Dodano: 9 lutego 2010 r.

  

10 LAT MISJI W ESSIENGBOT

Siostra Annucjata z dziećmi.

Minęło już 10 lat, kiedy Siostry Opatrzności Bożej rozpoczęły posługę misyjną w Essiengbot, na kameruńskiej ziemi. Dla Zgromadzenia było to nowe doświadczenie: Afryka ze swoim klimatem, kulturą i… ubóstwem. Do wyjazdu siostry przygotowywały się w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, następnie przebywały we Francji, aby lepiej nauczyć się języka francuskiego. Wśród 4 sióstr, które wyjechały na misje do Kamerunu, była również s. Celestyna Pudło, pochodząca z Godziszowa. Obecnie pracuje tam 6 sióstr.

S. Celestyna pochodząca z Godziszowa w wiosce z chorymi na trąd.

Początki były trudne. Misja w Essiengbot była opuszczona przez 15 lat, więc trzeba było wszystko remontować. Budynki misji położone są na skraju lasu tropikalnego. Rozpoczęła się zmiana stylu życia: bez prądu, drogi asfaltowej, bez kontaktu ze światem (brak radia i telefonu). Od samego początku siostry objęły opieką dzieci, młodzież, kobiety oraz chorych. Po 3 latach siostry podjęły pracę także na misji w Ayos, małym miasteczku położonym na obrzeżach centralnej części Kamerunu. Miasteczko łączy centrum kraju ze wschodem. Tutaj misja już była zorganizowana.

Droga do misji w Essiengbot.

Działalność sióstr w tych dwóch miejscowościach obejmuje prowadzenie szkoły i przedszkola, biblioteki i świetlicy oraz ośrodka zdrowia, który jest czynny cała dobę. Siostry troszczą się o wychowanie dziewcząt i kobiet, które nie są szanowane w tamtejszym społeczeństwie. Zorganizowały dla nich lekcje kroju, szycia i haftu. Funkcjonuje również Centrum Formacji, gdzie dziewczęta zdobywają zawód, m.in. fryzjerstwo. Szkoły prowadzone przez siostry cieszą się popularnością wśród mieszkańców i z roku na rok rośnie liczba uczniów. Brakuje miejsca w klasach i trzeba myśleć o rozbudowie.

Śniadanie w szkole.

Szkoła w Ayos obejmuje edukacją 730 uczniów podzielonych na 8 klas, w klasie pierwszej jest aż 120 dzieci. Siostry spieszą z pomocą również chorym na trąd. Do osady trędowatych położonej niedaleko Ayos dochodzą pieszo. Jednak taka pomoc jest niewystarczająca. Konieczne jest wybudowanie ośrodka zdrowia dla trędowatych.

W jednej z sąsiednich wiosek.

W ostatnim liście siostry dzieliły się wrażeniami z pracy i przygotowań do Świąt Bożego Narodzenia. U nich panowała wtedy pora sucha i temperatura dochodziła nawet do 50 stopni, wszędzie kurz i trudno było nawet oddychać… Również w takich warunkach trzeba nieść pomoc bliźnim i głosić Ewangelię Chrystusa.

Siostra Annucjata z noworodkiem.

Tych kilka refleksji niech przybliży nam rzeczywistość kameruńskiej ziemi i uwrażliwi nasze serca na ubóstwo Afryki. Tam cieszy każda pomoc, zakupione leki, szczepionki, opatrunki i przybory szkolne, bo dzieci piszą kredą na tabliczkach.

Na podstawie relacji Sióstr z Ayos

zredagowały Siostry Opatrzności Bożej

z Janowa Lubelskiego.

Foto: ze zbiorów SOB.


Dodano: 9 lutego 2010 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI