Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

 

Dodano: 9 listopada 2009 r.

 

IM LEPIEJ LECZĄ, TYM WIĘKSZE MAJĄ KŁOPOTY

 

Katastrofalna sytuacja w szpitalach, które są najbliżej pacjenta.

Szpitalowi w Bełżycach grozi zamknięcie. W Janowie Lubelskim rozglądają się za chętnymi na przejęcie chirurgii i ginekologii, bo przynoszą straty.

- Powinniśmy już w tej chwili zamknąć chirurgię, pediatrię, wszystkie poradnie specjalistyczne, rehabilitację -wylicza Stanisław Winiarski, dyrektor Szpitala Powiatowego im. dr. Wojciecha Oczki w Bełżycach. - Nie powinniśmy wykonywać usług. Ale trudno wyrzucić człowieka potrzebującego naszej pomocy. Tyle, że za każdego można dostać pieniądze - dodaje.

Szpital się zadłuża z powodu tzw. nadwykonań, czyli usług i świadczeń medycznych wykonanych ponad limit ustalony z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wartość tych usług za drugie półrocze 2008 i rok bieżący przekroczyła już 2 miliony złotych i stale rośnie.

Nikt tych pieniędzy szpitalowi nie zwróci, bo -jak informuje nas Karol Ługowski, rzecznik prasowy lubelskiego oddziału NFZ - fundusz zobowiązany jest do finansowania świadczeń tylko do kwoty określonej w umowie. I z tego się wywiązuje.

Szpital w Bełżycach zatrudnia ponad 200 osób. - Koszty osobowe to około 70 proc. wszystkich kosztów - podkreśla Winiarski. - Żeby tu zaoszczędzić, musiałbym zwolnić część personelu. Z drugiej strony NFZ ustala normy: ilu mam mieć lekarzy, ile pielęgniarek. I co gorsza, grozi nam zerwaniem kontraktu, bo brakuje nam 0,3 etatu chirurga i pół etatu pediatry. Moim zdaniem, mamy wystarczającą liczbę lekarzy. Jeśli zatrudnię nowych, powiększę tylko straty.

W Janowie Lubelskim też jest źle. Władze powiatu wpadły na pomysł, żeby pozbyć się przynoszących ogromne straty oddziałów ginekologii i chirurgii, i przekazać je podmiotowi z zewnątrz. Czyli prywatyzacja?

- Nie. My mówimy tylko o innej formie zarządzania - wyjaśnia Piotr Góra, wicestarosta janowski.

Dyrekcja szpitala nie chce tego komentować. Zbigniew Widomski, dyrektor SP ZOZ w Janowie Lubelskim, mówi tylko, że chirurgie wszędzie są deficytowe. -A jeśli idzie o ginekologię (według wicestarosty przynosi 400 tys. zł strat rocznie - red.), to wyraźnie spadła liczba porodów. Kiedyś było ich ponad tysiąc rocznie, teraz niecałe 400 - podkreśla dyr. Widomski.

- Z dnia na dzień porodów w Janowie nie przybędzie. Ale może trzeba poszerzyć bazę leczniczą ginekologii, może zmienić system zarządzania oddziałem. Jedno jest pewnie - trzeba iść w kierunku generowania zysków - przekonuje Piotr Góra.

Kłopoty szpitali, to dramat dla pacjentów. -Wielu z nich do Lublina nie dojedzie, choćby z powodu braku transportu. A do nas dotrą choćby traktorem czy rowerem - mówi dyr. Stanisław Winiarski z Bełżyc. - Poza tym w Lublinie są kolejki.

Fabian Plapis

Dziennik Wschodni, 6 listopada 2009 r.


 

ZAPROJEKTUJ LOGO

 

Nie tylko budynek, ale w ogóle cały swój „image" odmienia Janowski Ośrodek Kultury.

W oczekiwaniu na przypadający za nieco ponad pół roku finisz robót przy modernizacji swej siedziby ośrodek ten ogłasza konkurs na wyłonienie „najlepszego znaku i identyfikacji graficznej JOK" do celów identyfikacyjnych, popularyzatorskich, reklamowych, korespondencyjnych i wszelkich innych. Nowe logo JOK będzie wykorzystywane na plakatach, papierze firmowym, wizytówkach i wszystkich drukach wydawanych przez ośrodek. Konkurs ma charakter otwarty i jest adresowany do młodych twórców, studentów, uczniów szkół artystycznych, artystów plastyków oraz osób amatorsko zajmujących się działalnością plastyczną. Główną nagrodą jest gotówka w kwocie 1000 zł netto! Na konkurs można nadesłać dowolną liczbę projektów, termin przyjmowania prac upływa 31 stycznia 2010 r. Szczegółowy regulamin można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej Janowa Lubelskiego lub uzyskać w JOK.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 45


 

„PARK JURAJSKI” PO JANOWSKU?

 

Kolejny niebanalny pomysł zrodził się w Janowie Lubelskim. Kiedy zostanie zrealizowany, ma stać się atrakcją turystyczną na skalę ogólnokrajową, jak chociażby „Jura Park” w świętokrzyskim Bałtowie.

Janowowi ma dać niebywałą popularność o silnym efekcie promocyjnym, a następstwem tego ma być przyciąganie do miasteczka turystów. I to nie tylko - jak obecnie - w ciągu zaledwie kilku wakacyjnych tygodni, ale przez około 9 miesięcy w roku.

Park „Zoom Natury'' jest przymierzany na przylegającym do zalewu 10-hektarowym mniej więcej terenie jako kompleks wypoczynkowo-edukacyjny, nastawiony głównie na obsługiwanie rodzin z dziećmi, zielonych szkół i wszystkich, którzy chcą skorzystać z możliwości jak najbliższego zapoznawania się ze skarbami natury, a szczególnie - niepowtarzalnych i wyjątkowych Lasów Janowskich.

Pomagać w tym mają wymyślne i niespotykane dotąd nigdzie indziej w kraju „pomoce techniczne", takie jak chociażby ogromne soczewki pozwalające obserwować to, co ujdzie uwadze nieuzbrojonego oka. One będą tylko jedną z atrakcji licznych salonów tematycznych, pozostałymi będą tarasy widokowe, fontanny i oczka wodne, kolejne kąpielisko. Pomyślano też o stworzeniu miłego oczekiwaniom amatorów mocnych wrażeń „parku linowego", który będzie rozwinięciem pojawiających się okazjonalnie nad zalewem letnią porą tymczasowych i dalece niedoskonałych linowych zjeżdżalni.

W zagospodarowaniu kompleksu mają zdecydowanie dominować materiały i surowce jak najbliższe naturze, czyli drewno i kamień. Nawet specjalny blok oferty kierowany do rowerzystów bądź rolkarzy będzie zbudowany w oparciu o nawierzchnię asfaltową o kolorze... piasku.

Nikt w Janowie nie twierdzi, że ten na wskroś nowatorski projekt będzie łatwy do zrealizowania, jak chociażby budowa drogi czy chodnika. Niełatwo też będzie wpiąć się z tym projektem w któryś z unijnych programów. Bez takiego wsparcia zaś nie będzie raczej mowy o tym, by wyceniony wstępnie na 22 miliony złotych pomysł doczekał się finalizacji.

Na razie trudno jest powiedzieć, czy mają szansę powodzenia pomysły, by projekt zrealizować np. w systemie partnerstwa publiczno-prywatnego bądź zachęcić do jego samodzielnej realizacji jakiegoś przedsiębiorcę. Próby uczynienia tego z ośrodkiem na wyspie na zalewie nie są zachęcające. Tyle, że wszelkie dotychczas lansowane pomysły komercyjnego wykorzystania wielkiego atutu, jakim jest zalew janowski, z konieczności zasadzały się na dramatycznie zamkniętej w czasie sezonowości oferty związanej z rekreacją, sportami wodnymi itp. W naszych realiach klimatycznych oznacza to, że każdy obiekt tak pomyślany stałby niewykorzystywany mniej więcej od października do końca maja. „Zoom Natury" jest odważnym wyjściem poza ten szablon mentalny, jest próbą zbudowania usługowo-turystycznej oferty Janowa Lubelskiego na mocniejszej podstawie. Część tej podstawy miasto już ma, chociażby w postaci wysokiej klasy obiektów sportowych, takich jak hala sportowa i kąpielisko przy szkole podstawowej.

Naturalnie, należałoby zastanowić się, czy miasto ma też dostatecznie silny potencjał np. w bazie noclegowej, gastronomicznej itd. Ale to jest trochę tak, jak z jajkiem i kurą - nie sposób ocenić, co było pierwsze, czy ludzie dokądś jeżdżą, bo jest gdzie spać i zjeść, czy hotele i knajpki powstają tam, dokąd ludzie chętnie przybywają... W przypadku pojawiania się coraz większego popytu na miejsca w domach agroturystycznych należy zakładać i odważniejsze wejście janowian w ten rodzaj działalności w branży usług turystycznych. W każdym razie - samorząd miasta stara się tworzyć pod to grunt, organizując potencjalnym gospodarzom agroturystycznych gospodarstw wyjazdy np. w okolice Zwierzyńca, gdzie ten rodzaj działalności kwitnie.

Miasto już ma projekt parku „Zoom Natury", i teraz pora zacząć fazę, do której Janów ma wyjątkową smykalę. Mamy na myśli fazę zdobywania unijnych pieniędzy.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, nr 45

 


Dodano: 9 listopada 2009 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(c) COPYRIGHT 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI