Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc GRUDZIEŃ 2011

LUTY 2012

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 30 stycznia 2012 r.

WYCINANKI W JANOWIE

W Domu Nauczyciela przy ul. Ogrodowej w Janowie Lubelskim czynna jest wystawa wycinanek Anny Słabczyńskiej.

Janowianie mieli okazję poznać ją podczas jej corocznych bytności na Jarmarku Janowskim oraz Festiwalu Kaszy, gdzie od kilku lat uczestniczy w kiermaszach sztuki ludowej towarzyszących tym imprezom. Jest też jedną z barwniejszych postaci, biorących udział w warsztatach organizowanych przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim w ramach programu „Ginących zawodów i umiejętności".

Autorka prezentowanej wystawy, zorganizowanej przez janowskie muzeum, pochodzi z lubelskiej wsi, w której się wychowała. Tradycję i kulturę ludową Lubelszczyzny poznawała tańcząc i śpiewając w zespole ludowym. Od niedawna zajmuje się narciarstwem, koronczarstwem oraz właśnie wycinankami, które stały się jej największą pasją. W swoim dorobku, budowanym w oparciu o łączenie własnych pomysłów z motywami zaczerpniętymi z ludowej tradycji, z obserwacjami otaczającej ją przyrody, pani Anna ma ponad 200 różnych prac. Aż trudno uwierzyć, że artystka wykonuje je zwykłymi... nożycami krawieckimi. Wiele z jej prac zostało wykonanych z wykorzystaniem unikatowej techniki pielęgnowanej w jej rodzinie. Wykonywane tą techniką prace nazywane są „wystrzępiokami". Prace wychodzące spod ręki pani Anny są wysoko oceniane przez etnografów, którzy doceniają nie tylko ich wartość artystyczną, ale też zgodność z tradycją regionalną.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 5 (1603)


Dodano: 30 stycznia 2012 r.

do góry


 

POKAŻ SWOJĄ ZIMĘ

Janowski Ośrodek Kultury serdecznie zaprasza dzieci i młodzież szkolną z terenu Janowa Lubelskiego i okolic do udziału w konkursie fotograficznym dla dzieci młodzieży „Zima w obiektywie". Do konkursu każdy uczestnik może zgłosić 10 fotografii w wersji elektronicznej na nośniku elektronicznym CD, zdjęcia mogą być bezpośrednio z aparatu lub opracowane dodatkowo w programach graficznych, z zachowaniem standardowych proporcji obrazu.

Płytę z konkursowymi fotografiami należy dostarczyć do JOK w zamkniętej kopercie, w której zawarte będą następujące dane: imię i nazwisko, dokładny adres i nr telefonu autora. Wybrane przez jury zdjęcia, powiększone do formatów ekspozycyjnych, trafią na wystawę do Janowskiego Ośrodka Kultury.

Termin dostarczenia płyt ze zdjęciami upływa 3 lutego, a ogłoszenie wyników i wręczenie nagród nastąpi 10 lutego. Każdy z uczestników konkursu otrzyma pamiątkowy dyplom, a laureaci - nagrody rzeczowe.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 4 (1602)

 


Dodano: 30 stycznia 2012 r.

do góry


 

BĘDĄ MIESZKANIA

W Janowie Lubelskim ruszy - po raz pierwszy po kilkunastoletniej przerwie - budowa bloków mieszkalnych. Takie deklaracje składa lubelski deweloper.

Nowe osiedle, dla którego wybrano już nazwę - „Klonowy Park", powstanie przy ul. doktora Sowiakowskiego, w sąsiedztwie janowskiego szpitala i osiedla Wschód. Docelowo ma się składać z trzech 3-kondygnacyjnych bloków z boksami garażowymi w części parterowej.

- Przygotowaliśmy ten teren pod względem planistycznym oraz przeprowadziliśmy konsultacje z prywatnymi właścicielami gruntów, którymi zainteresowany był deweloper — mówi burmistrz Krzysztof Kołtyś. - Okazało się, że zainteresowanie odsprzedażą gruntów na ten cel było spore, inwestorowi udało się więc pozyskać dość sprawnie już połowę z 2 hektarów potrzebnych pod budowę osiedla.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 4 (1602)

 


Dodano: 30 stycznia 2012 r.

do góry


 

CZASAMI POZORY MYLĄ

Czytelnicy Tygodnika Nadwiślańskiego skarżą się jak to janowski Urząd Pracy „wywala na remont swej siedziby milion złotych, a nie pomaga bezrobotnym”. Pojechaliśmy sprawdzić te doniesienia.

Pod koniec ubiegłego roku opleciony rusztowaniami gmach PUP przy głównej ulicy miasteczka przypominał duży plac budowy. W ewidencji janowskiego PUP figurowało blisko 3,5 tys. bezrobotnych, a liczba znalezionych przez nas ofert pracy na stronie internetowej PUP zamykała się jednocyfrowym wynikiem. Zderzenie tych liczb z rozmachem, z jakim prowadzono remont na zewnątrz i wewnątrz budynku, nie mogło nie nasuwać oczywistych pytań.

- Powiem krótko: nawet gdybyśmy nie zrobili kompletnie nic przy siedzibie naszego urzędu, w najmniejszym stopniu nie wpłynęłoby to na wysokość środków finansowych, jakie mieliśmy i mamy do dyspozycji na bezpośrednią pomoc bezrobotnym, czy to w formie zasiłków, czy jakiejkolwiek innej - mówi Tomasz Kaproń, dyrektor janowskiego Powiatowego Urzędu Pracy. - To były ponadplanowe pieniądze, które mogły zostać wykorzystane tylko na te cele albo wcale. Nie wzięlibyśmy ich my, wziąłby i wykorzystał inny urząd pracy.

Na remont i modernizację pochodzącego z połowy lat 30. XX wieku budynku PUP „wychodził" pieniądze z Europejskiego Funduszu Społecznego, powiększone o dotację otrzymaną ze starostwa. Około 60 tys. zł z tych środków przeznaczono na remont - uzgadnianej w każdym szczególe z konserwatorem zabytków - elewacji czołowej ściany budynku, a remont pozostałych wykonano w ramach kursu dla bezrobotnych, którzy ucząc się zawodu, prowadzili jednocześnie pracę na rzecz PUP.

Uzupełnieniem robót, których efekty widoczne są z zewnątrz (docieplenie ścian, nowa elewacja, nowe okna), są prace wyposażeniowe wewnątrz obiektu (nowe meble, klimatyzacja, wyposażenie komputerowe). Wszystko to razem wzięte ma wpłynąć na poprawę warunków, w jakich obsługiwani będą bezrobotni oraz, jak się to ładnie określa, podniesienie na wyższy poziom jakościowy relacji pomiędzy interesantem, a obsługującym go urzędnikiem. Zakończenie remontu siedziby PUP związane jest z uruchomieniem i rozwojem janowskiego Centrum Aktywizacji Zawodowej. Łącznie wszystkie poniesione na te cele wydatki zamykają się kwotą ok. 200 tysięcy złotych a nie, jak czasami tonem sensacji mówi janowska „ulica", miliona...

Zanosi się, że rok 2012 dla PUP w Janowie Lubelskim - tak jak w całym kraju zresztą - nie będzie bogatszy od minionego. - Zapowiada się mniej więcej 4-5-procentowe zwiększenie środków finansowych na aktywne formy walki z bezrobociem, co oznacza, że jest to wzrost równający się w zasadzie wskaźnikowi inflacji - informuje dyr. T. Kaproń. - Liczymy, ze dostaniemy o ok. 100 tys. zł więcej niż w roku poprzednim. Potrzeby tymczasem rosną. Wzrasta liczba bezrobotnych, bo z jednej strony wracają z emigracji zarobkowej ci, których z zachodnich rynków pracy wypycha pogarszająca się na nich koniunktura, a z długiej - trwa „pełzające", odbywające się poniżej liczbowych progów zwolnień grupowych, redukowanie liczby miejsc pracy w funkcjonujących na naszym terenie zakładach. Szacujemy, że te redukcje sięgają już nawet 10 procent dotychczasowych załóg.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 19 stycznia 2012 r.

 


Dodano: 23 stycznia 2012 r.

do góry


 

RYSIE WYBRAŁY LASY JANOWSKIE

W Lasach Janowskich prawdopodobnie zamieszkały trzy pary rysi. Tak oceniają leśnicy z Nadleśnictwa Janów Lubelski na podstawie śladów tego zwierzęcia znalezionych w różnych miejscach kompleksu leśnego. Kilka osób potwierdziło także, że widziało to piękne i bardzo rzadkie zwierzę na własne oczy.

- Ryś poszukuje swojego terytorium. Gdy jest zajęte, przenosi się dalej. Te rysie przywę-drowały do nas na pewno z Puszczy Solskiej. Nie są groźne dla człowieka. Wyłapują drobną zwierzynę, przeważnie polują na sarny – wyjaśnia nadleśniczy Henryk Rążewski.

Przy okazji swoją przygodę opowiedział Jerzy Smutek, myśliwy, pracownik nadleśnictwa w Janowie. Szedł gościńcem biłgorajskim, gdy obok niego przebiegło stado saren. W pewnej chwili usłyszał przeraźliwy pisk zwierzęcia. Okazało się, że jedna z saren wpadła we wnyki zastawione przez kłusownika. Rozpaczliwie miotała się, pętla coraz mocniej zaciskała się na jej szyi. Na szczęście pan Jerzy szybko pomógł się jej uwolnić.

Myśliwi apelują do wszystkich, którzy napotkają sidła zastawione na zwierzynę o ich zdejmowanie. Sami patrolują lasy, by walczyć z kłusownictwem.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 20 stycznia 2012 r.


Dodano: 23 stycznia 2012 r.

do góry


 

JANÓW STRACI REJON

Polska Grupa Energetyczna Dystrybucja planuje „optymalizację pracy rejonów" w Polsce Wschodniej, w tym m.in. likwidację Rejonu Energetycznego w Janowie Lubelskim i włączenie go do struktur PGE w Stalowej Woli. Jak twierdzę przedstawiacie koncernu, chodzi o zwiększenie efektywności i ograniczenie kosztów funkcjonowania. Związkowcy z „Solidarności" i Związku Zawodowego Pracowników RZE z rzeszowskiego Oddziału PGE Dystrybucja, do którego należy janowski rejon, powołali Międzyzakładowy Komitet Protestacyjny. Postulaty związkowców dotyczą wstrzymania prac „optymalizacyjnych" i zachowania dotychczasowych miejsc pracy.

W Rejonie Dystrybucji Energii w Janowie Lubelskim pracuje dzisiaj blisko 100 osób, które obsługują 40 tys. odbiorców energii w powiatach janowskim, kraśnickim i niżańskim.

(pen)

Tygodnik Nadwiślański, 19 stycznia 2012 r.


Dodano: 23 stycznia 2012 r.

do góry


 

W JANOWIE ROŚNIE NAPIĘCIE

Coraz większy niepokój wśród kilkuset pracowników PGE Dystrybucja w zakładach, które mają zostać objęte połączeniem. Do protestujących m.in. z Kraśnika i Lubartowa dołącza Janów Lubelski. Ludzie nie wierzą w zapewniania pracodawcy, że wciąż będą mieć zajęcie w pobliżu domu.

- Chcemy pracować i godnie żyć, tymczasem takiej pewności nie mamy - żalą się pracownicy z Rejonu Dystrybucji Energii Janów Lubelski. Nie chcą jednak ujawniać swoich nazwisk. Boją się ewentualnych konsekwencji. - Jeśli nasz rejon ma zostać połączony z rejonem w Stalowej Woli i stanie się on posterunkiem, to przecież można się spodziewać, że część ludzi pójdzie na bruk. Pracujemy tu po kilkadziesiąt lat. To my budowaliśmy te rejony i posterunki. Włożyliśmy w to wiele wysiłku i serca. Odsyłanie nas do pracy w inne miejsce nie jest dobrym rozwiązaniem. PGE Dystrybucja realizuje projekt, który ma m.in. ograniczyć koszty funkcjonowania, jak też zwiększyć wydajność pracy rejonów i posterunków energetycznych. Przedstawiciele spółki zapewniają, że zmiany, które potrwają do końca 2013 r., nie odbiją się na pracownikach. - Projekt prowadzony jest z poszanowaniem gwarancji uprawnień pracowniczych zawartych w wewnątrzzakładowych umowach i przepisach prawa pracy i nie ma na celu redukcji zatrudnienia - zapewnia Iwona Stanisławek, specjalistka ds. komunikacji korporacyjnej PGE Dystrybucja. Mimo tych zapewnień, za pracownikami murem stanęli samorządowcy. Planowanym zmianom sprzeciwia się m.in. Zarząd Powiatu Janowskiego, który w całości popiera protest załogi. - Proponowane zmiany organizacyjne budzą uzasadnione obawy o los zatrudnionych w tutejszym rejonie pracowników, jak również o byt ich rodzin - mówią samorządowcy. W zakładzie energetycznym w Janowie Lubelskim pracuje ok. 100 osób. W Kraśniku, Lubartowie i Radzyniu Podlaskim jest zatrudnionych kolejnych 280 osób.

Agnieszka Anton-Jucha

Dziennik Wschodni, 10 stycznia 2012 r.

 


Dodano: 9 stycznia 2012 r.

do góry


 

OBUDZIĆ CIEKAWOŚĆ ŚWIATA

Przegląd projektów zrealizowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego najczęściej nasuwa nam skojarzenia programu z inwestycjami drogowymi, wodno-kanalizacyjnymi czy wsparciem finansowym dla przedsiębiorców. Tymczasem RPO umożliwia również budowę obiektów rekreacyjno-naukowych wyposażonych w najnowocześniejsze laboratoria badawcze, które pozwalają kształtować postawę proekologiczną oraz rozwijać pasję wiedzy, skutecznie łącząc ją z zabawą.

Dzięki staraniom władz Janowa Lubelskiego powstanie w mieście innowacyjny park pod nazwą „Zoom Natury", który będzie połączeniem funkcji rekreacyjnej, aktywnego wypoczynku, zabawy i nauki. Nowoczesna, ekologiczna architektura kompleksu została zaprojektowana w formie budynków zaadaptowanych na małe laboratoria o intrygujących nazwach: „Brama Natury", „Zoom Natury", pawilon „Troposfery, awifauny", „Recyklingu i energii odnawialnej" oraz „Runo leśne". Zostaną one wyposażone w multimedialne urządzenia oraz instalacje, które zainteresują nie tylko najmłodszych odkrywców, ale również dorosłych informacjami z dziedziny biologii, ekologii oraz ochrony środowiska. Wśród ekspozycji znajdą się m.in. akwarium, terrarium, wystawa ptasich piór, kubiczne nasiona oraz multimedialna biblioteka z ptasimi odgłosami. Największą atrakcją przygotowaną dla dzieci mają szansę stać się korzenie roślin służące do... huśtania. W ramach projektu wybudowane zostaną także: sala projekcyjna w systemie 3D, plac zabaw, 16-metrowa Wieża Mocy wraz ze ścianką wspinaczkową, zjazdem linowym nad wodą, skokiem na wahadle oraz tarasem widokowym.

Otwarcie całego obiektu nastąpi w maju 2013 roku, jednak już w przyszłym roku będzie gotowy m.in. park linowy. Obejmować on będzie cztery trasy rozpięte pomiędzy drzewami wraz z wyposażeniem. Jedna z tras przygotowanych dla dzieci, o niskim stopniu trudności, zostanie zainstalowana na wysokości 2—3 metrów. Pozostałe trasy, dla dzieci od lat 8 oraz dla dorosłych, składać się będą z różnego rodzaju przeszkód, do pokonania których niezbędne będzie użycie sprzętu alpinistycznego.

Park nad zalewem w Janowie Lubelskim zajmie powierzchnię prawie 13 hektarów. Powiększone zostaną niemal dwukrotnie kąpielisko i plaża. Koszt całej inwestycji wyniesie ponad 21 mln zł, z czego dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego stanowi blisko 14 min zł.

Ewa Kowalczyk-Chodyra

Puls Regionu - Lubelski Informator Unijny, nr 3(11)2011


Dodano: 16 stycznia 2012 r.

do góry


 

ROZBIÓR POWIATU

Janów Lubelski nie ma powodów do radości. Po informacjach o planach likwidacji tutejszej prokuratury, kolejne złe dla miasta i jego mieszkańców wieści napłynęły z Ministerstwa Sprawiedliwości.

Do janowskiego Sądu Rejonowego dotarła oficjalna informacja o zamiarze jego likwidacji. Jest on jednym ze 115 najmniejszych sądów, w miejsce których mają powstać wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych. Dla Janowa jednostką nadrzędną stanie się SR w Biłgoraju. Takie zmiany przewiduje projekt rozporządzenia ministra sprawiedliwości.

- Projekt został już przekazany prezesom sądów. W styczniu zamierzam spotkać się z samorządowcami z tych ośrodków, gdzie zmiany będą budzić największe kontrowersje - zapowiada Jarosław Gowin, minister sprawiedliwości. Przyjęte przez ministra kryterium wyznaczania sądów do likwidacji zależne jest od liczby etatów sędziowskich mniej niż 14. - Kiedy w małym sądzie kilku sędziów zachoruje lub pójdzie na urlop, sąd ma ograniczoną zdolność orzeczniczą. To jest niedopuszczalne - uzasadnia swe plany minister sprawiedliwości.

W miejscowościach, z których znikną małe sądy rejonowe, tworzone będą zazwyczaj tylko dwa wydziały zamiejscowe większych sądów rejonowych - karny i cywilny. W niektórych powstaną także wydziały rodzinne i ds. nieletnich. Nie będzie natomiast wydziałów pracy, gospodarczych oraz ksiąg wieczystych.

Dla janowian decyzja ta jest całkowicie niezrozumiała, jako że dopiero co wydano spore pieniądze na modernizację i remont siedziby sądu co odczytane zostało przez mieszkańców jako potwierdzenie stabilnych planów ministerstwa w stosunku do tej placówki. W mieście już zawiązuje się komitet obrony sądu.

SR w Janowie Lubelskim formalnie ma w swej strukturze, jak do tej pory, wydziały: karny, cywilny, rodzinny i nieletnich, ksiąg wieczystych oraz zespoły kuratorskiej służby sądowej. Wydział pracy został zniesiony z dniem 31 marca. Obecnie sądem właściwym do rozpoznawania spraw z zakresu prawa pracy dla obszaru podległego janowskiemu sądowi jest IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Sądu Rejonowego w odległym o prawie 70 km Zamościu.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 5 stycznia 2012 r.

 


Dodano: 9 stycznia 2012 r.

do góry


 

DWORZEC SPRZEDANY

Rzadko się zdarza, aby po tylu latach totalnej niemocy w rozwiązywaniu jakiegoś problemu obydwie strony uczestniczące w tej operacji wyrażały aż tak daleko idące zadowolenie.

A tak jest w przypadku sfinalizowanej w grudniu transakcji zbycia przez PKS w Stalowej Woli dworca autobusowego usytuowanego w janowskim Rynku. Trudno oprzeć się w tej sytuacji prostemu pytaniu: skoro to jest tak znakomity biznes dla obydwu stron, to dlaczego przez tyle lat nie udawało się osiągnąć porozumienia? Jedyną odpowiedzią wydaje się tylko ta: początkiem końca niemocy stało się dopiero przejęcie PKS przez powiat stalowowolski, co umożliwiło zmianę zarządu firmy... Innego wytłumaczenia nie znajdujemy.

Wszystkie należące do PKS nieruchomości dworcowe przeszły na własność gminy Janów Lubelski, a wraz z nimi przeszło na jej własność prawo wieczystego użytkowania gruntu zajmowanego przez dworzec autobusowy. Janów Lubelski zapłacił za to PKS-owi 800 tys. złotych, co dla stalowowolskiej spółki jest w jej obecnej sytuacji ekonomicznej kwotą znaczącą.

Jak pisaliśmy, nie od razu Janów wyburzy archaiczny PRL-owski obiekt. Dopiero na 2013 rok planuje się rozpisanie konkursu architektonicznego na koncepcję zagospodarowania tego miejsca. Ta koncepcja może być luźno związana z III etapem rewitalizacji miasta, ale jej realizacja będzie wymagać pozyskania środków w innym programie finansowym. Przez kilka lat dworzec będzie wykorzystywany tak jak obecnie, czyli do obsługi połączeń autobusowych. Zakłada się, że zostanie tu przeniesiona także strefa przystanków busów, dotychczas korzystających z ul. Świerdzowej. W janowskim ratuszu wyliczono, że pozwoli to pozyskiwać rocznie około 80 tysięcy złotych. Kolejnych kilka tysięcy wpłynie do kasy gminy z tytułu dzierżawy podmiotom handlowo-gastronomicznym lokali na dworcu. Te blisko 90-tysięczne w ciągu każdego roku wpływy maja złagodzić ból wydatku, jaki janowska gmina ponosi w związku z nabyciem dworca. Jest to jednak rachunek dość mocno uproszczony. Przecież wraz z nabyciem dworca gmina weźmie na siebie koszty jego utrzymania, oświetlenia, ogrzewania, remontów, odśnieżania itp., a także pozbawi się wpływów z podatku od nieruchomości, jaki do tej pory płacił stalowowolski PKS. Ale - i tak byłoby najuczciwiej postawić sprawę - o ile dla PKS ta decyzja miała wyłącznie komercyjny charakter, o tyle dla Janowa Lubelskiego ważniejszy jest inny aspekt: oto miasto odzyskuje wreszcie pełną kontrolę nad całością terytorium tworzącego Rynek i może realizować tutaj swe zamierzenia.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 5 stycznia 2012 r.


Dodano: 9 stycznia 2012 r.

do góry


 

POCZWÓRNE SZCZĘŚCIE

Fabian, Lenka, Kacper oraz Inka - takie imiona noszą pociechy Ewy i Mariusza Martyniuków z Janowa Lubelskiego. Maluchy urodziły się 19 października ubiegłego roku w szpitalu klinicznym nr 4 w Lublinie. Wczoraj, po 73 dobach na oddziale intensywnej terapii noworodków, trójka z nich wróciła z rodzicami do domu.

Niedługo do rodzeństwa dołączy Fabianek, który musiał zostać jeszcze kilka dni w Dziecięcym Szpitalu Klinicznym. - Nie możemy się doczekać, kiedy cała nasza rodzina będzie w komplecie - mówią rodzice czworaczków. - Fabian urodził się pierwszy. Był najmniejszy i najsłabszy, dziś jest największy. Być może jeszcze w tym tygodniu będziemy go mogli zabrać do domu - tłumaczą Martyniukowie.

- Dzieci przyszły na świat w siódmym miesiącu ciąży, ważyły około kilograma. Wymagały specjalistycznej opieki. Na szczęście dziś są już silne i zdrowe, ważą prawie 2,5 kg - informuje dr Ewelina Majewska z SPSK nr 4.

- Kiedy dowiedzieliśmy się, że będziemy rodzicami czworaczków byliśmy szczęśliwi, ale też pełni obaw, głównie o ich zdrowie - opowiada Ewa Martyniuk. I dodaje: - Zawsze chciałam mieć bliźniaki. Teraz mam aż czwórkę i bardzo się z tego cieszę. - Nie boimy się nieprzespanych nocy. Do pomocy mamy dwie babcie i dwóch dziadków, którzy czekają na nas w domu. Wózki, łóżeczka i ubranka dla maluchów kupiliśmy już dawno.

Wszystko mamy dopięte na ostatni guzik - zapewnia pan Mariusz.

O tym, że wychowanie gromadki maluchów nie jest wcale takie trudne, przekonuje Joanna Prill, mam 4-letnie dziś trojaczki. - To na pewno duże wyzwanie, ale można mu sprostać. Szczególnie jeśli ma się parę, albo dwie, dodatkowych rąk do pomocy - mówi pani Joanna.
- Maluchy często w tym samym czasie chcą jeść, jak jedno się budzi drugie zasypia, potrafią zaleźć za skórę. Ale są też naprawdę urocze - mówi dumna mama.

Czworaczki z Janowa Lubelskiego nie są pierwszymi, które przyszły na świat w 2011 roku. Pod koniec maja, także w SPSK nr 4, urodziły się Iga, Remigiusz, Patryk i Maja.

Monika Fajge

Polska Kurier Lubelski, 4 stycznia 2012 r.


Dodano: 9 stycznia 2012 r.

do góry


 

 

Poprzedni miesiąc GRUDZIEŃ 2011

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl