Dodano: 11 lutego 2010 r.

   

DIECEZJALNY DZIEŃ CHOREGO

 

Jak każdego roku, w dniu liturgicznego wspomnienia Najświętszej Maryi Panny z Lourdes, przypada Światowy Dzień Chorego. W tym roku, Roku Kapłańskim, obchody mają szczególny charakter. W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej i Łaskawej w Janowie Lubelskim, w czwartek 11 lutego, miały miejsce diecezjalne obchody Dnia Chorego pod przewodnictwem biskupa ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza.

Tuż przed Mszą św. pensjonariusze Domu Pomocy Społecznej „Barka” z Janowa Lubelskiego wraz ze swoim duszpasterzem i personelem przedstawili program słowno – muzyczny dla gromadzących się wiernych. Na Mszę św. przybyli licznie z całej diecezji chorzy, osoby niepełnosprawne wraz ze swoimi opiekunami. W komplecie stawili się także uczestnicy warsztatów terapii zajęciowej i członkowie Stowarzyszenia EFFATHA. Wśród doświadczonych cierpieniem znaleźli się także kapłani.

To właśnie między innymi do nich zwrócił się ks. bp Krzysztof Nitkiewicz na rozpoczęcie Eucharystii mówiąc, że „kapłan, niosący ulgę człowiekowi cierpiącemu, szczególnie poprzez posługę sakramentalną i głoszenie Słowa jednocześnie sam, podobnie jak Chrystus doświadcza choroby, słabości fizycznej i musi zmierzyć się z rzeczywistością śmierci.

Ks. Bogusław Pitucha, dyrektor Caritas Diecezji Sandomierskiej, w głoszonej homilii nawiązał do orędzia Papieża Benedykta XVI na XVIII Światowy Dzień Chorego. Powiedział, że dzisiejsze święto, ma na celu duchowe wsparcie dla każdego człowieka cierpiącego, a Liturgia sprawowana na wzór sanktuarium w Lourdes wraz z sakramentem namaszczeniem chorych i błogosławieństwem Najświętszym Sakramentem, ma nam przypominać, że człowiek w cierpieniu nigdy nie pozostaje sam, ale towarzyszy mu w nim Jezus Chrystus, który dodaje sił i uzdrawia.

Po homilii nastąpił obrzęd sakramentu namaszczenia chorych. Ks. bp Krzysztof Nitkiewicz w pierwszej kolejności udzielił sakramentu kapłanom i pensjonariuszom Domu Opieki Społecznej „Barka”.

Po Mszy św. ks. bp udzielił błogosławieństwa Przenajświętszym Sakramentem podobnie jak w Lourdes.

 

Tekst i foto: mw


Dodano: 11 lutego 2010 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI