Dodano: 2 marca 2012 r.

 

PROTESTOWALI W OBRONIE JANOWSKIEGO SĄDU…

„Czy mądre rządy likwidują sądy?”- to jeden z wielu transparentów jakie pojawiły się 28 lutego przed gmachem Ministerstwa Sprawiedliwości w Warszawie. Pikietujący w liczbie ponad tysiąca osób, wzięli udział w ogólnopolskiej akcji protestacyjnej przeciwko zapowiadanej likwidacji 116 sądów rejonowych w całym kraju. Na liście sądów zagrożonych likwidacją jest również Sąd Rejonowy w Janowie Lubelskim.

Z terenu powiatu janowskiego do pikietujących dołączyli przedstawiciele lokalnych władz w osobach: Starosty Janowskiego - Jerzego Bieleckiego, wójta Gminy Modliborzyce - Witolda Kowalika, Wójta Gminy Godziszów - Andrzeja Olecha, Wójta Gminy Potok Wielki - Jerzego Pietrzyka, Wójta Gminy Batorz - Henryka Michałka, Wójta Gminy Dzwola - Marka Piecha Wójta Gminy Chrzanów - Czesława Jaworskiego, Burmistrza Janowa Lubelskiego - Krzysztofa Kołtysia oraz osoby związane z wymiarem sprawiedliwości.

W trakcie protestu, przez prawie 1,5 godziny przed siedzibą ministra Jarosława Gowina przemawiali prezydenci, burmistrzowie i starostowie z najdalszych zakątków Polski, żądający poważnego traktowania ludzi, szacunku dla "prowincji", taniego państwa - ale nie kosztem obywatela. Zgodnie podnoszono, że po sądach przyjdzie czas na prokuratury, a potem być może na szpitale powiatowe? Jak mówiono, w wielu miastach sądy działały od 100-150 lat, ich pracę była w stanie przerwać tylko II wojna światowa. W wielu miastach kosztem wielu milionów złotych budowano nowe gmachy sądów, mające dziś 2 - 4 lata, a teraz jedną decyzją ministra dokonuje się zamachu na władzę sądowniczą. Pod koniec demonstracji pięcioosobowa delegacja dostarczyła do ministerstwa listy protestacyjne w sprawie obrony sądów. Ogólnopolska inicjatywa zebrała ich ponad 200 tys.

W imieniu delegacji z Janowa Lubelskiego głos zabrał Krzysztof Kołtyś - Burmistrz Janowa Lubelskiego, który podkreślił, że projektowana reforma jest zaprzeczeniem reformy administracyjnej kraju, jest niesprawiedliwa społecznie, gdyż odbywa się kosztem najsłabszych i jest zaprzeczeniem idei przyjaznego państwa. Ponadto stwierdził, że jest to próba dokonania pierwszego rozbioru mniejszych powiatów. Ogólnopolski komitet protestacyjny zapowiedział, że wtorkowa akcja protestacyjna to kolejna , ale z całą pewnością nie ostatnia inicjatywa podejmowana w obronie zagrożonych likwidacją sądów. Poniżej foto - relacja z akcji protestacyjnej.

Tekst: Anna Jaremek

 


Dodano: 2 marca 2012 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.