Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc STYCZEŃ 2012

MARZEC 2012

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 24 lutego 2012 r.

ZWIĄZKOWCY BRONIĄ SWOJEGO ZAKŁADU

We wtorek ponad 40 związkowców pikietowało w Warszawie w obronie zakładu energetycznego w Janowie Lubelskim. PGE Dystrybucja planuje jego połączenie z zakładem w Stalowej Woli. Uczestnicy manifestacji spotkali się pod siedzibą PGE, potem przeszli pod ministerstwa gospodarki i skarbu, gdzie przekazali petycje protestacyjne. Związkowcy nie zgadzają się na konsolidację rejonów energetycznych, bo twierdzą, że oznacza to likwidację miejsc pracy i pogorszenie jakości usług.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 24 lutego 2012 r.


Dodano: 24 lutego 2012 r.

do góry


 

LOKALNE GRUPY W DZIAŁANIU

Dwudniowe spotkanie przedstawicieli Lokalnych Grup Działania Lubelszczyzny odbyło się w Janowie Lubelskim. W naszym regionie działa 26 takich grup. - Jeśli chodzi o realizację tzw. małych projektów, to województwo lubelskie jest na pierwszym miejscu w kraju - mówiła Janina Skubik, prezes LGD „Leśny Krąg" w Janowie Lubelskim. Grupa należy do najlepszych w województwie, od niej biorą przykład inne organizacje, stąd ostatnie spotkanie działaczy odbyło się właśnie na tym terenie.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 24 lutego 2012 r.

 


Dodano: 24 lutego 2012 r.

do góry


 

 

JANOWSKI SZPITAL BARDZIEJ NOWOCZESNY

W ubiegły piątek (10 lutego) w Szpitalu Powiatowym w Janowie Lubelskim oficjalnie oddano do użytku blok operacyjny i centralną sterylizatornię. W uroczystości uczestniczyli parlamentarzyści, janowscy samorządowcy, przedstawiciele NFZ i dyrektorzy szpitali z całego regionu.

Uruchomienie bloku operacyjnego i sterylizatorni to kolejny etap modernizacji janowskiego szpitala. Inwestycję, wartą ponad 6 mln zł, w 85 proc. wsparła Unia Europejska. Budżet powiatu dołożył 764 tys. zł do tzw. kosztów kwalifikowanych oraz 645 tys. zł na pokrycie tzw. kosztów niekwalifikowanych.

Wcześniej w szpitalu m.in. unowocześniono system diagnostyki obrazowej, doposażono Szpitalny Oddział Ratunkowy, kupiono tomograf komputerowy i zinformatyzowano obieg informacji medycznej. W tym roku planowane są kolejne inwestycje, które janowski szpital ulokują w ścisłej czołówce najlepszych placówek służby zdrowia w regionie lubelskim.

Od stycznia na nowym bloku operacyjnym nasi lekarze przeprowadzili już ponad 70 operacji, z tego około 30 procent stanowią operacje stawu biodrowego - poinformował Zbigniew Widomski, dyrektor szpitala w Janowie Lubelskim.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 17 lutego 2012 r.

 


Dodano: 20 lutego 2012 r.

do góry


 

DNI JANOWA, FART I „GRYCZAKI"

Janowski Ośrodek Kultury ma już opracowany kalendarz tegorocznych wydarzeń kulturalnych w mieście. Różnorodnych imprez będzie sporo, więc każdy znajdzie coś dla siebie.

W długi majowy weekend (już po raz czwarty) JOK zaprasza na Krajoznawczy Rajd Rowerowy. Jego uczestnicy będą poznawać urokliwe zakątki Lasów Janowskich oraz okoliczne miejscowości. W niedzielę, 13 maja, w parku Miejskim przed JOK, będzie królował folklor. Stanie się to za sprawą Jarmarku Janowskiego, połączonego z eliminacjami rejonowymi do festiwalu kapel i śpiewaków ludowych w Kazimierzu nad Wisłą.

3 czerwca park Misztalec stanie się sceną cyklu imprez Zoom Natury, czyli Dni Janowa. Także w parku Misztalec (16-22 lipca) spotkają się amatorzy dobrego filmu podczas Festiwalu Artystów Filmu i Telewizji FART. Tydzień później na Zalewie Janowskim zaplanowano VI Ogólnopolski Maraton Pływacki.

X Festiwal Kaszy „Gryczaki 2012" tym razem odbędzie się w parku Miejskim w dniach 11-12 sierpnia. W sierpniu odbędą się także otwarte mistrzostwa MOSiR w siatkowej piłce plażowej oraz Lubelskie Lato Seniora

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 17 lutego 2012 r.


Dodano: 20 lutego 2012 r.

do góry


 

POWODY DO DUMY

10 lutego szpital w Janowie Lubelskim wypełnił się tłumem VIP-ów, od parlamentarzystów poczynając, na kapłanach, dyrektorach szpitali z sąsiednich miast oraz szefach NFZ kończąc.

Błysnęły nożyczki i flesze, goście przez dwie godziny napawali się sukcesem szpitala i powiatu, w którym otwarto nowy blok operacyjny i centralną sterylizatornię. O zasadnych powodach do dumy mówili posłowie Jan Łopata i Jacek Czernik, członek sejmowej komisji zdrowia. Zapowiedzieli zgodnie, że w ramach utworzonego właśnie Lubelskiego Zespołu Parlamentarnego będą zabiegać o to, aby już nigdy więcej nie powtórzyło się to, co miało miejsce ostatnio. Mianowicie to, że przy podziale 600-milionowej nadwyżki finansowej NFZ najwięcej dostało najbogatsze województwo mazowieckie, a biedna Lubelszczyzna obeszła się po raz kolejny smakiem. Tego w przyszłości ma nie być - obiecują posłowie. A dyrektor lubelskiego NFZ uroczyście przyrzekł, że do 2014 roku zamierza rozwiązać całkowicie problem zapłaty szpitalowi za tzw. nadwykonania procedur medycznych. Dostał, co zrozumiałe, owacje. Brawa pracowników szpitala słuchających wystąpień gości były reakcją na aluzyjną wypowiedź, że kiedy już janowski szpital upora się ze swoimi wielkimi inwestycjami, może wreszcie przyjdzie pora na „inne sprawy". W domyśle: na płace personelu i, w niektórych przypadkach, warunki jego pracy.

Roman Kaproń, zastępca dyrektora do spraw lecznictwa, rozpływa się w zachwytach nad jakościowym poziomem sprzętu, jaki mają do dyspozycji janowscy chirurdzy. I to nie tylko tego, który znalazł się w zasięgu ich ręki za sprawą ostatniej, 6-milionowej inwestycji. Także chodzi mu o - sfinansowaną także w większości z unijnej dotacji - modernizację systemu diagnostyki obrazowej i kompleksową informatyzację szpitala. Teraz pracujący w systemie całodobowym tomograf komputerowy transmituje wynik badania do lekarza, który nieomal na drugim końcu Polski go opisuje i odsyła szpitalowi. A chirurg operujący pacjenta ma w sali operacyjnej monitor, na którym na każde żądanie otrzyma transmisję potrzebnego mu właśnie zdjęcia rentgenowskiego z centralnego komputera systemu.

Nowy blok z dwoma salami to jedno, a przecież marny jeszcze salę operacyjną na zmodernizowanym i niedawno poważnie doposażonym oddziale pomocy doraźnej i jedną na położnictwie - mówi P. Kaproń. - Zakładamy, że w tym roku zostanie u nas przeprowadzonych co najmniej 2 tysiące operacji. W ubiegłym wykonaliśmy ich około półtora tysiąca, w znacznie trudniejszych warunkach.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 16 lutego 2012 r.


Dodano: 20 lutego 2012 r.

do góry


 

KASA Z LEKKIM MINUSEM

Budżet gminy na 2012 r. jednych napawa dumą, innym pozostawia niedosyt. Tak jest w większości gmin, które przez lata efektywnie pozyskiwały pieniądze unijne na swój rozwój, i teraz - w perspektywie wyczerpujących się środków w programach pomocowych - muszą lekko wyhamować.

A Janów Lubelski był w takiej właśnie sytuacji, przez kilka kolejnych lat plasował się w czołówce gmin rozwijających się głównie w oparciu o środki zewnętrzne, pozyskiwane dzięki mądrej polityce rozwojowej, w pełni kompatybilnej z unijnymi programami wsparcia. Dość przypomnieć, że w roku 2010 gmina wydała na swe inwestycje ok. 44 milionów złotych, przy czym aż 36 milionów stanowiły dotacje z UE. Rok następny był już na tym tle wręcz bladziuteńki: 9 milionów na inwestycje, w tym 5 pochodzących z unijnych programów. Bieżący ma być okresem większej aktywności: na inwestycje przewidziano 21 milionów złotych, w tym aż 17 będzie efektem skutecznie zakończonych zabiegów o środki unijne. Takie „falowanie" inwestycyjne związane jest z cyklem kumulacji prac i kumulacji rozliczeń inwestycji.

W 2012 r. mieszkańcy gminy mogą spodziewać się, że na blisko 55 milionów złotych zaplanowanych na ten rok dochodów do gminnego budżetu trafi ponad 16,7 miliona złotych z UE. Jest to grubo więcej niż wynoszą dochody własne gminy razem wzięte, minimalnie mniej niż otrzymywane przez gminę od państwa subwencje (12,5 mln zł) wraz z dotacjami na zadania zlecone gminie (4,5 mm zł) i dotacjami na zadania własne (1,9 mm zł). Można półżartem stwierdzić, że Janów więcej zawdzięcza Unii Europejskiej i własnej zapobiegliwości niż własnemu państwu...

Tegoroczne wydatki gminy określono na nieco ponad 55,6 miliona złotych, zatem deficyt budżetowy jest stosunkowo niewielki. Lwią część tych wydatków gmina skieruje na szeroko rozumianą edukację i opiekę przedszkolną, co będzie kosztować Janów w tym roku ponad 16 milionów, czyli 29 proc. budżetu. W drugiej kolejności na liście najpilniejszych potrzeb wspólnoty znalazła się gospodarka komunalna z ochroną środowiska (ponad 11,6 mln zł, w tym prawie 10 mln. zł pójdzie na inwestycje), pomoc społeczna (blisko 7,4 mln zł), administracja (4,4 mln zł) i drogownictwo (ponad 2 mln zł). Na zadania związane z kulturą zaplanowano niewiele ponad milion złotych, na turystykę, sport i kulturę fizyczną - niewiele więcej, 1,2 miliona. Odrębną pozycję budżetową stanowi blisko 8,7 miliona złotych zaplanowanych na finansowanie sztandarowej dla Janowa Lubelskiego i regionu inwestycji w bazę turystyczną, czyli wielki projekt „Zoom natury". W tym roku wkracza on w najważniejszą fazę realizacji. Obsługa długu w tym roku kosztować będzie janowskich podatników niecałe pół miliona złotych.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 16 lutego 2012 r.


Dodano: 20 lutego 2012 r.

do góry


 

JANOWIANIE ZAWOJOWALI BERLIN

Członkinie Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego, Lidia Tryka, Krystyna Wójcik, Teresa Ciosmak i Elżbieta Sałacińska, a także Mieczysław Stec, znany producent ryb z Zaklikowa występujący w barwach Stowarzyszenia „Pan Karp", z sukcesami reprezentowali janowską Lokalną Grupę Działania „Leśny Krąg" na prestiżowych targach w stolicy Niemiec.

Międzynarodowe Targi Przemysłu Spożywczego, Rolnictwa i Ogrodnictwa „Grüne Woche" odbyły się w dniach 20-29 stycznia w Berlinie. „Leśny Krąg" znalazł się, wraz z LGD „Zielony Pierścień" z Nałęczowa, wśród kilkudziesięciu grup z Polski zaproszonych na te targi. Na „leśnokręgowym" stoisku promowano wszystko, z czego słynie region janowski. Nie zabrakło, co oczywiste, kaszaków, jaglaków, pierogów z kaszy gryczanej, ciasteczek, serów podsuszanych, nalewek i miodów z pasieki państwa Teresy i Kazimierza Ciosmaków, tradycyjnego smalcu z ogórkiem i wiejskim chlebem. Janowskie kobiety podbiły serca berlińczyków nie tylko bogatą zawartością stoiska, ale też lubelskimi strojami, porywającymi śpiewami oraz gościnnością przyciągającą tłumy targowych gości.

- Sukcesem niewątpliwym jest to, iż Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego zostało uhonorowane dyplomami w kategorii najbardziej sprawnej i otwartej firmy spośród polskich wystawców. Kapituła złożona z berlińskich mediów przyznała nam III miejsce ex aequo ze Stowarzyszeniem Na Rzecz Rozwoju Wsi Aniołowa - mówi Lidia Tryka. - Dla nas dodatkowym i sympatycznym doświadczeniem było to, że w czasie pobytu na targach grupy miały możliwość wymiany doświadczeń i pomysłów, a także zwiedzenia Berlina.

Pobyt lubelskich grup na berlińskich targach sfinansowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
(r)

Tygodnik Nadwiślański, 16 lutego 2012 r.


Dodano: 20 lutego 2012 r.

do góry


 

RADNI UCHWALILI BUDŻET JANOWA

Podczas ostatniej sesji radni Janowa Lubelskiego jednogłośnie podjęli uchwałę w sprawie tegorocznego budżetu. Z wyliczeń wynika, że dochody będą się kształtować na poziomie 54 863 610 zł, zaś wydatki wyniosą 55 617 472 zł. Niewielki niedobór zostanie pokryty z nadwyżki budżetowej z roku ubiegłego. Dotacje z programów unijnych stanowią 16 749 287 zł.

Na zadania inwestycyjne radni przeznaczyli ponad 21 mln zł. Zostaną one przeznaczone min. na modernizację ul. Kościuszki, budowę chodnika na ul. Kamiennej, modernizację drogi w Zofiance Górnej oraz mostu na rzece Biała w Łążku Ordynackim i Pikulach. Zaplanowano też wydatki w zakresie ochrony przeciwpożarowej; chodzi obudowę remizy w Ujściu i dokończenie budowy remizy w Momotach Dolnych oraz modernizację strażnicy w Łążku.

Dużą inwestycją, zapoczątkowaną w ubiegłym roku, jest budowa parku rekreacji Zoom Natury nad zalewem w Janowie Lubelskim. W budżecie zabezpieczono też pieniądze na trzeci etap rewitalizacji historycznego centrum miasta - Nowy Rynek

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 10 lutego 2012 r.


Dodano: 20 lutego 2012 r.

do góry


 

JANOWIACY ROBILI FURORĘ W BERLINIE

Przedstawiciele Lokalnej Grupy Działania „Leśny Krąg" z Janowa Lubelskiego wzięli udział w Międzynarodowych Targach Przemysłu Spożywczego, Rolnictwa i Ogrodnictwa w Berlinie, które odbywały się w dniach 20-29 stycznia.

LGD „Leśny Krąg" reprezentowały panie Lidia Tryka, Krystyna Wójcik, Teresa Ciosmak i Elżbieta Sałacińska ze Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego oraz Mieczysław Stec, producent ryb z Zaklikowa, ze Stowarzyszenia „Pan Karp".

- Wyjazd na targi dla pań ze SKPJ był nie lada zadaniem, ale też przygodą kulinarną. Na stoisku, obok wydawnictw promocyjnych, znalazły się janowskie tradycyjne kaszaki, jaglaki, pierogi z kaszy gryczanej, ciasteczka, sery podsuszane, nalewki, miody z pasieki państwa Teresy i Kazimierza Ciosmaków oraz tradycyjny smalec z ogórkiem i wiejskim chlebem, który cieszył się największym „braniem". Nasze stoisko zdobiło rękodzieło ludowe i artystyczne: kwiaty z bibuły, wyroby szydełkowe, gliniane, cuda z papieru i krepiny. Nic dziwnego, że przyciągało ono gości z całego świata i zostało uhonorowane dyplomami w kategorii najbardziej sprawnej i otwartej firmy - mówi Lidia Tryka, prezes SKPJ.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 10 lutego 2012 r.


Dodano: 20 lutego 2012 r.

do góry


 

MOGĘ DAĆ GŁOWĘ!

Zbigniew Widomski, dyrektor szpitala powiatowego w Janowie Lubelskim i od blisko roku przewodniczący Konwentu Szpitali Zamojszczyzny, bez chwili wahania odpowiada twierdząco na pytanie, czy może z czystym sumieniem zapewnić mieszkańców powiatu, iż placówka gwarantuje im bezpieczeństwo zdrowotne.

Jeśli wierzyć dyrekcji i władzom powiatu janowski szpitala ma się coraz lepiej. Ale już pytania o faktyczne zadłużenie szpitala wiodą do bardziej złożonych odpowiedzi. – No, gdyby nie sławetna „ustawa 203 złote"... - zaczyna dyrektor od przypomnienia zamierzchłej historii - narzucenia samorządom obowiązku podwyższenia płac pracownikom szpitali bez zagwarantowania środków na ten cel. To był rok 2000, a dyrektor Widomski „nastał" w 2003 roku. Ustawa kosztowała janowski szpital, z zaległościami i odsetkami, ponad 16 milionów złotych, częściowo pokrytych kredytem, z którego do spłacenia pozostało ok. 7 milionów. Od tej pory szpital przeszedł bardzo, bardzo długą drogę. Między innymi pozbył się, w ścisłym porozumieniu z załogą, PRL-owskiego garba, jakim były trzynaste pensje, absolutny przeżytek, zachowany już dziś tylko w garstce szpitali wyjątkowo opornych na reformy. No i inwestował, inwestował, inwestował. Od 2009 roku zainwestował ponad 12 milionów. Ułatwiły to m.in. trzy wnioski unijne, w tym najważniejszy - na blok operacyjny i centralną sterylizatornię (prawie 6 milionów). Tą inwestycją szpital wypełnił jeden z podstawowych wymogów stawianych przez UE i ministra zdrowia.

Dyrektor unika jednoznacznych odpowiedzi na pytanie o to, co dziś stanowi najważniejszy zapis na liście pilnych potrzeb placówki. W szpitalach proces inwestowania w sprzęt ma charakter ciągły, codzienny, wymuszony przez rozwój technologii medycznych. Za to jeśli chodzi o zmiany o charakterze strukturalnym, janowska placówka przymierza się do kolejnej rewolucji. Ma nią być przeniesienie szpitalnej administracji do pomieszczeń zwolnionych przez pralnię. W jej miejsce trafi z czwartego piętra oddział rehabilitacji, przez co powstanie skoncentrowane w jednym miejscu „centrum rehabilitacyjne". Na czwartym piętrze zaś powstanie oddział psychiatrii. Potrzeba na to łącznie kolejnych 800 tysięcy.

Janowski szpital prowadzi obecnie 10 oddziałów z 308 łóżkami, i jest to już docelowy, zoptymalizowany pod kątem wymagań ministra zdrowia i NFZ, „format" placówki. Jest miejscem pracy dla blisko 500 osób, w tym ponad 50 lekarzy. Ta struktura, jak zapewnia dyrektor Z. Widomski, pozwala zapewnić świadczenia nie tylko dla mieszkańców powiatu janowskiego, ale i z powiatów sąsiednich. Ostatnio - głównie z biłgorajskiego, gdzie tamtejszy szpital zmienił zasady swego funkcjonowania.

Ani dyrekcja szpitala, ani władze powiatu nie biorą pod uwagę tego, z czym liczą się niektórzy sąsiedzi: wymuszonej brakiem płynności ekonomicznej komercjalizacji. Ale pytanie o wynik finansowy, podobnie jak o skalę zadłużenia, ociera się o tajemnicą handlową...

-Gdyby nie „ustawa 203” nie mielibyśmy zadłużenia lub byłoby ono minimalne, niewiele ponad 5 milionów. Gdyby nie 3-milionowa amortyzacja powiększającego się szybko majątku, nasz wynik finansowy byłby dodatni - podkreśla Z. Widomski. - Z zadłużenia problem robią ci, którzy nie rozumieją jak funkcjonuje szpital, porównują go ze spółką handlową czy zakładem budżetowym. Nam nie wolno np. zamykać oddziałów, na których nie „zarabiamy". Ale możemy to zrekompensować wydzierżawiając część naszych rezerw terenowych w sąsiedztwie szpitala. Naszym zasadniczym celem jest osiągnięcie w 2012 roku równowagi finansowej. Na dziś odrzucamy zarówno opcję przekształcenia szpitala, jak i to, że do jego utrzymania dopłacać będzie powiat.

Jerzy Reszczyński

Tygodnik Nadwiślański, 9 lutego 2012 r.

 


Dodano: 9 lutego 2012 r.

do góry


 

WSPÓLNY DWORZEC DLA BUSÓW I AUTOBUSÓW

W Janowie Lubelskim od 1 lutego busy oraz autobusy PKS i przewoźników prywatnych odjeżdżają z jednego miejsca - dworca autobusowego. Tym samym został zlikwidowany przystanek bus przy przedszkolu na ulicy Świerdzowej. Stało się to możliwe, ponieważ w grudniu ubiegłego roku gmina odkupiła od PKS Stalowa Wola teren dworca w Janowie.

To duża wygoda tak dla przewoźników, jak i pasażerów. Ruch pasażerski został uporządkowany. Podróżni w godzinach 6-16 mogą schronić się w pomieszczeniach dworca, później mają do dyspozycji ławki i zadaszone stanowiska postojowe.

- Każdy przewoźnik za każdy wjazd na teren dworca płaci do budżetu miasta złotówkę. Z siedmiu stanowisk, dwa wydzieliliśmy dla PKS, a pięć dla komunikacji prywatnej. Rocznie do budżetu wpłynie około 60 tysięcy złotych, będą jednak pewne koszty utrzymania dworca. Ale przede wszystkim zależy nam na wygodzie podróżnych -wyjaśnia Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 3 lutego 2012 r.


Dodano: 9 lutego 2012 r.

do góry


 

W JANOWSKIM KOMASIE PREMIE I PODWYŻKI PENSJI

Gdy wielu firmom doskwiera kryzys, ogranicza się zatrudnienie i obniża pensje, w janowskim Komasie pracownicy mogą być zadowoleni. Od stycznia otrzymali podwyżki o ok. 130 zł brutto do wynagrodzenia zasadniczego. To efekt negocjacji prowadzonych od września do grudnia przez związkowców z zarządem fińskiej spółki, którą reprezentuje prezes Juha Simola.
Drugie zwycięstwo to premia w kwocie około 130 zł brutto, jakiej nie pamiętają nawet najstarsi pracownicy. Za styczeń premię otrzymają wszyscy, w kolejnych miesiącach będzie można ją uzyskać zgodnie z regulaminem premiowania. Jest jeszcze trzeci plus - dodatkowa płatna 30-minutowa przerwa w 8-godzinnym dniu pracy. Dotychczas była przerwa 15- minutowa, zgodnie z kodeksem pracy.

- Jesteśmy teraz spokojni o pracę, produkcja jest stała, a liczba zamówień wzrasta. Firma się rozwija. Wartość produkcji ma w tym roku wzrosnąć z 13 do 19 milionów euro - mówi Bogdan Pituch, przewodniczący NSZZ „Solidarność" w Komasie.

Firma zatrudnia obecnie około 400 pracowników, w tym ok. 50 to pracownicy umysłowi. Kiedyś na jednego pracownika fizycznego przypadało 3 umysłowych.

Komas produkuje części dla dziesięciu liczących się na świecie producentów maszyn budowlanych, wózków widłowych, generatorów i pojazdów wojskowych, tzw. rosomaków.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 3 lutego 2012 r.


Dodano: 9 lutego 2012 r.

 

do góry


 

 

Poprzedni miesiąc STYCZEŃ 2012

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl