Dodano: 6 sierpnia 2010 r. 

BADANIA PROFILAKTYCZNE KOBIET

Rak piersi to najczęściej występujący nowotwór złośliwy u kobiet. Co roku choruje na niego 12 tys. Polek, prawie połowa z nich umiera bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Z kolei na raka szyjki macicy co roku zapada około 4 tys. kobiet.(10 dziennie). Połowa z nich też zgłasza się do lekarza za późno. Na terenie województwa lubelskiego kobiety mogą skorzystać z darmowych badań ratujących życie. Są to badanie mammograficzne w ramach programu profilaktyki raka piersi - dla kobiet w wieku 50 -69 lat, które nie miały w ciągu 2 lat wykonanej mammografii, nie miały wcześniej stwierdzonych zmian nowotworowych, (pozostałe panie aby wykonać darmową mammografię muszą mieć skierowanie od lekarza specjalisty) oraz badanie cytologiczne w ramach programu profilaktyki raka szyjki macicy – dla kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu 3 lat nie miały wykonanej cytologii. Panie które nie są objęte programem też mogą wykonać za darmo badanie cytologiczne, wystarczy że zgłoszą się do ginekologa, który ma podpisaną umowę z NFZ.

Problem raka piersi zaczyna się już przed 30 r.ż. Co 16-20 kobieta w Polsce choruje na ten nowotwór. Za powstanie tej choroby odpowiedzialne są tak zwane czynniki ryzyka, do których należy:

- czynnik genetyczny. Wyodrębniono gen, który odpowiedzialny jest za powstanie raka jest to gen BRC1, jest on dziedziczny,

- otyłość –osoby te produkują więcej estrogenu, hormon ten może przyczynić się do powstania raka,

- bezdzietność, późny wiek pierwszej ciąży, po 35 roku życia oraz kobiety, które nigdy nie karmiły piersią,

- wczesna miesiączka przed 12 rokiem życia oraz późna menopauza po 50-55 lat,

- hormonalna terapia zastępcza (estrogeny),

- dieta bogata w tłuszcz,

- picie alkoholu, palenie papierosów.

Proces rozwoju raka jest długi, guz nowotworowy o średnicy 1 cm rośnie około 8 lat. Wyrobienie nawyku samokontroli piersi poprzez samobadanie daje możliwość wcześniejszego wykrycia nieprawidłowości w piersiach. Wystarczy, żeby raz w miesiącu każda kobieta obejrzała i sama zbadała piersi. W Polsce zaledwie 4% kobiet samodzielnie i regularnie bada piersi, a od czasu do czasu robi to 7,7%,a w ogóle nie bada się 88,9% kobiet. Kobiety nie zdają sobie sprawy z tego, że każda jest zagrożona nowotworem i dlatego nie mają nawyku kontrolowania piersi. Nie poddają się badaniom profilaktycznym uważając, że jeśli nie ma widocznych objawów chorobowych i bólu choroba ich nie dotyczy. U 80% chorych wykrywa się raka dopiero w II, III i IV stadium zaawansowania.

Zasady obowiązujące przy samokontroli piersi:

- Samobadanie wykonujemy systematycznie

- Jeśli miesiączkujesz, kontroluj swoje piersi 7-10 dniu po miesiączce

- Jeśli nie miesiączkujesz –ciąża ,okres przekwitania wybierz jeden dzień w miesiącu.

Zgłoś się do lekarza jeśli zaobserwujesz niepokojące objawy:

- wyczuwalny pod palcami guzek

- asymetria piersi

- zaciągnięta brodawka

- wydzielina z brodawki

- ból w obrębie piersi

- zaczerwienienie skóry

- krwiaki lud rozszerzenia żylne

- nadżerki brodawki

- powiększenie pachowych węzłów chłonnych.

Należy pamiętać, że nie każdy guzek, stwardnienie, lub zmiany na skórze są rakami, zawsze jednak wymagają badania lekarskiego.

Rak szyjki macicy to drugi co do częstości występowania nowotwór u kobiet. W tym przypadku znany jest jeden z czynników wywołujących chorobę, za jej powstanie odpowiedzialny jest wirus brodawczaka ludzkiego HPV podtyp 16,18. Nosicielami tego wirusa są mężczyźni dlatego też do zakażenia dochodzi w czasie stosunku, jak również przez kontakt ze skórą narządów płciowych. Przez wiele lat rak szyjki macicy nie daje objawów, rozwija się od 3 do 10 lat. Tylko badanie cytologiczne daje możliwość wykrycia wirusa.

Czynniki sprzyjające to:

- przewlekłe zakażenia HPV (wirus brodawczaka ludzkiego)

- wcześnie rozpoczęte współżycie

- duża liczba partnerów

- duża liczba porodów.

Ryzyko zakażenia wirusem dotyczy więc każdej kobiety, która rozpoczęła współżycie seksualne. W celu obniżenia ryzyka zachorowania do kalendarza szczepień zalecanych włączono szczepionkę przeciwko niektórym typom wirusa HPV (6, 11,16,18).

Więcej informacji można uzyskać na stronach:

www.rakszyjki.pl

http://www.wielkakampaniazycia.pl/poradnik_08.pdf

http://www.lekarz.lublin.pl/index.php?idart=74&wyswietl=wysw_artykul&ide=1000

Opracowały:

pracownice Oświaty Zdrowotnej i Promocji Zdrowia

Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim


Dodano: 6 sierpnia 2010 r. 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

©COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI