Dodano: 2 lutego 2012 r.

 

ZACZĘŁO SIĘ OD „WYSTRZĘPIOKA”

W Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim w dniu 25 stycznia br. otwarto wystawę prac wycinankarskich Pani Anny Słabczyńskiej.

Pani Anna Słabczyńska mieszkająca w Lublinie, od wielu lat zajmuje się wykonywaniem wycinanek. Wychowała się na lubelskiej wsi. Urodziła się w 1959 r. w Płouszowicach – Kopaninie. Tam pod okiem swojej babci nauczyła się wykonywać jednobarwne wycinanki, którymi seniorka rodziny dekorowała izbę. Wykonywała je początkowo nożycami wykutymi przez kowala z tzw. szarego papieru, czasami malowanego czerwonym burakiem, farbką do bielizny, węglem drzewnym. Jak sama mówi o swojej twórczości: - Wykonuję ludowe wycinanki z papieru bez używania szablonów znane pod nazwą „Wycinanki Lubelskie”. Wycinam je z papieru „glansowego”, czyli papieru kolorowego z połyskiem, nożycami krawieckimi, rzadziej nożyczkami do papieru. Kiedyś w naszym regionie wycinanki nie były bardzo „koronkowe”. Miały „swoisty” skromny styl, który gdzieniegdzie przetrwał do dzisiaj. Wówczas w większości chat na wsiach ludzie byli niepiśmienni, ale nożycami potrafili wyciąć prawdziwe dzieła sztuki.

Pomysły do wycinanek Pani Anna czerpie z otaczającego ją świata, głównie z przyrody i z przekazu rodzinnego – korzysta z zachowanych rodzinnych wzorów „wystrzępioka”. Wśród jej twórczości wycinankarskiej można znaleźć wycinanki o układzie pasowym i pionowym zawierające motywy zoomorficzne, antropomorficzne i roślinne oraz wycinanki wieloosiowe, których wzór tworzony jest przez różnego rodzaju nacięcia w kształcie oczek, ząbków, strzałek w odśrodkowym układzie osiowym. Dekorację tutaj tworzą wszelkiego rodzaju nacięcia, które układają się w powtarzalny, symetryczny wzór oraz ząbkowane krawędzie. W wycinankach z motywami zoomorficznymi, antropomorficznymi czy roślinnymi dekoracyjny charakter stanowi pozostawiony papier w kształcie postaci kobiecej, kwiatów czy ptaszków. Bardzo duże znaczenie dla Pani Anny ma przekaz pokoleniowy. Twórczyni powtarza przekazane wzory. Szuka także własnych rozwiązań np. w układzie elementów i ich powtarzalności. Uczestniczy w organizowanych przez Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim: warsztatach w ramach programu „Ginących zawodów i umiejętności”, w kiermaszach sztuki ludowej w ramach Jarmarku Janowskiego i Festiwalu Kaszy, na których prezentuje wycinankę - zanikającą dziedzinę kultury ludowej.

Wystawa prac Pani Anny potrwa do końca marca br. Zapraszamy!


Dodano: 2 lutego 2012 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2012 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.