Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc PAŹDZIERNIK 2010

GRUDZIEŃ 2010

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 23 listopada 2010 r.

UKAZAŁY SIĘ „JANOWSKIE KORZENIE"

Co roku, z okazji święta 3 Maja i 11 Listopada, Muzeum Regionalne i Stowarzyszenie Przymierze w Janowie Lubelskim wydaje pismo regionalne ziemi janowskiej pt. „Janowskie Korzenie". Właśnie ukazał się jego 15 numer. Na 96 stronach znalazło się wiele tekstów dotyczących regionu janowskiego. I tak, Marek Chodakiewicz obszernie pisze o niemieckich siłach policyjnych w dystrykcie Lublin i powiecie Janów Lubelski, a Monika Woźnica przedstawia dzieje parafii w Janowie w okresie 1864-1914. Z kolei Krzysztof Butryn poświęcił swój tekst muzyce tradycyjnej okolic Janowa Lubelskiego w przekazach ludowych. W numerze można przeczytać wspomnienia ks. Michała Jabłońskiego z pracy w parafii Janów w latach 1927-1932, są też Janowskie legendy. Artykuły są bogato ilustrowane, m.in. zdjęciami z dawnych lat.

(awoj)

Polska Kurier Lubelski, 19 listopada 2010 r


Dodano: 23 listopada 2010 r.

do góry


 

W JANOWIE LUBELSKIM - JAK CO ROKU

Niepisaną, ale długoletnią tradycją jest, że obchody listopadowego święta narodowego w Janowie Lubelskim rozpoczyna uroczysta msza święta za ojczyznę. Druga, oficjalna część uroczystości od kilku lat odbywa się przy obelisku Józefa Piłsudskiego, ustawionym naprzeciwko siedziby obydwu janowskich samorządów.

Po krótkim wystąpieniu starosty Zenona Sydora, oraz po złożeniu wieńców i kwiatów przed obeliskiem przez delegacje urzędów i instytucji publicznych i samorządowych oraz szkół i służb mundurowych janowska „Olek Orkiestra" zaprezentowała wiązankę utworów patriotycznych. W wieczornej części obchodów, w trakcie nabożeństwa religijno-patriotycznego, kilkuset mieszkańców odbyło w drodze krzyżowej wędrówkę ulicami miasta od Sanktuarium Matki Bożej do kościoła p.w. św. Jadwigi.

Na dwa dni przed świętem narodowym na swej ostatniej w tej kadencji, uroczystej sesji spotkali się w sali widowiskowo-kinowej JOK radni powiatu janowskiego. Również ta sesja zawierała akcenty artystyczne związane ze Świętem Niepodległości, a poza tymi akcentami - była uroczystą oprawą dla podsumowania drugiej już edycji Powiatowego Konkursu Historycznego „Z dziejów mojej miejscowości". Wszystkie konkursowe wyróżnienia trafiły do uczniów janowskiego Publicznego Gimnazjum im. Jana Pawła II, podopiecznych nauczyciela plastyki Krzysztofa Biżka.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 46 (1640)


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


 

 ŚPIEWALI PATRIOTYCZNE PIEŚNI

W środę, w przeddzień Święta Odzyskania Niepodległości, w sali widowiskowej Janowskiego Ośrodka Kultury odbył się XI Przegląd Pieśni Patriotycznej i Religijnej. Jury wysłuchało 24 prezentacji konkursowych. W kategorii dziecięcej I miejsce przypadło Elżbiecie Jakubiec.

Miejsca kolejne zajęły Agnieszka Flis i Agnieszka Startek. W kategorii osób starszych nagrodę specjalną otrzymała Magdalena Ślusarz, a I miejsce Paulina Pochwatka. Wśród zespołów dwa pierwsze miejsca zajęły chóry z Godziszowa oraz „Boże Promyczki" z Dzwoli.

Awoj

Polska Kurier Lubelski, 12 listopada 2010 r.

 


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


 

AKTYWNA PANI PREZES Z 4 H

Janina Skubik została laureatką ogólnopolskiego konkursu.

Janina Skubik, prezes Stowarzyszenia Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg" w Janowie Lubelskim, otrzymała pierwszą nagrodę w ogólnopolskim konkursie „Kryształowej Koniczyny", zorganizowanym przez Fundację Edukacyjną 4H po raz dziesiąty. Uroczysta gala odbyła się w Warszawie 27 października.

Pani Janina od lat działa na rzecz rozwoju powiatu janowskiego: koordynuje projekty, organizuje szkolenia, zdobywa fundusze na ich realizację.

- Program 4 H, tłumaczony z angielskiego: heart - serce, head - głowa, hands - ręce, health - zdrowie, powstał przed stu laty w USA, by pomagać w kształceniu młodzieży wiejskiej. Obecnie jest realizowany w ponad 80 krajach. Ideą konkursu „Kryształowej Koniczyny" jest promowanie społeczników działających na rzecz edukacji mieszkańców wsi. Cieszymy się, że najaktywniejszą działaczką została nasza pani prezes - mówi Agata Spóz z LGD „Leśny Krąg" w Janowie.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 5 listopada 2010 r.


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


GMINY DROGI BUDUJĄ

Duży ruch inwestycyjny panuje na drogach pow. janowskiego.

I tak, na szosie między Zofianką Górną i Dolną drogowcy ułożyli nową nawierzchnię na odcinku 1,2 km. Nowy fragment drogi, długości 1 km, został wykonany w Osinkach, w gm. Potok Wielki. W tej gminie, na trasie Potok - Dąbrowica, nowa nawierzchnia jest kładziona na odcinku prawie pół kilometra. Do połowy listopada zakończone zostaną prace na drodze Rataj - Godziszów - Zdziłowice. To zadanie jest dofinansowane z funduszy Unii Europejskiej.

Inwestycje nie omijają także gminy Dzwola. W Branwi została położona nowa nawierzchnia asfaltowa, a w Białej i Kawęczynie, na długości 1 km, budowane są chodniki. W gminie Modliborzyce nową nawierzchnię otrzyma droga przez wieś Stojeszyn.

W ramach programu „schetynówek" w samym Janowie Lubelskim remontowane są ulice Jana Pawła II, Sienkiewicza i Prosta.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 5 listopada 2010 r.


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


JOK MA IDEALNE WARUNKI DO DZIAŁANIA

Zakończył się generalny remont Janowskiego Ośrodka Kultury. W ubiegły czwartek uroczyście oddano go do użytku.

Prące trwały od czerwca ubiegłego roku. Siedzibę JOK, którą zbudowano na początku lat 60. ubiegłego wieku, rozbudowano. Ze starego budynku pozostały jedynie ściany i dach. Wymienione zostały wszystkie wewnętrzne instalacje, położone nowe tynki i posadzki. Została dobudowana sala konferencyjna i taras plastyczny. W sali kinowej na 205 miejsc zamontowano nowe fotele i projektor z systemem nagłośnienia. Koszt inwestycji to około 4,8 mln zł, z czego 3 mln zł do unijna dotacja.

- Teraz są idealne warunki do organizowania różnych imprez, których w Janowie nie brakuje. Jest to miejsce rozwijania talentów, zainteresowań i realizowania marzeń - mówiono podczas uroczystości otwarcia.

Następnego dnia, w piątek w JOK zostały otwarte dwie wystawy. Pierwsza jest próbą prezentacji dzieł twórców, którzy od wielu już lat działają i tworzą w janowskim środowisku. Druga wystawa to poplenerowe prace artystów goszczących w Janowie w czasie tegorocznych wakacji, od 26 lipca do 8 sierpnia

Obie ekspozycje będą czynne do końca bieżącego roku.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 5 listopada 2010 r


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


STREFA CZEKA NA KOLEJNE FIRMY

Władze Janowa starają się przyciągać inwestorów

Gmina Janów Lubelski jest jednym z realizatorów pierwszego w Polsce partnerskiego projektu pn. „Stworzenie systemu wspierania i promowania podstref ekonomicznych w województwie lubelskim". Jest on współfinansowany z funduszy Unii Europejskiej.

Realizacja projektu, o wartości ponad 1,53 mln zł, przewidziana jest na lata 2009-2010. Biorą w nim udział trzy gminy: Tomaszów Lubelski, będący wnioskodawcą projektu, Janów Lubelski oraz Łuków. Projekt obejmuje min. opracowanie logotypu dla trzech podstref ekonomicznych oraz systemu identyfikacji wizualnej, dokumentów strategicznych, promocji oraz koncepcji zagospodarowania obszaru Podstrefy Janów Lubelski Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej EURO-PARKW1SŁOSAN. Przewidziano też wyposażenie Punktu Obsługi Inwestora, uruchomienie strony internetowej oraz kampanię promocyjną projektu.

Konferencja na ten temat odbyła się w dniach 27-28 października w Janowie Lubelskim. Wzięli w niej udział przedsiębiorcy, przedstawiciele instytucji związanych z pozyskiwaniem i obsługą inwestorów, a także goście z Ukrainy.

Janowska Strefa Inwestycyjna „Borownica" zlokalizowana jest przy drodze krajowej nr 74 (docelowo S 19). Do końca br. zostanie uzbrojonych ponad 50 ha terenów inwestycyjnych. W strefie już ulokowały się firmy branży rolno-spożywczej z Ostrowa Wielkopolskiego, Janowa Lubelskiego i Lublina.

-W przyszłym roku produkcję okien i drzwi z naturalnego drewna rozpocznie firma Derpal. Damy zatrudnienie sporej grupie osób - poinformował Zbigniew Woś, współwłaściciel firmy.

- Janowska strefa jest bardzo atrakcyjna dla inwestorów. Teren jest gotowy do inwestowania. Władze Janowa działają na rzecz przyciągania inwestorów, co jest szczególnie ważne w promocji gospodarczej Polski Wschodniej - mówił wiceminister Krzysztof Hetman z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

- Rozmawialiśmy z wieloma samorządami w kraju, szukając gruntów pod inwestycje. Mieliśmy dużo ofert, ale w Janowie zostaliśmy zupełnie inaczej przyjęci niż gdzie indziej. Przeważnie sugerowano nam zakup gruntu, a dalej „radźcie sobie sami". Tu spotkaliśmy się z kompleksową obsługą. Dzięki temu minął niecały rok, a my rozpoczynamy inwestycje -mówił Waldemar Jakubaszek, przedsiębiorca z Lublina. Jego firma zajmie się mrożeniem owoców i warzyw, produkcją soków i przecierów.

Po zrealizowaniu inwestycji zatrudnienie w strefie powinno znaleźć ponad 200 osób. Mam nadzieję, że kolejne firmy wkrótce będą inwestować w Janowie - stwierdził Krzysztof Kołtyś, burmistrz miasta.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 5 listopada 2010 r.


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


ZDANIEM BURMISTRZA

Wywiad z Burmistrzem Janowa Lubelskiego, Krzysztofem Kołtysiem

Z funduszy unijnych korzystamy już od 10 lat. W tym okresie zrealizowaliśmy wiele projektów. Dotyczyły one zarówno typowych dla gmin zadań związanych z ochroną środowiska, gospodarką komunalną, transportem, oświatą, kulturą i sportem; jak też przedsięwzięć tworzących warunki do rozwoju przedsiębiorczości.

W przyszłości chcielibyśmy kontynuować projekty związane z poprawą jakości dróg. Chcemy też dokończyć kanalizację miasta i gminy. Naszymi priorytetami będą nadal przedsięwzięcia zachęcające do rozwoju przedsiębiorczości oraz związane z aktywizacją społeczną. Służyć temu, będzie m.in. nasz innowacyjny park rekreacji i edukacji „Zoom Natury”. W nadchodzących latach bardzo ważne będą dla nas projekty dotyczące oszczędności energetycznej i odnawialnych źródeł energii. O ile to będzie możliwe postaramy się pomóc naszym mieszkańcom w instalacji kolektorów słonecznych.

Wspólnie cieszymy się z naszych sukcesów, gdyż pracujemy zespołowo i w każdy projekt zaangażowanych jest wiele osób. Przyświeca nam nasza janowska dewiza - „4W", czyli wynik = wizja + wiedza + wysiłek.

(-)

Wspólnota nr 45, 6 listopada 2010


Dodano: 12 listopada 2010 r.

do góry


CHOPIN I JEGO PRZYJACIELE

Maciej Malinowski z PSP w Janowie Lubelskim, Sylwia Kokoszka z Publicznego Gimnazjum w Zespole Szkół w Modliborzycach oraz Agnieszka Taracha z Zespołu Szkół w Potoku Wielkim będą reprezentować powiat janowski podczas wojewódzkiego finału 14. Jesiennego Konkursu Recytatorskiego „Chopin i jego przyjaciele", który odbędzie się 24-25 listopada br. w Wojewódzkim Ośrodku Kultury w Lublinie. Podczas eliminacji powiatowych w Janowskim Ośrodku Kultury nominowana trójka była oceniana pod względem dostosowania tekstów do możliwości wykonawczych i interpretacyjnych oraz ogólnego wyrazu artystycznego. Wymagania stawiane przed uczestnikami były tak wysokie, że w IV kategorii szkół ponadgimnazjalnych nominacji nie otrzymał żaden uczestnik konkursu.

Karolina Ewa Padała

Tygodnik Nadwiślański, nr 45 (1539)


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


KONICZYNA, 4H I LEŚNY KRĄG

Janów Lubelski. Pod koniec października statuetkę „Kryształowej Koniczyny" odebrała z rąk kardynała JÓZEFA GLEMPA janowianka JANINA SKUBIK założycielka i szefowa Lokalnej Grupy Działania „Leśny Krąg". Statuetce towarzyszy nagroda finansowa w wysokości 3 tys. dolarów.

I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie „Kryształowa Koniczyna" o nagrodę im. Edwarda Piszka, Szczepana Pieniążka i Donalda Evansa było dla laureatki nie lada zaskoczeniem. — Przyjmując zaproszenie do Warszawy, po cichutku liczyłam może na trzecią nagrodę, a tu taka bomba — nie posiada się ze szczęścia pani Janina. - Skrzydła mi rosną u ramion, bo to jest dowód, że warto, że trzeba, że należy robić to, czym się zajmuję. A nagrodę traktuję mniej jako osobiste wyróżnienie, a bardziej jako uznanie dla wszystkich wspaniałych ludzi, dzięki którym udaje mi się niektóre, czasami szalone na pierwszy rzut oka, pomysły realizować. Wdzięczna jestem wszystkim, którzy mnie rozumieją i wspierają.

W Janowie i okolicy wszyscy wiedzą, ze „Janiny to wszędzie pełno". Prowadząc dom, wychowując czwórkę dzieci, nie oszczędzając się w wymagającej i wyczerpującej pracy pielęgniarki środowiskowej w jednym z janowskich ZOZ-ów, znajduje czas, aby bez reszty angażować się w pracę społeczną. Sprytem, humorem i niespożytą energią, znakomitymi pomysłami, zdolnością przekonywania, siłą argumentów i osobistym wdziękiem potrafi z osób, z którymi się styka, wykrzesać energię i zapał do rzeczy niecodziennych i... porwać je ze sobą. Posiada wyjątkowy dar, dany nielicznym, polegający na tym, że potrafi tak sprawnie i skutecznie skoordynować funkcjonowanie instytucji samorządowych, organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i zwykłych, prostych ludzi, że przynosi to rewelacyjne owoce. Ma „na sumieniu" nie tylko głośną już nie tylko na region janowski LGD „Leśny Krąg", ale też współudział w zawiązaniu SAS (Stowarzyszenia Aktywizacji Społecznej), niezliczonych imprezach o charakterze kulturalnym, konkursach, wystawach, szkoleniach, sukcesach zespołów ludowych z regionu janowskiego, a ponadto - koordynuje kilka projektów o zasięgu ogólnokrajowym i międzynarodowym. Nikt nie może o niej powiedzieć, że od kogokolwiek wymaga więcej niż od samej siebie, nikt nie pamięta, by nakłaniała: „zróbcie to czy tamto!", ale wielu słyszy: „zróbmy razem to, tamto, i jeszcze coś...".

Konkurs, którego laureatką została Janina Skubik, organizowany jest rokrocznie od 10 lat przez Fundację Edukacyjną 4H. Stawia ona sobie za cel aktywizowanie lokalnych społeczności gmin wiejskich do podejmowania działań edukacyjnych, zarówno na rzecz dzieci, jak i dorosłych.

Od dziesięciu lat program wspierany jest przez konkursy, które znakomicie popularyzują nie tylko podstawowe w „4H" hasło „uczyć się działając", ale przede wszystkim promują najbardziej udane, wyróżniające się przykłady aktywizacji środowisk wiejskich oraz osoby, takie właśnie jak Janina Skubik.

Konkurs regularnie wspierają minister rolnictwa i Zarząd Główny SGGW, Naczelna Organizacja Techniczna oraz Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa. Patronami konkursu są Helen Nelson oraz kardynał Józef Glemp.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 45 (1539)


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


ŚWIĘTOWALI SENIORZY

W Domu Nauczyciela w Janowie Lubelskim odbyły się uroczyste obchody Dnia Seniora. Przy jednym stole zasiedli członkowie Klubu Seniora „Wrzos" oraz „Relax", seniorzy ze Związku Emerytów i Rencistów, a także Związku Nauczycielstwa Polskiego. Obchody rozpoczęły się powitaniem zaproszonych gości, m.in. władz Janowa Lubelskiego, kierownictwa OPS oraz DPS, a także ich okolicznościowymi wystąpieniami. Występy artystyczne zaprezentowały dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 3. Dwie grupy Misiów i Kotków z niezwykłym zapałem i zaangażowaniem przedstawiły swoje programy, wywołując na twarzach seniorów i zaproszonych gości szerokie uśmiechy. Również seniorzy specjalnie na tę okazję przygotowali występ „z przymrużeniem oka" przedstawiający problemy życia codziennego starszej osoby. Koordynatorką pracy janowskiego Klubu Seniora jest Małgorzata Gajewska.

(e-wa)

Tygodnik Nadwiślański, nr 44 (1538)


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


CZEKALI ROK

1 lipca ub. roku mocą uchwały Zarządu Województwa Lubelskiego Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Janowie Lubelskim została wyróżniona Medalem Pamiątkowym Województwa Lubelskiego, przyznanym za szczególne zasługi dla rozwoju województwa. W tym czasie przypadł także jubileusz 60-lecia powstania biblioteki. Jednakże dopiero ponad rok później, tj. 21 października br., podczas uroczystej sesji Rady Gminy nastąpiło wręczenie zasłużonego medalu. Dlaczego tak późno? Ponieważ władze wojewódzkie czekały na właściwy doniosły moment, aby takowego uhonorowania dokonać. Okazało się, iż żadne z poprzednich świąt oraz obchodów nie były dostatecznie doniosłe, aby przekazać na własność dyplom w ręce dyrektor placówki Jadwigi Olech.

(e-wa)

Tygodnik Nadwiślański, nr 44 (1538)


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


JANOWSKIE PUZZLE

Janów Lubelski. W mieście odbyła się dwudniowa konferencja z udziałem wiceministra rozwoju regionalnego KRZYSZTOFA HETMANA, przedstawicieli Agencji Rozwoju Przemysłu i Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych oraz samorządowców gmin Łuków i Tomaszów Lubelski, licznej grupy przedsiębiorców, a takie przedstawicieli trzech ukraińskich ośrodków gospodarczych Nikołajewa, Beresteczka oraz Kostopola.

W kilku wystąpieniach, wygłoszonych przez uczestników janowskiego „szczytu", padało słowo „puzzle". Dla m.in. Krzysztofa Hetmana, prezentującego możliwości zwiększania inwestycyjnej atrakcyjności obszarów Polski Wschodniej, model współpracy zaprezentowany przez Janów Lubelski, Tomaszów Lubelski oraz Łuków jest wzorcem.

- Choć wasze gminy leżą w różnych częściach wojewódzka, potrafiliście znaleźć wspólny interes, zrozumieć się i porozumieć, i skutecznie wspólnie ściągać środki finansowe z różnych programów, nie tylko tych najbardziej dostępnych, z programu regionalnego, ale przede wszystkim z Warszawy. Dzięki temu zdobyliście potężne środki na uzbrojenie terenów inwestycyjnych, a tym samym na zbudowanie podstawy ekonomicznych swego rozwoju - powiedział, gratulując i pomysłu, i jego efektów. — Nie sztuką jest zrobić strefę ekonomiczną pod Poznaniem, Gdańskiem czy pod Lublinem nawet, sztuką jest zrobić to na terenach wiejskich. To jest wyzwanie. Wmówiono nam, że jesteśmy „Polską B", a na tym haśle wizerunku Polski Wschodniej nie zbudujemy. Wy pokazujecie, że można inaczej, bo tutaj są pomysły, ludzie, tereny, są ambicje i wola ich realizacji.

Te czynniki, w ocenie ministra, są właśnie jak puzzle, które udało się umiejętnie ze sobą zestawić i utworzyć spójną całość. W przypadku Janowa Lubelskiego przekłada się to na bardzo konkretne wartości. Podstawową jest dobiegające właśnie końca uzbrojenie ponad 50 hektarów terenów zarezerwowanych dla inwestorów. Do niej należy m.in. blisko 19 ha terenów włączonych formalnie w obręb TSSE EURO-PARK WISŁOSAN, administrowanej przez tarnobrzeski oddział AGR. Do tej pory na przygotowanych przez gminę terenach zainstalowało się kilku inwestorów reprezentujących różne branże, od przetwórstwa drewna i produkcji stolarki okienno-drzwiowej, poprzez szwalnictwo po przetwórstwo żywności. Swój wielki skok inwestycyjny tereny te mają dopiero przed sobą, jako że na ostatniej prostej do rozpoczęcia swoich gigantycznych inwestycji są, poza miejscowym kaszowym gigantem, firmą JANEX, dwie firmy, które niedawno uzyskały pozwolenia na działalność w TSSE. Pierwsza, wielkopolski PIAST, wyrasta na gracza nr 1 na polskim rynku pasz. Zakład, który stanie w Janowie, będzie największym spośród pięciu w jego sieci. - Dlaczego wybraliśmy Janów? Bo ma znakomitą z punktu widzenia naszych potrzeb dostępność komunikacyjną oraz lokalizację pożądaną z perspektywy rozkładu naszej sieci na mapie Polski - mówi Włodzimierz Fluder, szef firmy odpowiadający za Janów Lubelski. - Każdy nasz zakład ma pokrywać teren w promieniu 200 km, Janów nam znakomicie pasował, bo najbliższy zakład mamy w Płońsku.

PIAST zainwestuje w Janowie ponad 38 milionów złotych, tworząc w ciągu dwóch lat potężny kompleks wykorzystujący najnowsze technologie produkcji pasz. Stanie tu m.in. 42-metrowa wieża technologiczna, elewatory i silosy. Za te pieniądze nie stworzy tysięcy miejsc pracy w samej wytwórni pasz (tutaj, łącznie z wielką grupą kierowców, pracować będzie około 150 osób), ale wniesie wiele w życie okolicznych wsi i zmieni w jakiejś perspektywie czasowej strukturę produkcji rolnej, dając jednocześnie rolnikom i plantatorom pewność stabilnego zbytu efektów ich pracy. Standardem firmy jest kontraktowanie zbiorów, wiązanie się stałymi umowami dostawców i odbiorcy produktów rolnych. - Co zaważyło w naszym przypadku? Myślę, że nigdzie, gdzie prowadziliśmy poszukiwania, nie spotkaliśmy takiego klimatu dla inwestora, tak profesjonalnego zachowania biura obsługi inwestora, jak właśnie w Janowie - „słodzi" janowianom Waldemar Jakubaszek z lubelskiej firmy FV Concept. Jest to firma młoda, ale mająca potężne ambicje. W Janowie powstanie ich pierwszy tworzony od podstaw (obecnie firma dzierżawi duży obiekt produkcyjny) zakład przetwórstwa owoców miękkich. Trafi zatem idealnie w potrzeby regionu, który jest zagłębiem uprawowym właśnie takich owoców, a w dodatku - dysponuje nieprzebranymi bogactwami Lasów Janowskich, obfitujących w owoce runa leśnego, jagody. Do ich pozyskiwana nie trzeba Bóg wie jakich kwalifikacji. Wystarczy prześledzić i przeanalizować statystyki opisujące dramatyczną w dalszym ciągu sytuację na janowskim rynku pracy. Można przekonać się, że stworzenie możliwości zbywania uprawianych lub zbieranych w lesie owoców stanie się jednym z mechanizmów zdolnych wyrwać z bezrobocia część dotychczasowych zasiłkobiorców...

Obydwaj strategiczni inwestorzy swe wielkie budowy w Borownicy rozpoczną z lekkim opóźnieniem, ale spowodowane było ono przedłużaniem się procedur związanych z pozyskiwaniem przez nich unijnych dotacji do swoich inwestycji za pośrednictwem ARiMR. PIAST już procedurę zamknął, FV Concept finiszuje (w przypadku tej firmy wykładającej kilkanaście milionów na zakład w Janowie sprawa na wiele miesięcy ugrzęzła w Agencji z powodu zakwestionowania przez urzędników kosztu kwalifikowalnego w postaci... rusztowania za 300 zł!

Min. K. Hetman wskazał na znaczenie, jakie w przyszłej polityce rządu wobec Polski Wschodniej (a 13 lipca rząd postanowił, że dotychczasowa polityka wspierania tych obszarów będzie kontynuowana także po roku 2013, do co najmniej 2020 r.) będzie mieć to, by tworzone były programy zintegrowane, łączące interesy i cele wielu ośrodków:

— W Polsce podpisano kilkadziesiąt tysięcy umów na różnego rodzaju projekty. I co? I każdy idzie w swoim kierunku, chce realizować tylko własne cele. Nie ma efektu synergii, wzajemnego oddziaływania efektów różnych projektów i współpracy różnych beneficjentów. Wasz wspólny projekt pokazał, że możliwe jest uzyskanie takiego efektu. Jestem pewny, że to się upowszechni, że różni beneficjenci nauczą się z sobą współpracować, tworzyć projekty, które będą jak puzzle. Aby one pasowały, muszą z sobą współgrać różne parametry: dostępność komunikacyjna, kapitał ludzki, intelektualny, aktywność w tworzeniu nowych terenów inwestycyjnych, profesjonalizm działania centrów obsługi inwestorów oraz skuteczność w promowaniu swoich walorów.

Na tak chwalony efekt Janowskich puzzli" złożyła się też współpraca jednostek samorządu z kierownictwem TSSE oraz PAlilZ, które to instytucje prowadzą z jednej strony starania o pozyskiwanie inwestorów oraz zmianę wizerunku w ich oczach obszarów Polski Wschodniej, a z drugiej - intensyfikują starania o to, aby polskim przedsiębiorcom stworzyć możliwości rozwijania się. Służą temu m.in. misje zagraniczne organizowane przez PAlilZ, promujące region wschodni na rynkach nie tylko unijnych, ale tak nieograniczenie chłonnych jak rynki Chin, Indii, Korei, Rosji.

— Zachęcamy i będziemy zachęcać przedsiębiorców do przyjmowania zaproszeń do udziału w takich misjach - zwracała się do obecnych na konferencji przedsiębiorców Dorota Bienias z PAlilZ. - Nasza Agencja ma na promowanie was 86 milionów złotych pozyskanych z unijnego progrmu. Sięgajcie po te szansę!

Jerzy Reszczyński

Tygodnik Nadwiślański, nr 44 (1538)


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


PODOBNI?

— Przychodzę do pracy po zakończonej właśnie przebudowie domu kultury, patrzą i cóż widzę...? Ano właśnie... Weź tu się człowieku, i wytłumacz! Przecież już na pierwszy rzut oka widać, że nie ma najmniejszego podobieństwa... - wzdycha Łukasz Drewniak, dyrektor Janowskiego Ośrodka Kultury. Zarzeka się na wszystkie znane mu świątki z pobliskich lasów, że nie ma nic wspólnego z inicjatywą ozdobienia odremontowanego frontonu JOK kilkumetrowej wielkości ludzikiem z drewna. Do ludzika natychmiast przylgnęło - imię „Drewniak", i tak już zapewne pozostanie.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 43 (1537)


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


W BLASKU JUPITERÓW

Janów Lubelski. Uroczysta, pięćdziesiąta w obecnej kadencji, sesja Rady Miejskiej była w całości poświęcona jubileuszowi 20-lecia janowskiego samorządu.

Spośród wielu wyrażonych przy tej sposobności myśli, odzwierciedlających 20-letni dorobek samorządu oceniany z rozmaitych pozycji, warto zacytować refleksję burmistrza Krzysztofa Kołtysia, kończącego właśnie swą trzecią kadencję w janowskim magistracie: - Sądzę, że najważniejszą wartością jest to, że udało się nam zbudować wspólnotę świadomą tego, co ją cementuje, i świadomą celów, które pragnie osiągnąć. Nie wszystko, co nas dotyczy, zależy od nas, ale to, co zależy, staramy się robić jak najlepiej, wykorzystywać nasze szansę. Życzę wszystkim, sobie również, aby klimat współpracy i serdeczności dominował w naszych relacjach także w następnych latach.

Okazję, jaką było spotkanie samorządowców obecnej i poprzednich kadencji, wykorzystano do wręczenia tytułów „Zasłużony dla gminy Janów Lubelski" oraz odznaczeń państwowych i listów gratulacyjnych. Te ostatnie otrzymało ponad 60 osób, medale „Za długoletnią służbę", nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, złote i jeden srebrny — kolejnych 15, a tytuły „Zasłużonych..." - Bogumiła Szewc, skarbnik miasta, ogrodnik, społecznik, współtwórca m.in. Parku Misztalec — Augustyn Zezuliński, znany i zasłużony janowski lekarz, wychowawca kilku pokoleń świetnych chirurgów - Władysław Anasiewicz i burmistrz Krzysztof Kołtyś.

To, co osiągnął i osiąga Janów Lubelski, jest jednym z najbardziej spektakularnych dowodów na sensowność projektu politycznego, jakim było postawienie na rozwój samorządności. Gmina w ciągu minionego 20-lecia wysforowała się na czołową w kraju pozycję pod względem aktywności inwestycyjnej oraz skuteczności pozyskiwania dla swych planów rozwojowych unijnych środków finansowych. Jak wspominaliśmy, w najnowszym rankingu pisma WSPÓLNOTA, odzwierciedlającym absorpcję unijnych pieniędzy w ostatnim 6-leciu (2004-09), gmina znalazła się na pierwszym miejscu w kraju w kategorii miast powiatowych. Tylko w ciągu obecnej kadencji Janów zainwestował ponad 81 milionów złotych, z czego aż 45 milionów w roku bieżącym (przy budżecie miasta wynoszącym w tym roku niespełna 75 milionów). Dzięki wykorzystaniu unijnych programów teren gminy jest obecnie w ponad 95 proc. skanalizowany, ponad 98 proc. odbiorców pobiera wodę z miejskiej sieci wodociągowej, zmodernizowana została gminna oświata, powstały liczne okazałe obiekty służące rozrywce, kulturze i rekreacji, a także kończone są prace przy budowie infrastruktury dla potężnych, 52-hektarowych terenów inwestycyjnych, na których powstawać będą nowe miejsca pracy.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 43 (1537)


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


DUMA OBUSTRONNA

„Rodem — janowianin, sercem - Polak, talentem — świata obywatel". Tak, z lekka strawestowanymi słowami Cypriana Kamila Norwida, wypowiedzianymi kiedyś pod adresem Fryderyka Chopina, scharakteryzowano podczas laudacji w czasie uroczystej sesji janowskiej Rady Miejskiej postać ks. prof. dr. hab. Mariana Ruseckiego. Podczas sesji ten jeden z najznamienitszych obywateli urodzonych w tym mieście odebrał nadany mu przez samorząd tytuł „Honorowy obywatel gminy Janów Lubelski". Został on nadany na wniosek janowskiego Muzeum Regionalnego.

Ksiądz profesor, naukowiec Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego o niekwestionowanej w świecie pozycji, jeden z członków 60-osobowej Papieskiej Akademii Teologicznej, jest uznawany za jeden z największych we współczesnym świecie autorytetów w dziedzinie teologii fundamentalnej. W swoim dorobku ma między innymi udział w niezliczonych konferencjach naukowych, wyłączne autorstwo 15 książek, ponad 260 artykułów naukowych, 160 artykułów popularnonaukowych i 155 haseł słownikowych i encyklopedycznych. Ponadto ksiądz profesor wykłada na zagranicznych uczelniach, m.in. Ukrainy i Słowacji. Wiele swoich prac publikował także w językach obcych, m.in. niemieckim i włoskim, wypromował 40 doktorów, którzy samodzielnie rozwijają swe kariery naukowe.

Dla Janowa i jego mieszkańców urodzony tutaj w 1942 roku, skromny naukowiec, który jako młodzieniec służył tu do mszy i kopał piłkę w „Janowiance", jest powodem do dumy. Ksiądz profesor nie pozostaje dłużny. Jest, jak mówi, dumny z tego, że tu się urodził i wychował, tu kształtował się jego charakter. — Zawsze imponowała mi tutejsza ofiarna pracowitość i nastawienie patriotyczne, przywiązanie do tej ziemi i do tradycji — mówi, dziękując za honor, który go spotkał. — W takim klimacie wzrastałem, wśród ludzi, dla których Ojczyzna coś naprawdę znaczy, nie jest sloganem.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 43 (1537)


Dodano: 16 listopada 2010 r.

do góry


 

Poprzedni miesiąc PAŹDZIERNIK 2010

GRUDZIEŃ 2010


 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl 

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

© COPYRIGHT 2006- 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI