Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc LUTY 2010

KWIECIEŃ 2010

Najnowsze wpisy u góry


 Aktualizacja: 29 marca 2010 r.

 

 JANÓW LUBELSKI MIASTO KRÓLEWSKIE

W tym roku przypada 370 rocznica nadania praw miejskich miastu przez króla Władysława IV. Kopia przywileju lokacyjnego z dnia 21 lipca 1640 roku dochowała się do obecnych czasów.

- Uczcimy ten zacny jubileusz promując kulturę i tradycje miasta -mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

Program obchodów jest bogaty. Przez najbliższe trzy miesiące w Domu Nauczyciela będzie wystawa janowskich pocztówek. Na początku maja planowany jest II Janowski Rajd Rowerowy, zaś 3 maja na Rynku odbędzie się „Jarmark janowski", a na nim ludowe pieśni o Matce Boskiej Janowskiej i o mieście Janowie. 23 czerwca odbędzie się sympozjum „ Janów, janowiacy w dziejach Polski, w kręgu polityki, gospodarki, prawa, kultury i religii". W dzień św. Jana mieszkańcy będą świętować imieniny miasta. Tego dnia nastąpi otwarcie wystawy plenerowej „Janów w fotografii" na Rynku Starego Miasta, w południe będzie Msza Święta w sanktuarium Matki Bożej Janowskiej, a potem uroczysta sesja Rady Miejskiej. W programie sesji prezentacja dorobku samorządu lokalnego oraz wręczenie medali „Zasłużony dla Janowa Lubelskiego" i „Honorowy Obywatel Janowa Lubelskiego".

Uroczystości jubileuszowe zakończą się w grudniu.

Andrzej Wojtan

Polska Kurier Lubelski, 26 marca 2010 r.


 Dodano: 29 marca 2010 r.

do góry  do góry


Kolejny inwestor

Janowska Strefa Inwestycyjna się rozwija. Ponad 11 mln zł będzie kosztowało uzbrojenie terenów przeznaczonych pod inwestycje. Niedawno podpisana została umowa na realizację przedsięwzięcia pn. „Podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa lubelskiego poprzez uzbrojenie terenów inwestycyjnych w gminie Janów Lubelski". Liderem konsorcjum realizującym to zadanie jest Przedsiębiorstwo Robót Drogowo - Mostowych w Janowie. Na terenach strefy zostały już zlokalizowane dwie firmy: Janex - producent kasz i Wytwórnia Pasz Piast III. Teraz kolejna firma z branży rolno-przetwórczej kupiła prawie 2-hektarową działkę. Jest to lubelska firma VF Concept, zajmująca się skupem i przetwórstwem owoców oraz warzyw, która planuje inwestycje w tej branży.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 19 marca 2010 r.


 Dodano: 22 marca 2010 r.

do góry  do góry


PRZEWODNIK? WCHODZIMY W TO...

Rozmowa z Pawłem Kuszem z Urzędu Miasta w Janowie Lubelskim

Dlaczego?

- Kiedy przeczytaliśmy w Dzienniku Wschodnim, że powstaje rodzinny przewodnik po Lubelszczyźnie, zatarliśmy ręce. Na rynku brakuje nowoczesnego, profesjonalnego wydawnictwa skierowanego do całych rodzin. Poza tym, Janów Lubelski to idealne miejsce na weekendowy wypad z rodziną. Mamy wreszcie nowoczesna bazę noclegową, pływalnię i zalew, bardzo dobre jedzenie i szereg urokliwych, tajemniczych miejsc.

Co jest największym cudem Janowa i okolic?

- Natura. Lasy otaczające Janów Lubelski to pozostałość potężnej Puszczy Solskiej, w której ukryte są bardzo tajemnicze miejsca. Trudno uwierzyć, że mamy ponad sto zbiorników wodnych, w których odławia się smaczne karpie. A wędzony karp to nasza specjalność. W okolicach Janowa rosną także rydze, które w Polsce prawie wyginęły. Jeśli dodać do tego całe połacie żurawiny, z której powstaje aromatyczna żurawinówka - to jest się czym dzielić.

Czy to prawda, że w niektóre miejsca można dojechać tylko wojskową amfibią?

- Zgadza się. Takie wyprawy mają wśród turystów duże wzięcie. Jednym z najbardziej zagadkowych miejsc jest Wilcze Jezioro. Jak ktoś czytał powieść „Lato leśnych ludzi", to tamte klimaty u nas znajdzie.

Według legendy po okolicy wędrował św. Antoni?

Zgadza się. W miejscu, gdzie odpoczywał jest dziś urokliwa kapliczka ze źródełkiem, przy której często można spotkać zakochanych. Źródełek i kapliczek, zagadkowych miejsc jest więcej. Jak dobrze policzyć, zbierze się setka.

Waldemar Sulisz

Dziennik Wschodni, 12 marca 2010 r.


 Dodano: 15 marca 2010 r.

do góry  do góry


OFENSYWA PRZYNOSI EFEKTY

Trwająca od kilku tygodni, wsparta sporymi dotacjami medialna ofensywa gminy, promującej m.in. na antenach najpopularniejszych ogólnopolskich stacji TV swe oferty inwestycyjne, zaczyna przynosić rezultaty.

Za taki zamierzony efekt należy uznać fakt, iż trzecia już firma specjalizująca się w przetwórstwie rolno-spożywczym zamierza inwestować i rozwijać swą działalność właśnie w Janowskiej Strefie Inwestycyjnej „Borownica". Kilkanaście miesięcy temu tereny pod nowe obiekty produkcyjne pozyskała tutaj miejscowa firma ,JANEX", potentat w produkcji kasz. Firma planuje zainwestować w nowy zakład nawet około 35 milionów złotych. Później w ślady tej firmy poszedł poznański producent pasz. Firma „Piast III" ma dać zajęcie około 50 pracownikom i zapewnić okolicznym producentom zbóż zbyt owoców ich pracy. Kolejnym inwestorem jest lubelska firma VF Concept, która pod koniec lutego nabyła w Janowie blisko 2-hektarową działkę. Firma specjalizuje się w przetwórstwie owoców i warzyw. Będzie zatem inwestorem ze wszech miar pożądanym przez region janowsko-kraśnicki, słynący nie tylko z kasz, ale też z licznych plantacji owoców miękkich oraz mający nieprzebrane zasoby wciąż zbyt słabo wykorzystywanego pod względem gospodarczym runa leśnego.

Powstanie w środku tego zagłębia firmy, która będzie operować w tym sektorze rynku rolno-spożywczego, to zatem nie tylko nowe miejsca pracy w samej przetwórni, ale przede wszystkim rozszerzenie rynku zbytu dla plantatorów malin, borówek amerykańskich, porzeczek i innych uprawianych w regionie owoców, a także - jak się oczekuje - dla zbieraczy jagód leśnych. Lubelski inwestor stworzy w Janowie kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. Będzie kolejnym, który da miasteczku i regionowi szansę na przełamanie wieloletniej monokultury gospodarczej, związanej z dominującą w strukturze gospodarczej pozycją przemysłu metalowego, przeżywającego od kilku lat problemy ekonomiczne. Nie bez znaczenia będzie także to, że w gminie stawiającej w swej strategii na rozwój turystyki i rekreacji rozwijać się będą dziedziny działalności gospodarczej stosunkowo najmniej nieprzyjazne dla środowiska naturalnego.

Janowska Rada Miasta zamierza pójść za ciosem. Na swej lutowej sesji wyraziła zgodę na sprzedaż kolejnych działek pod inwestycje. Janów ma ich do zaoferowania jeszcze siedem. Na terenach inwestycyjnych prowadzone są poważne i kosztowne (ponad 11 milionów złotych!) prace przy uzbrojeniu technicznym. Budowane są drogi, kanalizacja, oświetlenia, podciągane są media. Wcześniej lub później musi się to przełożyć na zainteresowanie kolejnych inwestorów, dla których nie bez znaczenia będzie nie tylko poziom infrastruktury, ale także dogodna lokalizacja. Położone obecnie przy drogach krajowych nr 18 i 74 tereny inwestycyjne będą wkrótce obsługiwane przez projektowaną drogę ekspresową S 19, co zapewni działającym tutaj firmom dogodne połączenie z południową, północną i wschodnią granicą państwa.

Jerzy Reszczyński

Tygodnik Nadwiślański nr 10


 Dodano: 15 marca 2010 r.

do góry  do góry


POKAŻĄ JANÓW NA POCZTÓWKACH

W związku z przypadającą w tym roku 370 rocznicą powstania Janowa Lubelskiego, Muzeum Regionalne oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Janowie organizują wystawę pocztówek pn. „Moje miasto Janów dziedzictwem kultury i tradycji". Organizatorzy zwracają się z prośbą do wszystkich, którzy posiadają i mogą wypożyczyć na czas trwania wystawy (trzy miesiące) pocztówki, pokazujące dawny i obecny Janów. Biblioteka przyjmuje je do końca marca. Ekspozycję będzie można oglądać w Domu Nauczyciela od kwietnia do czerwca.


ZASŁUŻENI DOSTANĄ ANTKI

Burmistrz Janowa ogłosił kolejną edycję konkursu Antek Roku. Są to wyróżnienia dla osób oraz firm działających na rzecz promocji gminy. Wyróżnienia przyznane będą w sześciu kategoriach: sponsor, człowiek roku, promotor, talent, firma i wolontariusz roku. Wnioski przyjmowane są w Urzędzie Miasta do 30 kwietnia. Antki będą wręczone w czasie Dni Janowa w końcu czerwca.


„OTYLIA" ZAPRASZA DO WODNEGO ŚWIATA

MOSiR w Janowie Lubelskim przygotował program pn. „Wodny świat kobiet". W każdy czwartek, od godz. 19:00 do zakończenia pracy pływalni „Otylia" (godz. 22:00), hala będzie otwarta tylko i wyłącznie dla pań. Zdaniem dyrekcji, zwiększy to komfort korzystania z pływalni oraz pozwoli lepiej wypocząć. W tych godzinach będą dostępne wszystkie rodzaje masaży wodnych.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 12 marca 2010 r.


 Dodano: 15 marca 2010 r.

do góry  do góry


KONKURSY POMOGĄ POZNAĆ MIASTO

W tym roku przypada 370.rocznica lokacji Janowa Lubelskiego. Z tej okazji Muzeum Regionalne ogłosiło kilka konkursów związanych z historią i dniem dzisiejszym miasta.

- W przywileju lokacyjnym wydanym 21 lipca 1640 r. król Władysław IV zezwolił Katarzynie Zamoyskiej, wdowie po ordynacie Tomaszu Zamoyskim, na założenie miasta. Jubileusz, to doskonała okazja, aby oprócz zaplanowanych uroczystości, zachęcić młodych i starszych mieszkańców Janowa do zagłębienia się w dzieje miasta, poznania jego zabytków i osobliwości - mówi Barbara Nazarewicz, dyrektor muzeum.

I tak, konkurs plastyczny „Janów - moje miasto" adresowany jest do przedszkolaków oraz uczniów szkół podstawowych z klas I-III. Prace mogą być, wykonywane dowolną techniką: ołówek, kredki, węgiel, pastele, farby, batik, techniki graficzne bez grafiki komputerowej.

Uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych na pewno zainteresują się konkursem literackim „Janowska legenda". Prace powinny być inspirowane historią miasta i wydarzeniami na jego terenie. Forma literacka jest dowolna, może to być wiersz, opowiadanie, felieton, esej i inne.

Do wszystkich, młodszych i starszych adresowany jest konkurs fotograficzny „Tajemniczy Janów". Jego celem jest przedstawienie znanych i mniej znanych miejsc, zaułków Janowa, architektury w oryginalnych, nietypowych ujęciach, np. w deszczu, we mgle, w nocy itp.

Kolejny konkurs to „Historia mojej małej Ojczyzny. Wspomnienia o Janowie". Ma on zainspirować i zachęcić młodzież do podjęcia samodzielnych badań nad historią Janowa. Mogą to być relacje, wywiady, opowiadania, reportaże, prezentacje medialne dotyczące ważnych lub ciekawych wydarzeń, które miały miejsce w Janowie w latach 1850-1950.

Konkursy trwają do 31 maja br. Prace należy składać w Muzeum Regionalnym w Janowie, przy ul. Ogrodowej 16 (Dom Nauczyciela). Rozstrzygnięcie konkursów nastąpi w końcu czerwca, podczas Dni Janowa.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 5 marca 2010


 Dodano: 8 marca 2010 r.

do góry  do góry


MAJĄ REKORDOWY BUDŻET

Ponad 69 mln złotych z budżetu wyda w tym roku Janów Lubelski. Z tego aż 41 mln zł trafi na inwestycje. To rekordowa jak do tej pory kwota. Dotychczas rocznie w Janowie wydawano na inwestycje tylko 14 mln. - W tym roku mamy ogromny wzrost wydatków. A co najważniejsze, są to już pewne inwestycje, na które dostajemy ponad 30 min dotacji zewnętrznych - podkreśla Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego. Miasto od kilku lat przoduje w pozyskiwaniu europejskich funduszy. Jedną ze sztandarowych inwestycji obecnej kadencji było oddanie do użytku nowoczesnego obiektu krytej pływalni „Otylia". Na jej otwarciu gościła sama olimpijka Otylia Jędrzejczak. W tym roku Janów także będzie ogromnym placem budowy.

- Tegoroczny budżet jest bardzo ambitny, napięty i bardzo trudny do realizacji - podkreśla z zadowoleniem Krzysztof Kołtyś.

Równocześnie zapewnia stabilne funkcjonowanie wszystkich jednostek gminy, przedszkoli, szkół, podstawowych i gimnazjalnych. Plan wydatków przewiduje zmodernizowanie aż 16 ulic o łącznej długości 7 kilometrów. Zostanie położona kanalizacja i wodociągi o łącznej długości ponad 22 kilometrów. Gruntownie zostaną zmodernizowane oczyszczalnia ścieków, ujęcie wody i budynek Janowskiego Ośrodka Kultury. Powstaną Wiejskie Centra Kultury w Białej i Zofiance. Wybudowane będą także chodniki w Białej i Momotach Górnych. Samorząd planuje również pełne uzbrojenie 52 ha terenów inwestycyjnych w Janowskiej Strefie Inwestycyjnej Borownica. - Liczymy, że dzięki temu poprawią się warunki dla działających tam firm, co skutecznie zachęci do inwestowania kolejnych przedsiębiorców - dodaje Kołtyś. Od kilku lat poprawiają się warunki życia w mieście. - Cieszę się, że w mojej miejscowości zaplanowana jest budowa Wiejskiego Centrum Kultury. Ludzie na wsi też muszą mieć miejsce do zabawy - mówi pani Janina z Białej. A to jeszcze nie wszystkie możliwe do realizacji inwestycje. Władze Janowa czekają na rozstrzygnięcie konkursu na przydział kilkunastu milionów złotych dotacji na budowę parku rekreacji Zoom Natury.

Fabian Plapis

Dziennik Wschodni, 4 marca 2010


 Dodano: 8 marca 2010 r.

do góry  do góry


„OTYLIA" DLA PAŃ

Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim i kryta pływalnia „Otylia" postanowiły wyjść ze specjalną ofertą. Raz w tygodniu basen będzie otwarty tylko i wyłącznie dla kobiet. „Otylia" to bardzo nowoczesny obiekt. Składa się z basenu sportowego, basenów rekreacyjnych, sauny, kręgielni, kawiarenki, gabinetów odnowy biologicznej, jaskini solnej, siłowni i gabinetów rehabilitacyjnych. W czwartkowe wieczory, w godz. 19-22, to wszystko będzie wyłącznie do dyspozycji płci pięknej. Wstęp - 10 zł za godzinę.

Fabian Plapis

Dziennik Wschodni, 4 marca 2010


 Dodano: 8 marca 2010 r.

do góry  do góry


REFORMA ZDAŁA EGZAMIN Z DEMOKRACJI

Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego komentuje dla Gazety Samorządu i Administracji:

- Z perspektywy czasu oceniam, że była to jedna z najbardziej udanych reform, która w istotny sposób poprawiła jakość życia lokalnych społeczności. Ogromna swoboda decyzyjna stała się stymulatorem rozwoju gmin. Bez ustawy o samorządzie gminnym nie byłoby skoku cywilizacyjnego, którego tak wyraźnie doświadczyliśmy.

Myślę, że ustawa ta odegrała bardzo istotną rolę w naszym życiu społeczno - politycznym, co nie znaczy, że nie można byłoby jej w pewnym zakresie poprawić. Chodzi o podział administracyjny Polski, zwłaszcza w obszarze powiatów, którym trudno sprawnie działać przy istotnym niedofinansowaniu. Ustawodawca mógłby rozważyć większe dofinansowanie powiatów. Należałoby popracować nad przekazaniem samorządom kolejnych kompetencji - w tym obszarze na pewno można zrobić wiele. W ślad za kompetencjami muszą iść jednak pieniądze, tymczasem tendencja jest taka, że przydziela się wiele zadań samorządom, bez równoczesnego dofinansowania ich wykonania.

Cieszę się, że władze samorządowe są - w badaniach opinii publicznej - oceniane wyżej od władz centralnych. Moim zdaniem reforma samorządowa zdała egzamin z demokracji na poziomie lokalnym. Wyraźnie widać, że mieszkańcy skutecznie korzystają ze swoich praw i mają świadomość współuczestnictwa w tworzeniu swoich „Małych Ojczyzn". I to jest największy sukces samorządu.

Rozmawiała: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Gazeta Samorządu i Administracji, 1 marca 2010 r.


 Dodano: 1 marca 2010 r.

do góry  do góry


 

 

Poprzedni miesiąc LUTY 2010

KWIECIEŃ 2010


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2006- 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI