Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc WRZESIEŃ 2011

LISTOPAD 2011

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 31 października 2011 r.

SETKA BAŻANTÓW WYFRUNĘŁA NA POLA

Myśliwi z Koła Łowieckiego „Darz Bór" w Janowie Lubelskim pod koniec września wypuścili w okolicach Dzwoli sto bażantów hodowlanych (70 kur i 30 kogutów). O wyborze tego terenu zadecydowały liczne chaszcze i krzaki, w których ptaki znajdą schronienie.

- W pełni wypierzone bażanty, które wykluwały się w maju tego roku, kosztowały niecałe trzy tysiące złotych. Przyjechały do nas z fermy hodowlanej z Wielkopolski. Wcześniej myśliwi przygotowali dla nich cztery zadaszone żerowiska z ziarnem zbóż i kukurydzy oraz opracowali grafik ich dokarmiania - wyjaśnia Andrzej Krawiec, strażnik łowiecki.

Zdaniem myśliwego Piotra Habita, wypuszczanie bażantów hodowlanych na pola i zmieszanie ich z bażantami dzikimi wpłynie na wzmocnienie populacji tychże. ]est to pomoc naturze, gdyż w tych okolicach bażantów jest bardzo mało. Myśliwi nie zamierzają na nie polować.

- Bażant hodowlany jest większy od dzikiego. Mamy nadzieję, że te bażanty przeżyją zimę (dużym zagrożeniem dla nich są lisy, dzikie psy i koty), a w maju lub czerwcu przyszłego roku usłyszymy głośne nawoływania i kłapanie skrzydłami podczas tokowania - mówi Tadeusz Fusiara, prezes Koła Łowieckiego „Darz Bór".

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 21 października 2011 r.


Dodano: 31 października 2011 r.

do góry


 

WYRÓŻNIENIE ZA INWESTYCJE

12 października w Warszawie odbyła się gala IX Samorządowego Forum Kapitału i Finansów. Podczas uroczystości Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego, i Ewa Janus, przewodnicząca Rady Miejskiej, odebrali wyróżnienie za zajęcie IV miejsca w ogólnopolskim rankingu inwestycyjnym samorządów za lata 2008 - 2010. Ranking prowadzi pismo „Wspólnota".

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 21 października 2011 r.


Dodano: 31 października 2011 r.

do góry


 

JANÓW LUBELSKI: WIELKA MODERNIZACJA

W ciągu 2 lat w mieście i gminie Janów Lubelski powstało ponad 15 km kanalizacji i 6,5 km sieci wodociągowej. Większość inwestycji została sfinansowana ze środków unijnych.

W ramach inwestycji zmodernizowana została oczyszczalnia ścieków i główne ujęcie wody w Janowie Lubelskim. Skanalizowana została zdecydowana większość ulic, które nie były jeszcze wyposażone w kanalizację. - Do 2015 roku zgodnie z Krajowym Programem Oczyszczania Ścieków Komunalnych musimy mieć skanalizowane 100 proc. ulic. Do osiągnięcia tego wskaźnika brakuje nam zaledwie kilku procent - wylicza burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś. W niektórych przypadkach przy okazji przeprowadzania prac kanalizacyjnych prowadzone byty także niezbędne prace drogowe. Przy realizacji inwestycji zatrudnienie znalazło około 200 mieszkańców gminy.

Przedsięwzięcie miało bardzo duże znaczenie dla miasta, zarówno ekologiczne, jak i społeczne. -Inwestycja znacząco poprawiła komfort życia mieszkańców. Ponadto umożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej nowym podmiotom - dodaje burmistrz. Gmina ma niewielki stopień uprzemysłowienia, stąd też podstawowymi wytyczonymi przez władze kierunkami rozwoju są ewolucja „przemysłu turystycznego" opartego na walorach naturalnych ze wzbogaceniem oferty o usługi umożliwiające aktywny wypoczynek oraz rozwój branż produkcyjnych i usługowych. Krzysztof Kołtyś liczy, że przeprowadzona inwestycja będzie miała znaczenie w obszarze rozwoju turystyki w gminie oraz spowoduje pobudzenie tożsamości i aktywności gospodarczej mieszkańców w rozwoju usług turystycznych.

Prace były prowadzone w latach 2009-2010 w ramach projektu „Kontynuacja kompleksowej gospodarki wodno-ściekowej w Janowie Lubelskim etap III". Koszt przedsięwzięcia wyniósł 27,5 mln zł, z czego 82 proc. zostało pokrytych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

KG

Wspólnota, 15 października 2011 r.


Dodano: 31 października 2011 r.

do góry


 

REGIONALIŚCI PO RAZ PIERWSZY W JANOWIE

W dniach 7-9 października reprezentanci ponad 130 towarzystw regionalnych Lubelszczyzny wzięli udział w XI Sejmiku Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych. Po raz pierwszy taki sejmik miał miejsce w powiecie janowskim. Jego przewodnim tematem była „Partyzantka na Lubelszczyźnie w latach 1939-1953".

Były wystąpienia prelegentów i dyskusje między innymi na temat struktury państwa podziemnego, zgrupowań oddziałów partyzanckich stacjonujących w Lasach Janowskich. W panelu dyskusyjnym wziął udział Marian Pawełczak, ps. „Morwa", najbliższy żyjący współpracownik majora Hieronima Dekutowskiego „Zapory". Uczestnicy konferencji wzięli udział we Mszy św. w Momotach Górnych w intencji poległych partyzantów, na Porytowym Wzgórzu -miejscu największej bitwy partyzanckiej – oddali hołd poległym.

Każdy sejmik lubelskich regionalistów pozwala uzupełnić wiedzę na temat naszej Małej Ojczyzny. Nasz pobyt w regionie janowskim pozwolił poznać prawdę o partyzantce i docenić jej rolę w historii regionu i kraju - mówił Sławomir Partycki, przewodniczący Wojewódzkiej Rady Towarzystw Regionalnych w Lublinie.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 14 października 2011 r.


Dodano: 31 października 2011 r.

do góry


 

ROZESZŁO SIĘ PO KOŚCIACH. NA RAZIE

Nieomal w ostatnim momencie odwołano zapowiedziany na 3 października masowy społeczny protest mieszkańców regionu janowskiego przeciwko coraz bardziej realnym planom zamknięcia miejscowej prokuratury rejonowej.

W piątek około południa wycofany został z intemetowego obiegu komunikat tzw. społecznego komitetu protestacyjnego nawołujący wszystkich mieszkańców do udziału w proteście, który polegać miał na ciągłym przechodzeniu grupy osób przez przejście dla pieszych na drogach krajowych nr 74 oraz nr 19. Oznaczało to w praktyce paraliż ruchu w godzinach od 12 do 15.

- Likwidacja Prokuratury Rejonowej w Janowie Lubelskim może być wstępem do zabrania Powiatowej Komendy Policji, Sądu Rejonowego oraz innych instytucji publicznych, a co za tym idzie, do demontażu powiatu janowskiego - argumentowali organizatorzy niedoszłej do skutku akcji.

Dlaczego w takim razie - skoro tak ważne były motywacje kierujące pomysłodawcami sprzeciwu - odwołano spektakularną akcję? - Nie chcieliśmy, aby ktokolwiek łączył naszą akcję z jakimkolwiek działaniami przedwyborczymi i aby wmieszano nas w bieżącą politykę - wyjaśnia przewodniczący społecznego komitetu protestacyjnego, Bogdan Pituch - Zdecydowaliśmy się w tej sytuacji na inne działania dające wyraz naszej determinacji. Poszły już pisma do wszystkich wójtów powiatu z prośbą o pomoc w zbieraniu podpisów pod petycjami, apelować też będą o to księża podczas niedzielnych nabożeństw. Chcemy najpóźniej 6 października zawieźć nasze petycje do prokuratora generalnego, do ministra sprawiedliwości oraz do premiera. Jeśli nie przyniesie to oczekiwanych przez nas rezultatów, powrócimy do pomysłu organizacji bardziej aktywnych form protestu.

B. Pituch nie wyklucza, że jedną z takich form będzie jednak blokada dróg, o której po raz pierwszy publicznie mówiło się już latem na nadzwyczajnej sesji Rady Powiatu Janowskiego, podczas której debatowano nad tym, jakie można podjąć działania mogące powstrzymać realne już wówczas zagrożenie dla dalszego funkcjonowania prokuratury w Janowie Lubelskim. Poparcie dla takich form sprzeciwu społecznego wyrazili otwarcie m.in. liderzy samorządów gminy i powiatu.

Jak informuje B. Pituch, ruch sprzeciwu narodził się spontanicznie i nie ma nic wspólnego z jakąkolwiek polityką. - W skład naszego komitetu wchodzą przede wszystkim pracownicy janowskich zakładów pracy, nie ma polityków ani samorządowców - zapewnia.

Janowska ulica z mieszanymi odczuciami przyjmuje tę inicjatywę. Zagrożenie likwidacją powiatu odbierane jest jako coś mało realistycznego. Mieszkańców Janowa i regionu znacznie bardziej interesuje coraz mroczniejsza perspektywa rysująca się przed miejscowym, potężnie zadłużonym szpitalem. - Kiedy zwalniano setki pracowników janowskich zakładów pracy, jakoś nie widzieliśmy wśród broniących ich janowskich prokuratorów - kąśliwie komentuje tę sytuację pan Jan, mieszkaniec Janowa Lubelskiego. - Dlaczego więc państwo związkowcy angażują się tak głęboko w obronę komfortu pracy państwa prokuratorów? Im nikt pracy i chleba nie zabierze! A to odcinanie się od związków z polityką jest średnio wiarygodne. Ciekawe, kto z polityków musiał wytłumaczyć organizatorom blokady, aby dali sobie spokój z tą akcją? W piątek przecież zostały potwierdzone wyborcze wizyty w naszym regionie najważniejszych rywali wyborczej rozgrywki, J. Kaczyńskiego i D. Tuska. Najwyraźniej uznano, że źle się będzie kojarzyć pobyt któregoś z nich z następującą nazajutrz blokadą dróg. Jeśli tak było, i jeśli to politycy nacisnęli na „niezależny" komitet protestacyjny, to najlepiej to świadczy o tezie, że jednak podłoże tego protestu ma korzenie w polityce, i że politycy mają na ten protest wpływ.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 6 października 2011 r.

 


Dodano: 15 października 2011 r.

do góry


 

PARK LINOWY NAD ZALEWEM

16 metrowa wieża do skoków i zjeżdżalnia długości 290 metrów nad plażą - to tylko niektóre z atrakcji parku linowego, który powstanie nad zalewem w Janowie Lubelskim.

Miasto ogłosiło przetarg w tej sprawie. Na zgłoszenia wykonawców czeka do najbliższego wtorku. - Jeśli warunki atmosferyczne będą sprzyjające, to jeszcze w tym roku mogłaby się rozpocząć budowa tego parku - wyjaśnia Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. - Otwarcie nastąpi w przyszłym roku, chciałbym, żeby był to maj albo czerwiec.

W parku będą cztery trasy linowe. Ta dla dzieci zostanie zainstalowana na wysokości 2-3 metrów. Kolejne 3 trasy o różnym stopniu trudności będą dostępne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci od lat 8. Będzie też ścianka wspinaczkowa i taras widokowy.

W ramach zadania wykonawca przeszkoli też przyszłych instruktorów. Będzie ono dotyczyć m.in. zagrożeń w parkach linowych, ewakuacji i zasad udzielania pierwszej pomocy.

(AA)

Dziennik Wschodni, 5 października 2011 r.


Dodano: 15 października 2011 r.

do góry


 

NOWE BOISKA SZKOLNE

Uczniowie szkół w Momotach Górnych i Białej Drugiej koło Janowa Lubelskiego będą mieć nowe boiska. Obie inwestycje zostaną dziś oficjalnie otwarte i poświęcone.

Przy Zespole Szkół w Białej Drugiej postało wielofunkcyjne boisko, w skład którego wchodzą dwa boiska do koszykówki, boisko do piłki nożnej i siatkówki. Z kolei przy Szkole Podstawowej w Momotach Górnych wybudowano zarówno boisko, jak i plac zabaw.

Uroczystości rozpocznie w samo południe Msza św. w kościele p.w. św. Wojciecha w Momotach Górnych. Obie inwestycje są współfinansowane ze środków unijnych.

(AA)

Dziennik Wschodni, 5 października 2011 r.


Dodano: 15 października 2011 r.

do góry


 

JANOWSKIE „GRYCZAKI” Z GAZETĄ CHŁOPSKĄ

Po raz dziewiąty w sobotę i niedzielę, 6-7 sierpnia tysiące osób uczestniczyło w Festiwalu Kaszy „Gryczaki” w Janowie Lubelskim. Od początku motywem przewodnim tej imprezy jest kasza, jako symbol produktu regionalnego. Oczywiście wśród tych potraw prym wiódł „Janowski Gryczak”, ponieważ gryka na tym terenie uprawiana jest od wieków.

Na tej imprezie gościła także nasza redakcja, było to także dwudniowe święto „Gazety Chłopskiej”. W sobotę, na początku imprezy zostały ogłoszone konkursy na potrawę regionalną o tytuł „Gryczak 2011” i najlepszą Janowską Żurawinówkę. Potrawy regionalne były prezentowane w szesnastu zagrodach wiejskich, a w każdej wyśmienite pyszności według przepisów sprzed wieków. Były pokazy ginących zawodów, koncerty kapel ludowych i konkursy etnograficzne. Koncertowała janowska orkiestra „Olek Band”, która wraz z Królem Gryczakiem i Królową Żurawinką odwiedzała po kolei stoiska promocyjne wszystkich gmin i stowarzyszeń regionu janowskiego. Odbyły się też pokazy rycerskie, konkursy i zabawy, koncerty pieśni włoskich oraz zawody kaszowych mocarzy.

W pojedynku kulinarnym Kaszogrodu z Pyrlandią uczestniczyły dwie grupy dziennikarzy. W jednej z nich uczestniczył red. Andrzej Wojtan, reprezentujący „Gazetę Chłopską”. Na scenie w ciągu pół godziny przyrządzane były kotleciki z kaszy gryczanej w sosie grzybowym. Wyłonione spośród publiczności jury zadecydowało, że pojedynek zakończył się remisem.

W konkursie na gryczaka i żurawinówkę jury oceniało aż 51 potraw, w tym 10 gryczaków z dodatkami, 9 potraw na bazie kasz, 7 kaszowych deserów, oraz 7 serów i 18 regionalnych win i nalewek. W konkursie na janowską żurawinówkę, wśród dziesięciu rywalizujących ze sobą produktów, pierwsze miejsce zajęła „Żurawinówka z chrzanem” przygotowana przez Zagrodę z Zofianki. Nagrodę Super Gryczaka zdobyli Dorota Kurzyna i Emil Maćkowski za „talerz kiełbasek z kaszą”.

Niedzielne popołudnie i wieczór wypełnił pokaz kulinarny Paolo Cozzy, koncert Stefano Terazzino, a także atrakcje związane z kuchnią włoską i włoskimi smakami.

Tekst i foto: Andrzej Wojtan

Gazeta Chłopska, 2 października 2011 r.


Dodano: 5 października 2011 r.

do góry


 

Poprzedni miesiąc WRZESIEŃ 2011

LISTOPAD 2011

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl