Dodano: 12 czerwca 2011 r.

 

ZAWODY BIEGOWE WRÓCIŁY DO JANOWA!

Wielu mieszkańców naszego miasta z rozrzewnieniem wspomina organizowane corocznie w latach 1984-1997 zawody biegowe – Szlakiem Walk Partyzanckich - Porytowe Wzgórze.

Rozgrywki biegowe propagowały zdrowy tryb życia i promowały nasze miasto, ściągającą do Janowa Lubelskiego wielu znakomitych długodystansowców.

Postanowiliśmy więc wrócić do tradycji i reaktywować zawody biegowe.

Uznaliśmy też, że to właśnie na nas, społeczności Liceum noszącego imię Bohaterów Porytowego Wzgórza, spoczywa obowiązek pielęgnowania pamięci bohaterów największej bitwy partyzanckiej stoczonej z hitlerowską armią w czerwcu 1944 roku na naszych terenach.

Inicjatorką, pomysłodawczynią i główną siłą napędową I Biegu Partyzantów, który odbył się 5 czerwca była nasza koleżanka, nauczycielka i zapalona biegaczka pani Magdalena Wójtowicz.

Do organizacji biegu chętnie włączyli się inni nauczyciele, Samorząd Uczniowski i uczniowie szkoły. Okazało się, że organizacja takiego przedsięwzięcia to ogromne wyzwanie.

Honorowy patronat nad I Biegiem Partyzantów objęli Burmistrz Janowa Lubelskiego pan Krzysztof Kołtyś i Starosta Powiatu pan Jerzy Bielecki. Przygotowanie biegu trwało około dwóch miesięcy. Wielkie zaangażowanie wykazał także nauczyciel w-f pan Wojciech Dąbek, który podjął się obowiązków związanych ze stroną techniczną i zabezpieczeniem trasy. Wszystko musiało być dopracowane i dopięte na ostatni guzik.

Jeszcze rano w dniu biegu nie wiedzieliśmy na jak duże zainteresowanie możemy liczyć.

Jednak z minuty na minutę liczba zgłaszających się rosła, a ostateczna lista biegaczy przerosła nasze oczekiwania. Do wzięcia udziału w I Biegu Partyzantów zgłosiło się 86 zawodników! Wśród nich 17-tu to mieszkańcy naszego miasta. Krótko po godzinie 10 zawodnicy zostali odwiezieni pod pomnik na Porytowym Wzgórzu, a o 11-tej wszyscy stanęli na linii startu.

Foto: M. Bednarczyk

Bieg zainaugurował Burmistrz Janowa, któremu od początku spodobał się nasz pomysł reaktywowania biegu.

Trasa pierwszego biegu na dystansie 12 km wiodła z Porytowego Wzgórza przez las do mety na rynku Starego Miasta w Janowie Lubelskim. Już 40 minut po rozpoczęciu biegu na mecie pojawił się witany brawami pierwszy zawodnik zmęczony, lecz szczęśliwy - zwycięzca biegu, pan Bogdan Dziuba ze Stalowej Woli. Tuż za nim wbiegali na metę kolejni zawodnicy.

Mimo upalnej pogody bieg ukończyli wszyscy biegacze i wszyscy otrzymali medale i dyplomy. O godzinie 13-tej miała miejsce uroczysta dekoracja najlepszych zawodników spośród wszystkich kategorii.

Foto: Małgorzata Deruś

Puchary wręczała Dyrektor LO pani Bożena Ćwiek. Dzięki hojności sponsorów wśród uczestników biegu rozlosowane zostały nagrody pieniężne i rzeczowe. Wszyscy chwalili profesjonalną organizację i wspaniałą atmosferę zawodów. Słychać było opinie o bardzo przyjaznym nastawieniu służb mundurowych (Policja, Straż Miejska), które zabezpieczając trasę oklaskami dopingowały zmagających się w upale sportowców. A było naprawdę gorąco - termometry w cieniu pokazywały prawie 30 stopni. Tym większy szacunek należy się wszystkim, którzy podjęli się wzięcia udziału w biegu.

Tak więc I Bieg Partyzantów już za nami. Chcielibyśmy, aby stal się on znowu stałym punktem w kalendarzu imprez naszego miasta, zwłaszcza, że bieganie staje się coraz bardziej popularną formą aktywności fizycznej i sposobem na zachowanie zdrowia. Postaramy się kontynuować w kolejnych latach to, co przywróciliśmy w tym roku.

Wszystkim, dzięki którym te zawody mogły się odbyć serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc. Podziękowania kierujemy do naszych partnerów, a byli nimi:

- Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Janowie Lubelskim,

- Nadleśnictwo Janów Lubelski,

- Medyczne Studium Zawodowe im Stefanii Wołynki w Janowie Lubelskim,

- Portal LJA. pl - partner medialny.

Dziękujemy sponsorom: firmom -Midas, Techmar, Przedsiębiorstwu Robót Drogowych sp. z o.o. ze Stalowej Woli, Flis-Budownictwu, bar- pizzerii Capri, Hotelowi - Restauracji „Myśliwska”, Aptece „Zyskaj zdrowie”, Centrum Odnowy Biologicznej Vis-á-Vis, sklepowi internetowemu „Natural Born Runners”.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom wychowania fizycznego z naszego Liceum, i wszystkim innym osobom, które pomogły nam w przeprowadzeniu I Biegu Partyzantów.

W imieniu organizatorów - Luiza Jonak

opiekun Samorządu Uczniowskiego

w LO im. Bohaterów Porytowego Wzgórza

w Janowie Lubelskim.

Foto: M. Deruś i M. Bednarczyk

 


Dodano: 12 czerwca 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.