Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc GRUDZIEŃ 2009

LUTY 2010

Najnowsze wpisy u góry


 Aktualizacja: 31 stycznia 2010 r.

 

W JANOWIE NIE MOŻNA SIĘ NUDZIĆ

Władze Janowa Lubelskiego mają już przygotowany kalendarz tegorocznych imprez. Będą one organizowane przez Janowski Ośrodek Kultury, Muzeum Regionalne, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Urząd Miejski - niektóre we współpracy ze Stowarzyszeniem Kulturalno-Sportowym „Pegaz", Starostwem Powiatowym oraz innymi organizacjami.

3 maja, tradycyjnie na Rynku Nowego Miasta, zaplanowano Janowski Festiwal Folkloru - rejonowe eliminacje do festiwalu w Kazimierzu. Tydzień później odbędzie się kolejna impreza -Wiosna z Teatrem na Kresach. W dniach 25-30 maja na Zalewie Janowskim spotkają się miłośnicy wędkarstwa podczas II Wschodnich Dni Karpiowych.

Koniec czerwca został zarezerwowany na główne obchody 370-lecia lokacji miasta Janowa. W tym czasie odbędzie się cykl imprez podczas Dni Janowa, Dni Lasów Janowskich - Leśny Skarbiec i Ogólnopolskich Spotkań Garncarzy.

Na weekend 3-4 lipca, pewnie jak zwykle, tysiące osób zjedzie do Łążka Garncarskiego na Jarmark Garncarski, którego głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Promocji Garncarstwa, Kaflarstwa oraz Rozwoju Turystycznego wsi Łążek Garncarski.

W dniach 9-11 lipca na hipodromie nad zalewem przygotowano coś dla miłośników koni - Letnią Galę Jeździecką. Na pewno wielu widzów ściągnie organizowany już po raz szósty Festiwal Artystów Filmu i Telewizji FART, który tym razem został zaplanowany w dniach 19-25 lipca. Bardzo popularna już impreza - Festiwal Kaszy Gryczaki została wpisana do kalendarza na 7-8 sierpnia.

W połowie września po raz kolejny będą miały miejsce mistrzostwa województwa lubelskiego w grzybobraniu i zawody konne w skokach i ujeżdżaniu.

Kilka ciekawych imprez ma w swojej ofercie Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim. Już 6 lutego będzie otwarta impreza „Pobij rekord Otylii" - II pływackie mistrzostwa amatorów o puchar burmistrza Janowa Lubelskiego. W drugiej połowie lutego zaplanowano sporo imprez w ramach „Ferii na sportowo", potem otwarte wojewódzkie zawody pływackie Memoriał Henryka Kosakowskiego, II Krajoznawczy Rajd Rowerowy, IV Ogólnopolski Maraton Pływacki, a w sierpniu otwarte mistrzostwa MOSiR w siatkówce plażowej.

Zapraszamy do Janowa przez cały rok, dla każdego będzie mnóstwo atrakcji - zapewnia Łukasz Drewniak, dyrektor Janowskiego Ośrodka Kultury.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 29 stycznia 2010 r.


 Dodano: 31 stycznia 2010 r.

do góry  do góry


BIAŁA BUDUJE CENTRUM

W jednostkach ochotniczych straży pożarnych trwają zebrania sprawozdawcze. Strażacy podsumowują ubiegły rok i planują działania na rok bieżący. Podczas takiego zebrania w Białej koło Janowa Lubelskiego prezes Zarządu Gminnego ZOSP RP Krzysztof Kołtyś wraz z prezesem Zarządu Powiatowego - Henrykiem Dygusiem uhonorowali odznaczeniami resortowymi najbardziej zasłużonych strażaków.

Jednostka ta za rok będzie świętować 50-lecie działalności. Zebranie nie odbyło się w strażnicy, bo trwa jej gruntowna przebudowa. Strażacy otrzymali 851 tys. zł z funduszy unijnych na stworzenie w Białej centrum kulturalno-rekreacyjnego. Zakres prac obejmuje wymianę konstrukcji dachowej, powiększenie sali, docieplenie budynku oraz wymianę instalacji wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i elektrycznej. Obiekt będzie oddany do użytku pod koniec tego roku.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 29 stycznia 2010 r.


 Dodano: 31 stycznia 2010 r.

do góry  do góry


„JARZĘBINA" DBA O GWARĘ

Jubileusz 20-lecia działalności obchodzi Zespół Śpiewaczy „Jarzębina" z Kocudzy koło Janowa Lubelskiego. Należy do najbardziej znanych grup śpiewaczych wschodniej Polski. Przez ten czas zdobył dużą popularność poprzez udział w imprezach folklorystycznych w kraju i zagranicą.

Zespół, działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Kocudzy, składa się z grupy śpiewaczej i obrzędowej. Pieśni i dialogi wykonywane są przez „Jarzębinę" w kocudzkiej gwarze, w trosce o oryginalne tempo, głośności styl. Na szczególną uwagę zasługują unikalne pieśni pogrzebowe i wielkopostne.

Śpiewy zachowały żywotność do obecnych czasów dzięki możliwości czerpania z przekazu rodzinnego. Najstarsze członkinie zespołu uczą osoby młodsze. Szczególne miejsce w działalności zespołu poświęcono przygotowaniu i opracowaniu widowisk. Przez te lata zespół podjął się inscenizowania dawnych zwyczajów, obrzędów czy nawet zajęć w gospodarstwie, wszystko z zachowaniem dużej wierności scenografii i rekwizytów - mówi Irena Krawiec, kierownik zespołu.

W tej dziedzinie „Jarzębina" ma znaczne osiągnięcia w postaci takich widowisk, jak: „Wesele kocudzkie", „Prasowacki", „Miedlorki i pocirocki", „Świecok", „Mielenie w żarnach", „Pośnik kocudzki" i inne. Na podstawie przedstawień zespołu zostały zrealizowane trzy filmy dokumentalne dla TYP.

W 2001 r. zespół otrzymał główną nagrodę - „Basztę" na XXXV Ogólnopolskim Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu nad Wisłą. Dwa lata później został nagrodzony ogólnopolską nagrodą im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej". Kilkakrotnie był kwalifikowany do Ogólnopolskiego Sejmiku Wsi Polskiej w Tarnogrodzie. „Jarzębina" współpracuje z Wiejskim Teatrem „Węgajty" z Warmii - razem występują w średniowiecznych misteriach, ze Schola Gregoriana Silenssis z Wrocławia i z chórem akademickim UAM „Nova Gaudia" z Poznania.

Teraz „Jarzębina" przekazuje tradycje „młodszej córce" -Zespołowi Dziecięcemu „Wisienki".

Uroczystości jubileuszowe zespołu zostały zaplanowane na sobotę, 13 lutego.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 29 stycznia 2010 r.


 Dodano: 31 stycznia 2010 r.

do góry  do góry


DZIEŃ BABCI I DZIADKA W „BARCE”

W ostatnią niedzielę w Domu Pomocy Społecznej „Barka" w Janowie Lubelskim odbyło się spotkanie integracyjne uczestników warsztatów terapii zajęciowej i mieszkańców DPS. Grupa młodszych podopiecznych „Barki" przygotowała program artystyczny z okazji Dnia Babci i Dnia Dziadka.

Były recytacja wierszy, prezentacja skeczy, śpiewanie piosenek, a także inscenizacja bajki „O dobrych wróżkach". - Na niejednej twarzy babci i dziadka pojawił się uśmiech, ale i łzy szczęścia - mówi Mariola Surtel, dyrektor DPS. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą taneczną.

 

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 29 stycznia 2010 r.


 Dodano: 31 stycznia 2010 r.

do góry  do góry


JANOWSKIE AMBICJE

Jeśli ktoś jeszcze miał wątpliwości, czy miasto faktycznie jest arcymistrzem w dziedzinie rozgrywania spraw decydujących o rozwoju, powinien porzucić je po lekturze przyjętego w ostatnich godzinach starego roku budżetu na ostatni rok obecnej kadencji samorządowej.

Jest to budżet bardzo ambitny, napięty i trudny do realizacji - rekomenduje go burmistrz Krzysztof Kołtyś. Ale też jest to budżet zadziwiająco stabilnej równowagi, zapewniający nie tylko bezprecedensowe wysokie nakłady finansowe na inwestycje Jak i środki na zaspokajanie bieżących potrzeb konsumpcyjnych gminy. I to - pomimo faktu, iż kryzys ekonomiczny, który przecież Janowa ominąć nie zdołał, „zjadł" półtora miliona złotych z dochodów budżetu.

Janów Lubelski zamierza w tym roku prowadzić wyłącznie te inwestycje, do których udało się pozyskać współfinansowanie ze źródeł zewnętrznych, głównie - z programów Unii Europejskiej. W tym roku jest to gigantyczna wręcz, jak na rozmiary gminy, ale i na jej dochody własne, kwota 30 milionów złotych. Wszystkie wydatki inwestycyjne w 2010 r. mają wynieść 41,3 mln zł, co stanowi aż 59 proc. budżetu! Nie jest nam znana inna gmina, i to nie tylko w naszym regionie, o takiej strukturze wydatków budżetowych. Dość powiedzieć, że jest to kwota wyższa niż Janów wydał na inwestycje przez trzy poprzednie lata tej kadencji, więcej niż wydał łącznie przez minioną, wcale nie taką złą, 4-letnią kadencję. Miasto planuje na 2010 r. wydatki na poziomie 69 milionów złotych. W przeliczeniu na jednego obywatela są to liczby imponujące.

Udźwignięcie tak ambitnego planu ekonomicznego na rok wyborczy opatrzono jeszcze jedną, przemyślana przeszkodą: nie podniesiono podatków lokalnych, chcąc utrzymać na jak najkorzystniejszym poziomie warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, i jednocześnie nie zwiększając obciążeń dla mieszkańców ponad to, co nieuniknione. Za to o ponad 3 miliony złotych zdecydowano się zwiększyć zadłużenie inwestycyjne gminy, które - jak zapewnia burmistrz - i tak uda się utrzymać na zadowalająco niskim poziomie 9 milionów złotych.

Do najbardziej spektakularnych i najsilniej przemawiających do wyobraźni zadań roku 2010 należeć będą budowa stacji uzdatniania wody i gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków, budowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej wzdłuż ulic o długości 22 kilometrów i modernizacja 16 ulic o łącznej długości 7 kilometrów. A także pełne uzbrojenie 52 hektarów terenów w Janowskiej Strefie Inwestycyjnej Borownica. Poza przebudową Janowskiego Ośrodka Kultury gmina chce gruntownie odremontować Wiejskie Ośrodki Kultury w Zofiance i Białej, a także pobudować chodniki w kilku sołectwach, aby nie tylko stolica gminy odczuła silne inwestycyjne impulsy.

O niewiarygodnym skoku, do jakiego sprężył się Janów, niech powie to porównanie: jeszcze w 2004 r. gmina na swe inwestycje mogła przeznaczyć ok. 6 mln. zł, w tym dotacje unijne wynosiły 4 mln zł. W latach 2005-2009 gmina wydawała na inwestycje rocznie średnio po 9 do 14 milionów, przy unijnych dotacjach na poziomie od 4 do 8 milionów. W 2010 r. - ponad 40 milionów na inwestycje, w tym udział dotacji z UE przekroczy 30 milionów.

Co w tym wszystkim wydaje się być smakowitością pierwszej klasy? A to, że jeszcze nie tak dawno Janowskie było na mapie kraju wielką wyspą eurosceptycyzmu, tutaj najgorsze wyniki wyborcze - zarówno partyjne, jak i indywidualne - uzyskiwali entuzjaści wejścia Polski do UE, triumfy święciły jak nie populistyczne i ksenofobiczne, to przynajmniej silnie dystansujące się od euroentuzjazmu, obnoszące się ze swoim zaściankowym nieraz tradycjanalizmem, ugrupowania i osoby. A tu - proszę!

Czy ktoś to mógł przewidzieć?

Jerzy Reszczyński

Tygodnik Nadwiślański, 15 stycznia 2010 r. 


 Dodano: 18 stycznia 2010 r.

do góry  do góry


JANÓW LUBELSKI STAWIA NA TURYSTYKĘ KRAJOWĄ I ZAGRANICZNĄ

Władze Janowa Lubelskiego przygotowały kolejny projekt atrakcji turystycznej na skalę, co najmniej krajową. Na obszarze 10 hektarów, położonych nad zalewem ma powstać park „Zoom Natury”, przyjmujący gości przynajmniej przez dziewięć miesięcy w roku.

Janów Lubelski jest miastem stawiającym na dynamiczny rozwój, dbającym zarówno o zachowanie wysokich walorów naturalnych, jak również bogatej tradycji i kultury lokalnej.

Lasy Janowskie, to kompleks leśny o ponadprzeciętnych walorach przyrodniczych. To jest podstawą gospodarki miasta. W ostatnich latach bardzo dynamicznie się ono rozwija, jest tu wiele miejsc, które koniecznie trzeba odwiedzić, a to z roku na rok przyciąga coraz większe rzesze turystów. Od lat miasto jest w czołówce krajowej w pozyskiwaniu funduszy unijnych. Odnowiony rynek, nowe chodniki, ścieżki rowerowe, kryta pływalnia „Otylia", nowoczesna oczyszczalnia ścieków, to tylko niektóre osiągnięcia samorządu miejskiego w ostatnim czasie. Władze miasta nie poprzestają na tym, co już udało się osiągnąć. Mają za cel stworzyć region liczący się w kraju i współczesnej Europie. Najważniejsze w tym, że są ciągle nowe pomysły, które w szybkim czasie udaje się zrealizować.

Kolejny bardzo ciekawy projekt łączy rozrywkę z poznawaniem natury. Jest to Park Rekreacji Zoom Natury. Idee, które przyświecały twórcom parku to:

„W zgodnie z naturą", „Zobaczyć to, co nie możliwe do zobaczenia gołym okiem" oraz „To, co atrakcyjne, nie musi być płytkie, a to, co wartościowe, nie musi być nudne."

Projekt parku Zoom Natury powstawał przez kilka ostatnich lat dzięki zaangażowaniu zespołu pracowników Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim, pracującego pod przewodnictwem architekta miejskiego, Jolanty Zezulińskiej. Miasto korzysta także z najlepszych specjalistów w dziedzinie projektowania architektury. Aktualnie współpracuje z pracownią architektoniczną Mirosława Nizio. Należy on do czołowych architektów polskich, specjalizujący się w niezwykłych, interaktywnych realizacjach jak, np. Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Projekt ekologiczny parku w Janowie, to przestrzeń o charakterze naukowym, nastawionym na rozrywkę i edukację dla różnych grup wiekowych i poznawczych. Nowoczesna, ekologiczna architektura kompleksu została zaprojektowana w formie kilku nowoczesnych budynków, zaadoptowanych na małe laboratoria, interaktywnie „zoomujące" poszczególne dziedziny z zakresu ekologii i ochrony środowiska - opisuje projekt architekt Nizio.

Główną atrakcją parku rekreacji będą pawilony tematyczne zawierające ofertę, z zakresu tzw. turystyki edukacyjnej. „Zoom Natury", to reprezentacyjny kompleks, którego głównym elementem będą cztery szklane bloki: akwarium, terrarium, stawonogi i warstwy ziemi, roślinność. Dzięki ogromnym soczewkom o średnicy 35 cm możliwe będzie poznawanie, zoomowanie żywych elementów ekspozycji. Z kolei „Runo Leśne", to miejsce przeznaczone dla najmłodszych zwiedzających. Budynek wielofunkcyjny o charakterze warsztatowym pełnił będzie funkcję leśnego przedszkola. Będą też laboratoria: troposfery, awifauny i ekosystemów oraz recyklingu i energii.

- Obok pawilonów tematycznych powstaną produkty umożliwiające aktywny wypoczynek, ścieżka spacerowo-rowerowa, siłownia zewnętrzna, park linowy i inne tego typu atrakcje. Powiększona zostanie istniejąca plaża. Będą też nowe kąpieliska, tarasy widokowe, fontanny - mówi Jolanta Zezulińska, architekt miejski.

Burmistrz Janowa Lubelskiego, Krzysztof Kołtyś podkreśla, że podstawą rozwoju miejscowości jest wzmocnienie potencjału turystycznego i usługowego. Jest to sposób na przezwyciężenie kryzysu gospodarczego i stworzenie nowych miejsc pracy.

Projekt ma kosztować blisko 20 milionów złotych. Władze Janowa mają nadzieję, że uda się na ten cel pozyskać fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Andrzej Wojtan

Gazeta Chłopska, nr 3 2010


 Dodano: 18 stycznia 2010 r.

do góry  do góry


INWESTYCJE SĄ NAJWAŻNIEJSZE

Podczas ostatniej sesji radni podjęli uchwałę w sprawie budżetu gminy Janów Lubelski na 2010 rok.

Dochody budżetu kształtują się na poziomie 66,6 mln zł, zaś wydatki ustalono na 69,9 mln zł. Źródłem pokrycia niedoboru będzie 3,3 mln zł kredytu. Aż 31,3 mln zł zaplanowanych na wydatki w tegorocznym budżecie ma pochodzić z funduszy Unii Europejskiej. Ogółem na inwestycje zaplanowano ponad 41 mln zł, czyli aż 59 proc. całego budżetu.

- To budżet o rekordowych wydatkach inwestycyjnych w historii gminy i pewnie jeden z najlepszych w Polsce, biorąc pod uwagę procentową wielkość nakładów na inwestycje w stosunku do całego budżetu - mówi Krzysztof Kołtyś, burmistrz Janowa Lubelskiego.

W ramach wydatków zostanie w pełni uzbrojonych 52 ha terenów w Janowskiej Strefie Inwestycyjnej Borownica. Ponadto zaplanowano modernizację 16 ulic o łącznej długości 7 km, a prace wodociągowe i kanalizacyjne na długości ponad 20 km ulic. Przebudowa czeka też oczyszczalnię ścieków i ujęcie wody. Samorząd zainwestuje w rozbudowę wiejskich ośrodków kultury w Białej i Zofiance. Powstaną nowe chodniki przy drogach w Momotach Górnych i Białej.

Na zadania oświatowe gmina przeznaczy 17 mln zł, zaś na pomoc społeczną 6,7 mln zł.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 8 stycznia 2010 r.


 Dodano: 8 stycznia 2010 r.

do góry  do góry


 

ROZWÓJ LOKALNY l REGIONALNY

Intensywne inwestycje w Polsce Wschodniej

Strona internetowa GazetyBudowa dróg, ścieżek rowerowych czy modernizacja taboru kolejowego zostaną sfinansowane w 5 województwach wschodnich ze środków unijnych. Dzięki realizacji projektów z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej wzrośnie pozycja tego regionu i możliwość na szybki rozwój.

W ramach dofinansowania z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej (dalej: PO RPW) - w Podstrefie Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej (dalej: PTSSE), z lokalizacją w Janowie Lubelskim oraz w Gminie Wiejskiej Łuków - prowadzone są działania dotyczące uzbrojenia terenów inwestycyjnych. Na uzbrojenie podstrefy ekonomicznej Janów Lubelski pozyskał prawie 12 mln zł, zaś gmina Łuków - ok. 4,8 mln zł. Miasto Lublin również podejmowało wysiłki złożenia podobnego projektu na uzbrojenie terenów inwestycyjnych w Mieleckiej Podstrefie Ekonomicznej, jednak pojawiły się problemy związane z własnością gruntów. - Instytucja, która zgłasza projekt do realizacji, musi być dysponentem gruntów, na których jest przewidziana inwestycja, a w tym przypadku problem ten okazał się barierą nie do pokonania - tłumaczy dyrektor Ryszard Boguszewski z Biura Doradztwa Europejskiego EuroCompass w Lublinie (dalej: EuroCompass).

Zrealizowane zostaną także projekty związane z transportem publicznym, dotyczące modernizacji infrastruktury oraz zakupu nowego taboru, w tym autobusów ekologicznych.

Priorytetowym projektem, dofinansowanym z PO RPW (Działanie III. l: Systemy miejskiego transportu zbiorowego), który będzie realizowany przez Urząd Miasta Lublin (dalej: UML), jest „Zintegrowany system miejskiego transportu publicznego".

Poprzez budowę 34 km trakcji trolejbusowej, zakup 70 nowych trolejbusów i 100 ekologicznych autobusów chcemy zachęcić mieszkańców do korzystania z komunikacji zbiorowej i w ten sposób rozwiązać problem coraz większych „korków" w mieście - tłumaczy Grzegorz Wójcikowski, Doradca Prezydenta Lublina. Z aktualnych wyliczeń wynika, że realizacja projektu, który zakończy się w 2015 r., będzie kosztować ok. 520 mln zł, z czego ok. 270 mln zł pochodzić będzie z PO RPW.

Z kolei z Działania „Infrastruktura drogowa" UML zrealizuje 2 ważne arterie komunikacyjne, które połączą miasto z powstającą obwodnicą Lublina oraz z planowanym lotniskiem. -Realizacja tych projektów, dzięki wsparciu z PO RPW, przyczyni się do powstania całkowicie nowych odcinków dróg oraz do lepszego wykorzystania istniejących ciągów komunikacyjnych. Poprawi komfort podróżowania nie tylko mieszkańców, ale także turystów, co - biorąc pod uwagę, aspekt kandydowania Lublina do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 - nabiera niezmiernie istotnego znaczenia - podkreśla Grzegorz Wójcikowski.

Niedoceniana współpraca ponadlokalna

W programie PO RPW istnieje również możliwość ubiegania się o środki w trybie konkursowym. Oprócz konkursu na kompleksowe uzbrojenie terenów inwestycyjnych samorządy wszystkich szczebli mogły do końca czerwca 2009 r. starać się o środki na projekty związane ze współpracą ponadlokalną oraz prowadzeniem polityki rozwoju (np. w zakresie planowania przestrzennego, gospodarki komunalnej itd.). Niestety, konkurs nie cieszył się dużym zainteresowaniem, gdyż złożono tylko 6 projektów, z których 5 uzyskało dofinansowanie na łączną sumę 4,5 mln zł. Tymczasem kwota środków dostępnych w tym konkursie wynosiła 23 mln zł. Wszystkie wnioski dotyczyły współpracy na poziomie gminnym i powiatowym.

Samorządy mogą uczestniczyć także, jako partnerzy, w rozwoju platform współpracy - Plastrów gospodarczych. Pierwszy konkurs na tego rodzaju projekty został już rozstrzygnięty i w ramach dostępnych środków będzie realizowanych 9 projektów w układzie ponadregionalnym.

Jedną z realizowanych inicjatyw będzie projekt pt. Rozwój Klastra Dolina Ekologicznej Żywności, obejmujący swym zasięgiem województwo lubelskie i podkarpackie (a docelowo również świętokrzyskie). Koordynatorem przedsięwzięcia jest Instytut Upraw Nawożenia i Gleboznawstwa z Puław, zaś partnerami są przedsiębiorcy produkujący ekologiczną żywność oraz zrzeszające je instytucje (tj. Stowarzyszenie EkoLubelszczyzna oraz Związek Stowarzyszeń „Podkarpacka Izba Rolnictwa Ekologicznego"). Projektowi aktywnie patronują samorządy wojewódzkie z obu województw.

Samorządy powiatowe będą, z kolei, beneficjentami ostatecznymi przedsięwzięć związanych z infrastrukturą szerokopasmowego Internetu. Chodzi o to, by do każdego powiatu doprowadzić szybką łączność internetową, niezależną od komercyjnych operatorów.

W przypadku PO RPW samorządy mogą liczyć na wyjątkowe - w porównaniu z innymi programami - podejście ze strony instytucji wdrażającej, czyli Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (dalej: PARP). -Można tu zaobserwować przyjazne podejście do aplikujących, bo wniosek jest dosyć prosty do wypełnienia Z jasną instrukcją jego wypełniania i przesyłania do instytucji oceniającej — tłumaczy Dyrektor EuroCompass, który podkreśla także fakt szybko rozstrzyganych konkursów. Od momentu ogłoszenia konkursu do podpisania umowy mijają średnio 3 miesiące.

Wysoka wartość dodana

- Przygotowanie wniosku o dofinansowanie z PO RPW jest mniej skomplikowane w porównaniu z Regionalnym Programem Operacyjnym Województwa Lubelskiego - twierdzi Monika Domańska, Koordynator projektu „Podniesienie atrakcyjności inwestycyjnej województwa lubelskiego poprzez uzbrojenie terenu inwestycyjnego w podstrefie Łuków TSSE EURO-PARK WISŁOSAN" z Urzędu Gminy Łuków.

- Procedura oceny wniosku, przyznania dofinansowania i podpisania umowy - podkreśla Monika Domańska -jest szybka, bo trwa niecałe 3 miesiące, a współpraca z pracownikami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz PARP jako Instytucji Pośredniczącej oceniana jest bardzo dobrze.

-Najważniejsze, by projekt dokładnie odpowiadał celom programu i precyzyjnie uzasadniał powody, dla których chcemy pozyskać dofinansowanie — twierdzi Krzysztof Kołtyś, Burmistrz Janowa Lubelskiego, lider pozyskiwania funduszy unijnych w regionie lubelskim.

Największym problemem, w przypadku składania wniosku do PO RPW, była konieczność uzasadnienia innowacji i prognozowania rezultatów. Ale projekt, złożony przez miasto Janów Lubelski, dotyczący podniesienia atrakcyjności inwestycyjnej Janowa Lubelskiego poprzez uzbrojenie terenów PTSSE, zyskał uznanie oceniających wniosek. Zdaniem burmistrza Janowa Lubelskiego PO RPW to uzupełnienie RPO WL. - Efekty, w przypadku realizacji tego programu, przyniosą wysoką wartość dodaną, którą są nowe i stabilne miejsca pracy, ale takie dobre perspektywy rozwoju dla mieszkańców regionu Polski Wschodniej - zapewnia Burmistrz Kołtyś.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego Krzysztof Hetman twierdzi, że władze samorządowe sprawnie i z dużym zaangażowaniem realizują inwestycje w ramach PO RPW. - Pierwszym gotowym projektem w programie jest „Kompleksowe przygotowanie terenu pod inwestycje związane z uruchomieniem działalności produkcyjnej w Zambrowie", zrealizowanym przez Gminę, Miasto Zambrów - podkreśla Krzysztof Hetman.

Na początku listopada 2009 r. oficjalnie otwarto tereny inwestycyjne, na które już oczekiwali przedsiębiorcy. Realizacja projektu poprawi warunki prowadzenia działalności gospodarczej oraz przyczyni się do wzrostu atrakcyjności inwestycyjnej miasta. Przedsięwzięcie przyniesie także nowe miejsca pracy dla mieszkańców Zambrowa. - Jeżeli wszystkie samorządy będą tak sprawnie realizowały swoje projekty, jut wkrótce zobaczymy nowe oblicze Polski Wschodniej - zapewnia Wiceminister Krzysztof Hetman.

Budowa ścieżek rowerowych to wyzwanie

W ramach RPW będą także dotacje na promocję najatrakcyjniejszych miejsc, ale także - budowę ścieżek rowerowych. Bezpośrednim beneficjentem w obu przypadkach będą samorządy województw. Obecnie przygotowywane jest studium wykonalności projektu budowy tras rowerowych w Polsce Wschodniej, który obejmie teren 49 powiatów, a rowerowa autostrada będzie łączyć 5 województw. Problemem, na jaki mogą napotkać samorządy, na etapie przygotowania do realizacji tego projektu, może być kwestia uzyskania pozwoleń na budowę oraz spraw własności gruntów, przez które przebiegać będą trasy rowerowe. Według Wiceministra Krzysztofa Hetmana potencjalne zagrożenia dla samorządów mogą pojawić się w trakcie realizacji tej inwestycji, bowiem jest to pionierski, pierwszy tego typu, projekt ponadregionalny. - W jego realizację, zaangażowanych będzie bardzo wiele podmiotów, co może wydłużyć proces wydawania decyzji i fazę przygotowania projektu, w kolejnych etapach jego realizacji. Realizacja projektu oraz jego powodzenie w tak dużym zakresie będzie zależało od wszystkich zainteresowanych - tłumaczy Krzysztof Hetman.

Duże oczekiwania

Zdaniem Ryszarda Boguszewskiego zadaniem PO RPW jest uzupełnienie możliwości, jakie stwarzają Regionalne Programy Operacyjne. To narzędzie do osiągania bardziej ambitnych celów niż źródło finansowania bieżących potrzeb inwestycyjnych samorządów lokalnych. — Ten program ma dać większą wartość dodaną niż np. RPO. Jego realizacja oznacza także większe oczekiwania ze strony Komisji Europejskiej, bo ten program to pewnego rodzaju eksperyment - zapewnia Dyrektor Euro-Compass. Jeżeli program przyniesie oczekiwane efekty społeczno-ekonomiczne, wówczas jest szansa, że strategia rozwoju Polski Wschodniej, przygotowana do 2020 r., będzie mogła być również wspierana w ramach kolejnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej.

Magdalena Pokrzycka-Walczak

Gazeta Samorządu i Administracji, 8 stycznia 2010 r.


 Dodano: 8 stycznia 2010 r.

do góry  do góry


 

Poprzedni miesiąc GRUDZIEŃ 2009

LUTY 2010


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2006- 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI