Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc GRUDZIEŃ 2010

LUTY 2011

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 31 stycznia 2011 r.

 

Z SUKĄ BIŁGORAJSKĄ W ROLI GŁÓWNEJ

W sobotę, 29 stycznia o godz. 17 w Janowskim Ośrodku Kultury rozpocznie się koncert „Spod niebieskiej góry". Kolędy, pastorałki i dawne pieśni ludowe z Roztocza wykona Zespół In Crudo oraz grono przyjaciół. Koncert zorganizowali: Szkoła Suki Biłgorajskiej, Wydawnictwo In Crudo i JOK. Spotkaniu towarzyszyć będzie wystawa fotograficzna pn. „W Szkole Suki Biłgorajskiej (2007-2010)". Szkołę założyli i prowadzą Zbigniew i Krzysztof Butrynowie.

awoj

Polska Kurier Lubelski, 28 stycznia 2011 r.


Dodano: 31 stycznia 2011 r.

do góry


 

„ZOOM" CIUT BLIŻEJ JANOWA

Powoli, ale konsekwentnie posuwa się do przodu pionierska w skali całej Polski inicjatywa, jaką jest budowa w Janowie Lubelskim, na 10 hektarach terenów okalających tamtejszy zalew, Parku Rekreacji i Edukacji „Zoom Natury". W odróżnieniu od słynnego Bałtowa z jego rozrywkowym i kosztownym Jura-Parkiem pełnym dinozaurów, janowski „Zoom..." ma harmonijnie łączyć rozrywkę, edukację i rekreację na łonie natury właśnie.

Przypomnijmy jednym zdaniem: projekt zakłada budowę pięciu nowych, wielofunkcyjnych obiektów: „Brama Natury", „Zoom Natury", „Troposfera, awifauna i ekosystemy", „Laboratorium recyklingu i energii", „Runo leśne", mają też powstać place zabaw, hipodrom, park linowy, „plac energii" z fontannami, punkt widokowy i most drewniany, a także aquapark, lodowisko, korty tenisowe, strzelnica sportowo-bojowa, specjalne pomieszczenia klubowe i skatepark dla młodzieży oraz siłownia zewnętrzna, bulodrom, tor kapslowy, boiska do piłki plażowej i wodnej, a w „strefie cichego wypoczynku" - laguna wędkarska, przystań rybacka i groble.

Towarzyszyć ma temu wszystkiemu nowoczesna infrastruktura komunalna i komunikacyjna (parkingi, aleje, drogi dojazdowe, promenady), oświetlenie, sieci teleinformatyczne, najnowocześniejsze, super ekologiczne systemy pozyskiwania energii, sala projekcyjna z systemem 3D.

Postanowione jest już, że ten na wskroś awangardowy, śmiały projekt, praktycznie nie mający w Polsce odpowiednika, realizowany będzie w oparciu o unijne wsparcie finansowe. Sukcesywnie podpisywane są umowy wykonawcze z Lubelską Agencją Wspierania Przedsiębiorczości, co pozwoli wkroczyć wreszcie w fazę realizacji inwestycji. Na nią Janów już pozyskał blisko 900 tys. zł z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Na obecnym etapie prac nad projektem nie można jeszcze wypowiedzieć się precyzyjnie na temat jego ostatecznych kosztów, które najprawdopodobniej oscylować będą około 20 milionów złotych. To będzie możliwe dopiero wówczas, kiedy powstanie, oparta na projekcie technicznym, specyfikacja przetargowa. Okazuje się, że już samo jej zredagowanie jest nie lada wyzwaniem. - Po prostu nikt czegoś podobnego w kraju nie realizował, toteż nie można podeprzeć się czyimiś doświadczeniami - mówi burmistrz Krzysztof Kołtyś. - A specyfikacja musi być jasna, przejrzysta, jednoznaczna, aby w trakcie realizacji inwestycji uniknąć problemów wnikających z możliwości różnej interpretacji jej zapisów.

Zakłada się, że koło 70 proc. środków finansowych niezbędnych do realizacji projektu ma pochodzić ze źródeł zewnętrznych.

„Zoom Natury - promocja zrównoważonego rozwoju Ziemi Janowskiej", oryginalny pomysł Janowa Lubelskiego na poprawę koniunktury na lokalnym rynku turystycznym i na wzbogacenie oferty turystycznej, może okazać się też kołem ratunkowym dla janowskiego MOSiR-u. Do obsługi tego projektu będzie musiała zostać utworzona nowa spółka, i tylko to będzie w stanie zapobiec perturbacjom kadrowo-zatrudnieniowym w ośrodku sportu. Skąd ten problem? - Zgodnie z wchodzącymi od początku 2011 roku przepisami takie jak nasz MOSiR zakłady budżetowe nie będą mogły prowadzić działalności takiej, jaką MOSiR obecnie prowadzi w obiektach nad zalewem - wyjaśnia K. Kołtyś. - Gdyby nie powstała spółka „Zoom Natury", mielibyśmy problem, co zrobić z zatrudnionymi tam pracownikami ośrodka. „Zoom... " nie tylko zapewni im pracę, ale także da pracę kolejnym. Zakładamy. że w sezonie dawać będzie zatrudnienie około 50 osobom. Nie licząc tego, że powstaną warunki do tego, aby tworzyły się wokół parku nowe, prywatne podmioty, i że funkcjonujące wokół zalewu ośrodki, właśnie dzięki temu, że powstanie „Zoom Natury", będą mogły przejść na całoroczny cykl pracy, a więc wydatnie wydłużyć obecny sezon, a tym samym powiększyć strumień płynących do Janowa pieniędzy.

Nie ma, w ocenie burmistrza obaw, że do tego przedsięwzięcia miasto będzie musiało dokładać. Takie obawy są powszechnie w Janowie artykułowane, często stawiany jest przykład pływalni „Otylia", do której działalności dołożono już kilkaset tysięcy złotych. Dopuszcza się, owszem, możliwość, że w początkowym okresie, do czasu uruchomienia laboratoriów oraz gastronomii, może być niezbędne zasilanie budżetu parku niewielkimi kwotami, ale docelowo „Zoom Natury" ma zarabiać na siebie sam.

Kiedy zacznie on zarabiać? Początkowo planowano, aby prace nad tworzeniem tego niezwykłego parku przyrodniczego zakończyć w 2012 roku, ale teraz mówi się już prawie otwarcie, że termin ten ulegnie wydłużeniu. – Chcielibyśmy zakończyć samą inwestycję do końca 2012 roku, ale dajemy sobie półroczny bufor na podopinanie wszystkich szczegółów - tłumaczy K. Kołtyś. - Rozważamy więc taką opcję, że wszystko, co powstanie w ramach tego projektu, zacznie funkcjonować w połowie roku 2013.

Projekt ma nie tylko takie założenia i cele. Mówiąc najprościej chodzi o to, by „Zoom Natury" stał się kołem zamachowym turystycznego biznesu, generatorem zasilającym w klientów biznes związany z szeroko rozumianą infrastrukturą turystyczną miasta i regionu. Jeśli powiedzie się - a podobno inna opcja nie wchodzi w ogóle w grę! -plan, aby przez co najmniej 9 miesięcy w roku drzwiami i oknami pchały się do Janowa, nawet z najdalszych zakątków kraju, grupy miłośników i badaczy Natury, to ktoś tych ludzi powinien przenocować, nakarmić, zapewnić im możliwość nabycia pamiątek bądź związanych z tematyką parku gadżetów, rozrywkę. Będzie zajęcie dla firm potrafiących zaoferować atrakcyjny pakiet usług towarzyszących zwiedzaniu parku, takich jak wypożyczanie rowerów i kajaków, turystyka hippiczna po Lasach Janowskich, organizowanie spływów wodniackich i regat, usługi przewodnickie itp. Lista może być długa i ograniczona jedynie pomysłowością przedsiębiorców.

Projekt obejmuje ponadto m.in. dwie już funkcjonujące imprezy promocyjne: „Leśny Skarbiec - Dni Janowa" i Festiwal Kaszy „Gryczaki". One już kształtują wizerunek Janowa jako ośrodka o olbrzymim potencjale, ale i o sporych ambicjach turystycznych, lansują ponadto janowskie produkty regionalne. W teorii - powinno być w dechę. W praktyce zaś...

W praktyce (pisaliśmy o tym wielokrotnie) nikt nie jest w stanie wytłumaczyć fenomenu, jakim jest to, że w mieście o takim potencjale (ale i w jego okolicach też) na palcach jednej ręki zliczyć można domy oferujące turystom kwatery na zasadzie gospodarstw agroturystycznych. Intensywność inicjatyw, jakie dla upowszechnienia tej formy aktywności gospodarczej obywateli podejmują władze miasta (szkolenia, wyjazdy studyjne do okolicznych powiatów itp.), ma się nijak do efektów. Nikt też nie jest w stanie wytłumaczyć, jak to się dzieje, że w Janowskich restauracjach to raczej ze świecą szukać tak wychwalanych na imprezach promocyjnych smakołyków regionalnych, od osławionego janowskiego gryczaka poczynając, na równie legendarnych żurawinówkach kończąc...

„Zoom Natury" może to zmienić. Ale sam z siebie tego nie zrobi.

Jerzy Reszczynski

Tygodnik Nadwiślański, nr 3

 


Dodano: 24 stycznia 2011 r.

do góry


 

KOLEJNE MUZEUM

Poza Muzeum Regionalnym w mieście funkcjonuje także drugie. Jego siedzibą jest Sanktuarium Maryjne.

Mowa o powołanym z inicjatywy ks. kan. dr Jacka Staszaka, proboszcza parafii p.w. św. Jana Chrzciciela, Barbary Nazarewicz, dyrektor janowskiego Muzeum Regionalnego, oraz Janiny Skubik, szefowej Lokalnej Grupy Działania „Leśny Krąg", Muzeum Sanktuaryjnym. Pomysłodawcy tego ciekawego projektu wyszli z założenia, iż powinno znaleźć się takie miejsce, w którym będą dokumentowane dzieje dwóch działających na tych ziemiach dekanatów, janowskiego i modliborskiego, gdzie będą gromadzone dokumenty i pamiątki, opracowywane zbiory, dotychczas deponowane trochę bez ładu i składu w świątyniach regionu. Mowa nie tylko o zapełnionych już, a więc archiwalnych i będących potężnymi skarbnicami wiedzy o minionych czasach i ludziach księgach parafialnych, ale też o bogatych zbiorach przedmiotów - nierzadko bezcennych, ale nie skatalogowanych, nie opisanych w żaden sposób - co najmniej od dziesięcioleci zalegających na strychach plebanii czy w zakrystiach. Czasami są to oryginalne, niepowtarzalne szaty liturgiczne, czasami dokumenty i fotografie, księgi, czasami zapomniane z jakichś powodów, niejednokrotnie niezwykle wartościowe eksponaty sakralne.

W wyeksponowanych w Muzeum Sanktuaryjnym zbiorach znajdują się liczne starodruki, mszały, wiele przedmiotów liturgicznych, ale też rzecz niemal bezcenna: jedna z nielicznych w polskich zbiorach muzealnych stara, sponiewierana procesyjna chorągiew dominikańska z 1714 r. Wymaga ona skomplikowanych i, niestety, kosztownych prac konserwatorskich. W muzeum znalazły się także bogaty zbiór dokumentów po nie istniejącej już parafii Biała oraz eksponaty z parafii w Potoku i Bożej Woli. Najstarszym obecnie eksponatem nowego muzeum jest datowany na 1688 rok, oprawny w skórę i mosiężne okucia, ilustrowany bogato mszał; olbrzymie jest bogactwo pamiątek XIX-wiecznych, od rękopisów kazań po korespondencję i ewidencje ludności. Wśród eksponatów najnowszych, ale o wielkiej wartości emocjonalnej, jest wykonany przez Stanisława Krzysztonia z Janowa Lubelskiego drewniany fotel, który ma być wybitnie związaną z tym miastem pamiątką po wizycie Jana Pawła II w Sandomierzu w czerwcu 1999 roku.

Janów Lubelski, konsekwentnie i od dawna kreujący się na ośrodek, w którego życiu rosnące znaczenie ma mieć turystyka, zyskał kolejny, interesujący produkt turystyczny. Więcej na temat muzeum, jego dostępności dla zwiedzających można znaleźć na stronie internetowej www.sanktjanow-sandomierz.opoka.org.pl/

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 2


Dodano: 24 stycznia 2011 r.

do góry


 

ZAGRAŁA WOŚP

Mieszkańcy Janowa Lubelskiego już od wielu lat dzielnie i ofiarnie wspierają WOSP. Całą organizacją akcji zajmuje się Janowski Ośrodek Kultury.

W tym roku kwestowało 16 wolontariuszy. Byli to uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. którzy od godziny 8 do i 6 chodzili po mieście i wszystkim ofiarodawcom wręczali czerwone serduszka. A osób obdarowanych nimi nie brakowało, hojność mieszkańców Janowa z roku na rok jest bowiem coraz większa. Tym razem wraz z pieniędzmi z licytacji udało się uzbierać 9468,88 zł.

Również tradycją stała się organizacja darmowych koncertów muzycznych. Tym razem zagrały zespoły „Konfitura" i „Dziadki". Nad bezpieczeństwem całej akcji czuwała policja. Tak samo jak w latach ubiegłych, obyło się bez nieprzyjemnych czy niebezpiecznych incydentów. Wszystko przebiegło sprawnie, żaden z kwestujących nie został zaatakowany, żadna z puszek nie trafiła w niepowołane ręce. Szkoda tylko, że zabrakło jednego, ale za to bardzo istotnego elementu, czyli „Światełka do nieba", gdyż osoba uprawniona do zajmowania się materiałami pirotechnicznymi na nieszczęście się rozchorowała

(e-wa)

Tygodnik Nadwiślański, nr 2


Dodano: 24 stycznia 2011 r.

do góry


 

KONKURS NA ZDJĘCIE O ZIMIE

Janowski Ośrodek Kultury zaprasza dzieci i młodzież do udziału w konkursie fotograficznym „Zima w obiektywie". Celem konkursu jest uwrażliwienie dzieci i młodzieży na piękno otaczającej nas przyrody, pobudzanie aktywności twórczej w dziedzinie fotografii. Do konkursu można zgłosić 10 fotografii w wersji elektronicznej. Prace można składać do 28 stycznia. Ogłoszenie wyników i wręczenie nagród 10 lutego.

awoj

Polska Kurier Lubelski, 14 stycznia 2011 r.


Dodano: 24 stycznia 2011 r.

do góry


 

NIEZAPOMNIANE FERIE

Do ferii przygotowano się także w Janowie Lubelskim. Tu organizatorami zajęć dla dzieci i młodzieży są: Janowski Ośrodek Kultury, Biblioteka Publiczna, Muzeum Regionalne oraz Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim.

W najbliższą niedzielę o godz. 11 na parkingu przy kąpielisku nad zalewem zaplanowano gry na lodzie, a potem ognisko.

Codzienne zajęcia nakrytej pływalni „Otylia" organizowane są w godzinach 9-12.

W poniedziałek, o godz. 13 w pracowni muzycznej JOK będą warsztaty instrumentalne.

We wtorek Muzeum Regionalne zaprasza na godz. 9 na warsztaty garncarskie. Tego dnia o godz. 11 w pracowni plastycznej JOK artystka ludowa Alina Myszak poprowadzi zajęcia pod hasłem „Jak powstają kwiaty z krepiny".

W czwartek, 27 stycznia, o godz. 11 zaplanowano sesję fotograficzną w plenerze „Zima w obiektywie".

W piątek, 28 stycznia JOK zaprasza uczniów na godz. 9 na zajęcia wokalne.

W sobotę, 29 stycznia o godzinie l6 w sali widowiskowej JOK została zaplanowana inauguracja warsztatów muzyki tradycyjnej.

awoj

Polska Kurier Lubelski, 14 stycznia 2011 r.


Dodano: 24 stycznia 2011 r.

do góry


 

WYBUDUJĄ NOWE BOISKO W MOMOTACH GÓRNYCH

- Boisko powstanie przy Szkole Podstawowej - mówi Małgorzata Jasińska z Referatu Planowania i Realizacji Inwestycji Urzędu Miasta w Janowie Lubelskim.

Przetarg na realizację tej inwestycji ruszy jeszcze w tym miesiącu. - Wstępne prace budowlane rozpoczną się w marcu br.- dodaje Jasińska.

Zakres robót będzie obejmował boisko wielofunkcyjne o nawierzchni syntetycznej (sztuczna trawa) wraz z ogrodzeniem i zagospodarowaniem terenu w postaci chodników z kostki brukowej. Obiekt przeznaczony będzie do gry w piłkę ręczną, koszykówkę i siatkówkę. Ponadto powstanie plac zabaw z atrakcjami dla dzieci: piaskownicą, bujawkami, huśtawkami, karuzelą i ławkami.
Boisko będzie gotowe do końca 2011 roku. Wartość inwestycji wynosi 467 tys. zł. Część pieniędzy po-chodzi z Europejskiego Funduszu Rolnego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich w latach 2007 - 2013 „Odnowa i rozwój wsi".

Sandra Michalewska

Polska Kurier Lubelski, 10 stycznia 2011 r.

 


Dodano: 11 stycznia 2011 r.

do góry


 

IMPREZA Z JAMALEM

Ponad 200 osób z całego regionu bawiło się na koncercie zespołu Jamal. Odbył się on 10 grudnia w klubie muzycznym Awangarda w Janowie Lubelskim. Atmosfera była naprawdę bardzo gorąca. Znane i lubiane rytmy hip-hop oraz reggae w wykonaniu gwiazdy ogólnopolskiego kalibru rozbujały całą salę. Artyści, zachwyceni klimatem panującym w klubie, obiecali powrócić do Janowa na wiosnę. Po koncercie można było zrobić sobie zdjęcie z muzykami i, oczywiście, otrzymać ich autografy.

Patronat medialny nad koncertem sprawował „Tygodnik Nadwiślański".

(e-wa)

Tygodnik Nadwiślański, nr 51/52


Dodano: 11 stycznia 2011 r.

do góry


 

ŚPIEWAĆ KAŻDY MOŻE

Podczas golenia, a może na spacerze, dla innych albo tylko dla siebie - tak cichutko, w środku. Nie jest istotne, w jaki sposób śpiewasz na co dzień, ważne, że to lubisz i sprawia ci to przyjemność. Doskonale zdają sobie z tego sprawę uczestnicy konkursu wokalnego „Śpiewać każdy może", już od kilku lat organizowanego przez Janowski Ośrodek Kultury. Tematem tegorocznej edycji (odbyła się ona 15 grudnia) była twórczość nieżyjącego już Jarosława Kukulskiego. Uczestnicy podzieleni na cztery kategorie prezentowali własne aranżacje utworów artysty. 17 osób z całego powiatu dzielnie walczyło o laury, lecz tylko najlepszym udało się je zdobyć. Są to: Magdalena Rawska (JOK), Agnieszka Flis (Momoty), Agnieszka Łukasik (JOK) oraz Karol Wnuk (GOK Batorz). Dwie specjalne nagrody otrzymały: Elżbieta Jakubiec (GOK Modliborzyce) i Magdalena Walas z (JOK).

(e-wa)

Tygodnik Nadwiślański, nr 51/52


Dodano: 11 stycznia 2011 r.

do góry


 

Poprzedni miesiąc GRUDZIEŃ 2010

LUTY 2011


 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl 

 
© COPYRIGHT 2006- 2011 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI