Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

 

Dodano: 17 listopada 2009 r.

 

ZOOM NATURY POŁĄCZY ROZRYWKĘ Z EDUKACJĄ

 

- Park ma przyciągnąć do Janowa turystów.

- Władze miasta chcą pozyskać pieniądze z RPO.

Władze Janowa Lubelskiego przygotowały kolejny projekt na skalę co najmniej krajową: na obszarze o powierzchni 10 ha, położonym nad zalewem, ma powstać Park Rekreacji Zoom Natury. Ma on przyjmować gości przynajmniej przez dziewięć miesięcy w roku.

W ostatnich latach Janów dynamicznie się rozwija, jest tu wiele miejsc, które warto odwiedzić, a to z roku na rok przyciąga coraz więcej turystów. Władze miasta nie poprzestają na tym, co już udało się osiągnąć. Chcą stworzyć atrakcyjny region liczący się w kraju i Europie. Właśnie temu ma służyć Park Rekreacji Zoom Natury, łączący rozrywkę z poznawaniem przyrody. Projekt przygotowywał od kilku lat zespół pracowników Urzędu Miasta Janów Lubelski, którym kieruje architekt miejski Jolanta Zezulińska. Miasto współpracuje także z pracownią Mirosława Nizio, polskiego architekta, specjalizującego się w interaktywnych realizacjach, takich jak np. Muzeum Powstania Warszawskiego.

- Projekt naszego parku to przestrzeń o charakterze naukowym, nastawionym na rozrywkę i edukację dla różnych grup wiekowych. Ekologiczna architektura kompleksu została zaprojektowana w formie kilku nowoczesnych budynków, zaadaptowanych na małe laboratoria, interaktywnie „zoomujące" poszczególne dziedziny z zakresu ekologii i ochrony środowiska - opisuje projekt Mirosław Nizio.

Główną atrakcją janowskiego parku będą pawilony tematyczne prezentujące ofertę z zakresu tzw. turystyki edukacyjnej. Zoom Natury ma być reprezentacyjnym kompleksem, którego głównym elementem będą cztery szklane bloki: akwarium, terrarium, stawonogi i warstwy ziemi, roślinność. Dzięki ogromnym soczewkom o średnicy 35 cm możliwe będzie poznawanie, „zoomowanie" żywych elementów ekspozycji. Z kolei „Runo leśne" to miejsce przeznaczone dla najmłodszych zwiedzających. Wielofunkcyjny pawilon o charakterze warsztatowym będzie pełnił funkcję leśnego przedszkola.

- Obok pawilonów tematycznych powstaną elementy umożliwiające aktywny wypoczynek: ścieżka spacerowo-rowerowa, siłownia, park linowy i inne tego typu atrakcje. Powiększona zostanie plaża. Będą też nowe kąpieliska, tarasy widokowe i fontanny -wylicza Jolanta Zezulińska.

- Podstawą rozwoju Janowa Lubelskiego jest wzmocnienie potencjału turystycznego i usługowego. To sposób na przezwyciężenie kryzysu gospodarczego i stworzenie nowych miejsc pracy - podkreśla burmistrz Krzysztof Kołtyś.

Realizacja projektu ma kosztować blisko 20 mln zł. Władze Janowa mają nadzieję, że uda się na ten cel pozyskać fundusze z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego.

Andrzej Wojtan

Kurier Lubelski, 13 listopada 2009 r.


 

UNIA DOSTAŁA BATY OD JANOWIANKI

 

Niespodzianka w Janowie Lubelskim

Wczoraj zainaugurowano rozgrywaną na raty 15 kolejkę w IV lidze. W trzech meczach padło aż jedenaście bramek. Największe emocje przeżywali kibice w Soli, gdzie miejscowy Olender zmierzył się w derbach powiatu z Ładą, Biłgoraj. Górą w tym starciu byli gospodarze, którzy wygrali 2:0 po golach Ernesta Chomicza i Tomasza Albingiera. - Udało nam się - komentuje skromnie Michał Furlepa, trener zespołu z Soli. - W meczu było dużo walki. Gdyby boisko nie było takie grząskie, to kibice na pewno zobaczyliby lepszy spektakl - dodaje.

Łada przedłużyła złą passę. Biłgorajanie nie zaznali smaku zwycięstwa od półtora miesiąca. To ich druga z rzędu porażka, - Brakuje nam atutów w grze ofensywnej - tłumaczy Ireneusz Zarczuk, trener Łady. - Widać to było szczególnie w pierwszej połowie meczu. Gospodarze oddali jeden strzał i zdobyli bramkę, która ustawiła to spotkanie. Staraliśmy się to odrobić, ale w tak ciężkich warunkach jest to niezwykle trudne - dodaje. Łada nie kończy jeszcze definitywnie tej rundy. W sobotę zagra w Biłgoraju mecz towarzyski z Tanewem Majdan Stary. Być może w sparingu tym trener Zarczuk sprawdzi już piłkarzy mogących zasilić drużynę przed rundą wiosenną.

Fatalne warunki panowały, wczoraj także na dwóch innych meczach. Lublinianka zremisowała 2:2 ze Startem Krasnystaw. Choć w pewnym momencie meczu wydawało się, że wszystkie atuty są po stronie gospodarzy. Nie dość, że prowadzili 2:1, to jeszcze grali z przewagą jednego zawodnika. Sędzia Krzysztof Hordejuk z Białej Podlaskiej pokazał bowiem czerwoną kartkę za dyskusję Szczepanowi Sawie ze Startu. - Do końca mieliśmy przewagę, ale nie potrafiliśmy jej wykorzystać - rozkłada ręce Zbigniew Grzesiak, trener Lublinianki. - Przeszkodziły nam złe warunki, bo na boisku było sporo przypadku - dodaje. Ale największą niespodzianką środowych meczów jest zwycięstwo Janowianki z Unią Bełżyce aż 4:1. - Zagraliśmy koncertowo - cieszy się Tadeusz Rząd, kierownik drużyny z Janowa Lubelskiego. Dzięki trzem punktom zespół Dariusza Brytana wspiął się na ósme miejsce w tabeli. Z pewnością pomogła im w tym zła sytuacja kadrowa wicelidera. - Skład nam się tak posypał, że jedynym zdrowym na ławce zawodnikiem bytem ja - wyjaśnia Tomasz KamińskI, trener Unii, który zresztą pojawił się na murawie, zastępując kontuzjowanego Radosława Gorgola. - Cieszę się, że ta runda już się skończyła. Teraz możemy pomyśleć o uzupełnieniu kadry - mówi szkoleniowiec.

Co ciekawe, mało brakowało, a do meczu w Janowie w ogóle by nie doszło. - Dzwoniłem rano do związku, żeby przełożyć spotkanie z powodu deszczu, ale się nie zgodzili - zdradza Rząd. Dokończenie kolejki w najbliższy weekend. W niedzielę odbędzie się też zaległy mecz Janowianki z Lublinianka.

Marek Wieczerzak

Dziennik Wschodni, 12 listopada 2009 r.

 

Red.


Dodano: 17 listopada 2009 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI