Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

Powrót do strony głównej

NASTĘPNA STRONA Maj 2009

 Aktualizacja: 17 lipca 2009 r.

Najnowsze wpisy u góry


NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ

Gość Niedzielny

15 mistrzów garncarstwa z różnych rejonów kraju, w tym 2 panie, zaprezentowało niełatwą sztukę lepienia różnorodnych glinianych wyrobów.

Ziemia janowska od wieków słynie z wytwarzanej w Łążku Garncarskim ceramiki. Zaliczana do najpiękniejszych ceramik malowanych w Polsce, ceramika łążkowska wyróżnia się bogatą skalą barw, wspaniałą ornamentyką.

Garncarskie tradycje

Łążek Garncarski jest dzisiaj jednym z najbardziej znanych i jednym z nielicznych wciąż działających ośrodków garncarskich. Do drugiej połowy lat 80. XX wieku pracował tu nieżyjący już garncarz - mistrz Mateusz Startek, laureat nagrody im. Oskara Kolberga. Obecnie tradycje łążkowskiego garncarstwa kontynuują Adam Żelazko, Mieczysław Żelazko i Henryk Kurzyna, którzy wyrabiają ceramikę nawiązującą formą, kształtem i zdobnictwem do tradycyjnej.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim od początków swego istnienia podejmuje działania zmierzające do zachowania tradycji związanych z zanikającymi tradycyjnymi rzemiosłami i umiejętnościami. Sprawując pieczę nad twórcami ludowymi z terenu ziemi janowskiej, muzeum każdego roku zapewnia im możliwość prezentacji i sprzedaży wyrobów w trakcie kiermaszów sztuki ludowej, odbywających się na terenie miasta i powiatu. Od 1995 roku natomiast w muzeum realizowany jest program „Ginące zawody", w którego ramach dla uczniów miejscowych szkół organizowane są lekcje muzealne, prezentacje i warsztaty.

Od 3 lat jednym z elementów programu „Ginące zawody" są Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie - impreza, na którą co roku przybywają wybitni mistrzowie rzemiosła garncarskiego, przedstawiciele słynnych ośrodków garncarskich z terenu Lubelszczyzny (Urzędów, Pawłów), Podkarpacia (Medynia Głogowska), Małopolski, Podlasia (Czarna Wieś Kościelna) czy nawet odległych Mazur (Węgorzewo). Prowadzone przez nich warsztaty cieszą się ogromną popularnością, a każdego roku uczestniczy w nich kilkaset osób - uczniów szkół, młodzieży kolonijnej czy indywidualnych turystów.

Bogaty program

Tegoroczne Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie odbyły się w ostatni weekend czerwca. Jedną z ich atrakcji były trzydniowe bezpłatne warsztaty, z udziałem 15 mistrzów garncarzy w roli instruktorów, prowadzone w pracowni Adama Żelazki. Dla wszystkich uczestników z pewnością była to jedyna w swoim rodzaju okazja do zapoznania się z garncarską tradycją naszego regionu, a także możliwość praktycznej nauki ręcznego modelowania prostych form, toczenia naczyń na kole garncarskim, podbarwiania wyrobów, suszenia, wypalania, malowania czy glazurowania.

Warsztaty - powiedział Jan Jarmuziewicz, gospodarz wsi, przedstawiciel Rady Jarmarcznej - to również doskonała forma odpoczynku i odreagowania stresów dnia codziennego. Powszechnie wiadomo, że formowanie w glinie pozwala się wyciszyć, pobudzić wyobraźnię i jest jednocześnie wspaniałą formą terapii manualnej.

Spotkania zakończył garncarski jarmark, podczas którego można było nie tylko nabyć garncarskie wyroby, ale również zwiedzić zagrody garncarza, kaflarza, pszczelarza, rybaka, młynarza, kowala, drwala i leśnika.

Wśród wielu interesujących konkursów było między innymi dojenie kozy na czas, czy też włażenie na jaśkowy pal. Zgłodniałych uczestników spotkań ugościła Ciotka Dola, serwując chleb Babki Pomykałowej ze smalcem i ogórkiem, ziemniaki z kwaśnym mlekiem oraz mięsiwo z pieczonego prosiaka. Głównym organizatorem Ogólnopolskich Spotkań Garncarskich było Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim. Imprezę wsparły też Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg", Stowarzyszenie Twórców Ludowych w Lublinie oraz Urząd Miejski w Janowie Lubelskim. Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie mogły się odbyć dzięki finansowej pomocy Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Województwa Lubelskiego.

Andrzej Capiga


Gość Sandomierski, nr 28, 12 lipca 2009 r.

do góry  do góry


GRATULACJE, JANIE!

Nasz sympatyczny kolega po piórze, red. JAN MACHULAK z „Gazety janowskiej” znakomicie zawalczył podczas IV Mistrzostw Polski dla osób po transplantacji i dializowanych w lekkiej atletyce, tenisie, tenisie stołowym i pływaniu, rozegranych w Kozienicach.

— Mistrzostwa te są dla nas okazją sprawdzenia siły własnej woli, pragnienia życia i przeżycia satysfakcji, że jest się wśród swoich — mówi Jan. — Mistrzostwa to również znakomita zabawa, sprawdzian formy fizycznej i sprawności. Rzut kulą wyszedł mi nieźle, zdobyłem pierwsze miejsce i zloty medal, wręczony na prawdziwym „pudle".. W rzucie piłeczką zająłem trzecie miejsce, mieliśmy przy tym sporo zabawy, gdy mój serdeczny kolega rzucie 5 cm dalej, a mistrz Polski przerzucił mnie o 3 metry...

Takie spotkania, jak twierdzi red. Machulak, podtrzymują na "duchu ludzi po najcięższych przejściach zdrowotnych, pozwalają wymieniać się doświadczeniami. — My spłacamy dług, który zaciągnęliśmy u ludzi, promujemy transplantologię - dodaje.

Aktywnie działa w środowisku osób po transplantacji, współorganizuje spotkania i zjazdy „przeszczepów" po całym kraju. Jest szczęśliwy, że po zapaści, jaka nastąpiła po aresztowaniu doktora Mirosława Garlickiego, polska transplantologia kardiologiczna odradza się. W Zabrzu w tym roku wykonano już 15 przeszczepów serca - tylu ludzi dostało drugie życie.

Jan Machulak jest jednym z około 600-700 Polaków (oficjalnych statystyk nie publikuje się), żyjących dzięki przeszczepowi serca. Po operacji dokonanej przez doktorat Mirosława Garlickiego, nosi w swej piersi cudze serce od wiosny 2000 roku, jako jedyny mieszkaniec powiatu janowskiego.

(r)


Tygodnik Nadwiślański, 10 lipca 2009 r.

do góry  do góry


JANÓW W EDENIE!

 

Pod nazwą EDEN kryje się bynajmniej nie tylko biblijny raj, lecz także konkurs na najlepszą europejską destynację.

 

Konkurs organizuje Komisja Europejska, a jego pierwszą edycję na terenie naszego kraju właśnie przeprowadziła Polska Organizacja Turystyczna. Janów Lubelski znalazł się wśród pięciu destynacji uznanych za najciekawsze. Noszą one tak poetyckie nazwy jak: Rzeczpospolita Ptasia, Krzemienny Krąg na Szlaku, Barlinek Region Dorzecza Nadbużańskiego, Janów Lubelski - dodaje sił. Z Janowem przegrały m.in. takie pewniaki jak Centrum Nordic Walking Bory Tucholskie, Kraina Wąwozów Lessowych i kilkanaście innych projektów.

Eden jest projektem promującym mało znane destynację turystyczne o niepowtarzalnym charakterze, łączące potrzeby środowiska, ludności lokalnej i turystów, a jednocześnie rozwijające atrakcyjny ekonomicznie produkt turystyczny. Strategicznym celem konkursu jest stworzenie europejskiej sieci uznanych i rozpoznawanych obszarów turystycznych charakteryzujących się szczególnymi walorami dla dziedzictwa przyrodniczego i kulturowego Europy. Miło, że Janów tak udanie wpisał się w pierwszą fazę tego projektu. Gratulujemy!

(r) 


Tygodnik Nadwiślański, 10 lipca 2009 r.

do góry  do góry


 

NASTĘPNA STRONA Maj 2009


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2006- 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI