Dodano: 22 sierpnia 2011 r.

 

WAKACYJNA SZKOŁA TRADYCJI GARNCARSKICH

W Łążku Garncarskim, dwa razy w tygodniu przez całe wakacje odbywają się zajęcia garncarskie dla mieszkających tam dzieci. Dzięki nim dzieci poznają tradycję swych przodków i swojej rodzinnej miejscowości. Na pierwszych spotkaniach rysowały swoje drzewa genealogiczne. Przez całe wakacje spisują w kronikach wspomnienia o garncarskiej przeszłości starszych krewnych i sąsiadów.

Zajęcia odbywają się pod kierunkiem pary doświadczonych garncarzy Barbary i Mieczysława Żelazków w ich pracowni garncarskiej. Dzieci uczą się toczenia na kole garncarskim oraz „pisania” czyli zdobienia naczyń tradycyjnymi wzorami łążkowskimi, które należą do najpiękniejszych w kraju i są wyjątkowe, charakterystyczne tylko dla tego ośrodka garncarskiego. Dzieci poznają zasady kompozycji zdobień oraz uczą się trudnej sztuki tradycyjnego pisania za pomocą rożka krowiego wypełnionego płynną polewą z rozrobionej gliny.

Połączenie zabawy z nauką umożliwia młodym mieszkańcom Łążka Garncarskiego ciekawe spędzenie wakacji i pozwala mieć nadzieję, że garncarstwo w Łążku nie zaginie.

Wakacyjna szkoła przetrwania tradycji garncarskich dla dzieci jest częścią projektu p.t. „Nie święci garnki lepią”, mającego na celu pielęgnowanie tradycji w Łążku Garncarskim i realizowanego do końca tego roku przez Akademię Kobiet Twórczych AKT w ramach programu dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Dziedzictwo Kulturowe – Kultura Ludowa”. Zajęcia dla dzieci uzyskały wsparcie finansowe Burmistrza Janowa Lubelskiego oraz Zarządu Województwa Lubelskiego w realizacji zadania publicznego w zakresie kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Irena Godyń

Zarząd Akademii Kobiet Twórczych AKT

 


Dodano: 22 sierpnia 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.