Dodano:1 lutego 2010 r.

 

NASZA POMOC OKAZAŁA SIĘ NIE TYLKO SZLACHETNA...

„Każdy ma czuły punkt.
Nie tylko ten, który boli,
ale taki wrażliwy na miłość.
Punkt, który w momencie dotknięcia
uruchamia w nas całą energię i chęć życia.
Trzeba go tylko znaleźć.
To sie nazywa skuteczne pomaganie”.

ks. Jacek WIOSNA Stryczek

Na terenie powiatu janowskiego po raz pierwszy została przeprowadzona akcja SZLACHETNA PACZKA – ogólnopolska akcja wigilijnej pomocy wywodząca się z Krakowa ze Stowarzyszenia „Wiosna”, której pomysłodawcą i prezesem jest ks. Jacek Stryczek – duszpasterz akademicki i ludzi biznesu. Inicjatorką akcji była Pani Anna Szmidt - Kierownik Internatu Zespołu Szkół Zawodowych w Janowie Lubelskim, pełniąca rolę lidera naszego rejonu - Janów Lubelski. Chętni pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej – Michał Grzywacz, Franciszka Jargieło, Małgorzata Gajewska, Justyna Łuczyn, Natalia Kiszka, Magdalena Kolasa, Ewa Pezda, a także Jadwiga Ciupak, Elżbieta Szopa (uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych), Katarzyna Kapusta i Ryszard Klocek (wychowankowie internatu) oraz ksiądz Mirosław Gajewski i Pan Andrzej Karasiewicz dołączyli do grona wolontariuszy SZLACHETNEJ PACZKI.

Po etapie rekrutacji, lider rejonu przystąpił do przeszkolenia wolontariuszy, następnie do delegowania zadań i zarządzania nimi oraz raportowania wyników na kolejnych etapach akcji do audytora, a następnie do głównego koordynatora w regionie lubelskim. Zdobyliśmy adresy rodzin potrzebujących, biorąc pod uwagę ilość wolontariuszy, ponieważ obowiązywała nas zasada, że jeden wolontariusz opiekuje się maksymalnie trzema rodzinami. Następnie udaliśmy się z ankietami 1A (dane rodziny) i 1B (konkretne potrzeby) pod wskazane adresy, aby przeprowadzić wywiad, jak również ocenić sytuację materialną tych osób. Kolejnym etapem było wprowadzenie danych z ankiet i opisu rodziny do anonimowej bazy SZLACHETNEJ PACZKI i zatwierdzenie rodziny przez lidera rejonu.

Dnia 21 listopada została otwarta baza dla darczyńców – ludzi wrażliwych na potrzeby drugiego człowieka. W naszej janowskiej akcji darczyńcami okazały się całe rodziny, grupy znajomych, klasy szkolne i ich nauczyciele, właściciele firm i pracownicy różnych przedsiębiorstw z Janowa Lubelskiego, Modliborzyc, Dzwoli, Zamościa oraz Hedwiżyna (17 rodzin), a także z Warszawy (13 rodzin). Zadaniem wolontariusza było do trzech dni skontaktowanie się z darczyńcą (telefonicznie lub mailowo) w celu zweryfikowania jego rzetelności oraz zapytanie, czy potrzebuje więcej informacji na temat potrzeb rodziny.

W dniach 11-13 grudnia 2009 roku pełniliśmy dyżury w magazynie SZLACHETNEJ PACZKI, który był zlokalizowany w domu parafialnym Św. Józefa przy parafii Św. Jadwigi Królowej w Janowie Lubelskim. Darczyńcy dostarczali paczki do magazynu o ustalonych godzinach, następnie wolontariusze w towarzystwie kierowcy (ks. Mirosław Gajewski) i lidera rejonu rozwozili paczki do oczekujących na nie rodzin. Radość i łzy wzruszenia wszystkich ludzi okazały się bezcenne – to największe podziękowanie dla tych, którzy przyczynili się do sprawnego przebiegu tegorocznej akcji w powiecie janowskim. Odpowiedzieliśmy na potrzeby 30 rodzin. Mamy nadzieję, że przy organizacji II edycji tej wspaniałej akcji w naszym rejonie, uda się obdarować jeszcze większą liczbę potrzebujących rodzin.

10 stycznia 2010 roku w klubie studenckim „Archiwum” odbyło się oficjalne zakończenie akcji SZLACHETNA PACZKA w województwie lubelskim, podczas którego koordynator regionalny - Pan Andrzej Podgórski wręczył wszystkim wolontariuszom i ich liderom certyfikaty i podziękowania za szlachetne serce. Udział w takiej akcji okazuje się dla wolontariusza niezwykłą przygodą, doświadczeniem, które wzbogaca, otwiera oczy na drugiego człowieka i rozwija świadomość, jak wiele można zrobić, by pomóc. Kto raz odwiedził rodzinę potrzebującą, organizował dla niej pomoc i głęboko przeżył udział w PACZCE, już nigdy nie będzie taki sam. W każdym z nas jest niesamowity potencjał oraz ten czuły punkt – zapał do życia i energia do działania – trzeba je tylko znaleźć...

Dziękujemy wszystkim, którzy mieli swój udział w tegorocznej akcji SZLACHETNA PACZKA na naszym terenie i zapraszamy do aktywnego udziału w drugiej edycji.

Tekst i foto: Natalia Kiszka

 


Dodano:1 lutego 2010 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2010 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI