Dodano: 25 marca 2011 r.

JEŻYNA OGRODOWA

Jeżyna ogrodowa (Rubus plicatus) - roślina rośnie silnie lub bardzo silnie. Pokrój ma wzniesiony ze sztywnymi pędami, lekko łukowato wygiętymi u wierzchołka. Pędy są bez kolców, często z bocznymi odgałęzieniami, zwłaszcza po przycięciu wierzchołka. Dwuletnie pędy z pąków głównych lub zapasowych rozmieszczonych w większości na pędach bocznych, wydają pędy owoconośne. Dojrzewanie owoców rozpoczyna się zwykle na początku sierpnia i trwa do połowy września lub nieco dłużej. Plon owoców może być bardzo duży, lecz z powodu częściowego przemarzania pędów przy uprawie bez okrycia roślin, wynosi zazwyczaj około 3 kg z krzewu. Owoce są duże, czarne, błyszczące, kwaskowate w smaku.

Jeżynę należy sadzić w miejscach ciepłych, osłoniętych od wiatru. Udaje się najlepiej na glebie średniozwięzłej. Krzewy mogą być prowadzone w formie kolumnowej przy słupkach lub w formie szpaleru z pędami wachlarzowato rozłożonymi i przywiązanymi do drutu. Odległość roślin w rzędzie wynosi około 1,5 m. przy formie szpalerowej i ok. 1,0 m. przy formie kolumnowej. Wyrastające pędy, po osiągnięciu wysokości ok. 1,5 m. należy skrócić, aby wydały liczne pędy boczne. Na wiosnę pędy boczne skraca się do długości 30-40 cm. Po zbiorze owoców wycina się wszystkie dwuletnie pędy tuż przy gruncie pozostawiając tylko młode, tegoroczne. To jedne z najpłodniejszych i najłatwiej rosnących krzewów owocowych.

Oprócz uzyskiwania atrakcyjnych, smacznych i wartościowych dietetycznie owoców, krzewy spełniają rolę dekoracyjną. Działanie lecznicze: liście jeżyny leczą rany wrzodowe, wykazują działanie przeciwbiegunkowe, przeciwzapalne i przeciwbakteryjne na przewód pokarmowy. Łagodnie regulują przemianę materii i ułatwiają usuwanie z moczem toksycznych metabolitów. Sok ze świeżych owoców jeżyny, jest masowo wykorzystywany jako środek dietetyczny. Działa lekko przeciwgorączkowo i napotnie. Stosuje się również do kąpieli w świądzie skóry, wyprysku i trądziku.

Tekst i foto: Stanisław Kowalczyk


Tekst i foto: mgr inż. Stanisław Kowalczyk

(autor książki „Mało znane owoce jadalne w twoim ogrodzie".

Okładka książki „Mało znane owoce jadalne w twoim ogrodzie"


Dodano: 25 marca 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.