Dodano: 19 marca 2011 r.

BORÓWKA KANADYJSKA

Borówka kanadyjska niska, (Vaccinium angustifolium), niezwykle atrakcyjna krzewinka wysokości 50-70 cm o bardzo słodkich i aromatycznych owocach zebranych w duże grona, dojrzewających na przełomie lipca i sierpnia. Owoce posiadające właściwości lecznicze, doskonale nadają się na przetwory: soki, dżemy i konfitury. Zawierają witaminy, substancje mineralne i barwniki, które mają niezwykle korzystny wpływ na ludzki organizm, zwiększając zdolności obronne, świetnie przeciwdziałają biegunce. Częściowo pomagają przy leczeniu cukrzycy, podagry i reumatyzmu. Medycyna ludowa radzi każdemu zjeść rocznie co najmniej 1,5 kg świeżych borówek, żeby oczyścić organizm.

Aby osiągnąć dobre rezultaty przy uprawianiu tych borówek, trzeba uwzględnić dwa podstawowe czynniki: kwaśność gleby i dostateczną ilość wody. Jeśli chcemy uprawiać borówki, musimy przygotować dołek 0,5x0,5x0,5 m., który wykładamy folią i wypełniamy mieszanką torfu i piasku w stosunku 4:1. Jeśli mamy do dyspozycji wysokiej jakości kompost albo uleżały nawóz, możemy go dodać na dno dołka. Po posadzeniu w tak przygotowanej ziemi nie musimy jej nawozić przez pierwsze dwa lata, a potem nawozimy nawozem do roślin lubiących kwaśną ziemię albo specjalnym nawozem do borówek. Jeśli zatem zapewnimy dostateczną kwaśność gleby, to znaczy PH 4,5, i dostateczną ilość wody, roślina wynagrodzi nam to corocznie bogatym urodzajem wspaniałych owoców.

Rośliny nie wymagają regularnego cięcia, ale po ok. czterech latach oddzielamy stare uschnięte gałęzie. Uprawa tych borówek udaje się także w pojemnikach na balkonie czy na tarasie. Dla pięcioletnich roślin doradza się naczynia o pojemności minimum 45 litrów, napełnione wspomnianą już mieszanką torfu i piasku. Borówki te są bardzo odporne na mróz i można je uprawiać w rejonach położonych do 800 m n.p.m.

Tekst i foto: mgr inż. Stanisław Kowalczyk

(autor książki „Mało znane owoce jadalne w twoim ogrodzie".

Okładka książki „Mało znane owoce jadalne w twoim ogrodzie"


Dodano: 19 marca 2011 r.

 

 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski, tel. +48 15 87-24-330, fax. +48 15 87-24-670, e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

KONTO BANKOWE: Powszechna Kasa Oszczędności, Bank Polski S.A. Oddział Centrum Opole Lubelskie 25 1020 3235 0000 5402 0007 3700


© COPYRIGHT 2006-2011 - URZĄD MIEJSKI W JANOWIE LUBELSKIM

Redaktor odpowiedzialny: Jan Machulak, e-mail: gazetajanowska@janowlubelski.pl

Wszelkie uwagi dotyczące formy i treści oficjalnej strony Janowa Lubelskiego można zgłaszać TUTAJ.