Dodano: 4 kwietnia 2011 r.

MALINA ŻÓŁTA PORANNA ROSA

Malina Żółta Poranna Rosa: rodowód odmiany jest złożony, zawiera m.in. odmianę Polana i gatunki z rodzaju Rubus, jak „R. occidentalis” i „R. coreanus”. Odmiana owocuje na tegorocznych pędach od końca sierpnia do końca sezonu wegetacyjnego. Może też powtarzać owocowanie w tradycyjnym terminie dojrzewania malin. Roślina wytwarza małą liczbę sztywnych, wyrównanych pędów wysokości około 1,5 m. Są one pokryte gęsto silnymi kolcami.

Owoce są duże, zbliżone do kulistych. Ich barwa jest żółta lub lekko pomarańczowa. Są zwarte, jędrne i bardzo smaczne. Owoce żółte są z reguły słodsze niż czerwone. Pędy i kolce takich odmian mają zwykle barwę zielono-seledynową. Maliny takie mogą być siewkami lub mogą powstawać w wyniku mutacji z odmian o owocach czerwonych. Ze względu na barwę, wielkość i smak owoców, a także na porę ich dojrzewania, jest cenną odmianą do uprawy w ogrodach. Charakteryzuje się ponadto wyjątkowo małą podatnością na gnicie owoców i zamieranie pędów. Mało atakowana jest przez szkodniki. Występuje zarówno odmiana letnia jak i jesienna.

Odmiana jesienna charakteryzuje się tym, że ma większe owoce i nie jest pracochłonna w uprawie. Po owocowaniu wycinamy pędy przy samej ziemi. Maliny są źródłem witamin C, K, B1 i B2, PP, karotenu, błonnika, związków mineralnych. Im więcej witaminy C, tym aromatyczniejsze owoce. Maliny mają też właściwości lecznicze, zarówno owoce jak i liście, stosowane są jako środek na przeziębienie. A to dlatego, że zawierają substancje organiczne i olejki eteryczne mające właściwości rozgrzewające i antyseptyczne.

Maliny ponadto uważane są za jedno z najlepszych źródeł błonnika wśród owoców i dzięki temu mają właściwości przeczyszczające. Są synonimem zdrowia i piękna.

Tekst i foto: mgr inż. Stanisław Kowalczyk


Dodano: 4 kwietnia 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.