Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc STYCZEŃ 2011

MARZEC 2011

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 25 lutego 2011 r.

DO PARKU MISZTALEC NA SPACER ALEJĄ GWIAZD

Miasto chce, by prace ruszyły jeszcze w tym roku. W głównej alei znajdą się odciski dłoni znanych osób.

Park Misztalec jest jednym z najbardziej znanych miejsc w Janowie Lubelskim. Teraz Urząd Miasta przygotował projekt, którego głównym założeniem jest to, by park stał się jeszcze bardziej atrakcyjny dla turystów i mieszkańców Janowa. Władze miasta chciałyby, żeby prace ruszyły jeszcze w tym roku.

Planowana inwestycja przewiduje rozbudowę i modernizację infrastruktury turystyczno-rekreacyjnej, liczącego ponad 6 ha Misztalca. - Park miejski, założony w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku nad naturalnym rozlewiskiem wodnym Misztalec, jest bardzo urokliwym miejscem, gdzie chętnie odpoczywają mieszkańcy i turyści. Od wielu lat odbywają się tutaj również udane imprezy plenerowe - mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa.

Rzeczywiście, na Festiwal Filmowy FART czy „Gryczaki" co roku przyjeżdża po kilkanaście tysięcy gości, w większości „turystów weekendowych" z różnych miejscowości, nawet bardzo odległych od Janowa.

Obecnie stan techniczny infrastruktury parku jest zły: zanieczyszczony staw, stare, rozsypujące się murki oporowe, brak alejek, małej architektury i oświetlenia. -Planujemy renowację stawu, remont nabrzeża, oczyszczenie i wyprofilowanie niecki, wykonanie fontanny z zespołem filtrów oraz wyposażenie terenu w miejsca do siedzenia - informuje Jolanta Zezulińska, architekt miejski.

Największą atrakcją Misztalca ma być jednak Aleja Gwiazd. Wzdłuż niej będą odtworzone nasadzenia z drzew ozdobnych, wykonane przez artystów podczas Festiwalu Artystów Filmu i Telewizji, który gości w Janowie od siedmiu lat. W alei, na granitowej płycie, zostaną umieszczone odciski ich dłoni. - Udało nam się zgromadzić ponad 30 odcisków. Są wśród nich dłonie takich gwiazd, jak: Andrzej Grabowski, Otylia Jędrzejczak, Cezary Pazura, Małgorzata Pieńkowska czy bohaterowie serialu „Ranczo" - Cezary Żak i Artur Barciś - wylicza Łukasz Drewniak, dyrektor Janowskiego Ośrodka Kultury.

Ponadto w parku powstanie plac zabaw dla dzieci, tor i ścieżka rowerowa, duży parking, a przy nim miejsce piknikowe z ławeczkami i stołami.

Koszt inwestycji, którą władze miasta mają zamiar rozpocząć jeszcze w tym roku, szacowany jest na około 3,5 mln zł. Janów liczy na dofinansowanie przedsięwzięcia z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 25 lutego 2011 r.


Dodano: 25 lutego 2011 r.

do góry


PKS JANÓW NA ZAKRĘCIE

Janowska placówka PKS od 10 lat przynosi straty. Powiat chce przejąć firmę i ją restrukturyzować.

Już wkrótce placówka PKS w Janowie Lubelskim, podlegająca Przedsiębiorstwu PKS Stalowa Wola, może przestać istnieć. Wszystko przez coraz większą konkurencję ze strony prywatnych przewoźników. Placówka, która zatrudniała 156 pracowników, teraz ma ich około 40 i wszystko zmierza do tego, by oni też zostali zwolnieni. W najbliższy wtorek o dalszych losach firmy będzie debatować Zarząd Powiatu Janowskiego. W posiedzeniu weźmie też udział szef PPKS w Stalowej Woli.

- PKS w Janowie od 10 lat przynosił straty. Ale największe powstały w ostatnich dwóch latach. Teraz pozostały mu tylko kursy szkolne i szczytowe. Systematycznie kursy nierentowne trzeba było likwidować - wyjaśnia Janusz Śmigulski, prezes Przedsiębiorstwa PKS w Stalowej Woli. Od połowy ubiegłego roku jego właścicielem jest stalowo-wolski samorząd powiatowy.

Pasażerowie bardzo narzekają na brak połączeń autobusowych wielu miejscowości w re-gionie z Janowem Lubelskim.

- Co to za czasy, że trzeba kilka kilometrów iść na piechotę, by dostać się do lekarza. Busy kiedyś kursowały częściej, teraz bardzo rzadko - skarży się starsza kobieta, czekająca na przystanku przy przedszkolu w Janowie. - Teraz trzeba wszędzie jechać swoim samochodem, albo siedzieć w domu i nigdzie nie wychodzić - dodaje podenerwowany pan w średnim wieku.

Prezes Śmigulski wyjaśnia obecną trudną sytuację firmy:

-Jest walka na rynku, a nie walka o rynek przewozów. Gdy były uruchamiane linie busów, ich właściciele otrzymywali od starostów zezwolenia na wykonywanie kursu na kilka minut przed odjazdem autobusu PKS. W efekcie pekaes jechał pusty. Gdy już autobusy PKS-u zostały wycofane z takich linii, prywatni przewoźnicy zostawili kursy najbardziej opłacalne, gdzie w autobusie jest dwa razy więcej pasażerów niż miejsc. Stąd teraz ludzie mają, co chcieli - mówi prezes Śmigulski.

Sytuacją na terenie powiatu zaniepokojony jest Jerzy Bielecki, starosta janowski. - Jeśli nie będzie dobrej komunikacji w powiecie, to nasza młodzież ponadgimnazjalna będzie uciekać poza powiat, a dorośli będą mieć kłopoty z dojazdem do pracy czy lekarza - ubolewa.

Starosta chce zaproponować, by ze spółki w Stalowej Woli wydzielić placówkę w Janowie, przejąć ją nieodpłatnie od tamtego samorządu powiatowego i próbować restrukturyzować. Takie rozwiązanie zamierza zaproponować podczas wtorkowego posiedzenia zarządu powiatu. Inaczej PKS w Janowie przestanie istnieć. Tak stało się w Kraśniku, gdzie dwa lata temu PKS zlikwidowano, a władze nie potrafiły go uratować.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 18 lutego 2011


Dodano: 21 lutego 2011 r.

do góry


WALENTYNKI W JANOWSKIM DPS

W poniedziałek, w imprezie walentynkowej uczestniczyli podopieczni Domu Pomocy Społecznej oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Janowie Lubelskim. Były tańce, a na stołach ciastka i inne specjały. - Takie imprezy są dużym wydarzeniem dla ludzi, którzy potrafią się dzielić radościami, jakie w sobie mają - mówi Mariola Surtel, dyrektor DPS.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 18 lutego 2011


Dodano: 21 lutego 2011 r.

do góry


TEŻ MOŻESZ POBIĆ REKORD OTYLII

Janowski MOSiR oraz Urząd Miasta w sobotę, 19 lutego organizują III Pływackie Mistrzostwa Amatorów „Pobij rekord Otylii" o puchar Burmistrza Janowa Lubelskiego. Mistrzostwa rozpoczną się o godz. 9:00 na krytej pływalni „Otylia". Zgłoszenia uczestników przyjmowane są najpóźniej na 15 minut przed rozpoczęciem zawodów.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 18 lutego 2011


Dodano: 21 lutego 2011 r.

do góry


JANOWSCY INSPEKTORZY ZATRZYMANI PRZEZ POLICJĘ

Od wtorku, 8 lutego, Janów Lubelski aż huczy od sprawdzonych i niesprawdzonych informacji związanych z tym, co miało miejsce tego dnia rankiem, kiedy policjanci do spraw walki z korupcją Komendy Wojewódzkiej Policji w Lublinie zatrzymali inspektorów janowskiego Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego.

Nadzór budowlany w Janowie Lubelskim w spektakularny sposób „stracił" w jednym dniu połowę swojej 4-osobowej kadry inspektorów. Zenon N. siedzi, Andrzej O. jest zawieszony w czynnościach służbowych. Nie wiadomo, jakie dokumenty dla potrzeb postępowania zabezpieczyli śledczy. Jak dowiedzieliśmy się w janowskim Starostwie Powiatowym, jeśli te braki kadrowe nie zostaną uzupełnione, czas załatwiania niektórych spraw budowlanych znacznie się wydłuży.

W kajdanach opuszczali siedzibę władz samorządowych miasta i powiatu 41-letni Andrzej O. oraz 55-letni Zenon N. Funkcjonariusze zabezpieczyli w ich domach i miejscu pracy dokumenty i zawartość dysków służbowych komputerów. Obaj zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Okręgowej w Zamościu, gdzie Zenon N. usłyszał 8, a Andrzej O. 4 zarzuty popełnienia przestępstw związanych z ich pracą zawodową. Tego samego dnia „kryminalni" z KWP i janowskiej KPP (w operacji uczestniczyło łącznie kilkudziesięciu funkcjonariuszy) weszli do kilkunastu mieszkań na terenie powiatu janowskiego. Dla potrzeb postępowania dokonano tymczasowego zajęcia mienia ruchomego w postaci dwóch samochodów osobowych o wartości 45 tys. złotych i środków pieniężnych w kwocie blisko 4 tys. euro.

- Ta policyjna realizacja zakończyła trwające od dwóch lat śledztwo, którego dotychczasowym dorobkiem jest ponad 30 tomów akt oraz wiele tysięcy zabezpieczonych dokumentów - poinformował nas prok. Romuald Sitarz z Prokuratury Okręgowej w Zamościu, która jest gospodarzem postępowania. - Zarzuty dotyczą czynów popełnionych przez podejrzanych w roku 2008, a polegających na niedopełnieniu obowiązków i przekroczeniu uprawnień. Polegało to na tym, że w celu osiągnięcia korzyści materialnych dokonywali oni m.in. legalizacji samowoli budowlanych, wstrzymywali zarządzone czynności kontrolne, potwierdzali nieprawdę w dokumentach i tworzyli fałszywe dokumenty związane z procesem uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę.

Ani prokuratura, ani policja nie ujawniają, czy w trakcie dwuletniego śledztwa korzystano z takich instrumentów jak policyjna prowokacja lub tzw. zakup kontrolowany.

Prokurator R. Sitarz nie wyklucza, że w tym - to już wiadomo - rozwojowym postępowaniu zarzuty zostaną postawione także innym osobom. W domyśle - tym, którzy udzielali inspektorom korzyści o nie ustalonej na razie łącznej wysokości. To, czy, kiedy i w stosunku do kogo padną kolejne zarzuty i będą - prawie pewne - kolejne zatrzymania, będzie zależało od prokuratora prowadzącego i dalszego rozwoju śledztwa. Na razie wiadomo, że policjanci dokonali około 30 przeszukań oraz przesłuchali kilkanaście osób, w tym także inwestorów i kierowników budów prowadzonych na terenie powiatu janowskiego. - Mogę potwierdzić, że ujawnione w śledztwie nieprawidłowości dotyczyły zarówno budynków mieszkalnych, jak i w znacznej liczbie obiektów służących działalności gospodarczej - dodaje prok. R. Sitarz. Odmawia na tym etapie śledztwa informacji, jakie branże działalności gospodarczej reprezentują obiekty, których legalność w świetle czynów Zenona N. i Andrzeja O. jest wysoce wątpliwa. Wszystkie te obiekty znajdują się na terenie powiatu, w tym - w Janowie Lubelskim. Prokuratura potwierdza, że w stosunku do Andrzeja O. Sąd Rejonowy w Zamościu orzekł środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego w kwocie 10 tys. zł, dozór policji oraz zawieszenie w czynnościach służbowych, natomiast w stosunku do Zenona N. - 3-miesięczny areszt tymczasowy. Podejrzany został osadzony w zakładzie karnym w Zamościu, gdzie pozostaje do dyspozycji tamtejszej Prokuratury Okręgowej.

Według dotychczasowej wiedzy prokuratury i policji nie można jeszcze stwierdzić, czy obaj podejrzani tworzyli zorganizowaną grupę przestępczą, trudno też jednoznacznie stwierdzić, iż działali oni wspólnie i w porozumieniu. Jest wysoce prawdopodobne, że każdy z nich wiedział o czynach kolegi, skoro wielokrotnie wspólnie uczestniczyli w tych samych czynnościach kontrolnych. Prokuratura nie wyklucza postawienia zatrzymanym kolejnych zarzutów, jako że przedmiotem zainteresowania śledczych są nie tylko czyny z roku 2008, ale też późniejsze. Kontrolowana jest dokumentacja zarówno zakończonych, jak i trwających jeszcze inwestycji.

Podejrzanym grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności. „TN" będzie informował o postępie śledztwa i czynionych w jego trakcie ustaleniach.

Jerzy Reszczyński

Tygodnik Nadwiślański, 17 lutego 2011 r.


Dodano: 21 lutego 2011 r.

do góry


W JANOWIE LUBELSKIM CHCĄ MIEĆ ALEJĘ GWIAZD

Odciski dłoni m.in. Krzysztofa Cugowskiego, Otylii Jędrzejczak, Magdaleny Różczki i Cezarego Pazury znajdą się w Alei Gwiazd w Janowie Lubelskim. Będzie można je oglądać w parku Misztalec.

Urząd Miasta w Janowie Lubelskim przygotował projekt, którego celem jest przystosowanie zajmującego ponad 6 ha parku Misztalec na cele turystyczne. Największą atrakcją tego miejsca ma stać się Aleja Gwiazd. Powstanie w centrum parku nad stawem krajobrazowym.

Pomysł stworzenia takiego miejsca ma związek z organizowanym od 7 lat w mieście Festiwalem Artystów Filmu i Telewizji FART. Podczas trwającej tydzień imprezy wyświetlane są zarówno filmy, które uhonorowano najbardziej prestiżowymi nagrodami, jak też polskie produkcje. Biorą w niej udział znani aktorzy, piosenkarze i kabareciarze.

- Od początku istnienia festiwalu zbieramy odciski dłoni goszczących w mieście sław. Mamy ich już ponad 30 - podkreśla Łukasz Drewniak, dyrektor Janowskiego Ośrodka Kultury. - Stąd pomysł, by stworzyć Aleję Gwiazd.

Początkowo miała powstać w miejskim parku. - Uznaliśmy jednak, że lepszym miejscem będzie park Misztalec. Co roku w ramach festiwalu filmowego odbywają się tam bezpłatne projekcie plenerowe. Bierze w nich udział od 2 do 5 tys. osób - tłumaczy dyrektor JOK.

Odciski dłoni będą odlane w mosiądzu. Zostaną umieszczone w płycie granitowej. - Będzie ona miała kształt taśmy filmowej. Każdy z odcisków zajmie jedną klatkę filmową - opisuje dyr. Drewniak. JOK ma już w swoim archiwum odlane w gipsie dłonie takich gwiazd jak: Magdalena Różczka, Cezary Pazura, Andrzej Grabowski, Krzysztof Kowalewski, Krzysztof Cugowski, a nawet nieżyjącego aktora Jana Machulskiego.

Odlewy dłoni to nie jedyny „artystyczny" akcent w parku. W różnych jego częściach rosną też drzewa — sosny, dęby i modrzewie, które posadzili artyści. W przyszłości przy każdym drzewie zostanie umieszczona informacja o tym, kto i kiedy je posadził.

Prace w parku Misztalec dotyczyć będą nie tylko Alei Gwiazd. Urzędnicy planują również przebudować staw krajobrazowy. Powstaną też nowe alejki, ścieżki rowerowe i place zabaw. Na terenie parku stanie infomat.

Będzie także nowe oświetlenie, w sumie zamontujemy 80 lamp parkowych i monitoring — wylicza Jolanta Zezulińska, architekt miejski.

Koszt całej inwestycji wyniesie ok. 3,49 mln zł. Inwestycja uzależniona jest jednak od tego, czy urzędnikom uda się otrzymać unijne dofinansowanie na ten cel. Decyzja zapadnie w marcu.

Projekt jest pozytywnie oceniony pod względem formalnym i czeka na merytoryczną - kwituje Zezulińska. Urząd chcieliby rozpocząć prace w parku jeszcze w tym roku.

Agnieszka Antoń-Jucha

Dziennik Wschodni, 15 lutego 2011 r.


Dodano: 21 lutego 2011 r.

do góry


AFERA KORUPCYJNA

Dwóch urzędników z powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zostało zatrzymanych we wtorek w Janowie Lubelskim.

Prokuratura bardzo oszczędnie informuje o sprawie. - Chodzi o sprawę korupcyjną. Zostały zatrzymane dwie osoby. Komunikat wydamy prawdopodobnie w piątek - mówi Romuald Starz, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Zamościu. Według naszych informacji, zatrzymani są pracownikami inspektoratu. - Obaj panowie w środę rano nie przyszli do pracy. Nie mam informacji, co z nim dalej będzie. Prokuratura przysłała mi tylko postanowienie o przeprowadzeniu przeszukania, zajęli też komputery - mówi Piotr Startek, powiatowy inspektor nadzoru budowlanego. Ewentualne decyzje personalne podejmie po trzech dniach nieobecności pracowników.

(RP)

Dzienni Wschodni, 11 lutego 2011 r.


Dodano: 14 lutego 2011 r.

do góry


DWIE INWESTYCJE W JANOWSKIEJ STREFIE

Dwie firmy przygotowują się do realizacji swoich inwestycji na obszarze Janowskiej Strefy Ekonomicznej w Borownicy. W obu przypadkach prace budowlane rozpoczną na przełomie marca i kwietnia. Firma Piast, która ma budować wytwórnię pasz, 31 grudnia ub. r. podpisała umowę z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na dotację w wysokości 15 mln zł. Budowa zakładu ma być zakończona w przyszłym roku i wtedy ruszy produkcja pasz. Kolejną inwestycją jest budowa przetwórni owoców miękkich. Firma VF Concept zamierza uruchomić ją jesienią tego roku.

Awoj

Polska Kurier Lubelski, 4 lutego 2011 r.

 


Dodano: 7 lutego 2011 r.

do góry


 

 

Poprzedni miesiąc STYCZEŃ 2011

MARZEC 2011


 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl