Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc MAJ 2010

LIPIEC 2010

Najnowsze wpisy u góry


 Aktualizacja: 30 czerwca 2010 r.

 

MOŻEMY BYĆ DUMNI

Z Barbarą Nazarewicz dyrektorem Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim, rozmawia Joanna Biegalska.

Obchody jubileuszu 370-lecia właśnie trwają. Jak długo miasto przygotowywało się do urodzin?

Wspólnie z Urzędem Miasta Janowa Lubelskiego obmyślaliśmy i przygotowywaliśmy program już w ubiegłym roku. Właściwie w styczniu wszystkie imprezy mieliśmy ustalone. Zależało nam na przedstawieniu długiej historii naszego miasta z różnych punktów widzenia i obszarów działania jego mieszkańców.

To tłumaczy tytuł sesji naukowej „Janów i Janowiacy w kręgu polityki, gospodarki, prawa, kultury i religii", która odbyła się w środę.

Do udziału w niej zaprosiliśmy prelegentów z UMCS i KUL. Układ referatów tak skonstruowano, że stworzyły barwny, wielowątkowy obraz Janowa Lubelskiego począwszy od XVII wieku. I tak, ksiądz profesor Marian Rusecki przedstawił rolę Kościoła w Janowie Lubelskim po II wojnie światowej, a Antoni Kulpa, były dyrektor szkoły podstawowej w Białej, opowiedział historię janowskich rodów na przestrzeni wieków. To tylko niektóre z ciekawych prelekcji. Sesja potwierdziła, że możemy być dumni z historii naszego miasta.

Obchodom towarzyszą wystawy i konkursy.

Jedną z ciekawszych ekspozycji otworzyliśmy wczoraj, to wystawa starych widokówek. Najstarsza z nich pochodzi z 1911 roku i przedstawia rodzinę janowską. Taka była wówczas moda i dzięki temu z pocztówek możemy się wiele dowiedzieć o dawnych mieszkańcach. Konkursy natomiast miały „sprowokować" młode pokolenie Janowiaków do poznania historii naszej małej ojczyzny. To się udało.

Są laureaci?

Konkurs literacki „Janowska legenda" wygrali ex aequo Jakub Czarny i Weronika Sowa. W kategorii „Historia mojej małej Ojczyzny" pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Słubczyńska. W konkursie fotograficznym „Tajemniczy Janów" wygrała Natalia Dubiel. Na konkurs plastyczny wpłynęło 160 prac, wiele z nich nagrodziliśmy. Są piękne!

Joanna Biegalska

Polska Kurier Lubelski, 25 czerwca 2010 r.


Dodano: 30 czerwca 2010 r.

do góry  do góry


ROCZNICA BITWY NA PORYTOWYM WZGÓRZU

W niedzielę, o godz. 9.45, na Porytowym Wzgórzu w Lasach Janowskich rozpoczną się uroczyste obchody 66. rocznicy jednej z największych bitew partyzanckich w czasie II wojny światowej.

Rozegrała się ona w dniach 9-14 czerwca 1944 r. Do akcji przeciw partyzantom Niemcy skierowali około 30 tys. bardzo dobrze wyszkolonych żołnierzy (w tym 3 dywizje Wehrmachtu i samoloty 4. Floty Powietrznej). Zgrupowanie partyzanckie liczyło około 3 tys. ludzi. Po zaciętych walkach na Porytowym Wzgórzu partyzanci, zachowując zdolność bojową, nocą z 14 na 15 czerwca wycofali się w głąb Puszczy Solskiej. Po wojnie na tym terenie utworzono cmentarz partyzancki i odsłonięte pomnik dłuta Bronisława Chromego, przedstawiający pięciu biegnących partyzantów, między którymi wybucha granat.

Rocznicowe uroczystości rozpocznie widowisko pt. „Polskie kwiaty". Pół godziny później zostanie odprawiona Msza Święta, potem przewidziano m.in. wręczenie medali za zasługi dla LOK, apel poległych i złożenie wieńców pod pomnikiem. O godz. 17 będzie można wysłuchać koncertu organowego w kościele pw. św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim.

Imprezą towarzyszącą będzie XIV wyścig „Porytowe Wzgórze 2010", odbywający się w ramach Grand Prix Lubelszczyzny - wyścigi na wózkach". Uczestnicy wystartują o godz. 10.00 z ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza w Janowie, meta - na placu z pomnikiem partyzantów.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 11 czerwca 2010 r.


Dodano: 14 czerwca 2010 r.

do góry  do góry


KONCERT DOBRYCH SERC

28 maja w klubie muzycznym Awangarda w Janowie Lubelskim odbył się niezwykły koncert. By w nim uczestniczyć, trzeba było przynieść ze sobą dary przeznaczone dla powodzian.

Zorganizowana naprędce akcja, podyktowana solidarnością z ofiarami wielkiej wody, przerosła wszelkie oczekiwania organizatorów. W jej wyniku zebrano bowiem tak wiele żywności, ubrań i środków czystości, że wypełniono nimi trzy samochody. Dary przewieziono do janowskiej Caritas przy kościele św. Jana Chrzciciela.

Uczestnicy zabawy chwalili ją za niepowtarzalną atmosferę. Co ciekawe, wszyscy, którzy w jej trakcie wystąpili na scenie, zrobili to całkowicie za darmo. Duży wkład w całe przedsięwzięcie (jego pomysłodawczynią była Sylwia Maziarz) włożył Janowski Ośrodek Kultury.

(md)

Tygodnik Nadwiślański, nr 23


Dodano: 14 czerwca 2010 r.

do góry  do góry


CAŁE ARY ZABYTKÓW

Janów Lubelski „wyrwał" Kazimierzowi nad Wisłą znakomitą i prestiżową imprezę. Zaproponował organizatorom lepsze warunki, i efekt okazał się znakomity: w ostatni weekend maja stawiło się tutaj blisko pół setki weteranów szos, którzy uczestniczyli w XXIV Lubelskim Rajdzie Pojazdów Zabytkowych będącym zarazem rundą Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych.

Wśród znakomicie utrzymanych i starannie przygotowanych do imprezy pojazdów i załóg znalazła się spora grupa reprezentantów bardzo silnego w tej dyscyplinie sportów motoryzacyjnych Automobilklubu Lubelskiego. Nie zabrakło także załóg z pobliskiej Stalowej Woli oraz reprezentantów gospodarzy. Furorę na imprezie robiły niezwykle rzadko oglądane na polskich szosach zabytkowe pojazdy prowadzone przez załogi z Ukrainy, Białorusi i Rosji. Popularnością dorównywały im tylko majestatyczne krążowniki szos z USA, kultowy Ford Mustang oraz używana jeszcze do 1983 roku przez polski rząd „Czajka", która obsługiwała m.in. jedną z pielgrzymek Jana Pawła II do Polski.

Uczestnicy imprezy odwiedzili Biłgoraj, Frampol, Porytowe Wzgórze, Goraj, nad janowskim zalewem przeprowadzili próby sprawnościowe, a w urokliwym janowskim rynku odbył się konkurs elegancji, połączony z prezentacją zarówno uczestniczących w imprezie pojazdów, jak i tych, które w rywalizacji co prawda nie brały udziału, ale swą obecnością ją znacząco uatrakcyjniły. Ciasno „upakowane" na płycie rynku auta zajęły ćwierć powierzchni największego w mieście placu. Uczestnicy imprezy byli tak bardzo zadowoleni z tego, co był w stanie zapewnić im Janów, że już wstępnie zaklepali sobie możliwość organizowana jej w tym mieście także za rok.

Jerzy Reszczyński

Tygodnik Nadwiślański, nr 23


Dodano: 14 czerwca 2010 r.

do góry  do góry


POMNIK WITOSA NA ROCZNICĘ

W niedzielę do Janowa Lubelskiego na obchody Wojewódzkiego Święta Ludowego zjechali ludowcy z całej Lubelszczyzny. Świętowali razem z Waldemarem Pawlakiem, swoim prezesem i kandydatem na prezydenta.

Uroczystości rozpoczęty się mszą świętą w kościele parafialnym. Kolejnym punktem obchodów było nadanie Technikum Zawodowemu w Janowie Lubelskim imienia Wincentego Witosa.

Przed budynkiem szkoły został odsłonięty pomnik Wincentego Witosa według projektu Gustawa Hadyny. - Witos pokazał wszystkim, jak być dobrym gospodarzem, był człowiekiem szanującym ciężką pracę, wielkim patriotą - powiedział Waldemar Pawlak. - Cenił te wartości jako nadrzędne. W dzisiejszych czasach potrzeba nam prawdziwej solidarności i uczciwości. Z takich działaczy, jakim był Witos, trzeba brać przykład.

Idea powstania pomnika narodziła się przed pięciu laty na posiedzeniu Zarządu Powiatowego PSL. Powstał on ze społecznych składek ludowców i mieszkańców Janowa Lubelskiego. Monument odsłonięte w 115 rocznicę powstania ruchu ludowego i 65. rocznicę śmierci Wincentego Witosa.- Od tej pory będziemy pielęgnować witosowe tradycje, pogłębiać patriotyzm i w tym duchu wychowywać młodzież -zapowiada Teresa Biernat, dyrektor ZS w Janowie Lubelskim.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 24 maja 2010 r.

 


Dodano: 7 czerwca 2010 r.

do góry  do góry


JANÓW POZIELENIAŁ

Jedni przeżywają dramat, inni w tym czasie świętują.

Przy przepięknej pogodzie i z udziałem tysięcy mieszkańców regionu janowskiego, delegacji organizacji ludowych oraz Ochotniczych Straży Pożarnych z całej Lubelszczyzny, kilkunastu posłów i szefów zdominowanych przez Polskie Stronnictwo Ludowe instytucji centralnych i wojewódzkich oraz samorządowców, Janów Lubelski obchodził w niedzielę, 23 maja. Wojewódzkie Święto Ludowe.

Uroczystości, rozpoczęte mszą świętą w miejscowym kościele pw. św. Jana Chrzciciela i przemarszem ludowców główną ulicą miasta pod gotowy do odsłonięcia pomnik Wincentego Witosa, zaszczycili prezes PSL, wicepremier rządu RP, minister gospodarki oraz kandydat na prezydenta Waldemar Pawlak oraz wojewoda lubelska Genowefa Tokarska. Oboje, mimo planowanego pierwotnie w programie uroczystości udziału w nadaniu imienia W. Witosa janowskiemu Zespołowi Szkół oraz udziału we wspólnej konferencji prasowej, dość nagle przerwali swą obecność w Janowie i udali się na objęte powodzią tereny woj. lubelskiego w okolicy Annopola, gdzie Wisła przerwała wiślane wały. W. Pawlak zdążył tylko wygłosić krótkie przemówienie przed odsłoniętym (także przez siebie) popiersiem Wincentego Witosa, wyrzeźbionym przez Gustawa Hadynę. Mówił, odnosząc się do postaci Witosa, przede wszystkim o potrzebie społecznej solidarności i sztuce wybierania na ważne stanowiska „właściwych ludzi i dobrych gospodarzy", co musiało zapachnieć niespecjalnie skrywaną, choć niekoniecznie specjalnie zgrabną, kampanią wyborczą.

Jerzy Reszczyński

Tygodnik Nadwiślański, nr 22


Dodano: 7 czerwca 2010 r.

do góry  do góry


 

Poprzedni miesiąc MAJ 2010

LIPIEC 2010


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl 

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

© COPYRIGHT 2006- 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI