Dodano: 5 sierpnia 2010 r. 

NIE ŚWIĘCI GARNKI LEPIĄ

Z czym się Państwu kojarzy Łążek Garncarski? Tak, macie rację, pierwsze, co nam przychodzi na myśl to jedna z najpiękniejszych malowanych ceramik, która właśnie tutaj od ponad dwustu lat jest wytwarzana.

Muzeum Regionalne w Janowie Lubelskim w trosce o to, aby nie zaginęły tradycyjne rzemiosła i umiejętności, już po raz czwarty, w dniach 4 – 6 sierpnia bieżącego roku w ramach programu „Ginące Zawody” zorganizowało w Łążku Garncarskim Ogólnopolskie Spotkania Garncarskie.

Wybraliśmy się więc do Łążku, po to, by móc zrelacjonować naszym czytelnikom jak wyglądają te spotkania, kim są ich uczestnicy i Ci, którzy uczą sztuki garncarstwa, a także po to, by spróbować swoich sił w lepieniu z gliny. Mówi się, że „nie święci garnki lepią”, może też i nam się uda! Jesteśmy na miejscu , a konkretnie w pracowni Pana Adama Żelazko, w której odbywają się zaplanowane na 3 dni warsztaty.

Udostępniam swoją pracownię i chętnie współpracuję z Muzeum Regionalnym w Janowie Lubelskim, ponieważ nie chcę, aby zaginęło łążkowskie garncarstwo – mówi Adam Żelazko – Kiedyś było nas trzydziestu garncarzy, a zostało tylko trzech: ja, Mieczysław Żelazko i Henryk Kurzyna. Garncarstwem zajmuję się od piętnastego roku życia, nauczyłem się tej sztuki od mojego ojca. Mam już następcę – mojego syna, który chce kontynuować naszą rodzinną tradycję. Poprzez organizowane w mojej pracowni warsztaty chciałbym przekazać garncarską wiedzę młodszemu pokoleniu.

Jak się dowiadujemy warsztaty garncarskie w Łążku są bezpłatne i mogą z nich skorzystać wszyscy zainteresowani. Przybyli goście pod okiem instruktorów – piętnastu mistrzów garncarzy, pochodzących z różnych regionów Polski (Lubelszczyzny, Podkarpacia, Małopolski, Podlasia, czy z Mazur) mają możliwość zapoznania się z garncarską tradycją różnych regionów, nauki ręcznego modelowania gliny, toczenia naczyń na kole, a także ich malowania i glazurowania. Dodatkową atrakcją tegorocznych Spotkań Garncarskich jest udział garncarzy, pracujących na kołach z Japonii, Indii, czy Indonezji, różniących się od tych używanych w Polsce.

Na warsztatach spotkaliśmy między innymi czterdziestopięcioosobową grupę podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej z Janowa Lubelskiego. Zajęcia bardzo im się spodobały dlatego wszyscy, pomimo małych obaw, z pomocą instruktorów próbowali toczyć naczynia z gliny. Najmłodszymi uczestnikami warsztatów były dzieci z janowskiej Wielofunkcyjnej Placówki Opieki nad Dzieckiem i Rodziną ”Promyk”, które zajmowały się modelowaniem figurek z gliny.

Chętnych do lepienia garnków nie brakowało, dlatego trzeba było ustawić się w kolejce i cierpliwie poczekać.

Wzięliśmy aktywny udział w zajęciach, dlatego zachęcamy wszystkich, którzy chcą zgłębić tajniki garncarstwa do Łążku na warsztaty garncarskie. Jest to również dobry sposób na odpoczynek i oderwanie się od rzeczywistości. Nie od dziś wiadomo, że praca z gliną wycisza, uspokaja, rozwija kreatywność, wyobraźnię i zdolności manualne. Może więc warto spróbować!

Tekst: B. Baran

Foto: R. Siemion, K. Drewniak


Dodano: 5 sierpnia 2010 r. 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

©COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI