifaunę i troposferę, recykling i energię odnawialną oraz runo leśne. Teraz powstają fundamenty najważniejszego budynku Zoomu Natury, w którym będą akwaria, terraria itp.

Równolegle z budową parku linowego trwa zagospodarowywanie terenu wokół inwestycji. Chodzi o budowę promenady w kierunku wyspy, parkingów na około 200 aut oraz odwodnienia. By droga ładnie wkomponowała się w teren, spychacze i ładowarki usuwają nadmiar ziemi. Na niektórych odcinkach pracują walce, które zagęszczają kolejne warstwy podbudowy. Droga będzie miała nawierzchnię z kostki brukowej.

Projekt przewiduje kompleksowe zagospodarowanie terenu nad zalewem, by maksymalnie zwiększyć jego atrakcyjność dla janowian oraz licznie odwiedzających Janów Lubelski turystów. Jednym z elementów będzie plac zabaw dla dzieci i tzw. otoczenie zieleni, które powstanie dzięki nasadzeniom różnego rodzaju gatunków drzew rodzimych.

- Wartość całego projektu to ponad 21 mln zł, z czego prawie 14 mln zł pozyskaliśmy z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego - informuje Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 30 marca 2012 r.


Dodano: 2 kwietnia 2012 r.

do góry


 

JAK NIE ŁUPKI TO MOŻE SŁOŃCE

Rozwiewają się nadzieje na wielkie bogactwo, jakie miało spłynąć m.in. na Lubelszczyznę za sprawą gazu z łupków bitumicznych. Złoża prawdopodobnie są wielokrotnie mniejsze niż pierwotnie szacowano, więc opłacalność ich eksploatacji nie byłaby tak duża, jak oczekiwano.

Odwierty badawcze prowadzone przez koncern Chevron m.in. w podjanowskiej gminie Godziszów mogą postawić w ciągu kilku miesięcy kropkę nad i zracjonalizować apetyty na bogactwo z błękitnego paliwa. Świadomi zagrożeń ekologicznych związanych z eksploatacją łupków odetchną zapewne z ulgą...

W janowskiem jednak nie porzucono nadziei na energetyczny boom. Równolegle w dwóch gminach, Modliborzyce i Janów Lubelski, prowadzone są przygotowania do „wpięcia się" w system dotacji do montażu kolektorów słonecznych. Burmistrz Janowa Krzysztof Kołtyś już oficjalnie poinformował o zamiarze pozyskania dofinansowania tego projektu z RPO, o które wniosek gmina złoży w II kwartale.

Wysokość dofinansowania instalacji kolektorów będzie wynosić nawet 86 proc. To oznacza, iż jeśli szacunkowy koszt całkowity kompletnej instalacji na jednej posesji wyniesie ok. 12 tys. zł (dla 1-4-osobowej rodziny) lub ok. 15 tys. zł (dla rodziny 5-8-osobowej), to mieszkaniec pokrywać będzie 14 proc. kosztów, czyli ok. 1 680 zł lub ok. 2 100 zł.

Zasady pozyskiwania dotacji wykluczają dopłaty do budynków, w których prowadzona jest działalność gospodarcza, a także budynków spółdzielni mieszkaniowych. Co ciekawe i ważne: przez 5 lat od zakończenia realizacji projektu właścicielem sprzętu i urządzeń wchodzących w skład zestawu solarnego będzie gmina Janów Lubelski.

Ankiety i deklaracje dla osób zainteresowanych montażem zestawów solarnych można pobrać w Urzędzie Miejskim w Janowie Lubelskim. Wypełnione dokumenty przyjmowane są do 11 kwietnia.

W gminie Modliborzyce z kolei odbyła się w dniach 20-23 marca seria spotkań konsultacyjnych z mieszkańcami poszczególnych sołectw. - Zainteresowanie tą propozycją jest znaczne, zauważalnie większe niż kilka miesięcy temu, kiedy podobne spotkania organizowała inna grupa firm oferujących solary - mówi Irena Kędzierska, sekretarz gminy. - Myślę, że wiąże się to ze znacznie bardziej atrakcyjnymi warunkami nabycia i montażu urządzeń.

W przypadku programu, z którego zamierza skorzystać gmina Modliborzyce, dofinansowanie z RPO Województwa Lubelskiego może wynieść 85 proc. Wstępnie skalkulowana odpłatność za indywidualną instalację dla jednego domu może stanowić obciążenie finansowe rzędu 1500-3000 złotych.

Na stronie internetowej gminy dostępne są wszystkie wzory dokumentów, które należy wypełnić i złożyć w UG w terminie do 30 marca. - Wniosek o dofinansowanie zamierzamy złożyć w drugim kwartale - dodaje I. Kędzierska. - Jeśli uda nam się pozyskać dotację na ten projekt, jego realizacja nastąpi w 2013 roku.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 29 marca 2012 r.


Dodano: 2 kwietnia 2012 r.

do góry


 

DROŻEJ W JANOWSKICH KRANACH

Od 1 kwietnia Janowskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej rozliczać będzie swoich klientów według nowej taryfy opłat za odbiór i oczyszczanie ścieków oraz nowego cennika wody.

Cena jednego kubika wody dostarczanej z janowskich urządzeń wodociągowych wynosić będzie - dla wszystkich odbiorców - 2,69 zł netto. Kwota ta obciążona będzie 8-procentowym podatkiem VAT Opłaty za odbiór ścieków nie będą jednak identyczne dla wszystkich. Najdrożej zapłacą właściciele zakładów przemysłowo-produkcyjnych branży spożywczej i przetwórstwa mięsnego - 9,98 zł za metr sześcienny. Niższa stawka obowiązywać będzie w przypadku przedsiębiorstw handlowych i usługowych, aptek, szpitala, przychodni zdrowia, instytucji, szkól, przedszkoli i internatów oraz kawiarni i restauracji. Dla tej grupy klientów PGKiM stawka wynosić będzie 5,63 zł. Identyczna oplata obowiązywać będzie w przypadku odbioru ścieków dowożonych do miejskiej oczyszczalni wozami asenizacyjnymi Najniższa stawka opłat za metr sześcienny ścieków dotyczyć będzie gospodarstw domowych. Wynosić ona będzie 4,03 zł. Do każdej z tych stawek doliczyć należy 8 proc. podatku VAT.

Wprowadzenie nowych taryf nie zmienia opłat abonamentowych (tzw. licznikowych). Nadal wynosić one będą (netto): 2 zł - w przypadku odbiorców wody rozliczanych według wodomierza dodatkowego, 5,07 zł - w przypadku odbiorców rozliczanych w systemie ryczałtowym, czyli według przepisów dotyczących przeciętnych norm zużycia wody oraz 6,92 zł w przypadku odbiorców rozliczanych w oparciu o wskazania wodomierza głównego. Także w tym przypadku stawki te są obciążane 8-procentowym VAT-em.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 29 marca 2012 r.


Dodano: 2 kwietnia 2012 r.

do góry


 

BURMISTRZ JANOWA W „AMID CURIAE"

15 marca w Sochaczewie, podczas konferencji pod hasłem „Sąd bliżej społeczności lokalnej", powołane zostało ogólnopolskie Stowarzyszenie „Amid Curiae" („Przyjaciele Sądu"). Powołali je przedstawiciele około 30 powiatów z całego kraju, w których trwają intensywne protesty przeciwko zapowiadanej likwidacji 116 najmniejszych sądów rejonowych. Jednym z nich ma być sąd w Janowie Lubelskim.

Choć nie jest to jedyny zagrożony zamknięciem sąd na Lubelszczyźnie (na ministerialnej liście są także SR-y w Lubartowie, Opolu Lubelskim, Rykach, Krasnymstawie, Hrubieszowie i Włodawie), to tylko janowscy samorządowcy - burmistrz Krzysztof Kołtyś i starosta Jerzy Bielecki wzięli na siebie ciężar reprezentowania województwa i przemawiania w jego imieniu. Poza starostą i burmistrzem Janów Lubelski reprezentowali na spotkaniu, i stali się także założycielami Stowarzyszenia, radcowie prawni Urszula Nieborak, Agnieszka Stanicka i Eugeniusz Kiszka. Nasz region reprezentowany był ponadto przez delegację z Opatowa.

Burmistrz K. Kołtyś był jednym z aktywniejszych uczestników konferencji i jednym z najbardziej kreatywnych w gronie ponad 80 założycieli „Amid Curiae". M.in. to na jego wniosek cele stowarzyszenia zostały rozszerzone o „propagowanie idei równomiernego rozwoju państwa". Zapis ten ma wzmacniać determinację w przeciwdziałaniu marginalizacji małych miejscowości, pozbawianych coraz częściej atrybutów nowoczesnej infrastruktury społecznej. Krzysztof Kołtyś wybrany został w skład 11-osobowego zarządu stowarzyszenia.

- Jedną z najbliższych akcji Stowarzyszenia mają być - zaplanowane na 27-30 marca - „rekolekcje konstytucyjne", które poprowadzą znani polscy konstytucjonaliści. Odbędą się one przed Ministerstwem Sprawiedliwości.

Janów Lubelski zamierza wysłać swoich delegatów do Warszawy w środę 28 marca. Dojdzie najprawdopodobniej do zaangażowania w walkę o sądy także instytucji Rzecznika Praw Obywatelskich. Zapowiedziano, że członkowie stowarzyszenia będą organizować kolejne demonstracje w swych miastach oraz przed gmachem Sejmu i Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Już podczas konferencji przyjęto i wystosowano do ministra sprawiedliwości list protestacyjny. Podobny trafi do szefa rządu wraz z opiniami prawnymi podważającymi legalność tej reformy.

To, oczywiście, nie wszystko, co planuje „Amici Curiae", którego podstawowym celem statutowym ma być obrona sądów rejonowych i obrona pozycji powiatów przed spychaniem ich na dalszy plan kosztem dużych aglomeracji. - Z prawa do zgromadzeń stowarzyszenie będzie korzystało, ale dalecy jesteśmy od blokowania dróg. Zamierzamy zebrać 100 tysięcy podpisów pod obywatelskim projektem zmiany artykułu 20 ustawy o ustroju sadów powszechnych. Chcemy, aby decyzje w sprawie likwidacji sadów podejmował wyłącznie Sejm, a nie minister - tłumaczy mecenas Wojciech Błaszczyk z Sochaczewa, jeden z inicjatorów zawiązania tego ciała, wybrany na jego przewodniczącego.

Forum stowarzyszenia stało się też miejscem, gdzie poruszono sprawę powołania instytucji „sędziów pokoju" (na rzecz ławników) oraz możliwości tworzenia powiatowych ośrodków pomocy prawnej.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 22 marca 2012 r.


Dodano: 26 marca 2012 r.

do góry


 

WOJENNY JANÓW NA FOTOGRAFIACH

Zbiory Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim wzbogaciły się ostatnio o nieznane i niepublikowane wcześniej zdjęcia, na których utrwalono ważne momenty z życia okupowanego miasta. Ich autorem jest Arthur Wittkopff, żołnierz Wehrmachtu z batalionu budowlanego stacjonującego w Janowie na przełomie lat 1939/1940.

-Fotografie kupiliśmy na jednym z portali aukcyjnych. Jest ich 97 i mają bezcenną wartość historyczną. Pokazują charakterystyczne dla Janowa Lubelskiego miejsca, ale z nieznanej dotąd perspektywy. Są wśród nich zdjęcia ukazujące codzienne życie niemieckich żołnierzy, np. biesiadujących w budynku obecnego liceum (podczas wojny mieściły się tam koszary) czy przedstawiające personel polski i niemiecki szpitala im. Marii Piłsudskiej - mówi Andrzej Czerwonka z janowskiego muzeum.

W zbiorze znalazły się też fotografie ocalałych po bombardowaniach budynków, m.in. kościoła, gimnazjum. Muzeum Regionalne zapewnia, że jeszcze w tym roku zdjęcia zostaną zaprezentowane zwiedzającym.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 23 marca 2012 r.


Dodano: 26 marca 2012 r.

do góry


 

JANOWSKIE ORŁY BARDZO SIĘ ROZLENIWIŁY

Orły bieliki w Lasach Janowskich z roku na rok mają się coraz lepiej. Świadczą o tym udane lęgi w postaci jednego lub dwóch piskląt.

Na terenie Nadleśnictwa Janów Lubelski żyją 3 pary bielików. Każda z nich zajmuje określone terytorium i przepędza z niego nawet swoje dorośle dzieci, nie wspominając o innych intruzach. Orły to ptaki monogamiczne, które łączą się w pary na całe życie, a zmieniają partnera tylko w przypadku śmierci jednego z nich. Rozmnażają się tylko tam, gdzie jest cisza, czyste środowisko i podmokłe tereny. Gniazda zakładają w koronach starych drzew. Przez lata je rozbudowują, więc gniazda bielików mogą ważyć nawet tonę.

Okazuje się, że Janowskie orły są bardzo leniwe. - Dawniej polowały, teraz czekają na gotowe, żerując na śmietnikach. Lubią też podjadać pozostałości ze spuszczanych stawów rybnych, których u nas nie brakuje. Nieraz tak się przejedzą, że nie mogą wzbić się w powietrze - opowiada nadleśniczy Henryk Rążewski.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 16 marca 2012 r.


Dodano: 19 marca 2012 r.

do góry


 

KONKURS WIELKANOCNY

Janowski Ośrodek Kultury zaprasza do udziału w konkursie na najpiękniejsze ozdoby wielkanocne. Jego przedmiotem jest plastyka związana z Wielkanocą: pisanki, palmy, stroiki, pająki, kwiaty z bibuły, wycinanki, kartki świąteczne, kołatki i terkotki. Konkurs adresowany jest do dzieci, młodzieży i dorosłych z miasta i gminy Janów Lubelski. Prace należy składać indywidualnie lub zbiorowo w JOK do 30 marca. Rozstrzygnięcie konkursu i ogłoszenie wyników nastąpi w dniu otwarcia wystawy - 12 kwietnia.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 16 marca 2012 r.


Dodano: 19 marca 2012 r.

do góry


 

STYPENDIA DLA NAJLEPSZYCH

Starosta janowski Jerzy Bielecki wręczył stypendia piątce uczniów szkół w Janowie Lubelskim. Przyznano je na pół roku po 200 zł miesięcznie. Stypendia otrzymali: Weronika Sowa z LO, Joanna Szewczak z ZSZ, Bartłomiej Kiszka ZSZ, Magdalena Kańkowska i Karol Wnuk - oboje z LO. Fundusz stypendialny Rada Powiatu ustaliła 10 lat temu. Od tego czasu stypendia za osiągnięcia w kategorii naukowej, artystycznej i sportowej otrzymało ponad stu uczniów na łączną kwotę ponad 100 tys. zł.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 16 marca 2012 r.


Dodano: 19 marca 2012 r.

do góry


 

SZKOŁY, W KTÓRYCH WARTO SIĘ UCZYĆ

Znamy już wyniki konkursów przedmiotowych organizowanych przez lubelskiego kuratora oświaty w roku szkolnym 2011/2012. Wśród szkół z Kraśnika brylują uczniowie z SP nr 6 oraz z PG nr 2. Słabiej wypadli uczniowie janowskich placówek.

Konkursy wyłaniają najlepszych uczniów szkół podstawowych, którzy mogli startować w 4 konkursach przedmiotowych. Spośród kraśnickich szkół tytuł laureata uzyskały 4 osoby. Najlepiej wypadła SP nr 6 im. JP II (dwóch laureatów w konkursie z matematyki i j. polskiego). Swoich zwycięzców miały także: SP nr 1 oraz SP nr 5. Jak podkreślają dyrektorzy szkól, sukces w konkursie przedmiotowym to zarówno zasługa pracowitości ucznia, jak i dobrego przygotowania ze strony opiekuna.

Dzięki takim ambitnym i pracowitym uczniom, którzy osiągają świetne wyniki w konkursach, wzrasta też liczba chętnych zapisujących się do szkolnych kół zainteresowań - zauważa Marta Drozd, dyrektorka SP nr 5, z której uczeń osiągnął sukces w konkursie z historii.

Słabiej prezentują się osiągnięcia uczniów podstawówki z Janowa Lubelskiego, gdzie tytuł laureata zdobyła tylko jedna osoba z Publicznej SP z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego.

Z kolei gimnazjaliści mogli wystartować aż w 13 konkursach przedmiotowych. Kraśnik może się poszczycić 7 laureatami, a Janów Lubelski - 5. Najlepiej w tym gronie zaprezentowało się PG nr 2 im. Kochanowskiego w Kraśniku oraz PG im. JP II w Janowie.

W tym roku szkolnym zainteresowanie udziałem w konkursach było porównywalne do poprzednich lat. Liczba uczniów biorących udział w etapie szkolnym jest porównywalna w ciągu ostatnich pięciu lat. Nie zmniejsza się, mimo że statystycznie do szkół uczęszcza mniej uczniów. W tym roku szkolnym 616 uczniów zostało laureatami, a lista laureatów w tym roku zwiększyła się o 4 proc. - informuje Krzysztof Babisz, lubelski kurator oświaty, podkreślając, że konkursy organizowane są dla uczniów szczególnie uzdolnionych i posiadających już sprecyzowane zainteresowania.

Sandra Michalewska

Polska Kurier Lubelski, 16 marca 2012 r.


Dodano: 19 marca 2012 r.

do góry


 

ZWIĄZKOWCY BRONIĄ SWOJEGO ZAKŁADU

28 lutego ponad 20-osobowa grupa przedstawicieli z powiatu janowskiego protestowała w Warszawie przeciwko zapowiadanej likwidacji Sądu Rejonowego w Janowie Lubelskim. Był to kolejny protest, bo tydzień wcześniej pod siedzibami PGE i ministerstw skarbu oraz gospodarki pikietowali związkowcy, którzy nie zgadzają się na połączenie rejonu energetycznego w Janowie z placówką w Stalowej Woli.

We wtorkowej akcji protestacyjnej przed Ministerstwem Sprawiedliwości uczestniczyli: Jerzy Bielecki - starosta janowski, Krzysztof Kołtyś - burmistrz Janowa Lubelskiego, wójtowie gmin: Batorz, Chrzanów, Dzwola, Godziszów, Potok Wielki i Modliborzyce oraz pracownicy sądu.

Według projektu rozporządzenia Ministerstwa Sprawiedliwości od 1 lipca tego roku Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim stanie się Wydziałem Zamiejscowym Sądu Rejonowego w Biłgoraju.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 2 marca 2012 r.

 


Dodano: 12 marca 2012 r.

do góry


 

RUSZY BUDOWA KLONOWEGO PARKU

W Janowie Lubelskim powstaje nowe osiedle mieszkaniowe o wdzięcznej nazwie Klonowy Park. Jest zlokalizowane przy ul. Sowiakowskiego (w pobliżu nowego szpitala).

Inwestycję realizuje lubelska spółka Wikana. Każdy, kto będzie chciał zamieszkać w nowym osiedlu, musi zapłacić od 3250 do 3650 zł za metr kwadratowy mieszkania. Kilka lokali już zostało sprzedanych.

W skład osiedla wejdą trzy trzykondygnacyjne bloki liczące po 21 lub 30 mieszkań. Ich powierzchnia mieści się w przedziale od 42 do 58 mkw. Każde mieszkanie będzie miało balkon i piwnicę. Zaplanowano też budowę garaży.
W pierwszym etapie inwestycji, jeszcze w tym roku, zostanie oddany do użytku jeden z bloków. Na osiedlu przewidziany jest plac zabaw dla dzieci, w alejkach pojawią się ławeczki, będą stojaki na rowery. Inwestor zapewnia, że nie zabraknie też miejsc parkingowych. Projektant zadbał o to, by Klonowy Park otaczały drzewa i krzewy.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 2 marca 2012 r.


Dodano: 12 marca 2012 r.

do góry


 

 

Poprzedni miesiąc LUTY 2012

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl