Dodano: 22 kwietnia 2010 r.

 

POSEŁ EDWARD WOJTAS

*1 marca 1955  +10 kwietnia 2010

Zginął pełniąc służbę dla Rzeczpospolitej

Boże świeć nad Jego duszą

 

Edwarda Wojtasa, samorządowca, posła, prezesa PSL na Lubelszczyźnie, który zginął w katastrofie pod Smoleńskiem, wspominają współpracownicy i przyjaciele.

 

JAN ŁOPATA, lubelski poseł PSL

Ściska mnie za gardło, nie wiem, co powiedzieć. Zaraz po uroczystościach w Katyniu miał wracać na Lubelszczyznę. Bo w niedzielę umówił się na spotkanie w Werbkowicach z gospodarzami. Nie wiem, jak to ogarnąć, że Edzia już nie ma. Jego miejsce w Sejmie miało numer 113, moje 114. Znaliśmy się od ćwierć wieku. Pochodził z patriotycznej rodziny, ojciec należał do Batalionów Chłopskich. Edward pełnił potem wiele ważnych funkcji, zawsze - podkreślam - zawsze, miał wrażliwość na krzywdę innych ludzi.

Pozostał tak zwanym normalnym człowiekiem, w pozytywnym znaczeniu tego terminu. Zawsze można było na nim polegać. Nie zawiódł mnie nigdy. Wiem, że ostatnio intensywnie przygotowywał się do objęcia funkcji eurodeputowanego. Uczył się angielskiego, dużo czytał o Parlamencie Europejskim. Na pewno trochę stresował się tym, jak sobie poradzi. Mieliśmy tak wiele planów. W maju odsłaniamy pierwszy w naszej części kraju pomnik Wincentego Witosa. Stanie w Janowie Lubelskim, imię trzykrotnego premiera nosić będzie też tamtejsza szkoła. To wielkie przedsięwzięcie, a Edward był w nie bardzo zaangażowany. W tym tygodniu miał jeszcze jechać do Janowa, rozmawiać z burmistrzem o szczegółach uroczystości. Teraz Edwarda nam zabrakło.

 

FRANCISZEK STEFANIUK, lubelski poseł PSL

Każdy, kto go znał, potwierdzi - traktował życie jak misję. To znaczy temu, co robił, poświęcał się bez reszty. Zdarzało się, że do mojego biura w Białej Podlaskiej przychodził petent z jakąś sprawą dotyczącą Lublina, czyli rejonu posła Wojtasa. Najczęściej byli to ludzie w trudnej sytuacji życiowej. I wiem, że Edward nigdy nie pozostawał obojętny. Pomagał, jak tylko mógł. Miał jeszcze tę niezwykłą cechę charakteru, że był osobą bezkonfliktową. To bardzo pomagało w kontaktach z nim. Ta tragedia skłania mnie do refleksji, że ważne jest, by zawsze obok siebie dostrzegać człowieka. I Edward miał tę umiejętność.

 

TADEUSZ SŁAWECKI, lubelski poseł PSL

Niezwykle pracowity, bardzo ciepły i otwarty dla ludzi. Objął lubelski PSL w niełatwym dla nas okresie rozłamu, gdy część naszych członków zdecydowała się wystąpić z partii. Edward Wojtas poradził sobie w tej sytuacji, udało mu się ponownie skonsolidować ludowców. Lepiej poznałem go w ostatnich latach, gdy współpracowaliśmy w parlamencie. Cieszył się i był dumny z tego, że może wziąć udział w uroczystościach katyńskich. Był takim lokalnym mężem stanu. Spotkałem się z nim jeszcze w piątek, przed południem.

 

LUCJAN ORGASIŃSKI, rzecznik prasowy lubelskiego PSL

Zapamiętam go, jako człowieka o ogromnym poczuciu humoru i jednocześnie bardzo oczytanego. Gdy tylko miał chwilę, sięgał po książkę. W ostatnie wakacje przypadkowo spotkałem go na plaży na Bałtykiem. Spacerował, a pod pachą miał wielkie tomisko - Normana Daviesa "Europa walczy". Dzięki temu, że był pogodnym i wesołym człowiekiem, umiał nas, swoich współpracowników pociągnąć za sobą. "Postawić do pionu", gdy coś szło nie tak. Chociażby, pamiętam, w 1997 roku, gdy PSL w wyborach do Sejmu osiągnęło słaby wynik, Edward kazał nam szybko się pozbierać, oświadczając "Nie ma powodu do rozpaczy, trzeba tylko ciężko pracować" i opowiedział jeszcze, jak to on, jakąś anegdotę historyczną. Charakterystyczne dla niego było jeszcze to, że on był bardzo oddany swojej rodzinie, żonie i dwóm córkom, które były jego siłą.

Tekst: Z materiału nadesłanego przez PSL Powiatu Janowskiego

 


Dodano: 22 kwietnia 2010 r.


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: sekretariat@janowlubelski.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

©COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI