Powrót do strony głównej

Poprzedni miesiąc WRZESIEŃ 2009

LISTOPAD 2009  Następny miesiąc

 

Najnowsze wpisy u góry


Aktualizacja: 31 października 2009 r.

 

PISZĄ O NAS: DALEJ I CIEKAWIEJ

Władysławów i Gierłachy z zajazdem "Przy kominku" to nowe punkty na mapie szlaków rowerowych otaczających Janów Lubelski.

Pierwsza miejscowość leży przy szlaku żółtym, druga - przy czerwonym. Zmodyfikowany został także niebieski pomiędzy Szewcami, a Porytowym Wzgórzem. W ten szlak włączono przygotowany przez janowskie nadleśnictwo tor dawnej kolejki leśnej. Dzięki temu można spróbować dotrzeć na rowerze, w wyjątkowo komfortowych warunkach, nawet do dawnej partyzanckiej kryjówki zwanej "Dwugajówką". Obecnie janowskie, w większości śródleśne szlaki rowerowe mają długość ponad 100 kilometrów. Znaczną część odcinków szlaku już otrzymała nowe, bardziej przejrzyste oznakowania, na pozostałych będą one wymieniane bądź uzupełniane w najbliższym czasie. Dzięki temu nawet nie mający dokładnych map leśnych cykliści nie powinni mieć trudności z odkrywaniem najpiękniejszych miejsc nie tylko w najbliższym otoczeniu Janowa Lubelskiego, ale także napawania się widokami najbardziej urokliwych miejsc Zofianki, Przysiężnego Dołka oraz Białej, Modżyrowa i Podlasek, cmentarza austriackiego i Kamiennej Góry, skąd roztacza się niepowtarzalny widok na Równinę Puszczańską.

W obrębie szlaków rowerowych znajdują się, przypomnijmy, takie atrakcje okolic Janowa Lubelskiego, jak Szklarnia, Momoty, Łążek, Pikule, Kruczek czy Kacze Błota. Na dwóch kółkach można dotrzeć nie tylko do ciekawych miejsc widokowych, niedostępnych dla automobilistów, ale też zwiedzać rezerwaty, miejsca pamięci narodowej, ośrodki kultury ludowej, ostoję konika biłgorajskiego, miejsca szczególnego kultu religijnego. W wielu miejscach szlaki rowerowe powiązane są ze szlakami turystyki pieszej oraz kajakowej, co czyni ofertę adresowaną głównie dla cyklistów bardziej elastyczną i uniwersalną.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 44(1485)


Dodano: 31 października 2009 r.

do góry  do góry


PISZĄ O NAS: JANÓW LUBELSKI DOCENIONY

Pierwsze wyróżnienie przypadło miastu w trzeciej edycji rankingu "Europejska Gmina, Europejskie Miasto", przeprowadzonego przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Ministerstwo Finansów i "Gazetę Prawną". Ranking ma na celu wykazanie, który z samorządów może się pochwalić największym osiągnięciem w zdobywaniu pieniędzy unijnych. Uwzględniane są wszystkie programy, których uczestnikami były, zarówno władze samorządowe, jak i przedsiębiorstwa, rolnicy i organizacje społeczne. Podstawą do oceny jest wartość przyznanej pomocy z UE, liczba realizowanych projektów oraz liczba mieszkańców przypadających na dany region. Drugie wyróżnienie miasto otrzymało w rankingu "Gmina przyjazna oświacie i jej pracownikom" zorganizowanym przez Zarząd Okręgu Lubelskiego Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Fabian Plapis

Dziennik Wschodni


Dodano: 31 października 2009 r.

do góry  do góry


JANÓW DAJE OGNIA!

 

Już przywykliśmy do tego, że Janów Lubelski od lat lokuje się w ścisłej krajowej czołówce gmin najskuteczniej pozyskujących i wykorzystujących środki zewnętrzne.

Dotyczy to zabiegów zarówno o pieniądze z programów Unii Europejskiej, jak i z funduszy krajowych. Dzięki temu gmina o stosunkowo niewysokim podstawowym budżecie jest w stanie od lat realizować wiele inwestycji. Głównie techniczno-infrastrukturalnych, takich jak modernizacja oczyszczalni ścieków i sieci wodno-kanalizacyjnej, dróg i chodników, zbrojenie terenów pod inwestycje, ale też służących bezpośrednio poprawie jakości życia mieszkańców Janowa i okolicznych gmin oraz urozmaiceniu oferty kulturalnej i sportowo-rekreacyjnej miasteczka o ambicjach turystycznych. Dość wymienić tak spektakularne projekty z ostatnich lat, jak wspólna z powiatem budowa krytej pływalni „Otylia", trwające właśnie remont siedziby Muzeum Regionalnego i przebudowa ośrodka kultury. Praktycznie na żadne z tych zadań miasta nie byłoby stać, gdyby nie potrafiło skutecznie sięgnąć po środki pozabudżetowe.

Kolejny, opublikowany kilkanaście dni temu ranking tygodnika „Wspólnota", nie pozostawia złudzeń, iż Janowowi miejsce w najściślejszej czołówce należy się nieomal „etatowo". Pod względem wykorzystania środków finansowych z programów unijnych ogółem miasto uplasowało się na wysokim, ósmym miejscu, a pod względem wydatków majątkowych ze środków zagranicznych - na piątym. W przeszłości w tej pierwszej klasyfikacji Janów Lubelski notowany był na miejscach od drugiego (2004 r.) do jedenastego (2007 r.), a w drugiej - na miejscach drugim (2004 i 2005) i piątym (lata 2003, 2006 i 2008), jeśli nie liczyć wpadki w roku 2007, kiedy sklasyfikowany został na miejscu czternastym. Wśród miast powiatowych, które uplasowały się w tym roku na najwyższych miejscach obu rankingów, żadne nie może pochwalić się taką systematycznością i powtarzalnością wyników. Niektóre dotychczas zajmowały miejsca w drugiej a nawet trzeciej setce, większość - pod koniec pierwszej...

W roku ubiegłym (bo tego okresu dotyczy ranking) Janów Lubelski aż 81 proc. wszystkich środków kierowanych na wydatki majątkowe, czyli inwestycje, pozyskiwał ze źródeł zagranicznych. Lider rankingu, Kolno w woj. podlaskim - aż 92,99 proc. Pod względem wykorzystania środków zagranicznych ogółem na l mieszkańca Janów nie może się wprawdzie równać z liderem, Piasecznem z Mazowsza, gdzie zanotowano wynik 2939,51 zł, ale ze swymi 657,88 zł nie ma w regionie liczących się rywali.

Obecnie sztandarową janowską inwestycją infrastrukturalną jest zadanie pod nazwą: „Kontynuacja kompleksowej gospodarki wodno-ściekowej w Janowie Lubelskim - etap III" o wartości: 27 426 777,02 zł. Dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego wynosi 22 522 869,28 zł, czyli dokładnie 82,12 proc. wartości inwestycji.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 40 (1481)


Dodano: 8 października 2009 r.

do góry  do góry


 

Poprzedni miesiąc WRZESIEŃ 2009

LISTOPAD 2009  Następny miesiąc


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Kalendarz imprez kulturalnych i sportowych

Kalendarz wystaw i imprez na 2007r.

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


 

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2006- 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI