Dodano: 7 sierpnia 2011 r.

“EUROQUIZ 2011” W JANOWIE LUBELSKIM

Prawie 1000 osób odwiedziło mini - miasteczko Komisji Europejskiej, które pojawiło się w Janowie Lubelskim, przy okazji Festiwalu Kaszy „Gryczaki”. Najważniejszym punktem programu był konkurs wiedzy o Unii Europejskiej „EuroQuiz”, w którym można było wygrać atrakcyjne nagrody. Wzięło w nim udział prawie 70 osób, przed sceną gromadził się tłum chętnych, żeby wziąć udział w konkursie.

Najważniejszym punktem programu był dwugodzinny konkurs wiedzy o Unii Europejskiej, w którym wzięło udział blisko 70 osób, choć gdyby konkurs nie skończył się wraz z wyczerpaniem się przygotowanych zestawów nagród, chętnych znalazłoby się więcej. Trochę wspólną zabawę popsuł deszcz, który zaczął padać, gdy kończyliśmy konkurs. Padały pytania m.in. o to ile krajów liczyła UE w 2002 roku, które kraje mają obecnie status krajów kandydujących do UE i na co przeznacza się najwięcej pieniędzy z unijnego budżetu. Pytaliśmy też o kryzys finansowy i gospodarczy oraz o to, w jaki sposób UE stara się z nim walczyć.

Dzieci miały szansę wylosować łatwiejsze pytania, na przykład o stolicę Węgier lub o to, z jakiego kraju pochodzą muminki. Najwięcej śmiechu wywołało pytanie, „co oznaczają unijne gwiazdki na tablicach informacyjnych, ustawionych przy autostradach lub oczyszczalniach ścieków. Wśród odpowiedzi można było znaleźć taką, że „przejeżdżał w pobliżu unijny komisarz”, że „UE pobiera opłaty za korzystanie z tych obiektów” i wreszcie prawidłową odpowiedź, że „inwestycja jest współfinansowana z unijnego budżetu.

Dla najmłodszych ustawiliśmy unijne „koło fortuny”. Wystarczyło zakręcić, wylosować dany kraj UE, odpowiedzieć na dziecinnie łatwe pytanie i wygrać drobny upominek.

W namiocie z napisem „Komisja Europejska w Polsce” czekały na wszystkich chętnych publikacje: od materiałów dotyczących polskiej prezydencji, po książeczki o językach w UE i funduszach strukturalnych. Rozdawaliśmy też materiały informacyjne na temat możliwości podejmowania pracy w innych krajach UE, polityki społecznej, programów młodzieżowych i budżetu. Ogromnym powodzeniem cieszyły się kolorowe mapy z charakterystycznymi symbolami poszczególnych krajów UE. Dzieci sięgały najczęściej po publikację „Odkryjmy Europę” i po krótki przewodnik po językach UE. Dorośli interesowali się materiałami na temat praw konsumentów, szybko znikał też „Przewodnik po traktacie lizbońskim” oraz specjalny dodatek poświęcony kwestii wolontariatu, a także publikacji na temat polskiej prezydencji.

Do namiotu z napisem „Chcę pomagać” zaprosiliśmy organizację zajmującą się wolontariatem „Wolontariat”, na miejscu można było dowiedzieć się wszystkiego o pomaganiu i rozwiązać krzyżówkę przygotowaną dla dzieci przez wolontariuszy. Rok 2011 został ogłoszony przez Komisję Europejską Europejskim Rokiem Wolontariatu. W związku z tym w miasteczku europejskim nie mogło zabraknąć publikacji związanych z tą tematyką. W wolontariat angażuje się jedynie 16 proc. Polaków – przypomina Rafał Rudnicki – szef wydziału Informacji i Komunikacji Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce. Dlatego tak ważne jest, aby pokazać Polakom, co wynika z wolontariatu, że to z jednej strony konkretna pomoc potrzebującym, a z drugiej satysfakcja tych, którzy pomagają.

Specjalną atrakcją nawiązującą do tematu wolontariatu były setki balonów, na których dzieci przez cały dzień odznaczały swoje dłonie lub wpisywały swoje imiona. Na zakończenie konkursu „EuroQuiz” balony poszybowały w niebo, symbolizując wszystkie zobowiązania do pomocy innym, złożone przez najmłodszych.

W namiocie tematycznym „Polska Prezydencja” można było wziąć udział w symulacji wyścigów samochodowych, które, obok przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, mają symbolizować przyspieszenie zmian, zachodzących w naszym kraju.

Nagrody czekały również na osoby chcące zmierzyć się z tematyką dotyczącą zapobiegania zmianom klimatycznym. Przy makiecie osiedla mieszkaniowego, zasilanego dzięki instalacji energii wiatrowej można było przetestować swoją wiedzę w tej kwestii. Jak? Dzięki „szafie kramarza” - za wskazanie przedmiotów o szkodliwym wpływie na klimat i wrzucenie do odpowiednio oznakowanego kontenera na odpady.

Najmłodsze dzieci mogły poprosić o pomalowanie buzi w tygryska, spidermana lub motylka, a starsi chętnie pozowali do zdjęć na tle ścianki z nadrukiem zdjęcia brukselskiej siedziby Komisji Europejskiej – „Berlaymont”. Po kilku minutach zdjęcie otrzymywali od nas w prezencie.

Motywem przewodnim czwartej edycji letniej akcji informacyjno – edukacyjnej Komisji Europejskiej „EuroQuiz 2011” jest rozpoczęta 1 lipca br. polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, a także Europejski Rok Wolontariatu oraz tematyka oszczędzania energii i zapobiegania zmianom klimatycznym.

Do tego nawiązywały właśnie atrakcje przygotowane dla mieszkańców Janowa Lubelskiego. Obecność Komisji Europejskiej w Janowie Lubelskim nie byłaby możliwa, gdyby nie dobra współpraca z władzami miasta oraz Janowskim Ośrodkiem Kultury, który chętnie zgodził się na rozstawienie w ich mieście mini-miasteczka europejskiego.

Pierwsza edycja akcji informacyjno - edukacyjnej “EuroQuiz” odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. Rok później objęła już 12 miast, a w ubiegłym roku 15, przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników.

W tym roku na trasie letniej akcji Komisji Europejskiej w Polsce znalazły się:

Sochaczew (12.06), Łańcut (18.06), Jasło (19.06), Żnin (25.06), Pleszew (26.06), Mrągowo (2.07), Orzysz (3.07), Mława (10.07), Miastko (16.07), Łeba (17.07), Janów Lubelski (6.08), Szczawnica (13.08), Limanowa (14.08), Bolesławiec (20.08) i Czechowice - Dziedzice (28.08).

Więcej informacji na stronie Komisji Europejskiej w Polsce:

www.ec.europa.eu/polska

oraz na Facebook: http://www.facebook.com/komisjaeuropejska

 

Tekst i foto: Paulina Ross

 


Dodano: 7 sierpnia 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.