Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc PAŹDZIERNIK 2009

GRUDZIEŃ 2009  Następny miesiąc

 

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 30 listopada 2009 r.

 

JANÓW MA CYFROWY RENTGEN

 

Szpital Powiatowy w Janowie Lubelskim ciągle się modernizuje. Zakup nowoczesnej aparatury i szereg prac remontowych znacznie podniosły jakość i komfort leczenia w janowskiej placówce zdrowia. Niedawno odbyło się uroczyste otwarcie unowocześnionej pracowni rentgenowskiej.

Nowa aparatura spełnia wszystkie wymogi UE, po pierwsze umożliwia otrzymanie obrazów RTG najwyższej jakości, po drugie do minimum ogranicza dawkę promieniowania, na jaką narażeni są pacjent i personel. Łączny koszt zakupu aparatu RTG i systemu pośredniej radiografii cyfrowej oraz prac adaptacyjnych wyniósł prawie 2 miliony zł i pokryty został ze środków własnych szpitala. Ponadto szpital uruchomił, za ponad 500 tys. zł, nowoczesną pracownię endoskopową. W planach jest zakup tomografu komputerowego.

- Cyfrowy aparat RTG umożliwia przekazywanie wyników badań za pomocą sieci pomiędzy pracownią RTG a oddziałami. Nowy aparat typu telecomando łączy w sobie dwie możliwości: przeprowadzanie badań kontrastowych skopii żołądka i dwunastnicy, wlewów umożliwiających kompleksową diagnostykę jelit oraz pozostałych badań rentgenowskich. Otrzymany na monitorze obraz cyfrowy pozwala na ocenę tkanek miękkich i kostnych z jednej ekspozycji i daje możliwość wychwycenia nawet drobnych zmian w tkankach - wyjaśnia Zbigniew Widomski, dyrektor szpitala.

Ucyfrowienie aparatów RTG przekłada się na korzyści ekonomiczne - likwiduje kosztowną obróbkę klasycznych filmów oraz konieczność utylizacji odpadów chemicznych, jak również skraca czas oczekiwania na wynik. W związku z likwidacją oddziału dla przewlekle chorych (z powodu zaprzestania kontraktowania świadczeń przez NFZ), dyrekcja szpitala podjęła decyzję o likwidacji tego oddziału i powiększeniu oddziału wewnętrznego.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 29 listopada 2009 r.


 Dodano: 30 listopada 2009 r.

do góry  do góry


OŚRODEK KULTURY SIĘ ROZRASTA

 

Od czerwca trwa remont budynku Janowskiego Ośrodka Kultury. Co było do wyburzenia - wyburzono. Dyrektor JOK Łukasz Drewniak stwierdza, że tempo prac jest dobre. W dobudowanych częściach budynku widać już hol wejściowy do sali widowiskowej i pomieszczenia techniczne na parterze, a na piętrze dużą salę konferencyjno--wystawienniczą. Na ukończeniu są też roboty związane z odwodnieniem budynku. Wykonawca inwestycji firma Flis z Janowa chce przed zimą nakryć budynek dachem, by prowadzić prace w jego wnętrzu. Remont będzie kosztować około 4,5 mln zł, z czego prawie 3 mln zł to środki z UE.

A WOJ.

Kurier Lubelski, 20 listopada 2009 r.


 Dodano: 30 listopada 2009 r.

do góry  do góry


JANOWSKIE „PERŁY"

 

Aż trzy janowskie obiekty znalazły się w czołówce wakacyjnego plebiscytu internetowego na 10 niezwykłych budowli i pereł architektury województwa lubelskiego ogłoszonego przez portal naszemiasto.pł.

Na tak zaszczytne miejsce zasłużyły kościół i klasztor dominikanów w Janowie Lubelskim, kościół pw. św. Wojciecha w Momotach Górnych oraz Uroczysko Kruczek w Lasach Janowskich.

Niezależnie od uznania dla samych obiektów i ich wysokiej oceny na tle całego, bogatego w atrakcje regionu, szczególne uznanie należy się internautom, którzy przez dwa wakacyjne miesiące pracowicie „punktowali" na rzecz janowskich zabytków. Wielu z nich, niezależnie od głosów oddawanych na poszczególne obiekty, wyrażało także opinie i uzasadnienia do swoich decyzji. Jedna z internautek, głosująca na kościółek w Momotach, napisała m.in. tak: „(...) Kiedy byłam tam pierwszy raz, spodziewałam się rzeźb podobnych do góralskich kościołów. Usiadłam, popatrzyłam, nie podobało mi się. Wszystko takie jakieś strugane scyzorykiem. Wszedł ksiądz i zaczął opowiadać, jak to wszystko tworzył, jak było mu trudno, ile rzeczy zrobił sam i co one miały oznaczać. Chciał mieć w kościele witraże, to sam wycinał wzór w drewnie, a potem malował szybki farbami. Dopiero wtedy zrozumiałam, że to szczególne dzieło prostego człowieka. Uważam, że zasługuje na miano perły, bo jest niepowtarzalny jak każda perła".

Wyróżnione obiekty otrzymały od organizatora plebiscytu specjalne certyfikaty „Perła w Koronie2009".

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 48 (1489)


 Dodano: 30 listopada 2009 r.

do góry  do góry


ZOOM NATURY POŁĄCZY ROZRYWKĘ Z EDUKACJĄ

 

- Park ma przyciągnąć do Janowa turystów.

- Władze miasta chcą pozyskać pieniądze z RPO.

Władze Janowa Lubelskiego przygotowały kolejny projekt na skalę co najmniej krajową: na obszarze o powierzchni 10 ha, położonym nad zalewem, ma powstać Park Rekreacji Zoom Natury. Ma on przyjmować gości przynajmniej przez dziewięć miesięcy w roku.

W ostatnich latach Janów dynamicznie się rozwija, jest tu wiele miejsc, które warto odwiedzić, a to z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Władze miasta nie poprzestają na tym, co już udało się osiągnąć. Chcą stworzyć atrakcyjny region liczący się w kraju i Europie. Właśnie temu ma służyć Park Rekreacji Zoom Natury, łączący rozrywkę z poznawaniem przyrody. Projekt przygotowywał od kilku lat zespół pracowników Urzędu Miasta Janów Lubelski, którym kieruje architekt miejski Jolanta Zezulińska. Miasto współpracuje także z pracownią Mirosława Nizio, polskiego architekta, specjalizującego się w interaktywnych realizacjach, takich jak np. Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Projekt naszego parku to przestrzeń o charakterze naukowym, nastawionym na rozrywkę i edukację dla różnych grup wiekowych. Ekologiczna architektura kompleksu została zaprojektowana w formie kilku nowoczesnych budynków, zaadaptowanych na małe laboratoria, interaktywnie „zoomujące" poszczególne dziedziny z zakresu ekologii i ochrony środowiska - opisuje projekt Mirosław Nizio.

Główną atrakcją janowskiego parku będą pawilony tematyczne prezentujące ofertę z zakresu tzw. turystyki edukacyjnej. Zoom Natury ma być reprezentacyjnym kompleksem, którego głównym elementem będą cztery szklane bloki: akwarium, terrarium, stawonogi i warstwy ziemi, roślinność. Dzięki ogromnym soczewkom o średnicy 35 cm możliwe będzie poznawanie, „zoomowanie" żywych elementów ekspozycji. Z kolei „Runo leśne" to miejsce przeznaczone dla najmłodszych zwiedzających. Wielofunkcyjny pawilon o charakterze warsztatowym będzie pełnił funkcję leśnego przedszkola.

- Obok pawilonów tematycznych powstaną elementy umożliwiające aktywny wypoczynek: ścieżka spacerowo-rowerowa, siłownia, park linowy i inne tego typu atrakcje. Powiększona zostanie plaża. Będą też nowe kąpieliska, tarasy widokowe i fontanny -wylicza Jolanta Zezulińska.

- Podstawą rozwoju Janowa Lubelskiego jest wzmocnienie potencjału turystycznego i usługowego. To sposób na przezwyciężenie kryzysu gospodarczego i stworzenie nowych miejsc pracy - podkreśla burmistrz Krzysztof Kołtyś.

Realizacja projektu ma kosztować blisko 20 mln zł. Władze Janowa mają nadzieję, że uda się na ten cel pozyskać fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 13 listopada 2009 r.


 Dodano: 17 listopada 2009 r.

do góry  do góry


 

UNIA DOSTAŁA BATY OD JANOWIANKI

 

Niespodzianka w Janowie Lubelskim

Wczoraj zainaugurowano rozgrywaną na raty 15 kolejkę w IV lidze. W trzech meczach padło aż jedenaście bramek. Największe emocje przeżywali kibice w Soli, gdzie miejscowy Olender zmierzył się w derbach powiatu z Ładą, Biłgoraj. Górą w tym starciu byli gospodarze, którzy wygrali 2:0 po golach Ernesta Chomicza i Tomasza Albingiera. - Udało nam się - komentuje skromnie Michał Furlepa, trener zespołu z Soli. - W meczu było dużo walki. Gdyby boisko nie było takie grząskie, to kibice na pewno zobaczyliby lepszy spektakl - dodaje.

Łada przedłużyła złą passę. Biłgorajanie nie zaznali smaku zwycięstwa od półtora miesiąca. To ich druga z rzędu porażka, - Brakuje nam atutów w grze ofensywnej - tłumaczy Ireneusz Zarczuk, trener Łady. - Widać to było szczególnie w pierwszej połowie meczu. Gospodarze oddali jeden strzał i zdobyli bramkę, która ustawiła to spotkanie. Staraliśmy się to odrobić, ale w tak ciężkich warunkach jest to niezwykle trudne - dodaje. Łada nie kończy jeszcze definitywnie tej rundy. W sobotę zagra w Biłgoraju mecz towarzyski z Tanewem Majdan Stary. Być może w sparingu tym trener Zarczuk sprawdzi już piłkarzy mogących zasilić drużynę przed rundą wiosenną.

Fatalne warunki panowały, wczoraj także na dwóch innych meczach. Lublinianka zremisowała 2:2 ze Startem Krasnystaw. Choć w pewnym momencie meczu wydawało się, że wszystkie atuty są po stronie gospodarzy. Nie dość, że prowadzili 2:1, to jeszcze grali z przewagą jednego zawodnika. Sędzia Krzysztof Hordejuk z Białej Podlaskiej pokazał bowiem czerwoną kartkę za dyskusję Szczepanowi Sawie ze Startu. - Do końca mieliśmy przewagę, ale nie potrafiliśmy jej wykorzystać - rozkłada ręce Zbigniew Grzesiak, trener Lublinianki. - Przeszkodziły nam złe warunki, bo na boisku było sporo przypadku - dodaje. Ale największą niespodzianką środowych meczów jest zwycięstwo Janowianki z Unią Bełżyce aż 4:1. - Zagraliśmy koncertowo - cieszy się Tadeusz Rząd, kierownik drużyny z Janowa Lubelskiego. Dzięki trzem punktom zespół Dariusza Brytana wspiął się na ósme miejsce w tabeli. Z pewnością pomogła im w tym zła sytuacja kadrowa wicelidera. - Skład nam się tak posypał, że jedynym zdrowym na ławce zawodnikiem bytem ja - wyjaśnia Tomasz KamińskI, trener Unii, który zresztą pojawił się na murawie, zastępując kontuzjowanego Radosława Gorgola. - Cieszę się, że ta runda już się skończyła. Teraz możemy pomyśleć o uzupełnieniu kadry - mówi szkoleniowiec.

Co ciekawe, mało brakowało, a do meczu w Janowie w ogóle by nie doszło. - Dzwoniłem rano do związku, żeby przełożyć spotkanie z powodu deszczu, ale się nie zgodzili - zdradza Rząd. Dokończenie kolejki w najbliższy weekend. W niedzielę odbędzie się też zaległy mecz Janowianki z Lublinianka.

Marek Wieczerzak

Dziennik Wschodni, 12 listopada 2009 r.


Dodano: 17 listopada 2009 r.

do góry  do góry


 

IM LEPIEJ LECZĄ, TYM WIĘKSZE MAJĄ KŁOPOTY

 

Katastrofalna sytuacja w szpitalach, które są najbliżej pacjenta.

Szpitalowi w Bełżycach grozi zamknięcie. W Janowie Lubelskim rozglądają się za chętnymi na przejęcie chirurgii i ginekologii, bo przynoszą straty.

- Powinniśmy już w tej chwili zamknąć chirurgię, pediatrię, wszystkie poradnie specjalistyczne, rehabilitację -wylicza Stanisław Winiarski, dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr. Wojciecha Oczki w Bełżycach. - Nie powinniśmy wykonywać usług. Ale trudno wyrzucić człowieka potrzebującego naszej pomocy. Tyle, że za każdego można dostać pieniądze - dodaje.

Szpital się zadłuża z powodu tzw. nadwykonań, czyli usług i świadczeń medycznych wykonanych ponad limit ustalony z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wartość tych usług za drugie półrocze 2008 i rok bieżący przekroczyła już 2 miliony złotych i stale rośnie.

Nikt tych pieniędzy szpitalowi nie zwróci, bo -jak informuje nas Karol Ługowski, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ - fundusz zobowiązany jest do finansowania świadczeń tylko do kwoty określonej w umowie. I z tego się wywiązuje.

Szpital w Bełżycach zatrudnia ponad 200 osób. - Koszty osobowe to około 70 proc. wszystkich kosztów - podkreśla Winiarski. - Żeby tu zaoszczędzić, musiałbym zwolnić część personelu. Z drugiej strony NFZ ustala normy: ilu mam mieć lekarzy, ile pielęgniarek. I co gorsza, grozi nam zerwaniem kontraktu, bo brakuje nam 0,3 etatu chirurga i pół etatu pediatry. Moim zdaniem, mamy wystarczającą liczbę lekarzy. Jeśli zatrudnię nowych, powiększę tylko straty.

W Janowie Lubelskim też jest źle. Władze powiatu wpadły na pomysł, żeby pozbyć się przynoszących ogromne straty oddziałów ginekologii i chirurgii, i przekazać je podmiotowi z zewnątrz. Czyli prywatyzacja?

- Nie. My mówimy tylko o innej formie zarządzania - wyjaśnia Piotr Góra, wicestarosta janowski.

Dyrekcja szpitala nie chce tego komentować. Zbigniew Widomski, dyrektor SP ZOZ w Janowie Lubelskim, mówi tylko, że chirurgie wszędzie są deficytowe. -A jeśli idzie o ginekologię (według wicestarosty przynosi 400 tys. zł strat rocznie - red.), to wyraźnie spadła liczba porodów. Kiedyś było ich ponad tysiąc rocznie, teraz niecałe 400 - podkreśla dyr. Widomski.

- Z dnia na dzień porodów w Janowie nie przybędzie. Ale może trzeba poszerzyć bazę leczniczą ginekologii, może zmienić system zarządzania oddziałem. Jedno jest pewnie - trzeba iść w kierunku generowania zysków - przekonuje Piotr Góra.

Kłopoty szpitali, to dramat dla pacjentów. -Wielu z nich do Lublina nie dojedzie, choćby z powodu braku transportu. A do nas dotrą choćby traktorem czy rowerem - mówi dyr. Stanisław Winiarski z Bełżyc. - Poza tym w Lublinie są kolejki.

Fabian Plapis

Dziennik Wschodni, 6 listopada 2009 r.


Dodano: 9 listopada 2009 r.

do góry  do góry


 

ZAPROJEKTUJ LOGO

 

Nie tylko budynek, ale w ogóle cały swój „image" odmienia Janowski Ośrodek Kultury.

W oczekiwaniu na przypadający za nieco ponad pół roku finisz robót przy modernizacji swej siedziby ośrodek ten ogłasza konkurs na wyłonienie „najlepszego znaku i identyfikacji graficznej JOK" do celów identyfikacyjnych, popularyzatorskich, reklamowych, korespondencyjnych i wszelkich innych. Nowe logo JOK będzie wykorzystywane na plakatach, papierze firmowym, wizytówkach i wszystkich drukach wydawanych przez ośrodek. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do młodych twórców, studentów, uczniów szkół artystycznych, artystów plastyków oraz osób amatorsko zajmujących się działalnością plastyczną. Główną nagrodą jest gotówka w kwocie 1000 zł netto! Na konkurs można nadesłać dowolną liczbę projektów, termin przyjmowania prac upływa 31 stycznia 2010 r. Szczegółowy regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Janowa Lubelskiego lub uzyskać w JOK.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 45


Dodano: 9 listopada 2009 r.

do góry  do góry


 

„PARK JURAJSKI” PO JANOWSKU?

 

Kolejny niebanalny pomysł zrodził się w Janowie Lubelskim. Kiedy zostanie zrealizowany, ma stać się atrakcją turystyczną na skalę ogólnokrajową, jak chociażby „Jura Park” w świętokrzyskim Bałtowie.

Janowowi ma dać niebywałą popularność o silnym efekcie promocyjnym, a następstwem tego ma być przyciąganie do miasteczka turystów. I to nie tylko - jak obecnie - w ciągu zaledwie kilku wakacyjnych tygodni, ale przez około 9 miesięcy w roku.

Park „Zoom Natury'' jest przymierzany na przylegającym do zalewu 10-hektarowym mniej więcej terenie jako kompleks wypoczynkowo-edukacyjny, nastawiony głównie na obsługiwanie rodzin z dziećmi, zielonych szkół i wszystkich, którzy chcą skorzystać z możliwości jak najbliższego zapoznawania się ze skarbami natury, a szczególnie - niepowtarzalnych i wyjątkowych Lasów Janowskich.

Pomagać w tym mają wymyślne i niespotykane dotąd nigdzie indziej w kraju „pomoce techniczne", takie jak chociażby ogromne soczewki pozwalające obserwować to, co ujdzie uwadze nieuzbrojonego oka. One będą tylko jedną z atrakcji licznych salonów tematycznych, pozostałymi będą tarasy widokowe, fontanny i oczka wodne, kolejne kąpielisko. Pomyślano też o stworzeniu miłego oczekiwaniom amatorów mocnych wrażeń „parku linowego", który będzie rozwinięciem pojawiających się okazjonalnie nad zalewem letnią porą tymczasowych i dalece niedoskonałych linowych zjeżdżalni.

W zagospodarowaniu kompleksu mają zdecydowanie dominować materiały i surowce jak najbliższe naturze, czyli drewno i kamień. Nawet specjalny blok oferty kierowany do rowerzystów bądź rolkarzy będzie zbudowany w oparciu o nawierzchnię asfaltową o kolorze... piasku.

Nikt w Janowie nie twierdzi, że ten na wskroś nowatorski projekt będzie łatwy do zrealizowania, jak chociażby budowa drogi czy chodnika. Niełatwo też będzie wpiąć się z tym projektem w któryś z unijnych programów. Bez takiego wsparcia zaś nie będzie raczej mowy o tym, by wyceniony wstępnie na 22 miliony złotych pomysł doczekał się finalizacji.

Na razie trudno jest powiedzieć, czy mają szansę powodzenia pomysły, by projekt zrealizować np. w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego bądź zachęcić do jego samodzielnej realizacji jakiegoś przedsiębiorcę. Próby uczynienia tego z ośrodkiem na wyspie na zalewie nie są zachęcające. Tyle, że wszelkie dotychczas lansowane pomysły komercyjnego wykorzystania wielkiego atutu, jakim jest zalew janowski, z konieczności zasadzały się na dramatycznie zamkniętej w czasie sezonowości oferty związanej z rekreacją, sportami wodnymi itp. W naszych realiach klimatycznych oznacza to, że każdy obiekt tak pomyślany stałby niewykorzystywany mniej więcej od października do końca maja. „Zoom Natury" jest odważnym wyjściem poza ten szablon mentalny, jest próbą zbudowania usługowo-turystycznej oferty Janowa Lubelskiego na mocniejszej podstawie. Część tej podstawy miasto już ma, chociażby w postaci wysokiej klasy obiektów sportowych, takich jak hala sportowa i kąpielisko przy szkole podstawowej.

Naturalnie, należałoby zastanowić się, czy miasto ma też dostatecznie silny potencjał np. w bazie noclegowej, gastronomicznej itd. Ale to jest trochę tak, jak z jajkiem i kurą - nie sposób ocenić, co było pierwsze, czy ludzie dokądś jeżdżą, bo jest gdzie spać i zjeść, czy hotele i knajpki powstają tam, dokąd ludzie chętnie przybywają... W przypadku pojawiania się coraz większego popytu na miejsca w domach agroturystycznych należy zakładać i odważniejsze wejście janowian w ten rodzaj działalności w branży usług turystycznych. W każdym razie - samorząd miasta stara się tworzyć pod to grunt, organizując potencjalnym gospodarzom agroturystycznych gospodarstw wyjazdy np. w okolice Zwierzyńca, gdzie ten rodzaj działalności kwitnie.

Miasto już ma projekt parku „Zoom Natury", i teraz pora zacząć fazę, do której Janów ma wyjątkową smykalę. Mamy na myśli fazę zdobywania unijnych pieniędzy.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 45


Dodano: 9 listopada 2009 r. 

do góry  do góry


 

Poprzedni miesiąc PAŹDZIERNIK 2009

GRUDZIEŃ 2009  Następny miesiąc


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2006- 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI