Dodano: 18 maja 2010 r. 

I LUBELSKI KIERMASZ TURYSTYCZNY

Jak zwykle w dobrych humorach, w sobotę 15 maja i mimo rzęsistego deszczu także w niedzielę 16 maja, Gmina Janów Lubelski prezentowała się w czasie I Lubelskiego Kiermaszu Turystycznego. Organizatorem imprezy była Lubelska Regionalna Organizacja Turystyczna, a miejscem Plac Litewski, tuż przy marszałku Piłsudskim.

W sobotę na scenie prezentowaliśmy przygotowanie Karpia z Kopciuchy a w niedzielę Gryczaka Janowskiego, naszych specjałów kulinarnych. Prezentacje zakończyły się oczywiście degustacjami dla widzów. Zarówno karp (oczywiście najlepszy z naszych Momockich stawów) jak i gryczak wzbudziły nieukrywaną ciekawość, co do smaku jak i procedury przygotowania.

Paweł Kusz, pracownik Referatu Promocji w Urzędzie Miejskim, znany smakosz i gawędziarz, z wielkim znawstwem i barwnie opowiedział o prostej potrawie rybaków w czasie jesiennych odłowów, przygotowywanej w skrzynce po... gwoździach. Za ten udany występ dziękuję Pawełku.

Natomiast Ewa Futa, ostatnio dobrze znana z prezentacji Gryczaka Janowskiego o smaku orientalnym, próbowała nauczyć lubelskie gospodynie gotowania kaszy gryczanej i doboru innych składników, aby Gryczak był, jak to się mówi, palce lizać. Wywiązała się z tego wzorowo, za co serdecznie jej dziękuję.

Oczywiście już zaproszono wszystkich na sierpniowy Festiwal Kaszy „Gryczaki”, gdzie kaszy gryczanej, karpia, żurawinówki i innych tradycyjnych delicji Ziemi Janowskiej, jak co roku będzie bez liku.

Na scenie poprowadziliśmy także dla publiczności konkurs ubijania masła w tradycyjnych maśnicach. Było przy tym wiele śmiechu i zabawy szczególnie, gdy dwie panie Magdy, z Lublina i ze Świdnika, próbowały unieruchomić swoje urządzenia. Konkurencja okazała się dosyć trudna, bo pan Marek z Lublina niestety po dwudziestu minutach „wymiękł” i zakończył konkurencję na dobrze ubitej śmietanie. Konkurs ze swadą prowadziła Alina Myszak, pieśniarka i gawędziarka z Kocudzy. Dziękujemy sponsorowi nagród w tym konkursie - firmie ESKA.

Dziękujemy za współorganizację stoiska i prezentacje Stowarzyszeniu Kobiet Powiatu Janowskiego z Lidią Tryka na czele, niestrudzonej propagatorce rodzimego folkloru i miłośniczce kuchni regionalnej, Krystynie Wójcik za stałą chęć współpracy w promowaniu Ziemi Janowskiej oraz Stefanii Suchorowej - twórczyni ludowej ze Stojeszyna.

Dziękujemy Stowarzyszeniu Kulturalno Sportowemu „PEGAZ” za włączenie się w przedsięwzięcie, szczególnie za trudną pracę w niedzielę, gdy materiały promocyjne narażone były na ciężką próbę.

Dziękujemy pani Teresie Ciosmak, naszej znawczyni miodu i innych pszczelich darów, która zadbała o promocję zdrowej żywności z ekologicznie czystych terenów Lasów Janowskich i Zachodniego Roztocza.

Dziękujemy wreszcie Zbyszkowi Szmitowi, bez którego strona techniczna i logistyka nie byłyby tym, czym były, czyli czystą przyjemnością.

Wreszcie dziękuję, że na posterunku wytrwał, mimo deszczu, Paweł Urbanik nasz młody twórca ludowy z Łążka i Anicie Kuśmierczyk, która jest godną następczynią znawczyń tradycyjnej kuchni janowskiej.

Korzystając z okazji zapraszamy do współpracy inne osoby i podmioty. Najbliższy wyjazd promocyjny już na początku przyszłego miesiąca (5- 6 czerwca) do Zamościa na Jarmark Hetmański, w tym roku w nowej formule Festiwalu Produktu Lokalnego. Zgłoszenia produktów oraz prezentacji z Gminy Janów Lubelski przyjmujemy do dnia 26 maja. (tel. 15 87 24 313).

Tekst i foto: Waldemar Futa

Referat Promocji Urzędu Miejskiego w Janowie Lubelskim


Dodano: 18 maja 2010 r.


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

©COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI