Dodano: 8 grudnia 2009 r.

WRÓCILI Z LAURAMI

 

2 grudnia b.r. Departament Rolnictwa i Środowiska Urzędu Marszałkowskiego zorganizował w Lublinie konferencję „W krainie lubelskich produktów tradycyjnych". Podczas tej konferencji wystawiono 67 lubelskich potraw i wyrobów, które zostały wpisane na ministerialną Listę Produktów Tradycyjnych. Daje to naszemu województwu czwartą pozycję wśród wszystkich szesnastu województw!

Lista Produktów Tradycyjnych została utworzona po wejściu Polski do Unii Europejskiej celem ochrony i promocji wyrobów rolno-spożywczych wysokiej jakości, które charakteryzują się tradycyjną (ponad 25-letnią) metodą produkcji i są integralnie związane z tożsamością kolejnych pokoleń danego regionu. Wpis na listę traktowany jest jako pierwszy krok do wyróżnienia regionalnych przysmaków unijnymi znakami potwierdzającymi wysoką ich jakość.

Podczas przerwy w obradach gościom serwowano tradycyjne lubelskie rarytasy. Grupa janowska przygotowała stoisko promocyjne, przy którym licznie zgromadzili się smakosze gryczaków janowskich oraz wyśmienitych nalewek wytwarzanych przez członkinie Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego.

Kulminacyjnym punktem konferencji było uhonorowanie laurami promocyjnymi wytwórców, którzy wcześniej zgłosili swoje produkty na regionalną Listę Produktów Tradycyjnych.

Z powiatu janowskiego laury promocyjne odbierali: p. Matylda Michałek za „Gryczak Janowski” zgłoszony przez Janowski Ośrodek Kultury, p. Teresa Ciosmak za „Janowską Nalewkę Miodową” p. Lidia Tryka za „Żurawinówkę Momocką”. Nalewki zostały zgłoszone przez Stowarzyszenie Kobiet Powiatu Janowskiego w kwietniu 2008 r. i zdobyły już wiele nagród i certyfikatów na festiwalach, kiermaszach i Targach Kulinarnych. Laur Promocyjny za „Kaszak Godziszowski” odebrał również p. Łukasz Drewniak w imieniu kolegów z Gminnego Centrum Kultury w Godziszowie.

Tekst: Lidia Tryka

Foto: Olek Czarny


Dodano: 8 grudnia 2009 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 


 


Urząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI