Dodano: 9 sierpnia 2010 r.

KRÓLESTWO KASZY

Już po raz ósmy w Parku Misztalec odbył się Festiwal Kaszy „Gryczaki 2010”. Na dwa dni - od 7 do 8 sierpnia Janów Lubelski zamienił się w Królestwo Kaszogrodu, rządzonego przez Króla Gryczaka ósmego i Królową Żurawinę. Festiwal, jak co roku, został zorganizowany na kanwie rywalizujących między sobą zagród wiejskich i sołeckich, różniących się zwyczajami, strojami oraz prezentowanymi przez nie smakami. Motywem przewodnim dwudniowej imprezy była oczywiście kasza, podawana na kilkadziesiąt różnych sposobów (babeczki, pierogi, kaszanki, drożdżówki oraz rodzimy wyrób – gryczak janowski).

Po raz pierwszy na Festiwalu Kaszy zagroda janowska zaprezentowała wędzonego w karpia z kopciuchy, który cieszył się ogromnym powodzeniem wśród przybyłych smakoszy. Miłośnicy kulinariów i wyszukanych smaków mogli spróbować serów zagrodowych, które obok gryczaka i żurawinówki są hitami janowskiej kuchni.

„Gryczaki” to impreza rodzinna, podczas której odbywają się różnego rodzaju pokazy i konkursy kulinarne, degustacje wyrobów z kaszy oraz tradycyjnych regionalnych dań.

Podczas „Gryczaków” rozstrzygnięto konkursy na potrawę regionalną „Gryczak 2010” i „Janowską Nalewkę Żurawinową”. W konkursie wzięło udział 68 potraw i 38 nalewek. Tytuł „Supergryczaka” otrzymał gryczak z żurawinową nutką Anny Florek, zaś najlepszą żurawinówkę zrobił Stanisław Mantyka z Janowa Lubelskiego. Dużym zainteresowaniem cieszyły się konkursy etnograficzne takie jak: „Złota gryka” – konkurs ubijania kaszy w stępie, „Na chrzanowym liściu” – konkurs maślany oraz pojedynek kulinarny Kaszogrodu z Pyrlandią. O tym, że janowski Festiwal Kaszy jest jedną z największych imprez kulinarnych w Polsce świadczy fakt, że co roku przyciąga on mistrzów sztuki kulinarnej. Potrawy własnego autorstwa w poprzednich latach przygotowywali m.in. Karol Okrasa, Bożena Dykiel oraz Dariusz Gnatowski.

W tym roku festiwal zaszczyciła swoją obecnością Ewa Wachowicz – gospodyni programu „Ewa gotuje”, której pokaz kulinarny był, niewątpliwie, jedną z największych atrakcji. Wśród zaproszonych gości znalazł się również Przewodniczący Sejmiku Województwa Lubelskiego – Jacek Czerniak. Aktywny udział w tegorocznej imprezie wzięły dwie firmy, wiodące prym na polskim rynku kaszy: JANEX oraz ESKA, będące jednocześnie głównymi sponsorami Festiwalu Kaszy „Gryczaki 2010”. Przybyły z całej Polski a nawet z zagranicy kilkutysięczny tłum oblegał zagrody: janowską, łążkowską, momocką , rudzieńską czy godziszowską i smakował regionalne potrawy przez nie przyrządzone. W kramach rozstawionych w parku swoje wyroby prezentowali: Babskie Jadło Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego, LGD „Leśny krąg”, Warsztaty Terapii Zajęciowej, DPS „Barka”, Klub Seniora „Wrzos” oraz Stowarzyszenie Agroturystyczne „Ziemia Janowska”. Muzyczną atrakcją, umilającą czas były występy kapeli folkowej Zbigniewa Butryna oraz zespołów „Los Bamberos”, „Goo Machine”, „Pietuchy” oraz „Blues Drive.

Organizatorami Festiwalu Kaszy byli: Urząd Miejski w Janowie Lubelskim, JOK, Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim oraz Lokalna Grupa Działania „Leśny Krąg”.

Nowe zdjęcia w galerii! (od 19 do 24)

Red.


Dodano: 9 sierpnia 2010 r. 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

©COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI