Dodano: 1 czerwca 2010 r.

 

XXIV LUBELSKI RAJD POJAZDÓW ZABYTKOWYCH W JANOWIE LUB.

W dniach 27-31 maja 2010 r. na terenie miast Janowa, Biłgoraja oraz powiatów janowskiego i biłgorajskiego odbył się XXIV Lubelski Rajd Pojazdów Zabytkowych. Imprezę przy współudziale władz samorządowych zorganizował Automobilklub Lubelski i Biłgorajski na zlecenie Polskiego Związku Motorowego. Rajdy tego typu organizowane są corocznie w ramach tzw. eliminacji Mistrzostw Polski Pojazdów Zabytkowych. Lubelski Rajd był III Rundą Eliminacji MPPZ. Na bazę rajdu wybraliśmy Ośrodek Edukacji Ekologicznej Nadleśnictwa Lasów Państwowych. Na start zgłosiło się 6 załóg motocyklowych i 47 samochodowych. Zawodników klasyfikujemy w kategoriach wieku pojazdów. Motocykle w 2 klasach - pre 1945 i post 1945, natomiast samochody w 3 klasach - pre 1945, post 1945 i post 1965. Impreza polegała na jeździe wzdłuż wyznaczonej trasy o łącznej długości ok. 180 km.

Jak co roku wymyślamy nowe hasło rajdu, obecny przebiegał pod hasłem „3 razy P”:

1. Przyroda lasów janowskich oraz pagórków roztoczańskich,

2. Partyzantów i czasów II wojny światowej,

3. Straży pożarnej, jako hołd oddany strażakom ofiarnie biorącym udział w akcji pomocy powodzianom.

Motyw pożarniczy miał swoje główne odbicie w trasie rajdu poprowadzonej tak, aby zawodnicy odnajdywali remizy OSP na trasie całego rajdu w liczbie 30 jednostek. Wszystkie budynki musieli nanieść na specjalne karty drogowe, za co przyznawane były specjalne punkty w rywalizacji o nagrody.

Mistrzostwa Polski Pojazdów Zabytkowych polegają na rywalizacji i łącznej punktacji za różne konkurencje w ramach każdego rajdu. Na naszym rajdzie oprócz odnajdywania remiz zawodnicy musieli identyfikować gatunki drewna (dla ułatwienia dostali klepkę z parkietu w domu komandora (olcha), kawałek szkieletu drewnianego samochodu AWZ P70 komandora (jesion) z tartaku w Zofiance Dolnej oraz dodatkowo kawałek drzewa akacjowego. Na specjalnie oznakowanych punktach na trasie rajdu uczestnicy rajdu musieli rozpoznać hełmy wojsk różnych nacji, rodzaje broni palnej, granatów oraz rozróżnić gatunki kasz, co jest oczywiste dla „gryczanego” regionu. Oprócz prób zabawowych zawodnicy rozwiązywali testy na prawo jazdy oraz odpowiadali na pytania z historii motoryzacji.

W dwóch miejscach policja, za co specjalnie w imieniu organizatorów dziękuje komandor rajdu, ustawiła w nieoznakowanym samochodzie radar i sprawdziła czy uczestnicy jadą zgodnie z zalecaną w punktach pomiaru prędkością.

Ważnym elementem każdego rajdu jest rywalizacja sportowa. Na próbach na torze w Biłgoraju, parkingach w lesie oraz nad Zalewem Janowskim, wielu zawodników zwłaszcza w samochodach klasycznych z lat 60-tych zaprezentowało prawdziwie rajdowe umiejętności prowadzenia swoich pojazdów. Najlepsi w każdej kategorii otrzymali puchary ufundowane przez Starostę Powiatu Biłgorajskiego. Podczas pokazu przed UM w Biłgoraju przedstawiciele Burmistrza wybrali najładniej prezentujące się załogi i pojazdy i również nagrodzili pucharami.

 

Tekst: Roman Gawęda - komandor Rajdu.

Foto: Iga Czuba

 Obejrzyj galrię zdjęć z Rajdu 2010


Dodano: 1 czerwca 2010 r. 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

©COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI