Dodano: 5 listopada 2011 r.

 

BOREM, LASEM…

Poznawanie bogatych walorów przyrodniczych i krajobrazowych Ziemi Janowskiej warto rozpocząć od wizyty w Leśnym Kompleksie Promocyjnym” Lasy Janowskie”. Miejsce to ma wiele do zaoferowania „nowemu” turyście, a turyście, który dawniej tu zawitał i zechce wrócić znów „Lasy Janowskie” pozwolą odkryć się na nowo. W ostatnim czasie wiele się tu zmieniło, co mogliśmy zobaczyć na własne, mając za przewodnika pracującego w Lasach Janowskich ponad trzydzieści lat Henryka Rążewskiego. Zanim omówimy pozytywne zmiany, zatrzymajmy się chwilę przy Nadleśnictwie Janów Lubelski będącym jednocześnie Leśnym Kompleksem Promocyjnym „Lasy Janowskie, bo jak wiemy, żadne zmiany nie zachodzą samoistnie, a ich kierunek wytycza człowiek.

Stanowisko Nadleśniczego Nadleśnictwa Janów Lubelski objął 1 czerwca 2009r. Pan Henryk Rążewski. Nowym zastępcą został 21 grudnia 2009 r. Bartłomiej Kosiarski z Nadleśnictwa Biłgoraj.

Administracją, czyli zarządzaniem, nadzorowaniem i pilnowaniem, wszystkiego tego, co się dzieje w Lasach Janowskich zajmuje się 82 pracowników.

To właśnie Zarząd i kadra, realizując poszczególne programy, pracuje nad tym, aby turysta zechciał tu przyjechać a po wyjeździe jeszcze niejeden raz wrócić.

W ramach ogólnopolskiego programu małej retencji nizinnej realizowanego przez Lasy Państwowe, którego część dokonuje się w Lasach Janowskich. Nadleśnictwo wykonuje cztery zbiorniki wodne, jeden z nich o powierzchni 67 arów powstaje w Rzeczycy, trzy następne, o łącznej powierzchni 68 arów budowane są w leśnictwie Obrówka.

Zbiorniki te przede wszystkim mają gromadzić wodę, ale niewątpliwie, będą służyć również celom rekreacyjnym.

W bieżącym roku zakończono również projekt modernizacji ścieżek edukacyjnych o wartości 360 tys. zł, współfinansowany z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Osobom, znajdującym się na ścieżkach rowerowych w okolicy Szklarni i Porytowego Wzgórza rzucają się w oczy nowe drewniane kładki, zadaszenia z grillem dla turystów, zamontowano tablice informacyjne, a także robiący wrażenie solidny, dębowy most – platforma widokowa na rzece Branew. Nowy most to sposób na uchronienie zabytku – dawnego toru - kolejki, którym niegdyś parowozy, a później motowozy transportowały drewno. Wszystkie te udogodnienia sprawiają, że pobyt na terenie Nadleśnictwa i leśne wycieczki są dla turysty czystą przyjemnością.

Na potrzeby turystów wyremontowano i częściowo utwardzono niektóre odcinki ścieżek rowerowych.

Przemieszczanie się po lesie, pieszo, czy rowerem stało się prostsze dzięki nowym drogom leśnym, które wcześniej były drogami gruntowymi, a teraz zostały utwardzone nie żużlem, a kamieniem naturalnym. Nowe drogi służą nie tylko turystom, ale również znacznie ułatwiają pracę w lesie. Dziś, zdecydowanie łatwiej jest wywieźć drewno z lasu bez obaw, że się ugrzęźnie w błocie.

Bo las nie tylko przyjmuje gości, ale również daje drewno. W ciągu roku Nadleśnictwo Janów Lubelski pozyskuje ok. 120 tys. metrów sześciennych drewna, z którego 85% stanowi sosna, 9 % jodła, a resztę drewno liściaste.

Zrywką, zalesianiem i transportem drewna na terenie Nadleśnictwa zajmuje się kilkadziesiąt firm zatrudnianych z zewnątrz.

Leśny Kompleks Promocyjny” Lasy Janowskie” to jak widzimy, sprawna machina i dobry przykład tego jak chroniąc walory przyrodnicze można gospodarczo wykorzystywać las i przy tym jeszcze pokazywać i podkreślać jego społeczne i edukacyjne funkcje.

Na zakończenie, wspólnie z Nadleśniczym apelujemy i prosimy Was drodzy turyści i mieszkańcy regionu, abyście użytkując nowe zadaszenia, grill, kładki, czy most pozostawili je w należytym stanie, nie dewastowali, bo wszystko to jest robione dla naszego wspólnego dobra i jest wizytówką Ziemi Janowskiej!

 

Tekst i foto: redakcja

TAK BYŁO WIOSNĄ BIEŻĄCEGO ROKU...

 


Dodano: 5 listopada 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.