Dodano: 3 stycznia 2011 r.

 

WARSZTATY MUZYKI TRADYCYJNEJ W JANOWIE LUBELSKIM

styczeń-czerwiec 2011, Janów Lubelski

Chcesz poznać tradycje muzyczne naszego regionu? Jesteś muzykalny? Chciałbyś nauczyć się gry na nietypowych, archaicznych instrumentach? Szukasz alternatywnego sposobu na spędzanie wolnego czasu?

Od stycznia do czerwca 2011 r. w Janowie Lubelskim odbywać się będą regularne weekendowe warsztaty muzyczne. Warsztaty organizowane przez Szkołę Suki Biłgorajskiej przeznaczone są dla młodzieży oraz osób dorosłych.

W ramach Szkoły prowadzone będą lekcje gry na instrumentach ludowych, przede wszystkim na suce biłgorajskiej, a także skrzypcach, basach i bębnie. Nauka gry odbywa się ze słuchu. Zajęcia szkoły adresowane są zarówno dla początkujących jak i dla osób, które już muzykują (niekoniecznie na ludowych instrumentach). Głównym celem Szkoły jest edukacja muzyczna młodych ludzi w zakresie muzyki ludowej regionu janowsko-biłgorajskiego.

Szkoła Suki Biłgorajskiej została założona w 2007 roku przez Zbigniewa i Krzysztofa Butrynów, ojca i syna, grających na sukach biłgorajskich, unikatowym instrumencie smyczkowym, który po stuletniej przerwie powraca do praktyki muzycznej m.in. właśnie dzięki nim. Obaj są samoukami, muzykami ludowymi, grającymi ze słuchu i w zgodzie z lokalnym stylem. Szkoła skupia już wokół siebie wcale niemałe grono uczniów i admiratorów muzyki tradycyjnej. Do szkoły przyjeżdżają osoby z całego kraju. Do tej pory takie warsztaty odbywały się w różnych miejscach w Polsce m.in. w Szczebrzeszynie, Sejnach, Warszawie.

Warsztaty gry na suce biłgorajskiej – Szczebrzeszyn 2008

Foto: Marta Gra

Planowane przez nas warsztaty wpisują się w nowy i bardzo aktywny od kilku lat w Polsce nurt badań i poszukiwań nowych form prezentacji i popularyzacji dziedzictwa kulturowego i umieszczania go we współczesnym kontekście kulturowym – mówi Krzysztof Butryn. Muzykę tradycyjną traktujemy bowiem jako żywy organizm wciąż ewoluujący i rozwijający się, a nie jako relikt, prezentowany tylko w skansenach i na specjalnych przeglądach-prezentacjach. Nasza działalność ma być nie tylko rekonstruowaniem tradycyjnych form. Przejmując je od aktywnych twórczo instrumentalistów i śpiewaków dotykamy pewnych uniwersalnych i ponadczasowych treści.

Oprócz praktycznej nauki gry na wspomnianych instrumentach adepci Szkoły zapoznają się m.in. z budową, sposobem trzymania oraz techniką gry na suce biłgorajskiej, typowymi formami muzycznymi i tanecznymi występującymi w okolicach Janowa Lubelskiego, rytmami i akcentami charakterystycznymi dla południowej Lubelszczyzny.

Zajęcia odbywać się będą w specjalnie zaadaptowanej na ten cel blisko stuletniej chałupie, zamieszkiwanej niegdyś przez lokalnego muzykanta Władysława Bieńko. W tej chwili dzięki uprzejmości pana Janusza Grykałowskiego, mieści się tam Pracownia Instrumentów Ludowych.

Chodzi też nam o to by pokazać, że muzyka tradycyjna (błędnie kojarzona do tej pory z „cepelią”) to nie jest coś „martwego”, już niedostępnego, ale że żyje ona nadal i może znaleźć dzięki młodemu pokoleniu swoje miejsce w obecnym świecie – dodaje Zbigniew Butryn.

Szkoła współpracuje z wiejskimi muzykantami skrzypkami Stanisławem Głazem z Dzwoli, Bronisławem Bidą z Gródek oraz śpiewakami Stanisławem Fijałkowskim z Chrzanowa, Janiną Chmiel z Wólki Ratajskiej. Tak więc nieodzownym elementem uczestnictwa w Szkole będą także spotkania z lokalnymi artystami.

Organizatorzy nie zapominają również o najmłodszych, w ramach Szkoły przewidziane są dla nich specjalne zajęcia gdzie poprzez grę i zabawę będą miały okazję poznać muzyczne tradycje regionu.

Inauguracja Szkoły oraz spotkanie organizacyjne odbędzie się 29 stycznia 2011 r. w Janowskim Ośrodku Kultury podczas specjalnie przygotowanego na tą okazję koncertu noworocznego.

Udział w zajęciach jest bezpłatny.

OSOBY ZAINTERESOWANE UDZIAŁEM W WARSZTATACH PROSIMY O KONTAKT

Zapisy oraz dodatkowe informacje:

tel. 696 06 77 04, krzysiek@sukabilgorajska.pl

www.szkola.sukabilgorajska.pl

Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

 

 


Dodano: 3 stycznia 2011 r.

 


 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

 
©COPYRIGHT 2006 - 2011 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI