Dodano: 3 czerwca 2011 r.

UWAGA: BAKTERIE ESCHERICHIA COLI STEC

Informacja na temat zapobiegania zakażeniom enterokrwotocznymi

bakteriami Escherichia coli STEC

W związku ze stwierdzonym na terenie Niemiec wzrostem liczby przypadków nieżytów żołądkowo – jelitowych, a zwłaszcza występowania zespołu hemolityczno- mocznicowego(HUS) wywołanego szczepem Escherichia coli (STEC) Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim przypomina o konieczności zachowania szczególnych zasad higieny podczas przygotowywania i spożywania żywności, w szczególności świeżych owoców i warzyw, które będą spożywane na surowo. W pierwszej kolejności należy je namoczyć, a następnie każdą część należy dokładnie i wielokrotnie umyć pod bieżącą wodą. Szczegółowe informacje dotyczące zasad postępowania z żywnością wskazuje wydana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ulotka informacyjna „Pięć kroków do bezpiecznej żywności”.

Kliknij i zapoznaj się z ulotką

Kliknij obrazek! (PDF 125 KB)

Ponadto, biorąc pod uwagę możliwość przeniesienia się zakażenia z człowieka na człowieka drogą pokarmową, zwłaszcza między osobami mającymi ze sobą bliski kontakt, istotne jest również zachowanie zasad higieny osobistej. Należy również pamiętać, że wytrzymałość E. coli na czynniki środowiskowe jest stosunkowo mała. Ginie ona po 20 minutach ogrzewania w temperaturze powyżej 60 °C, jest wrażliwa na środki dezynfekcyjne. Jednakże w środowisku o temp. niższej i odpowiedniej wilgotności utrzymuje się miesiącami. W kale o temp. 0°C może zachować żywotność ponad rok.

Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim informuje, że dotychczas w powiecie Janów Lubelski nie odnotowano przypadków zachorowań spowodowanych bakteriami Escherichia coli z grupy enterokrwotocznych (STEC) – serotypu STEC 0104.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny

w Janowie Lubelskim

mgr Andrzej Kułażyński


Dodano: 3 czerwca 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.