Dodano: 7 grudnia 2010 r.

 

Z NAJLEPSZYMI ŻYCZENIAMI DLA WOLONTARIUSZY...

5 grudnia obchodzony jest na całym świecie, jako Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. W Polsce to święto obchodzi prawie 7 milionów Polaków, którzy poświęcają swój czas na pracę społeczną.

Liczba wolontariuszy z roku na rok ciągle rośnie. Jest ich dzisiaj dwa razy więcej niż w 2001 roku.

W ostatnich latach szczególnie dużo powstało szkolnych klubów i kół wolontariusza. Na terenie naszej gminy jest to także widoczne. W każdej szkole działa koło lub klub wolontariusza. Młodzież pod opieką swoich koordynatorów z wielką pasją włącza się do działań służących pomocą drugiemu człowiekowi.

Organizatorem tegorocznej, już 4 Gali Wolontariatu jest Centrum Wolontariatu w Ośrodku Pomocy Społecznej w Janowie Lubelskim we współpracy ze szkolnymi kołami i klubami wolontariatu z terenu gminy Janów Lubelski.

7 grudnia 2010 roku w Janowskim Ośrodku Kultury odbyła się uroczysta Gala Wolontariatu.

Myślą przewodnią tegorocznego spotkania, były słowa Papieża Jana Pawła II:

„Wymagajcie od siebie choćby inni od Was nie wymagali”. Wśród zaproszonych gości byli między innymi: Aneta Sapuła - Prezes Stowarzyszenia Centrum Wolontariatu w Kraśniku, oraz Krzysztof Kołtyś - Burmistrz Janowa Lubelskiego.

Na galę przybyli wolontariusze ze szkolnych kół i klubów wolontariatu wraz ze swoimi koordynatorami, oraz wolontariusze niosący pomoc w organizacjach pozarządowych i instytucjach pomocy społecznej. W części artystycznej udział wzięła młodzież z janowskich szkół.

Przedstawiciele z poszczególnych kół i klubów wolontariatu przybliżyli swoje refleksje dotyczące wolontariatu. Oto jedna z nich:

"Wymagajcie od siebie choćby inni od was nie wymagali." - słowa te, wypowiedziane niegdyś przez naszego wielkiego rodaka, Jana Pawła II, są wyraźną zachętą do czynienia dobra, do dawania czegoś z siebie dla świata i dla drugiego człowieka. Ludziom w dzisiejszych czasach dużo trudniej jest zauważyć potrzeby innych. Ograniczają się wyłącznie do własnego "ja" i zamykają na bliźnich. Czasami wystarczyłoby jedynie przystanąć na chwilę, zapomnieć o sobie i być przy tych, którzy jej pomocy najbardziej potrzebują.

Na czym polega praca w wolontariacie ? Na darzeniu bezinteresowną miłością bliźniego i stawianiu jego spraw wyżej niż własne. Każdy, najmniejszy nawet gest skierowany w stronę potrzebujących, niesie ze sobą mnóstwo radości i satysfakcji. Pomoc ta nie wiąże się z wielkimi, bohaterskimi czynami. Ważne jest to, by swoją obecnością wnieść coś w życie bliźniego, a bycie przy nim znaczy naprawdę wiele. Czasami wystarczy tylko jeden uśmiech, by drugi człowiek mógł poczuć, że znaczy coś dla świata. To nic nie kosztuje, a naprawdę może pomóc inaczej spojrzeć na świat widzącym go wyłącznie w szarych barwach. Nie powinniśmy odwracać się od tych, którzy w najtrudniejszych chwilach swojego życia potrzebują jedynie czyjejś obecności.

To niesamowite uczucie, gdy ktoś za okazaną pomoc odwdzięczy się swoim uśmiechem i zwykłym, ale płynącym prosto z serca "dziękuję". Każdy człowiek choć na chwilę powinien zapomnieć o sobie i rozejrzeć się dookoła, by ujrzeć krzywdę i ból tych, którzy stracili już nadzieję na wszystko. Wymagać od siebie i dawać z siebie wszystko to postawy, którymi każdy wolontariusz powinien się w swym życiu kierować. Na koniec chciałabym znowu przytoczyć słowa naszego wielkiego rodaka: "Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi." Powinna być to zachęta dla każdego człowieka, aby swoim postępowaniem dawał świadectwo solidarności tym, którzy potrzebują naszej pomocy, by nie tracili nadziei na lepsze jutro.

Sylwia Dobrzyńska

Wyróżnieni wolontariusze w nagrodę za „dobre i szlachetne serce” otrzymali podziękowania i książki. Nagrodzono też koordynatorów szkolnych kół i klubów wolontariatu oraz osoby zaangażowane i służące pomocą w pracy wolontarystycznej.

Spotkanie w tak szerokim gronie zostało zorganizowane już po raz czwarty w naszym mieście i cieszy fakt, że z roku na rok wzrasta liczba osób, które angażują się w pomoc potrzebującym.

 


Dodano: 7 grudnia 2010 r.

 

 


 

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

©COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI