Dodano: 9 kwietnia 2011 r.

MALINA CZARNA BRISTOL

Malina czarna BRISTOL - odmiana amatorska. Nie wytwarza odrostów korzeniowych i nie rozprzestrzenia się po ogrodzie jak malina czerwona. Owoce dojrzewają pomiędzy 10 a 25 lipca. Charakteryzuje się bardzo silnym wzrostem i grubymi, łukowato wygiętymi, lekko kolczastymi pędami. Liście są duże, ciemnozielone, płaskie, z kolcami na ogonkach. Dobrze znosi cięcie i formowanie. Pędy należy przywiązywać do słupków lub do rusztowań już w pierwszym roku wzrostu. Malina czarna owocuje na pędach dwuletnich, które po zakończeniu zbiorów należy wyciąć przy szyjce korzeniowej i zniszczyć. Pozostawiamy tylko młode pędy, które zaowocują w roku następnym.

Rośliny sadzi się w rzędzie co 1 m, a odległość między rzędami co 2 m. Malina czarna wymaga słonecznego miejsca. Nie wytwarza odrostów korzeniowych, co znacznie ułatwia pielęgnację. Krzewy rosną bardzo silnie, dorastają nawet do 4 m. Pędy łukowato wygięte na wierzchołkach, wymagają skracania hamującego wzrost na długość w okresie letnim. Na całej długości pędów występują liczne, zakrzywione do dołu, średniej wielkości kolce. Wyrastające wiosną młode pędy są zielone, z bardzo silnym nalotem woskowym, stopniowo przebarwiają się na niebieskofioletowe. Oryginalne, fioletowo wybarwione, kolczaste, pędy stanowią element dekoracyjny ogrodu. Posadzona w rzędzie większa liczba roślin może być prowadzona w formie żywopłotu. Zbiór owoców przeprowadza się przez okres około dwóch tygodni, najczęściej od połowy lipca. Rośliny są wytrzymałe na mróz.

Owoce są czarne, pokryte silnym nalotem, małe lub średniej wielkości, kuliste, jędrne, łatwo odchodzą od dna kwiatowego. Odznaczają się dobrym smakiem, oraz wysoką wartością przetwórczą. Bardzo dekoracyjne w różnego rodzaju ciastach. Owoce nadają się na przetwory i mrożonki.

Tekst i foto: mgr inż. Stanisław Kowalczyk


Dodano: 9 kwietnia 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.