Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc LUTY 2011

KWIECIEŃ 2011

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 31 marca 2011 r.

ZACZĘŁA SIĘ HISTORIA!

Data 23 marca 2011 r. przejdzie do historii Janowa Lubelskiego, jako dzień oficjalnej inauguracji budowy Parku Rekreacji Zoom Natury.

Zanim zapozowano do wspólnej, także historycznej fotografii, symboliczną łopatę na placu budowy wbijali w ziemię wszyscy obecni na prezentacji projektu - od burmistrza po księdza dziekana, od starosty po szefa zespołu projektowego, od prezesów firmy, z którą 1 marca zawarto umowę wykonawczą, po wszystkich radnych miejskich Janowa Lubelskiego, w końcu - od obecnych przy tym wydarzeniu przedstawicieli mediów po przedstawicieli wszystkich miejskich instytucji oraz spółki, która w przyszłości będzie zarządzać tym jedynym w kraju tak pomyślanym obiektem.

- Najważniejszy krok został zrobiony: wybraliście państwo najlepszego możliwego wykonawcę - dowcipkował Ryszard Tyc, prezes firmy KRAK INVEST, która na placu budowy uwija się już od kilkunastu dni, wycinając sosny oraz przemieszczając hałdy ziemi. R. Tyc ocenia tę budowę jako „średnio trudną", a rok 2011 jako okres, w którym niewiele jeszcze można będzie zobaczyć z tego, czym Zoom Natury jest. Większość robót stanowić będą ciężkie prace infrastrukturalne na blisko 10-hektarowym otoczeniu janowskiego zalewu. Wizję tego, co pojawi się tutaj za dwa lata, ma - co zrozumiałe - Mirosław Nizio, szef zespołu projektowego, który ma w swoim dorobku m.in. pracę przy tworzeniu projektu Muzeum Powstania Warszawskiego: - Choć to będzie obiekt bez porównania skromniejszy niż warszawskie Centrum Nauki Kopernik za ponad 300 milionów złotych, to, zapewniam, nie pozostaniemy w tyle! - mówi. - Takiego obiektu nikt w Polsce nie wymyślił, nie projektował i nie buduje. I nikt inny nie będzie się nim cieszył. Nie mogę się wręcz doczekać dnia, w którym całość przybierze zaprojektowane przez nas kształty i zacznie żyć!

Park Zoom Natury, przypomnijmy, będzie jedynym w swoim rodzaju obiektem rekreacyjno-edukacyjnym. Obejmie m.in. główny obiekt ekspozycyjny z 70-osobową salą projekcyjną 3D, akwarium, terrarium oraz ekspozycją unikatowej roślinności. Dzięki wmontowanym gigantycznym soczewkom można będzie „zoomować" niewidoczne gołym okiem detale - liście, ryby, owady. Obiekt ten otaczać będą trzy tematyczne laboratoria przedstawiające bogactwo awifauny, zasady aerodynamiki oraz zjawiska atmosferyczne (Laboratorium Awifauny i Troposfery), różne rodzaje energii, ich źródeł i sposobów wykorzystania (Laboratorium Recyklingu i Energii) oraz zasady funkcjonowania środowisko i podstawy ekologii (Laboratorium Runa Leśnego). Uzupełnieniem kompleksu będzie rozległa i różnorodna infrastruktura rekreacyjna i sportowa, na którą złożą się m.in. park linowy, przystań żeglarska, ścieżki rowerowo-piesze, platformy i tarasy widokowe, plenerowa siłownia, i bulodrom, drewniany most prowadzący z plaży na groblę. Rozbudowane i powiększone zostanie kąpielisko z rozległą plażą stanowiącą jednocześnie miejsce lokalizacji obiektów do gier i zabaw sportowych. Powstanie zupełnie nowe otoczenie komunikacyjne zalewu z nowymi dojazdami, zespołem parkingów i promenad, a także pojawią się utrzymane w stylu parku natury obiekty restauracyjne z elewacjami wyłożonymi różnymi gatunkami drewna. - Takie jest podstawowe założenie - mówi M. Nizio. - W całym parku dominować mają technologie i materiały ekologiczne, naturalne, nawiązujące wprost do naturalnego charakteru kompleksu. Naturalnie, park w obecnym kształcie, jaki jest opisany w projekcie, nie jest ostatecznie zamkniętą całością, będzie w przyszłości możliwe rozwijanie jego kolejnych, nowych komponentów, jakimi będą na przykład rzeźby kinetyczne. Do pracy nad projektem zaangażowaliśmy około 20 najwyższej klasy ekspertów, z którymi konsultowaliśmy poszczególne pomysły i rozwiązania, by zapewnić im optymalną formę przy założonych, priorytetowych funkcjach edukacyjnych. Wszystkie szczegóły projektu, a także rozwiązania technologiczne, są maksymalnie dostosowane do kontekstu miejsca.

— To będzie najprawdziwsza perła Lubelszczyzny. Już dziś Janów Lubelski przyciąga mnóstwo turystów spragnionych bliskiego kontaktu ze wspaniałą przyrodą a ta inwestycja zwielokrotni atrakcyjność tego miejsca -zachwyca się Katarzyna Cwirta z Departamentu Promocji i Turystyki Lubelskiego Urzędu Marszałkowskiego. A starosta janowski Jerzy Bielecki dodaje: - Cieszę się, że doczekałem tego momentu. Ta inwestycja, z której koncepcją czuję się osobiście związany od 12 lat, przyczyni się do rozwoju nie tylko miasta i powiatu, ale całego regionu lubelskiego. Jestem przekonany, ze nie sprawdzą się w najmniejszej części krakania sceptyków, i że Zoom Natury będzie zarabiał pieniądze!

W swoim pełnym kształcie Park Rekreacji Zoom Natury można będzie zobaczyć za dwa lata. Na jego budowę przeznaczono ponad 21,3 miliona złotych, z czego prawie 14 milionów udało się gminie pozyskać z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach RPO Województwa Lubelskiego na lata 2007-13.

Rozpoczęte formalnie 23 marca roboty dotyczą części konstrukcyjno-budowlanej, podstawowego zakresu prac. W końcowej fazie jest przetarg na budowę parku linowego oraz przygotowywany jest szalenie skomplikowany, ostatni, na wyposażenie specjalistyczne obiektów edukacyjnych.

JERZY RESZCZYŃSKI

Tygodnik Nadwiślański, 31 marca 2011 r.


Dodano: 31 marca 2011 r.

do góry


PARK ZOOM NATURY JUŻ SIĘ BUDUJE

W środę uroczyście rozpoczęto inwestycję pn. „Budowa parku rekreacji Zoom Natury nad zalewem w Janowie Lubelskim".

Najpierw w Janowskim Ośrodku Kultury Jolanta Zezulińska z Urzędu Miasta oraz przedstawiciele firm Prolnbud Lublin i Nizio Design zaprezentowali projekt. Następnie przedstawiciele władz samorządowych, wykonawcy i projektanci przenieśli się na miejsce budowy parku, gdzie symbolicznie „wkopano pierwszą łopatę". Potem do pracy przystąpił sprzęt mechaniczny - inwestycja ruszyła.

- Po wielu latach przygotowań doszliśmy do momentu rozpoczęcia budowy obiektu służącego nie tylko janowianom, ale i turystom coraz częściej nas odwiedzających. Zoom Natury to najważniejsza inwestycja dla rozwoju Janową - mówił Krzysztof Kołtyś, burmistrz miasta. - To projekt wyjątkowy, niemający odpowiednika w Polsce. Nasz park będzie nie tylko miejscem rekreacji, ale również edukacji.

W tym roku firma Krak Invest z Krakowa ma rozbudować kąpielisko, sieć sanitarną i drogową, a także rozpocząć budowę obiektów nad Zalewem Janowskim. Park rekreacji zajmie teren o pow. około 10 ha. Prace mają potrwać do kwietnia 2013 roku. Wartość inwestycji wynosi ponad 21 mln zł, z czego prawie 14 mln zł to fundusze unijne.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 25 marca 2011 r.


Dodano: 31 marca 2011 r.

do góry


SPÓŁKA „ZALEW”

Podczas marcowej sesji Rady Miejskiej radni jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie utworzenia spółki „Zalew".

Konieczność powołania takiego tworu prawnego wymuszona była zmianami w przepisach państwowych, za sprawą których MOSiR nie może już nadal prowadzić działalności komercyjnej na majątku należącym do gminy. Może to robić powołana z woli radnych spółka prawa handlowego. Jej głównym zadaniem będzie zarządzanie parkiem rekreacji, którego budowa rozpoczyna się w tym miesiącu. Spółka, której nazwa docelowo będzie jednoznacznie nawiązywać do powstającego parku przyrody „Zoom Natury", zajmować się ma także obsługą i organizacją wypoczynku na terenach przylegających do zalewu, prowadzeniem działalności rekreacyjnej, edukacyjnej i sportowej oraz prowadzeniem usług turystycznych i działań promocyjnych oraz informacyjnych.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 24 marca 2011 r.


Dodano: 31 marca 2011 r.

do góry


WKOPIĄ ŁOPATĘ POD ZOOM NATURY

Budowa parku rekreacji ma kosztować ok. 21 mln zł. Dzięki niemu powstaną nowe miejsca pracy.

Na środę 23 marca zaplanowano uroczyste rozpoczęcie inwestycji pn. „Budowa parku rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim". Najpierw w Janowskim Ośrodku Kultury Jolanta Zezulińska, architekt miejski, zaprezentuje projekt parku. Potem, w miejscu, gdzie powstanie park nad Zalewem Janowskim, nastąpi symboliczne „wkopanie łopaty".

Realizacja tej bardzo ważnej dla Janowa inwestycji potrwa do kwietnia 2013 r. Wartość projektu wynosi ponad 21 mln zł, z czego prawie 14 mln złotych to unijne dotacje.

- Projekt przewiduje kompleksowe zagospodarowanie terenu nad Zalewem Janowskim, by maksymalnie zwiększyć jego atrakcyjność dla janowian i turystów. Park promować będzie oferty lokalnych firm działających w branży turystycznej i około turystycznej. Efektem projektu ma być nie tylko poszerzenie możliwości atrakcyjnego spędzania czasu wolnego, ale przede wszystkim generowanie nowych miejsc pracy i źródeł dochodów dla mieszkańców miasta i okolic. Liczymy na to, że dzięki Zoomowi Natury Janów stanie się jednym z kluczowych ośrodków turystyki aktywnej, edukacyjnej i ekologicznej regionu - mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz miasta.

Projekt przewiduje, że goście parku, po przejściu bramy głównej, trafią do pawilonu ekspozycyjnego z salą projekcyjną na 70 osób, akwarium, terrarium i wystawą unikatowej roślinności. Potem będą mogli zwiedzać trzy laboratoria tematyczne: awifauny i troposfery, recyklingu i energii oraz runa leśnego. Zaplanowano też plac zabaw oraz park linowy z nowoczesnym systemem zabezpieczeń i asekuracji. Na skarpie nad zalewem wyrośnie budynek, w którym ulokuje się przystań żeglarska, wodne ochotnicze pogotowie ratunkowe i posterunek policji. Pozostałe elementy parku to: ścieżka rowerowo-piesza, siłownia zewnętrzna i bulodrom oraz drewniany most prowadzący z plaży na groblę.

W ramach projektu powstanie system obsługi komunikacyjnej z przyległymi terenami zielonymi. W jego skład wejdą: główny pasaż i plac energii, promenady i ścieżki spacerowe z punktami" widokowymi, ścieżki edukacyjne, parkingi.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 18 marca 2011 r.


Dodano: 18 marca 2011 r.

do góry


KONKURS DLA RECYTATORÓW

Janowski Ośrodek Kultury zaprasza uczniów szkół ponadgimnazjalnych i osoby dorosłe do udziału w eliminacjach powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Eliminacje przeprowadzane są w formie czterech turniejów: recytatorski, poezji śpiewanej, teatrów jednego aktora, wywiedzione ze słowa. W Roku Czesława Miłosza uczestnicy mogą się ubiegać o nagrodę specjalną za interpretację jego utworu. Zgłoszenia uczestników przyjmuje JOK do 18 marca.

Awoj

Polska Kurier Lubelski, 11 marca 2011 r.


Dodano: 11 marca 2011 r.

do góry


WKRÓTCE POCZĄTEK ROBÓT

21 lutego rozstrzygnięto przetarg na część robót związanych z projektem „Zoom Natury"' w Janowie Lubelskim. Umowę wykonawczą ze zwycięzcą przetargu, firmą KRAKINVEST SA z Krakowa, podpisano 1 marca.

Do przetargu zgłosiło się siedem firm, w tym m.in. kilka z Janowa Lubelskiego i Stalowej Woli. Krakowska oferta, opiewająca na kwotę 16 492 873 złote, okazała się nie tylko najtańszą, ale też najbliższą kwotowo do kosztorysu inwestorskiego. Wykonawca, który powinien wejść na plac budowy dosłownie lada dzień, zobowiązany jest zakończyć określone w umowie roboty do końca marca 2013 roku. Roboty mają być prowadzone sak, aby nie zakłócać normalnego funkcjonowania terenów rekreacyjnych nad zalewem.

Z całego postępowania inwestycyjnego dotyczącego projektu wyłączono do odrębnego prowadzenia część robót budowlanych oraz budowę parku linowego. Te zadania będą wykonywane „własną ścieżką" przez wykonawców wyłonionych w odrębnym przetargu, który zostanie rozpisany w najbliższym czasie

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 10 z dnia 10 marca 2011


Dodano: 11 marca 2011 r.

do góry


 

OKO W OKO Z NATURĄ

Transmisja z ptasiego gniazda, huśtawki z korzeni roślin, multimedialna jagoda - to tylko niektóre atrakcje nowego Parku Rekreacji Zoom Natury w Janowie Lubelskim. Prace przy budowie obiektu ruszają już w tym tygodniu.

- To pierwsze tego typu przedsięwzięcie na terenie województwa lubelskiego - podkreśla Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. — Otwarcie całego obiektu planujemy na maj 2013 roku, jednak w przyszłym roku będzie gotowy już m. in. park linowy.

Park nad zalewem w Janowie Lubelskim zajmie powierzchnię prawie 13 hektarów. Powiększone zostanie też kąpielisko i plaża (będzie dwa razy dłuższa). Budowa rozpocznie się już w tym tygodniu. - Zaczniemy od prac związanych z kąpieliskiem — zapowiada Jerzy Szot, wiceprezes firmy Krak Invest SA z Krakowa, która wygrała przetarg na budowę janowskiego Parku Rekreacji Zoom Natury.

W parku pojawi się sześć pawilonów. Pierwszy, Brama Natury, to budynek administracyjny. - Znajdzie się tu m. in. punkt informacyjny, kasy biletowe i toalety - wyjaśnia Jolanta Zezulińska, architekt miejski.

W kolejnych pojawią się multimedialne ekspozycje na temat przyrody, historii ziemi, niespotykanych gatunków zwierząt i ptaków. Sala projekcyjna w systemie 3 D to tylko jedna w wielu atrakcji.

- Będą też szklane bloki: akwarium, terrarium i warstwy ziemi z soczewkami średnicy 35 cm - wyjaśniają urzędnicy. — A w pawilonie Runo Leśnie pojawi się multimedialna jagoda.

Coś dla siebie znajdą też najmłodsi.

- Na przykład „transparentne" korzenie, na których dzieci będą mogły się huśtać - dodaje Zezulińska.

Będzie też można obejrzeć wystawę ptasich piór i posłuchać, co dzieje się w ptasim gnieździe. Z planowanej pierwotnie budowy amfiteatru i laboratorium wodnego, zrezygnowano z powodów finansowych. Koszt całej inwestycji to ok. 21 mln zł.

Pedagodzy chwalą inicjatywę urzędników. - Dla dzieci będzie to wielka atrakcja. Myślę, że będziemy jednymi z pierwszych odwiedzających mówi Halina Drelich, dyrektorka Przedszkola Samorządowego Publicznego nr 3 w Janowie Lubelskim.

Agnieszka Antoń – Jucha

Dziennik Wschodni, 8 marca 2011 r.


Dodano: 11 marca 2011 r.

do góry


 

W JANOWSKIEM ZNÓW „FALUJE"

Protest przeciwko masztom telefonii komórkowej.

Obowiązująca od lipca 2010 roku ustawa o wspieraniu rozwoju usług telekomunikacyjnych, mająca ułatwić rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, w tym telefonii komórkowej, najsilniej chyba komplikuje życie mieszkańcom.

Ustawa stanowi, że w odniesieniu do budowy stacji bazowych telefonii komórkowych mają obowiązywać znacznie korzystniejsze dla operatorów regulacje prawne. Do tego stopnia, że - i ten zapis budzi ostre społeczne sprzeciwy - w przypadku braku miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego ustalanie lokalizacji stacji następuje w drodze decyzji administracyjnej. A z godnie z art. 56 ustawy o planowaniu przestrzennym nie można odmówić ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego, w tym m.in. stacji bazowych telefonii komórkowych, jeżeli zamierzenie inwestycyjne jest zgodne z przepisami odrębnymi. O zgodność tę operatorzy zaś zadbać potrafią...

W takiej sytuacji, o czym pisaliśmy swego czasu obszernie, samorząd gminy tak naprawdę niewiele może. Przepisy zobowiązują go do wydania decyzji w terminie 65 dni od daty złożenia wniosku. Gdy to nie nastąpi, to burmistrz, wójt lub prezydent musi liczyć się z tym, że organ wyższej instancji wymierzy mu karę pieniężną w wysokości, bagatelka, 500 zł za każdy dzień zwłoki!

W janowskim magistracie od 2010 r. znajdują się aż cztery wnioski w sprawie ustalenia, w takim właśnie trybie prawnym, lokalizacji stacji bazowych telefonii komórkowych. Złożyły je sieci Era i Heyah, P4, Orange oraz Plus. Nowe stacje bazowe miałyby powstać przy ul. Zamoyskiego (w sąsiedztwie Rejonu Energetycznego), na terenie osiedla Zaolszynie, przy ul. Różanej (vis a vis szpitala), oraz na terenach GS, na północ od dróg DK74 i DK19. Dla trzech spośród tych czterech lokalizacji burmistrz, związany wspomnianymi na wstępie regulacjami prawnymi, wydał decyzje o ustaleniu lokalizacji inwestycji. W odniesieniu do dwóch ostatnich (sąsiedztwo szpitala i teren GS) mieszkańcy już złożyli pisemne odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Zamościu.

Niezależnie od tych działań prawnych, które mają dość wątłe szansę powodzenia, mieszkańcy protestujący przeciw masztom telefonii komórkowej wywarli na burmistrza miasta presję na tyle skuteczną, iż wystąpił on do Związku Miast Polskich, Związku Gmin Wiejskich Rzeczpospolitej Polskiej oraz Unii Metropolii Polskich z zapytaniem, czy są prowadzone lub są planowane działania zmierzające do zmiany lub zaskarżenia do Trybunału Konstytucyjnego ustawy o wspieraniu rozwoju usług i sieci telekomunikacyjnych. Czy to cokolwiek da - nietrudno zgadnąć. Co nie znaczy, że kogokolwiek z protestujących przekona cokolwiek. Nawet fakt, że nie istnieją żadne wiarygodne naukowe dane o szkodliwym oddziaływaniu masztów przekaźnikowych na ludzkie organizmy, nie ma dla nich znaczenia...

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 9 (1555), 3 marca 2011 r.


Dodano: 5 marca 2011 r.

do góry


 

JAK BUŁKA Z MASMIKSEM

Lekko i bezproblemowo Rada Miejska przyjęta na swej czwartej sesji tegoroczny budżet. To wiadomość krzepiąca. Mniej krzepiące jest to, że w tym roku Janów nie poszaleje z wydatkami...

Budżet, mówiąc dość oględnie, jest skromniejszy niż w latach ubiegłych. Zaplanowane na 2011 rok dochody Janowa Lubelskiego mają wynieść 45 836 980 złotych i 44 grosze, a wydatki - 40 882 371 złotych i 97 groszy. Dla porównania: wyjściowa wersja budżetu na rok 2010 zakładała dochody na poziomie 68,8 miliona złotych, a wydatki - 74,2 miliona złotych. O, ile jednak rok temu zakładano przewagę wydatków nad dochodami (czyli deficyt) na poziomie prawie 5,4 miliona złotych, to na rok bieżący założono przewagę dochodów nad wydatkami (czyli nadwyżkę) w kwocie 4,95 miliona. W tegorocznym budżecie Janowa Lubelskiego wydatki majątkowe, czyli inwestycje, stanowić będą skromniejszą niż w latach poprzednich pozycję. Zaplanowano na nie nieco ponad 9,2 miliona złotych, co stanowić będzie 22,5 proc. wszystkich wydatków budżetowych.

Dysproporcja pomiędzy zasobnością miejskiej kasy rok temu i dziś jest uderzająca, ale należy pamiętać, że rok ubiegły, podobnie jak rok 2009, był okresem realizacji wielkich i kosztownych inwestycji, związanych z przebudową systemu gospodarki wodno-ściekowej miasta oraz modernizacji wielu ulic, Janowskiego Ośrodka Kultury itp. Na te zadania pozyskiwano znaczne środki finansowe z zewnątrz, spoza budżetu, toteż wyższe niż obecnie kwoty występowały po obydwu stronach budżetowej układanki.

Dyskusja nad budżetem okraszona została dość humorystycznym akcentem, związanym z ustalaniem wynagrodzenia dla burmistrza miasta. Otóż okazało się, że radni otrzymali niezgorszą „zagwozdkę", jaką był wniosek burmistrza Krzysztofa Kołtysia o... obniżenie mu apanaży. Jak motywował ten pomysł sam zainteresowany? A tak, że skoro rok 2011 ma być dla miejskiej kasy Janowa Lubelskiego rokiem mniejszej obfitości środków finansowych, skoro trzeba będzie czynić oszczędności w różnych dziedzinach, to - zdaniem burmistrza - należy ten proces rozpocząć od ograniczenia zarobków włodarza miasta. Okazało się jednak, że zabieg taki nie jest możliwy. Zarobki burmistrza pozostawiono na takim samym poziomie, na jakim były one w ostatnim roku minionej kadencji.

Z dostępnego na stronie BIP oświadczenia majątkowego burmistrza Janowa Lubelskiego złożonego na koniec poprzedniej kadencji (7 września 2010 r.) wynika, iż osiągnął on w tym czasie, czyli w okresie 8 miesięcy minionego roku, dochód nieco przekraczający 88,5 tys. zł, zaś w całym roku kalendarzowym 2009 -125604,57 złotych.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 9 (1555), 3 marca 2011 r.


Dodano: 5 marca 2011 r.

do góry


 

 

Poprzedni miesiąc LUTY 2011

KWIECIEŃ 2011


 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl