Dodano: 8 maja 2012 r.

 

IV KRAJOZNAWCZY RAJD ROWEROWY

„SZLAKAMI LEŚNEGO SKARBCA”.

„Wszystko dobre, co się dobrze kończy”. O tym przekonać się mogli w sobotę 5 maja uczestnicy czwartej już edycji Krajoznawczego Rajdu Rowerowego „Szlakami Leśnego Skarbca”. Tak! Tegoroczny rajd to już historia, ale za to jaka!

W tym roku Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim zorganizował rajd przy partnerskiej współpracy z Nadleśnictwem Janów Lubelski i współorganizacji Gminy Janów Lubelski, bez których na pewno impreza nie zaistniałaby w takim wymiarze. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkową koszulkę i znaczek, a szczęśliwi zwycięzcy konkursów sprawnościowych, także nagrody rzeczowe. Organizatorzy zapewnili zmęczonym rowerzystom gorące posiłki i napoje.

Entuzjastów turystyki rowerowej w Janowie Lubelskim wciąż przybywa. Na start rajdu zgłosiło się 136 osób. Liczne szeregi Janowiaków zasilili rowerzyści z Lublina, Stalowej Woli, Biłgoraja, Kraśnika, Niska, Modliborzyc, a nawet Katowic, w większości już nasi znajomi „rajdowi recydywiści”.

Było nam również niezmiernie miło, że pan Marek Świtacz (gwiazda lubelskiej turystyki :) znalazł specjalnie dla nas wolny weekend, byśmy mogli cieszyć się jego przewodnictwem i słuchać ciekawych gawęd przyrodniczo-krajoznawczych. Marek (Animal Planet na dwóch kółkach) poprowadził nas niezbyt długą (niecałe 40km) trasą, która jednak nie była trasą łatwą. Piaszczyste odcinki dały się we znaki, nie tylko naszym skonanym mięśniom, ale także delikatnym zębatkom i łożyskom naszych rowerów. Prawdziwym wytchnieniem były krótkie postoje, które przewodnik natychmiast wykorzystywał, do uzupełnienia naszej wiedzy o malowniczych okolicach Janowa Lubelskiego oraz spotykanych w tym regionie okazach fauny i flory.

Prawdziwą niespodzianką był rzęsisty deszcz, który zastał nas w drodze, zupełnie nie przewidziany przez meteorologów. Jak się okazało, to żadna przeszkoda dla naszych rajdowców. Nieco przymoknięci, ale w dobrych humorach dziarsko zajechali przed zabytkowy kościółek w Momotach Górnych, gdzie przywitał ich, zaprosił do zwiedzenia i uraczył opowieścią o historii jego powstania, obecny proboszcz ks. Dariusz Socha.

Chwila oddechu i krossowy odcinek przez las do ostoi konia biłgorajskiego w Szklarni, gdzie już ekipa MOSiR-u czeka z gorącym bigosem przyrządzonym przez Restaurację „Myśliwska”, grillując pyszności od firmy „Matthias”. Ten odpoczynek był w pełni zasłużony.

Potem nadeszła pora na konkursy sprawnościowe, których autorem była firma Obserwatorzy.pl. To nie były proste konkursy, ale mimo to chętnych do spróbowania swoich sił nie brakowało. Można było pospacerować po linie, nauczyć się precyzyjnie i szybko wbijać gwoździe, zmierzyć „cyrklem” długość szklarskiego padoku lub poturlać się w monster-oponie. Nagrody już czekają pod wiatą ogniskową Nadleśnictwa Janów Lubelski, przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej. No tak, ale jeszcze trzeba tam dojechać. Popołudniowe słońce całkiem nas rozleniwiło. Rowery czekają.

Teraz trasa w dwóch opcjach. Dla bardziej zmęczonych powrót drogą asfaltową, dla twardzieli odcinek leśny do Cegielni z ostatnią piaszczystą premią. Dajemy radę, co prawda w nieco „przetrzebionej” grupie, ale za to zgodnie z wytyczoną trasą rajdu.

No i już, meta. Teraz zwyczajowe już ognisko. Marek wręcza nagrody zadowolonym zwycięzcom konkursów. Błyskają flesze.

Dla chętnych i jeszcze posiadających nieco sił, przejażdżki pendzokami wokół ośrodkowego arboretum. Pendzoki…ech długo by opowiadać, zobaczcie sami

http://pendzoki.pl/cyclokayakstep/index.php?go=pendzoki

Podsumowując, powiem tylko jedno, kochani, byliście świetni, do zobaczenia za rok.

Dyrekcja Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim pragnie bardzo gorąco podziękować partnerom, współorganizatorom i sponsorom rajdu, bez wsparcia których impreza nie mogłaby się odbyć, firmom i instytucjom:

1. Nadleśnictwo Janów Lubelski,

2. Ośrodek Edukacji Ekologicznej „Lasy Janowskie”,

3. Gmina Janów Lubelski,

4. Hotel, Restauracja „Myśliwska” – Stanisław Mazur, Janów Lubelski, ul. Zamoyskiego 88,

5. Zakład Przetwórstwa Mięsa "Matthias" Sp. z o.o. - Kolonia Zamek 48,

6. Zespół Lubelskich Parków Krajobrazowych Oddział Terenowy Janów Lubelski ul. Bohaterów Porytowego Wzgórza 35,

7. Sklep: Rowery - sprzedaż i serwis – Adam Kuśmierczyk, Janów Lubelski, ul. Okopowa 40,

8. Bagienne Bractwo Obserwatorów Terenowych - Janów Lubelski, ul. Sukiennicza 13,

9. Grafkom Reklama Wizualna - Janów Lubelski, ul. Świerdzowa 48.

 

 

Info: MOSiR w Janowie Lubelskim

 

 

 


Dodano: 8 maja 2012 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl