Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc MARZEC 2011

MAJ 2011

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 6 maja 2011 r.

 

DĄB I TABLICA - BY PAMIĘTAĆ

Posadzenie Dębu Pamięci przy Zespole Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim było jednym w ważniejszych momentów XIV edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia". Miała ona miejsce 11 kwietnia.

Z inicjatywą upamiętnienia ofiar katastrofy wystąpił Mariusz Wieleba, dyrektor ZSZ. W uroczystości wzięli udział janowscy samorządowcy, kapłani oraz młodzież szkolna. Dzień przed tą uroczystością rocznicę katastrofy uczczono w janowskim sanktuarium uroczystym nabożeństwem oraz odsłonięciem w świątyni, obok Kaplicy Zjawienia, tablicy z inskrypcją „Za śmierć dla jutra, za ten lot tragiczny. O Polsko! Odmów Odpoczynek wieczny... Pamięci Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczpospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego i pozostałych 95 ofiar katastrofy pod Smoleńskiem w dniu 10 IV 2010. Zdrowaś Maryjo.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 17, 28 kwietnia 2011 r.


Dodano: 6 maja 2011 r.

do góry


POPEDAŁOWAĆ PO... SKARBCU

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim oraz miejscowy Ośrodek Edukacji Ekologicznej zapraszają cyklistów z całego regionu do udziału w zaplanowanym na 30 kwietnia (sobota) III Krajoznawczym Rajdzie Rowerowym „Szlakami Leśnego Skarbca".

Spotkanie uczestników o godz. 9.30 przed Ośrodkiem Edukacji Ekologicznej, skąd peleton popedałuje trasą wiodącą przez Pikule, Kalenne, Gwizdów i Osówek do Malińca, gdzie zaplanowano dłuższy postój połączony z piknikiem, zabawami i konkursami sprawnościowymi. Stamtąd leśnymi traktami uczestnicy rajdu powrócą do punktu startu. Tu, pod zadaszeniem w lesie przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej, będzie czekać ognisko z atrakcjami i nagrodami dla zwycięzców piknikowych konkursów.

Udział w rajdzie jest bezpłatny. Regulamin imprezy można znaleźć na www.mosirjanow.pl

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 17, 28 kwietnia 2011 r.


Dodano: 6 maja 2011 r.

do góry


JANÓW SIĘ ROZKRĘCA

We wtorek, 3 maja, przed budynkiem Janowskiego Ośrodka Kultury zorganizowany zostanie tradycyjny, doroczny Jarmark Janowski. Jest to, przypomnijmy, największa impreza folklorystyczna organizowana od 36 lat przez Janowski Ośrodek Kultury. Rokrocznie w ramach Jarmarku odbywa się Festiwal Folkloru, stanowiący eliminacje regionalne do Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu oraz Ogólnopolskiego Konkursu Tradycyjnego Tańca Ludowego w Rzeszowie. Impreza startuje o godz. 11.30.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 17, 28 kwietnia 2011 r.


Dodano: 6 maja 2011 r.

do góry


NIE DOGADALI SIĘ

Stalowowolski PKS wychodzi z Janowa Lubelskiego

Starostowie powiatów janowskiego i stalowowolskiego nie dogadali się w sprawie przyszłości janowskiej placówki PKS. Coraz bardziej realne jest, że pracę może stracić ostatnich 41 zatrudnionych tutaj osób, głównie mieszkańców powiatu.

Trwające od dłuższego czasu negocjacje praktycznie i oficjalnie zamyka pismo, jakie wywędrowało do Janowa Lubelskiego 8 kwietnia, Starosta Robert Fila, mając za sobą stanowisko zarządu i rady powiatu, nie pozostawił złudzeń janowskim samorządowcom, którzy podejmowali próby ratowania placówki. Tyle że ich na to po prostu... nie było stać. Bo ich pomysł był taki, by Stalowa Wola przekazała nieodpłatnie Janowowi wszystko, co składa się na tutejszą placówkę: autobusy, bazę techniczną i grunty - dwie atrakcyjne działki. Na jednej, mniejszej, położonej w Rynku, mieści się archaiczny dworzec autobusowy; druga, znacznie większa, to nieruchomość przy ul. Wojska Polskiego z równie archaicznym jak dworzec warsztatem serwisowym oraz w miarę dochodową stacją paliw. Powiat janowski miałby to wszystko razem przejąć i „zrestrukturyzować". Dlaczego miałby przejąć nieodpłatnie? No bo przecież powiat Stalowowolski za darmo przejął w marcu 2010 r. przedsiębiorstwo od Skarbu Państwa, toteż może się z kolegami „podzielić"...

Dla nikogo nie było żadną tajemnicą, że janowska placówka PKS od 10 lat przynosi straty. W znacznej mierze związane jest to z drapieżną konkurencją wyjątkowo aktywnych w tym regionie prywatnych przewoźników, których jest tu zatrzęsienie, i którzy wybierają PKS-owi najbardziej smakowite kąski, czyli trasy przynoszące największe zyski. Sytuacja zaostrzyła się w ostatnich dwóch latach, kiedy to zarząd macierzystej firmy w Stalowej Woli - silnie uderzonej po kieszeni skutkami recesji w regionalnej gospodarce i spadkiem m.in. zleceń na przewozy pracownicze - zaczął silnie ciąć koszty janowskiej placówki. Buntujący się jej pracownicy twierdzą, że potraktowano ich tak, jak najsłabszego pasażera sań uciekających przed stadem głodnych wilków. Zaczęto ich kosztem ratować sytuację PKS w Stalowej Woli, odbierano janowskiej placówce najlepsze kursy, rozkłady jazdy tworzono wyłącznie pod kątem interesu stalowowolskiego PKS, skazując Janów na nieuchronny krach. Może tak, może nie. Ta wizja jest dokładnie przeciwstawna upowszechnianej przez Stalową Wolę.

Zresztą - na obecnym etapie już nie ma to większego znaczenia. Samorząd powiatu stalowowolskiego, będący organem prowadzącym dla tej firmy przewozowej, już przyjął Plan rozwoju spółki PKS w Stalowej Woli na lata 2011-2015 z określonymi zapisami. Jeden z nich mówi, że placówka janowska ma zostać zlikwidowana. Wyraźnie widać, jak dalece interesy powiatu stalowowolskiego rozminęły się z interesami powiatu janowskiego.

- Stalowa Wola zaproponowała nam warunki nie do przyjęcia - mówi starosta janowski Jerzy Bielecki, który do końca wierzył w przejęcie placówki i możliwość jej restrukturyzacji. - Według stanowiska, jakie nam przedłożono, mielibyśmy dopłacać do funkcjonowania naszej placówki po jakieś 60 tysięcy miesięcznie. My takich pieniędzy nie mamy... Według starosty janowskiego, Stalowa Wola wyprzedażą majątku janowskiej placówki zechce uratować rentowność swej firmy. Tymczasem oni mieli swą koncepcję, związaną np. z powiązaniem placówki, po jej restrukturyzacji, ze szkolnictwem zawodowym. Pewne możliwości powiat ma, ale ujawni je, jeśli stanie się właścicielem placówki - tak wynika z jego słów. Uratowałby, jak optymistycznie twierdzi starosta, miejsca pracy oraz pełnione przez PKS funkcje społeczne, związane z obsługą komunikacyjną rozproszonych wiosek w powiecie. Bo pasażerowie już bardzo narzekają na brak połączeń autobusowych wielu miejscowości w regionie z Janowem Lubelskim. Ludzie, zwłaszcza starsi, bez samochodów, nie mają szans dotrzeć do lekarza, na zakupy, a młodzież - do szkół. To ogranicza szansę kształcenia i tworzy dodatkową zachętę do opuszczania regionu.

- Busy kiedyś kursowały częściej, teraz bardzo rzadko - skarży się starsza mieszkanka jednej z podjanowskich wsi, spotkana na przystanku przy przedszkolu w Janowie.

To jest, według Janusza Śmigulskiego, szefa PKS w Stalowej Woli, prawidłowość. Bo prywatni przewoźnicy, rozpoczynając opanowywanie interesujących ich linii, bez najmniejszych problemów otrzymywali od starostów zezwolenia na wykonywanie kursu na kilka minut przed odjazdem autobusu PKS. W efekcie pekaes tracił klientów. Jechać musiał, bo był w rozkładzie. Miał koszty, ale że jechał pusty, to nie zarabiał. Gdy już PKS wycofał się z takich deficytowych linii, prywatni przewoźnicy... porzucili je, pozostawiając sobie kursy najbardziej opłacalne, gdzie w autobusie jest dwa razy więcej pasażerów niż miejsc. W sumie - teraz ludzie mają, co chcieli, niedługo w busach będą mieć droższe bilety niż kiedyś mieli w pekaesach...

Starosta Stalowowolski Robert Fila nie ma cienia wątpliwości, że powiat postępuje słusznie. Nie tylko dlatego, że prawnie zobligowany jest do dbałości o stan ekonomiczny powierzonego mu mienia, a takim jest PKS ze swoimi terenami, taborem, wyposażeniem technicznym, jakąś tam pozycją na rynku. — Oddanie nieodpłatne majątku naszej spółki byłoby czystą niegospodarnością, szczególnie w sytuacji, w jakiej jest spółka - mówi R. Fila. -A samorząd janowski nie jest w stanie zrekompensować nam kosztów, jakie nasza spółka ponosi w związku z placówką w Janowie. Dopłaty do obsługi kursów na terenie powiatu janowskiego oszacowaliśmy na około milion złotych rocznie. Tamtejszy samorząd nie ma takich środków. l nie ma ich też na odkupienie składników majątkowych placówki.

R. Fila zapowiada, że - po pozytywnych decyzjach organów PKS oraz Rady Powiatu Stalowowolskiego - w najbliższym czasie ruszą procedury związane ze zbyciem należących do PKS w Stalowej Woli nieruchomości w Janowie. Ściślej - 42-aro-wej działki zajmowanej obecnie przez dworzec autobusowy. Druga działka zostanie podzielona, jej losy rozstrzygną się później. Na razie np. nie ma potrzeby, by pozbywać się rentownej dla PKS stacji paliw, więc ta część działki zapewne pozostanie w ręku spółki. Ale fragment Rynku PKS i stalowowolskie starostwo chcą „mieć z głowy" możliwie szybko. - Zgodnie z ustawą będzie to przetarg otwarty -mówi R. Fila - a my określiliśmy tryb i minimalny poziom ceny, którego. oczywiście, nie mogę ujawnić. Nie będziemy stawiać wygórowanych wymagań, mając na względzie to, że najbardziej w interesie gminy Janów Lubelski leży pozyskanie tego terenu, by móc dokończyć rewitalizację Rynku.

Według J. Bieleckiego, teren PKS w Rynku nie ma żadnej wartości w znaczeniu biznesowym. - Nikt, kto by ten teren kupił, nie zbuduje tu nic innego niż przewiduje plan zagospodarowania. A on przewiduje dokończenie przebudowy Rynku – mówi Burmistrz Janowa Lubelskiego Krzysztof Kołtyś jest bardzo powściągliwy w składaniu jakichkolwiek deklaracji co do ewentualnego startu gminy w przygotowywanym przez PKS przetargu na teren, brakujący mu do dokończenia rozpoczętej przebudowy Rynku...

Jerzy Reszczyński

Tygodnik Nadwiślański, nr 16 (1562)

 


Dodano: 28 kwietnia 2011 r.

do góry


 

Poprzedni miesiąc MARZEC 2011

MAJ 2011


 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl