Dodano: 20 lutego 2012 r.

SZLACHETNA I SKUTECZNA POMOC PO RAZ TRZECI

„Każdy z nas może mnożyć dobro naokoło siebie”

Już po raz trzeci na terenie powiatu janowskiego, a po raz jedenasty w Polsce, została przeprowadzona akcja SZLACHETNA PACZKA. Osobą prowadzącą akcję był Lider Rejonu, który miał za zadanie pozyskać wolontariuszy, adresy potrzebujących rodzin, miejsce na magazyn i osoby do rozwożenia paczek. SZLACHETNA PACZKA to ogólnopolska akcja świątecznej pomocy (od tego roku zyskała miano projektu) – realizowana od 2001 roku przez Stowarzyszenie WIOSNA z Krakowa, której pomysłodawcą i prezesem jest ks. Jacek Stryczek – duszpasterz akademicki i ludzi biznesu. Głównym jej założeniem jest idea przekazywania bezpośredniej pomocy – by była ona skuteczna, konkretna i sensowna.

W tym roku pomogliśmy 56 rodzinom z naszego powiatu. W zeszłym roku 49 rodzin otrzymało pomoc. W SZLACHETNEJ PACZCE prywatni darczyńcy odpowiadają na potrzeby osób najbardziej ubogich ze swojego miasta lub okolicy. W naszej janowskiej akcji darczyńcami z Janowa Lubelskiego byli: Powiatowy Bank Spółdzielczy, Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Porytowego Wzgórza, Zespół Szkół Zawodowych, Publiczna Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi im. Jana Zamoyskiego, Gimnazjum Publiczne im. Jana Pawła II, pracownicy szpitala, Urząd Miejski, Komenda Powiatowa Policji, Nadleśnictwo, Szkoła języków obcych „THE BEST”, Stowarzyszenie Forum Młodych Ludowców, Powiatowa Stacja Sanitarno – Epidemiologiczna, księża z parafii p.w. Świętej Jadwigi Królowej, księża z parafii p.w. Świętego Jana Chrzciciela, Pani Urszula Czuba – Dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej, Przedsiębiorstwo Produkcyjno – Handlowe „Janex” oraz osoby prywatne, którym serdecznie dziękujemy w imieniu własnym i obdarowanych rodzin. Natomiast darczyńcami spoza naszego miasta byli: Urząd Gminy Dzwola, Zespół Szkół w Krzemieniu, Zespół Szkół w Chrzanowie, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Potoczku, ksiądz Mariusz Guziak i ministranci z parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Andrzejowie, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum z Hedwiżyna, Stowarzyszenie Forum Młodych Ludowców z Lublina, a także darczyńcami były osoby prywatne z Modliborzyc, Wierzchowisk, Kraśnika, Chojnowa (woj. dolnośląskie), z Raciborza, Poznania, Zamościa i Warszawy.

Liderami Zespołu były: Joanna Sajewska, Natalia Kiszka, Angelika Wieczorek i Aneta Stasiak. Do grona wolontariuszy dołączyło w tym roku trzech nauczycieli, dwóch absolwentów oraz kilkoro uczniów Zespołu Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim i jeden nauczyciel z Zespołu Szkół w Wierzchowiskach Drugich. Wśród wolontariuszy byli także księża z Janowa Lubelskiego i Branwi, jak również pracownicy miejscowego Ośrodka Pomocy Społecznej na czele z Panią Kierownik tej placówki.

Po etapie rekrutacji, Lider Rejonu przystąpił do przeszkolenia wolontariuszy, następnie delegowaniem zadań i zarządzaniem nimi oraz raportowaniem wyników na kolejnych etapach akcji do Koordynatora Regionalnego, a następnie do głównego koordynatora w regionie lubelskim. Zdobyliśmy adresy rodzin potrzebujących, biorąc pod uwagę ilość wolontariuszy, ponieważ obowiązywała nas zasada, że jeden wolontariusz opiekuje się maksymalnie trzema rodzinami. Następnie udawaliśmy się z ankietami 1A (dane rodziny) i 1B (konkretne potrzeby) pod wskazane adresy, aby przeprowadzić wywiad, jak również ocenić sytuację tych osób. Kolejnym etapem było wprowadzenie danych z ankiet i opisu rodziny do anonimowej bazy SZLACHETNEJ PACZKI i zatwierdzenie tego przez Lidera Rejonu. Dnia 19 listopada 2011 roku została otwarta baza dla darczyńców – ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka.

W dniach 9 - 11 grudnia 2011 roku pełniliśmy dyżury w magazynie SZLACHETNEJ PACZKI, który był zlokalizowany w domu parafialnym Św. Józefa przy parafii Św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim. Darczyńcy dostarczali paczki do magazynu o ustalonych godzinach, następnie wolontariusze w towarzystwie kierowców (Sławomir Nakonieczny, Rafał Felek, Janusz Sulowski, Edward Białek, Bartosz Szabat, Ochotnicza Straż Pożarna z Branwi) oraz Lidera Rejonu rozwozili paczki do oczekujących na nie rodzin. Radość i łzy wzruszenia wszystkich ludzi okazały się bezcenne – to największe podziękowanie dla tych, którzy przyczynili się w sprawny przebieg tegorocznej akcji w powiecie janowskim. Odpowiedzieliśmy na potrzeby 56 rodzin. To nasz ogromny wspólny sukces. Mamy nadzieję, że przy organizacji IV edycji tej wspaniałej akcji w naszym rejonie, uda się obdarować równie wiele potrzebujących rodzin.

14 stycznia 2012 roku w Sali Błękitnej Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie odbyło się oficjalne zakończenie projektu SZLACHETNA PACZKA w województwie lubelskim, podczas którego Koordynator Wojewódzki Pani Małgorzata Łubińska wraz z Koordynatorami Regionalnymi wręczyła wszystkim Liderom Rejonu certyfikaty, a także podziękowania za szlachetne serce. Nasz rejon otrzymał wyróżnienie w plebiscycie dla Super Lidera Lubelskiej Szlachetnej Paczki 2011 w kategorii: pozyskanie Darczyńców, czyli „Lep na Darczyńcę”. Udział w takiej akcji okazuje się dla wolontariusza niezwykłą przygodą, doświadczeniem, które wzbogaca, otwiera oczy na drugiego człowieka i rozwija świadomość, jak wiele można zrobić, by pomóc. Kto raz odwiedził rodzinę potrzebującą, organizował dla niej pomoc i głęboko przeżył udział w PACZCE, już nigdy nie będzie taki sam. W każdym z nas jest niesamowity potencjał oraz ten czuły punkt – zapał do życia i energia do działania – trzeba je tylko znaleźć … Pamiętaj, nie musisz być bogaty, by pomagać innym. Pomóż nam pomagać.

Pragnę podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu akcji, mając na uwadze dobro innych, a dziękuję przede wszystkim Ks. kanonikowi Janowi Sobczakowi za duchowe wsparcie, pomoc, życzliwość i dobre słowo. Dziękuję również Panu Jerzemu Bieleckiemu i Panu Włodzimierzowi Gomółce – Starostom Powiatu Janowskiego za przekazanie upominków dla darczyńców w postaci przewodników po powiecie janowskim. Słowa podziękowania kieruję także do Państwa Czesławy i Ludwika Sulowskich za zorganizowanie dla nas smacznego cateringu z prowadzonej przez nich Restauracji „Hetmańska”.

Anna Szmidt- Lider Rejonu Janów Lubelski w ogólnopolskim projekcie „Szlachetna Paczka”

 

 


Dodano: 20 lutego 2012 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.