Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc SIERPIEŃ 2010

PAŹDZIERNIK 2010

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 28 września 2010 r.

JANÓW LUBELSKI INWESTUJE W SIEBIE

W tegorocznym budżecie Janowa Lubelskiego, wynoszącym ponad 72 mln zł, na inwestycje przeznaczono aż 41 mln zł. Stąd też od miesięcy miasto jest wielkim placem budowy. Wszystko to przy pomocy funduszy unijnych.

W ramach inwestycji „Kontynuacja kompleksowej gospodarki wodno-ściekowej - etap III" powstanie 13,5 km kanalizacji i 6,6 km wodociągów. Na osiedlu Przyborowie, po zbudowaniu instalacji wodno-kanalizacyjnej, przyszedł czas na roboty drogowe. Trwają również prace przy kanalizacji sanitarnej na ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza.

Remonty ośmiu ulic przebiegających przez miasto realizowane są w ramach programu unijnego „Modernizacja układu transportowego starego centrum Janowa Lubelskiego". Nowe chodniki powstały na ulicach: Partyzantów, Kochanowskiego i Kardynała Wyszyńskiego. Teraz ekipy budowlane uwijają się na ul. Wiejskiej, Kopernika i 8 Września. We współpracy ze Starostwem Powiatowym w Janowie remontowana jest nadal ul. Jana Pawła II i Sienkiewicza. Odnawiana część ulicy Jan Pawła II przy parku przyniesie korzyści w postaci tak bardzo oczekiwanych przez kierowców nowych miejsc parkingowych.

Pośród tego wyrosła gruntownie wyremontowana i rozbudowana siedziba Janowskiego Ośrodka Kultury. Pracownicy właśnie rozpoczęli przeprowadzkę z tymczasowych pomieszczeń przy ul. Zamoyskiego. Uroczyste otwarcie i oddanie do użytku JOK ma nastąpić 21 października.

Dużym przedsięwzięciem jest uzbrojenie terenów pod inwestycje. Jego wartość wynosi ponad 13 mln zł, w tym ponad 11 mln zł to dotacja z Programu Operacyjnego Rozwoju Polski Wschodniej. – Projekt ma na celu kompleksowe przygotowanie terenu dla inwestorów, a więc budowę dróg wraz z oświetleniem, budowę sieci wodociągowej i kanalizacji sanitarnej wraz z przepompowniami ścieków - wylicza Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 27 września 2010 r.


Dodano: 28 września 2010 r.

do góry


„STOKROTKA" INTEGRUJE DZIECI

Janowskie Stowarzyszenie Niesienia Pomocy „Humanus", Akcja Katolicka działająca przy parafii św. Jana Chrzciciela, utworzyło filię świetlicy środowiskowej dla dzieci. Oficjalnie otwarto ją wczoraj.

„Stokrotka", bo tak nazywa się nowa placówka, ma swoją siedzibę w domu parafialnym im. Jana Pawła II przy ul. Szewskiej 1 w Janowie Lubelskim. Jest czynna od poniedziałku do piątku w godz. 12-18.

- Dzięki uprzejmości księdza dziekana Jacka Staszaka mogliśmy otworzyć tę świetlicę - podkreśla Sławomir Dworak, prezes Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej w Janowie Lubelskim. — Przez naszą ofertę chcemy integrować młodych ludzi z różnych środowisk.

Wspólne zajęcia dzieci z rodzin mniej zamożnych, jak i z rodzin radzących sobie w tych trudnych finansowo czasach, odpowiednio wpływają na rozwój psychofizyczny dziecka.

Joanna Biegalska

Polska Kurier Lubelski, 24 września2010 r.


Dodano: 28 września 2010 r.

do góry


RUBINOWY ELIKSIR Z ZIEMI JANOWSKIEJ

Na liście produktów regionalnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi są nalewki, z których słynie Lubelszczyzna. Jest tam też żurawinówka momocka. Żurawina rosnąca na torfowiskach i bagnach w Lasach Janowskich to drobna, wiecznie zielona krzewinka o drobnych czerwonych i cierpkich owocach. Posiada właściwości lecznicze i odżywcze. Przygotowuje się z niej soki, nalewki, dżemy, konfitury, kompoty, kisiele, galaretki, napoje, kwas żurawinowy, herbatki, sosy i przetwory. Żurawinówka, od wieków wytwarzana w gospodarstwach domowych, jest uważana za nalewkę zdrowotną. - Pita w niewielkich ilościach pomaga na przeziębienie i normalizuje ciśnienie krwi - mówi Łukasz Drewniak, szef Janowskiego Ośrodka Kultury. Fanami żurawinówki z Lubelszczyzny są Piotr Bikont i Robert Makłowicz.

Waldemar Sulisz

Dziennik Wschodni, 17 września 2010 r.


Dodano: 28 września 2010 r.

do góry


OKO W OKO Z OBIEKTYWEM

Fotografia tnie życie na kawałki, ale jest też materialnym wyrazem naszych wspomnień, które mają to do siebie, że są niezwykle ulotne. Zdjęcia ocalają od zapomnienia ludzi, miejsca i zdarzenia. To pewnie dlatego ta dziedzina sztuki ma tak wielu zwolenników.

Do ich grona zalicza się 18-letnia mieszkanka Janowa Lubelskiego, Patrycja Wołoszyn, która już od kilku lat kroczy przez życie „uzbrojona" w aparat fotograficzny. Stała się przez to etatową dokumentalistką życia rodziny, przyjaciół i szkoły, a przez parę lat patrzenia na świat przez pryzmat obiektywu dorobiła się już sporej kolekcji zdjęć. Do tej pory umieszczała je w Intenecie, bądź prezentowała w ramach zbiorowych ekspozycji debiutujących fotografów. Teraz wybrała te najlepsze i eksponuje je na swojej pierwszej w życiu indywidualnej wystawie.

Zanim jednak przed Patrycją otwarły się drzwi galerii Awangarda (znajduje się ona w janowskim klubie muzycznym o tej nazwie), dziewczyna poznała wiele tajników sztuki fotografowania. Nadal zresztą je poznaje, bo - jak sama mówi — choć jej przygoda z aparatem zaczęła się, gdy była w gimnazjum, przed nią jeszcze długa droga, by robić naprawdę dobre zdjęcia.

Jak widać, młodej janowiance nie brak pokory, a to ważna cecha u tych, którzy chcą się jak najwięcej nauczyć. A jak zaczęła się przygoda Patrycji z aparatem? - Zdjęcia intrygowały mnie od zawsze, lecz nadszedł moment, w którym, patrząc na prace innych, zapragnęłam chociaż w pewnym stopniu poznać sztukę fotografowania, a przede wszystkim zachwycać innych obrazem. Najpierw kilku wskazówek udzieliła mi koleżanka. Potem do fotografowania zaczęli mnie dopingować rodzice, którzy zaopatrzyli mnie w lustrzankę - opowiada.

Pierwsze zdjęcie, z którego wykonania Patrycja była dumna, przedstawiało motyw roślinny. Szybko jednak odkryła, że największą frajdę sprawia jej fotografowanie ludzi. Co więcej, 18-latka jest przekonana, że nie ma ludzi niefotogenicznych. Są tylko fotografowie, którzy nie potrafią uchwycić ich piękna.

Za swój największy dotychczasowy sukces dziewczyna uznaje sesję, którą zrobiła swojej siostrze i jej wybrankowi w dniu, w którym ta dwójka młodych ludzi została połączona węzłem małżeńskim.

Przed Patrycją zapewne jeszcze wiele pięknych chwil, które czekają na to, aż zostaną przez nią uwiecznione. Tymczasem planuje ona nadal z zapałem oddawać się swojej pasji, nie zaniedbując przy tym nauki, przed nią bowiem ważny egzamin, czyli matura. - Fotografia to dla mnie hobby, zabawa. Zajmuję się nią, bo sprawia mi to przyjemność. Na razie nie wiążę z nią przyszłości, ale w dalszym ciągu zamierzam pogłębiać swoją wiedzę, bo nigdy nie wiadomo, co w życiu może się przydać. Może kiedyś zapomnę o fotografowaniu, a może właśnie na tym polegać będzie moja praca? — zastanawia się początkująca fotografka.

Ci, którzy chcą zobaczyć, jak wyglądają zdjęcia autorstwa uczennicy janowskiego Liceum Ogólnokształcącego im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, mogą odwiedzić galerię klubu Awangarda, gdzie od 10 września prezentowana jest ekspozycja fotografii Patrycji Wołoszyn. Dziewczyna nadała jej tytuł „Fantasmagoria w obiektywie".

(mz)

Tygodnik Nadwiślański, nr 37


Dodano: 28 września 2010 r.

do góry


JANOWIANIE DECYDUJĄ O PARKU

Władze Janowa zaprezentowały mieszkańcom projekt rewaloryzacji Rynku Nowego Miasta, potocznie nazywanego parkiem. Mogą oni do 15 września wybrać jedną z dwóch koncepcji przebudowy tego miejsca.

Projekt powstał w oparciu o wytyczne konserwatora zabytków. Już trwa przebudowa ulic przyległych do parku: Jana Pawła II i Sienkiewicza. Jest to inwestycja władz powiatowych. Powstanie tu parking od strony parku, a w miejscu dawnej alejki zostanie zbudowany chodnik. Jednocześnie gmina wykona stylowe oświetlenie uliczne i infrastrukturę podziemną.

W Rynku będzie odtworzona studnia mająca formę żeliwnej pompy. Adaptowane zostaną fontanna i klomb, jedynie kompozycja alejek będzie przekształcona w sposób bardziej zharmonizowany z parkiem. Planowana jest też rewaloryzacja drzewostanu, pomnika Tadeusza Kościuszki i alejek. Oświetlenie parkowe oraz iluminacja drzew będą podkreślać walory historyczne Rynku. Drzewostan parku jest bardzo bogaty, zinwentaryzowano 354 drzewa, wśród nich 7 objętych jest ochroną konserwatorską jako pomniki przyrody woj. lubelskiego. Kolejne zasługują na objęcie ochroną. W ramach projektu rewaloryzacji zaplanowano m.in. kontynuację prac pielęgnacyjnych drzew, uzupełniające nasadzenia, szczególnie po obwodzie parku.

Projektowane warianty dotyczą odmiennego podejścia do parku. - Pierwsza koncepcja zakłada odtworzenie historycznej kompozycji owalnych alejek według planu z 1852 roku. Alejki miałyby naturalną nawierzchnię mineralną szerokości 1,2 m. Ich rekonstrukcja nie spowoduje wycinki drzew, w przypadku kolizji przewidziano ominięcie drzewa. Koncepcja druga jest bardziej uproszczona: Zakłada pozostawienie dotychczasowego układu alei prostopadłych i przekątnych z odtworzeniem dodatkowej alei kolistej wokół pomnika — wyjaśnia Jolanta Zezulińska, architekt miejski.

Rynek Nowego Miasta został zaprojektowany w związku z przeniesieniem do Janowa w 1816 r. Zarządu Obwodu Zamojskiego. W latach 1816 -1817 ordynacja wykupiła od mieszczan grunty przy trakcie zamojskim z zamiarem realizacji budynków administracyjnych i mieszkalnych. Oprawę placu stanowi najstarsza zabudowa z lat 1818 - 1827. Około 1820 r. w części placu urządzono ogród miejski z pomnikiem ku czci Kościuszki. Przez dłuższy czas była tu muszla koncertowa i ogródek jordanowski oraz pierwsze janowskie kino „Jutrzenka". Rynek jest nadal ulubionym miejscem spotkań mieszkańców, odbywa się też na nim wiele imprez, m.in. popularne „Gryczaki".

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 10 września 2010


Dodano: 16 września 2010 r.

do góry


UROKI LASÓW JANOWSKICH

Co roku tysiące turystów spędza tu wolny czas. Przyciągają ich lasy i krystalicznie czysta woda

Niezwykle atrakcyjna lokalizacja powiatu janowskiego sprawia, że entuzjaści wypoczynku na świeżym powietrzu czują się tu wyśmienicie. Wszystko za sprawą malowniczych terenów, rozciągających się na przestrzeni Kotliny Sandomierskiej, Roztocza i Wyżyny Lubelskiej.

Idealną propozycją na popołudniowe spacery są urokliwe zakątki Lasów Janowskich, zajmujących ponad 40 proc. powierzchni całego powiatu. To jeden z największych kompleksów leśnych w całej Europie. Na odwiedzających czeka kilkanaście zadaszeń, śródleśnych parkingów i miejsc wypoczynku. Wspaniałą przyrodę możemy podziwiać także w rezerwatach: Imielity Ług, Kacze Błota, czy Szklarnia. Oprócz dzikich zwierząt, spotkamy tam 130 osobliwych gatunków roślin, z czego 65 jest pod ścisłą ochroną.

Jeszcze w czasie II wojny światowej w Lasach Janowskich wybudowano kolejkę wąskotorową, służącą do przewozu drewna. Na przedmieściach Janowa Lubelskiego do dziś działa skansen kolejki leśnej - interesująca ciekawostka kultury technicznej.

Do tego, by zostać dłużej w powiecie janowskim zachęca turystów bogata oferta agroturystyczna. Godne polecenia są zwłaszcza kwatery we wsi Momoty Górne (gm. Janów Lubelski).

Ciekawych miejsc nie brakuje również w Janowie Lubelskim, który ze względu na położenie nazywany jest „Leśnym Skarbcem". Znajduje się tutaj Sanktuarium Matki Bożej, perła późno-barokowej architektury, od wieków wpisana w historię miasta. W czasie lata najwięcej gości odwiedza Zalew Janowski. Ponad 40-hektarowy zbiornik z naturalnymi plażami zachęca do kąpieli w krystalicznej wodzie, jednej z najczystszych na Lubelszczyźnie.

Nad rzeką Bukową (przy drodze krajowej nr 19) leży miejscowość Łążek Garncarski, słynący, jak sama nazwa wskazuje, z wytworów ceramicznych.

Na przybywających tu gości czeka moc atrakcji, od własnoręcznego lepienia garnków, po konkursy rękodzielnicze, a na odchudzającej kąpieli w beczce po kiszonej kapuście skończywszy.

Kamil Nadolski

Polska Kurier Lubelski, 5 września 2010


Dodano: 16 września 2010 r.

do góry


KUR MNIEJ CZERWONY

 Od 17 sierpnia mieszkańcy powiatu janowskiego mogą spać spokojniej. Mają powody, by mieć większe niż dotychczas poczucie bezpieczeństwa.

Otóż tego właśnie dnia, podczas uroczystości odbywającej się przed strażnicą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju, uroczyście przekazano nowoczesne, prosto „spod igły" samochody ratowniczo-gaśnicze dla zawodowych straży pożarnych w Kraśniku, Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju i właśnie w Janowie Lubelskim. Nowe strażackie „bryki" kupiono dzięki wsparciu finansowemu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2007-2013.

Dzięki temu, że PSP w Janowie Lubelskim otrzymała nowoczesny i świetnie wyposażony wóz, poprawiło się też wyposażenie jednostki OSP w Batorzu, włączonej do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Do niej bowiem trafił dotychczas służący w janowskiej KP PSP, wysłużony samochód.

Wycofane z użytkowania w Państwowej Straży Pożarnej, lecz sprawne technicznie samochody ratowniczo-gaśnicze zostały przekazane do innych Jednostek OSP. Samochód z Komendy Powiatowej PSP w Janowie Lubelskim został przekazany do OSP Batorz.

Na terenie powiatu janowskiego strażacy odnotowują rocznie około pół tysiąca zdarzeń, przy czym mniej więcej co czwarte z nich to pożar. Mniej więcej połowa tych zdarzeń ma miejsce w stolicy powiatu. Stosunkowo bezpiecznie i spokojnie jest na ogół w gminie Chrzanów (niewiele ponad 10 zdarzeń rocznie), dość ciężką pracę mają strażacy w gminie Modliborzyce (blisko 100 zdarzeń rocznie).

Janowscy strażacy zawodowi dysponują trzema dużymi pojazdami ratowniczo-gaśniczymi marki Tatra, Steyr oraz Renault i 25-metrowym podnośnikiem na podwoziu MAN-a, a także kilkoma mniejszymi jednostkami. Wszystkie pojazdy cechują się ważną w przypadku tego powiatu wysoką zdolnością pokonywania przeszkód terenowych.

Powiatowy system ratunkowy, tworzony i rozwijany z wykorzystaniem unijnych środków pomocowych, obejmuje m.in. funkcjonujące od stycznia 2008 r. nowoczesne, skomputeryzowane Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Dyspozytorzy pogotowia ratunkowego wraz z dyżurnymi PSP pełnią służbę w dwóch salach dyspozytorskich w janowskiej KP PSP. W razie potrzeby, wybierając numer alarmowy 998, 999 lub 112, abonent zostanie połączony z dyspozytorem pogotowia lub straży. System teleinformatyczny automatycznie lokalizuje osobę dzwoniącą z podaniem numeru telefonu i dane adresowe osoby wzywającej pomocy. Rejestruje on też całą rozmowę. W każdej chwili dyspozytor może ją odsłuchać i oddzwonić, nadto zapis można wykorzystać w postępowaniu np. w przypadku fałszywych alarmów.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 35

 


Dodano: 3 września 2010 r.

do góry


Poprzedni miesiąc SIERPIEŃ 2010

PAŹDZIERNIK 2010


 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl 

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

© COPYRIGHT 2006- 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI