Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego

 


 

 

 

Zbiór druków do pobrania

 

Zbiór ogłoszeń i zarządzeń

 

Wykaz telefonów w Urzędzie Miejskim

 

 

 

Dodano: 24 września 2009 r.

 

NAPISALI O NAS...


BĘDZIE NIE DO POZNANIA

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego po raz kolejny wesprze Janowski Ośrodek Kultury.

Tym razem kwotą 40 tysięcy złotych na zakup profesjonalnego estradowego sprzętu nagłaśniającego i oświetlenia scenicznego zmodernizowanej sali widowiskowo - kinowej JOK. Pieniądze pochodzą z programu „Rozwój infrastruktury kultury".

Nowy, własny, wysokiej klasy sprzęt nie tylko wprowadzi zupełnie nową jakość w dziedzinie nagłośnienia, wypełniając przestrzeń całej sali i likwidując sprzężenia, ale przyczyni się do zmniejszenia kosztów imprez. - Ułatwi nam także nagłośnienie przedstawień teatralnych, widowisk obrzędowych oraz odbywających się w JOK uroczystości, a także umożliwi nagłośnienie i oświetlenie na najwyższym poziomie imprez plenerowych - wyjaśnia Łukasz Drewniak, dyrektor JOK. Nowoczesny system oświetleniowy zdecydowanie poprawi efekty wizualne odbywających się imprez, a tym samym pozwoli na spełnienie wysokich wymagań stawianych przez zapraszane na występy w Janowie gwiazdy estrady. Powinno to zaowocować jeszcze ciekawszymi niż do tej pory ofertami, z jakimi JOK zwraca się do janowskiej publiczności.

Trwająca obecnie przebudowa i modernizacja Janowskiego Ośrodka Kultury będzie kosztować ok. 4,6 miliona złotych (z czego większość, 2,9 miliona, pochodzi z programów unijnych) i potrwa do połowy przyszłego roku. Po jej zakończeniu budynek będzie nie do poznania, zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz. Sala widowiskowo - kinowa otrzyma nowe fotele (będzie ich mniej niż dotychczas, bo 205 zamiast 240), najnowocześniejszy projektor z możliwością odtwarzania dźwięku w systemie Dolby Surround, rolowany (składany na czas imprez innych niż seanse kinowe) ekran oraz kamery monitoringu. Do obecnego budynku, nie remontowanego od jego wybudowania pół wieku temu, zostaną dobudowane hall, sala konferencyjna, a nad nią także taras plastyczny na wystawy i minikoncerty. W nowej części gmachu usytuowane będzie także dodatkowe wejście do sali widowiskowej, a cały budynek zostanie przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych.

(r)

Tygodnik Nadwiślański, 18 września 2009 r.


FESTIWAL KASZY GRYCZAKI

 

Gazeta Chłopska, nr 32, 13 września 2009 r.

Degustacje potraw regionalnych, pokazy ginących zawodów, występy kapel ludowych - to tylko niektóre atrakcje GRYCZAKÓW w Janowie Lubelskim; Tysiące osób z regionu janowskiego i sąsiednich województw wzięto w połowie sierpnia udział w wielkim festynie, który odbywał się już po raz siódmy.

Wszyscy byli zaskoczeni ilością zagród, które w tym roku na rynku prezentowały się wyjątkowo okazale. Były to zagrody Janowa Lubelskiego, Łążka, Momot, Białej, Godziszowa, Muzeum Regionalnego w Janowie, Kocudzy, Rudy, Zofianki, Przyborowia. Stowarzyszenia Kobiet Powiatu Janowskiego, Leśnego Kręgu i Domu Pomocy Społecznej „Barka". Specjalne stoisko przygotowali członkowie Stowarzyszenia Transplantacji Serca - Koło Zabrze. Koło skupia 520 członków, z tego 310 po transplantacji serca. Prezes Koła - Jan Statuch został Sandomierzaninem Roku 2008, prowadzi wiele działań na rzecz popularyzacji idei ratowania życia ludzkiego poprzez transplantację.

W tym roku po raz pierwszy wybrano króla Kaszogrodu. Został nim Paweł Kusz, który jest także autorem Ody do kaszy. Na estradzie rywalizowano w konkursie ubijania masła. Wśród dzieci wygrał Michał Sokal, który potrzebował na to 4,5 minuty, zaś wśród dorosłych - Lucjan Zarębski. Konkurs ubijania prosa w stępie wygrała Urszula Dziedzic z Potoka, a tytuł Kaszowego Mocarza zdobył Wojciech Dąbek z Janowa Lubelskiego. W tych zawodach należało na podest o wysokości ponad 1 metra wrzucić po dwa worki o wadze 50 oraz 80, 90 i 120 kg. Ponadto trzeba było rzucić workiem na odległość i załadować w jak najkrótszym czasie wóz drewniany 20 workami po 50 i 30 kg oraz pociągnąć ten wóz przez 50 metrów. Worki były oczywiście wypełnione kaszą.

Historia kaszy, to historia upraw zboża, której początki giną w mrokach zamierzchłej przeszłości. Uprawa gryki sięga 4 tysięcy lat. Uprawiana była najpierw w górskich rejonach północnej Indii, w Chinach, na Półwyspie Koreańskim, w Azji Środkowej i w Japonii. W Europie pojawiła się w wieku XV. W Polsce jeszcze na przełomie wieku XIX i XX kasze były podstawowym pożywieniem. Stanowiły dodatek do sosów, mleka i mięsa. Tatarka, nazywana poganką, na Rusi - hreczką, na Litwie - greczychą, uprawiana jest od dawna na Ziemi janowskiej i zwana jest gryką - mówi Barbara Nazarewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Janowie Lubelskim.

Okolice Janowa Lubelskiego, to zagłębie upraw gryki i prosa. Stąd też od siedmiu lat ma tu miejsce ogólnopolska impreza promocyjna - Festiwal Kaszy GRYCZAKI.

- Motywem przewodnim jest kasza, jako symbol tradycyjnego polskiego produktu o wysokich walorach odżywczych i zdrowotnych - mówi pomysłodawca i główny organizator imprezy, Łukasz Drewniak, dyrektor Janowskiego Ośrodka Kultury.

Przy tej okazji przeprowadzane są pokazy i konkursy kulinarne. Aż 50 potraw zostało zgłoszonych do konkursu na potrawę regionalną. Przez dwa dni miała miejsce degustacja zupy z wielkiego kotła. Pierwszego dnia goście imprezy zjedli ponad 2500 litrów krupniku, a drugiego - tyle samo zupy grzybowej.

Jak co roku odbył się pojedynek kulinarny Kaszogrodu z Pyrlandią. Drużyna Pyrlandii, czyli dziennikarzy „Kuriera Lubelskiego", „Gazety Chłopskiej", „Tygodnika Nadwiślańskiego" i „Gazety Janowskiej" przygotowała ziemniaki z sosem pieczarkowym po janowsku, a drużyna Kaszogrodu, czyli samorządowców ugotowała potrawę z kaszą. Potrawy oceniała specjalna komisja oraz publiczność. Ogłoszono remis, bo obie potrawy były znakomite.

Na zakończenie festiwalu wysłano w świat setki baloników z „Janowską Kaszą Szczęścia". Do każdego dołączony został list z numerem telefonu do Urzędu Miasta w Janowie Lubelskim. Ci, którzy taki list znajdą i zadzwonią do urzędu, otrzymają upominki. Burmistrz miasta, Krzysztof Kołtyś mówi, że po poprzednich GRYCZAKACH zgłaszali się znalazcy takich listów znad Bałtyku, a nawet z Hiszpanii.

Gwiazdą tegorocznego Festiwalu Kaszy był grecki kucharz Theofilos Yafidis, 'który przyrządzał kaszę po grecku. Konferansjerkę prowadził znakomity aktor, góral Stanisław Jaskułka, który zaprosił wszystkich na kolejny festiwal w przyszłym roku.

Andrzej Wojtan

Gazeta Chłopska, nr 32, 13 września 2009 r.

 


Dodano: 24 września 2009 r.

 


Pogoda dla Janowa Lubelskiego na dzisiaj

Plan miasta w szczegółach

Zbiór wszelkich informacji turystycznych

Wykaz placówek zdrowia - przychodnie, apteki i inne..

Rozkład jazdy autobusów, busów - wykaz stacji paliw i usług

Opis ścieżek rowerowych w okolicy Janowa Lub.

Obejrzyj nasze fotoreportaże z różnych imprez

 

Wszystkie wydania GJ w wersji elektonicznej

 

Wszystko o gminnej lidze piłki halowej, tabele, wyniki itp.


Strona internetowa MOSiR

 

Strona Festiwalu Filmowego FARTUrząd Miejski, ul. Jana Zamoyskiego 59, 23-300 Janów Lubelski,  tel: +48 15 87-24-330, fax: +48 15 87-24-670. e-mail: janowlub_m@woi.lublin.pl

Strona została zoptymalizowana w przeglądarkach: Internet Explorer, Mozilla Firefox oraz Opera, wymagana rozdzielczość obrazu min. 1024 x 768

(C) COPYRIGHT 2009 URZĄD MIEJSKI JANÓW LUBELSKI