Dodano: 8 listopada 2011 r.

 

ONI ODESZLI - MY POZOSTALIŚMY I PAMIĘTAMY

Listopad to miesiąc szczególny, to czas kiedy bardziej, niż zwykle ożywa nasza pamięć o zmarłych. Idziemy na cmentarz, przyklękamy nad grobami i palimy znicze. Wszystko to, to znak, że pamiętamy. Pamiętają również pracownicy i mieszkańcy Domu Pomocy Społecznej ”Barka”. W pierwszych dniach listopada towarzyszyliśmy Im na cmentarzu, gdy odwiedzali groby byłych mieszkańców i pracowników „Barki”, a 8 listopada br. spotkaliśmy się znów, by już tradycyjnie razem powspominać tych, którzy odeszli.

Po Mszy św. odprawionej w Kaplicy „Barki” w intencji zmarłych pracowników i mieszkańców, a także pracujących tu kapłanów i siostry zakonne zgromadziliśmy się w ”Sali pod świerkami”, by wysłuchać przygotowanego na okoliczność Święta Zmarłych programu artystycznego i pokazać, że pamiętamy.
Po środku sali duże czerwone serce, a na nim wypisane imiona i nazwiska wszystkich, którzy w ciągu minionego roku już na zawsze opuścili„ Barkę” i ziemskie życie. Obok serca zapalona świeca, a dookoła mieszkańcy i pracownicy „Barki”, którzy pamiętają i chętnie dzielą się swoimi refleksjami i rozdrapującymi rany wspomnieniami o swoich biskich zmarłych. Wspominają matkę, która błogosławiła ich na drogę przed każdym wyjściem z domu, ojca, który sprawiał, że czuli się bezpieczni i szczęśliwi, brata i siostrę, którzy odeszli, kolegę i koleżankę, z którym dzielili pokój lub mieszkali przez ścianę, kapłanów, siostry zakonne i pracowników, którzy jeszcze tak niedawno tu pracowali. Wspominają, wypowiadają imiona, zapalają świeczkę i modlą się, by w ten sposób pokazać, że pamiętają.

Pamięć i szacunek dla zmarłych można okazywać na wiele sposobów: modląc się, odwiedzając groby, paląc znicze, czy tak, jak robią to mieszkańcy i pracownicy „Barki”., ale tak naprawdę nieważne jest jakiego użyjemy sposobu, ważne jest to, żeby pamiętamy.

Tekst i foto: BB

 


Dodano: 8 listopada 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.