Dodano: 8 czerwca 2010 r.

 NASI POTĘGĄ KULINARNĄ SĄ I BASTA !

Na Rynku Głównym w Zamościu odbył się Festiwal Produktu Lokalnego „Smaki Zamościa i Roztocza” oraz XVI Jarmark Hetmański. Na kiermaszu kulinarnym, zorganizowanym w dniach 5-6 czerwca Janów Lubelski i okolice reprezentowała mocna ekipa, która zdobyła aż 3 wyróżnienia w kategorii produkt regionalny. Dwa Certyfikaty (i nagrodę) zdobyła Ewa Futa za gryczak janowski i nalewkę malinową, powszechnie znaną, jako Nalewka z Czartosowej (nazwa pochodzi od nazwy rzeki Czartosowa, w dolinie której rosną maliny stosowane do produkcji nalewki). Natomiast Teresę Ciosmak wyróżniono Certyfikatem i nagrodzono za przygotowaną Janowską nalewkę miodową.

Festiwal w Zamościu przyciągnął ogromną ilość wystawców, którzy zaprezentowali swoje regionalne produkty. W jarmarku wzięło udział między innymi Stowarzyszenie Polskich Kucharzy i Cukierników Region Lubelski. Wystawcy byli oceniani i nagradzani w różnorodnych kategoriach. Festiwal miał charakter międzynarodowy, gdyż wzięli w nim udział przedstawiciele Ukrainy. Kucharze przygotowali tradycyjne kozackie potrawy (np. znany z Gryczaków kulisz kozacki), których walory smakowe mogli ocenić sami uczestnicy festiwalu.

Ziemię Janowską reprezentowało Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego, które przygotowało takie potrawy jak: Borowiok (Elżbieta Sałacińska), nalewka pigwowa (Lidka Tryka), czy Jaglak Janowski. Niestrudzenie Janów promowali także Adam Żelazko - garncarz z Łążka Garncarskiego, Paweł Kusz, który zaprezentował Karpia z kopciuchy oraz Anita Kuśmierczyk i Agata Spóz, które serwowały m. in Smalec janowski na pajdzie z ogórem.

Impreza cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Zamojski rynek, który jest perłą renesansu, zgromadził rzeszę zainteresowanych widzów, degustatorów oraz znawców sztuki kulinarnej. Znajdowało się na nim mnóstwo straganów z produktami spożywczymi oraz artystycznymi wyrobami ludowymi.

Nasz stragan znajdował się na zbiegu alejek, a więc w dość korzystnym dla nas miejscu, którego nie sposób było ominąć. Rozdaliśmy dużo folderów i informatorów, promujących nasz region. Natomiast Barbara Nazarewicz - Dyrektor Muzeum Regionalnego - skorzystała z okazji i zaprosiła twórców ludowych z najciekawszymi wyrobami na nasz sierpniowy Festiwal Kaszy „Gryczaki 2010”.

Za prezentacje naszego mikroregionu odpowiadał Waldemar Futa - kierownik Referatu Promocji i Rozwoju Miasta Urzędu Miejskiego.

Tekst: B. Baran

Foto: Archiwum UM


Dodano: 8 czerwca 2010 r. 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

©COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI