Dodano: 18 kwietnia 2012 r.

EUROPEJSKI TYDZIEŃ SZCZEPIEŃ OCHRONNYCH

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim uprzejmie informuje, że w tym roku w dniach 21-27 kwietnia, po raz siódmy, obchodzony będzie Europejski Tydzień Szczepień objęty patronatem Światowej Organizacji Zdrowia.

Hasło tegorocznego Tygodnia brzmi: "Zapobiegaj. Chroń. Szczep".

Głównym celem tego przedsięwzięcia jest zwiększenie liczby szczepień, ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka, do których trudno dotrzeć (np. Romowie, emigranci) oraz osób, które z różnych przyczyn sprzeciwiają się idei szczepień.

Wśród najważniejszych problemów, które będą poruszane w czasie tygodnia szczepień znajdą się: konieczność szczepień przeciwko odrze, której wyeliminowanie w regionie europejskim do 2015 roku jest jednym z celów Światowej Organizacji Zdrowia. Lokalne epidemie tej choroby pojawiają się w naszym regionie nawet w tych państwach, które nie powinny mieć problemów ze szczepieniami, jak Włochy, Wielka Brytania czy Francja. W 2011 r. odnotowano ok. 35 tys. przypadków odry w 42 krajach. Dziewięć osób zmarło, a ok. 7 tys. było hospitalizowanych - informuje Paulina Miśkiewicz, dyrektor Biura WHO w Polsce. Tematem wartym podkreślenia będzie także kluczowa rola pracowników ochrony zdrowia w promowaniu szczepień wśród rodziców.

Wśród pozostałych celów obchodów VII Europejskiego Tygodnia Szczepień znalazły się również: utrzymanie statusu regionu wolnego od polio (w tym roku przypada 10 rocznica ogłoszenia tego faktu, ale ogniska epidemiczne tej choroby istnieją jeszcze na świecie, np. w Chinach, Pakistanie) oraz promowanie szczepień dla osób w podeszłym wieku, dla których te przeciwko grypie należą do kategorii ratujących życie.

Polskie obchody koordynuje Departament Matki i Dziecka w Ministerstwie Zdrowia.

W dniach od 21-27 kwietnia w placówkach służby zdrowia w całym powiecie jak również w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej Janów Lubelski będą podejmowane działania na rzecz propagowania szczepień ochronnych (punkty informacyjne z rozdawnictwem materiałów oświatowych).

Choroby objęte programem szczepień ochronnych w powiecie Janów Lubelski

W zakresie chorób, przeciwko którym prowadzi się obowiązkowe szczepienia ochronne sytuacja epidemiologiczna w naszym powiecie była dobra. Nie notowano zachorowań na odrę, tężec, błonicę. Odnotowano wzrost zachorowań na różyczkę natomiast spadek zachorowań na ospę wietrzą.

Realizacja szczepień ochronnych

Szczepienia ochronne realizowane są w 14 gabinetach szczepień placówkach opieki zdrowotnej w tym w NZOZ Stacja Dializ „Diaverum” w Janowie Lubelskim ul. Zamoyskiego 149. Stan uodpornienia dzieci w zakresie Programu Szczepień Ochronnych jest dobry. Propagowane są również szczepienia zalecane. W 2011r. zaszczepiono 18 osób przeciw meningokokom, 55 osób przeciw pneumokokom, 679 osób przeciw grypie, 15 osób przeciw ospie wietrznej, 3 osoby przeciw rotawirusom, 5 osób przeciw WZW typu A. Wysłano 98 upomnień do opiekunów dzieci w związku niedopełnieniem obowiązku szczepienia, dzieci objętych programem szczepień ochronnych. W 2011r. nie notowano niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Opracowanie: pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

 

 


Dodano: 18 kwietnia 2012 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl