Dodano: 5 grudnia 2011 r.

JANÓW LUBELSKI W PIERWSZEJ DZIESIĄTCE

Czy to prawda, że wydajemy coraz więcej na funkcjonowanie urzędów? W skali kraju tak i o dziwo jest to naturalny stan rzeczy. Wydatki publiczne stale rosną, stąd też rosną wydatki na administrację, która ma zapewnić należytą obsługę sektora publicznego.

Na łamach pisma samorządowego „Wspólnota” począwszy od 2004 roku prezentowany jest ranking prof. Pawła Swianiewicza ukazujący wydatki samorządów na administrację. W podsumowaniu za 2010 rok Janów Lubelski znalazł się na 10 pozycji w rankingu najniższych wydatków bieżących na administrację w przeliczeniu na 1 –go mieszkańca w kategorii miast powiatowych poniżej 20 tys. mieszkańców. 10 miejsce w rankingu, na którym znalazła się nasza Gmina, świadczy o gospodarnej i racjonalnej polityce prowadzonej przez nasz samorząd. Pomimo realizacji dużo większej ilości zadań niż w latach poprzednich poziom zatrudnienia w urzędzie miejskim na przestrzeni lat pozostaje na podobnym poziomie. Świadczy to o wzroście wydajności pracy naszych urzędników. Z kolei przykładem szukania oszczędności w wydatkowaniu środków publicznych jest choćby przeprowadzony w październiku bieżącego roku przetarg na dostawę energii na 2012 i 2013 rok dla gminy i jednostek organizacyjnych Gminy. Tego typu współdziałanie gminy z jednostkami jej podległymi pozwala zredukować koszty. Przykładem zmniejszenia kosztów funkcjonowania urzędu są również zapytania ofertowe przy dokonywaniu wszelkiego rodzaju zakupów, które mają na celu wyłonienie najtańszej oferty cenowej.

Reasumując, można pokusić się o stwierdzenie, że jeśli rośnie budżet jednostki samorządu terytorialnego, tym samym powoduje zwiększoną aktywność inwestycyjną, która skutkuje wzmożoną potrzebą obsługi formalnej i merytorycznej, zazwyczaj podejmowaną przez samorząd z własnej kieszeni. Przed samorządami stoi zatem trudne zadanie, muszą z jednej strony racjonalnie wydawać publiczne pieniądze, a z drugiej nie dopuścić do tego, by spadła jakość wykonywanych przez nie zadań.

Anna Jaremek

 

 


Dodano: 5 grudnia 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.