Dodano: 4 kwietnia 2012 r.

ŚWIATOWY DZIEŃ ZDROWIA

Jak co roku 7 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. W tym roku WHO ogłosiła hasło, które zwraca uwagę na problem starzenia się człowieka. „Starzenie się i zdrowie” to znaczący problem, bowiem dotyczy on co dziesiątego mieszkańca Ziemi. Jak podaje ONZ właśnie co dziesiąty mieszkaniec naszego globu ma dzisiaj 60 i więcej lat. Prognozy na najbliższe dziesięciolecia przewidują przyrost populacji osób starszych do poziomu co piątego człowieka, a w roku 2150 ma to być już 30 % ogółu ludzkości.

O tym jak długo dany osobnik żyje decydują nie tylko czynniki biologiczne, ale również środowiskowe, a usunięcie niekorzystnych czynników środowiska może znacznie wydłużyć życie jednostki. Pomimo bardzo sprzyjających warunków środowiskowych oraz biologicznych człowiek i tak ulega procesom starzenia bo są to odwieczne prawa natury.

Kształtująca się zmiana demograficzna będzie miała znaczący wpływ na zdrowie publiczne. Zachowanie dobrego zdrowia na długo jest niezwykle ważne, zwłaszcza, że jak dowodzą badania medyczne, zdrowy tryb życia w znaczący sposób może spowolnić proces starzenia i przedłużyć nasze życie nawet o 10 lat. Jeśli mamy pozostać niezależni i aktywnymi w społeczeństwie, pomoże nam w tym zdrowa dieta, regularne ćwiczenia fizyczne, wysiłek intelektualny, ograniczenie stresu.

Rok 2012 ogłoszono również Europejskim Rokiem Aktywności Ludzi Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej przez Radę Unii Europejskiej.

„Więcej Zdrowia - Więcej Życia” – to hasło, pod którym swoje działania podejmować będzie resort zdrowia w Polsce w 2012 r.

Opracowała: K. Łukasik

pracownik Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia PSSE w Janowie Lubelskim

na podstawie materiałów Światowej Organizacji Zdrowia

 

 


Dodano: 4 kwietnia 2012 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl